نحوه‌ آبیاری گیاهان وقتی در خانه نیستید

برای آبیاری گلدان ها وقتی منزل نیستیم چه کنیم

آبیاری گلدان ها در زمان مسافرت یکی از نگرانی هایی است که با آن مواجه هستیم. همیشه امکان اینکه شخص دیگری این کار را انجام دهد وجود ندارد بنابراین بهتر است خودمان به فکر آبیاری قطره ای گلدان ها در زمان هایی که برای مدت طولانی در خانه نیستیم باشیم.

هیچ چیزی بهتر از تعطیلات تابستان، کشف یک مکان جدید به همراه دوستان و اعضای خانواده و استراحت کردن نیست. اما نباید گلدان هایمان را فراموش کنیم. گلدان ها یا گیاهانی که در خاک باغچه زندگی می کنند نیاز به نگهداری و آبیاری دارند. شما برای آبیاری گلدان وقتی خونه نیستیم چه راهکاری را در پیش می گیرید.

 آب دادن به گلدان در زمان مسافرت

در آستانه‌ی تعطیلات، به آسانی می‌توان سرگرم برنامه‌ریزی و جمع کردن وسایل سفر شد. ممکن است آنچه که در خانه جا می‌گذارید را فراموش کنید. به یاد داشته باشید که زندگی تک تک گیاهانی که پرورش می‌دهید، به شما بستگی دارد. دقیقاً شبیه به زندگی یک حیوان خانگی. آن‌ها حتی زمانی که شما در خانه نیستید، به آبدهی منظم و به موقع نیاز دارند. ما به شما خواهیم گفت برای آب دادن به گل وقتی خانه نیستیم چه کنید.

این موضوع به خصوص برای ماه‌های تابستان، زمانی که آب به سرعت از خاک تبخیر می‌شود و گیاهان فوراً خشک می‌گردند، صادق است.

خوشبختانه، روش‌های بسیار زیادی به منظور آبدهی گیاهان حتی زمانی که شما برای مدتی در خانه نیستید، وجود دارد.

مهم نیست تعطیلاتتان چقدر به طول انجامد، روش‌هایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای سالم و سرحال نگه داشتن گیاهان خود تا موقعی که به خانه برگردید، استفاده کنید. بسیاری از این روش‌ها به کمک مواد بازیافتی اطراف خانه قابل انجام هستند؛ در نتیجه، نیازی به صرف هزینه نیز نمی‌باشد.

آبدهی پیش از رفتن

آبیاری گلدان ها

اولین کاری که باید انجام دهید، صرف‌نظر از روش انتخابی خود، آبیاری کامل تمامی گیاهان قبل از رفتن است. گلدان‌های آویزان، سبدها و مخزن‌ها را روی زیرگلدانی قرار دهید تا تمام آب وارد خاک شود. اجازه دهید آب به خوبی جذب خاک شود و سپس، دوباره این کار را تکرار کنید.

شلنگ آب

از شلنگ برای آب دادن گیاهان داخل باغچه و حیاط استفاده کنید. شلنگ آب را برای چند دقیقه در کنار گیاهان تشنه قرار دهید و سپس، انگشت خود را درون خاک وارد کنید. با این کار می‌خواهید بررسی کنید که آیا آب حداقل به اندازه‌ی چند اینچ در خاک نفوذ کرده است یا نه. اگر مطمئن شدید، به سراغ گیاه بعدی بروید.

مراقب باشید که آب را روی شاخ و برگ‌های گیاهان نپاشید زیرا این کار نه‌تنها هیچ فایده‌ای ندارد (آب به سرعت تبخیر می‌شود) بلکه موجب ایجاد بیماری برای گیاه نیز می‌گردد.

قدرت سایه

گذاشتن گیاهان در سایه تا زمانی که دوباره به خانه برگردید، به هیدراسیون آن‌ها کمک بسیار زیادی می‌کند. این کار همچنین سرعت خشک شدن گیاه را نیز کاهش می‌دهد. مواظب باشید که از سایه‌های ایجاد شده توسط لبه بام خانه برای این منظور استفاده نکنید زیرا این کار مانع از رسیدن آب طبیعی باران به گیاهان می‌شود.

روش های آبیاری گیاهان آپارتمانی زمانی که خانه نیستید

همین کارها را برای گیاهان آپارتمانی نیز استفاده کنید. آن‌ها را از طاقچه‌های آفتابی بردارید و به مکان‌های سایه‌داری ببرید تا مدت زمانی طولانی‌تری آب موردنیاز خود را حفظ کنند. زمانی که به گیاهان آپارتمانی خود به خوب آب دادید، می‌توانید گیاهان را با استفاده از یکی از روش‌های زیر برای زمانی که در تعطیلات هستید، آماده کنید.

روش بطری شیشه‌ای

 

این روش برای آبیاری گیاهان گلدانی زمانی که برای حداکثر یک هفته در تعطیلات به سر می‌برید، عالی است.

فهرست بازبینی:

 • یک بطری شیشه‌ای قدیمی پیدا و آن را تا گلوگاه با آب پر کنید. برای گیاهان کوچک‌تر می‌توانید از بطری‌های کوچک‌تر استفاده کنید.
 • انگشت شست خود را روی بطری قرار دهید و آن را برگردانید، سپس گلوگاه بطری را در خاک دفن کنید و انگشت شست خود را بردارید.
 • گلوگاه بطری موردنظر باید چند اینچ در خانه فرو برود و کاملاً محکم باشد.
 • شما می‌توانید از یک نشانگر دائمی استفاده کنید و سطح آب را علامت‌گذاری نمایید.
 • چند ساعت بعد دوباره به این گیاه سر بزنید و ببینید که آیا تخلیه آب به خوبی انجام می‌شود یا نه – اگر اگر سطح اب هیچ تغییر نکرده است، پس حتماً خاک مسیر آب را مسدود کرده است. بطری را بیرون آورید و این کار را مجدداً تکرا کنید.

روش بطری پلاستیکی

آبیاری گلدان ها با بطری

 آب دادن به گلدانها در مسافرت با بطری های پلاستیکی یک روش ساده و کم هزینه است. بطری‌های پلاستکی را می‌توان به همان روش بطری‌های شیشه‌ای بکار ببرید. با این وجود، امکان استفاده از آن‌ها در باغچه نیز وجود دارد.

فهرست بازبینی:

 • از یک بطری پلاستیک بزرگ استفاده کنید و دو سوراخ در انتها و سه تا پنج سورا در یک طرف آن ایجاد نمایید.
 • سوراخ عمیقی را در کنار گیاه خود حفر کنید تا بتوانید بطری را تا قسمت گلوگاه در آن فرو ببرید.
 • زمانی که بطری در مکان درست قرار گرفت و سوراخ‌ها به طرف گیاه بودند، آن را از آب پر کنید و خاک اطراف بطری را فشار دهید تا سفت شود.
 • اگر می‌خواهید سرعت آب را کاهش دهید، می‌توانید درپوش را جایگزین کنید.
 • پس از چند ساعت دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید که آیا آب از درون بطری تخلیه شده است یا نه. اگر آب تخلیه نشده است، درپوش را کمی شل کنید. در صورتی که میزان زیادی از آب تخلیه شده است، درپوش را کمی سفت کنید.

فتیله آب

آبیاری گل ها وقتی خانه نیستیم

یکی دیگر از روش‌های هوشمندانه به منظور هیدراته نگه داشتن گیاه زمانی که در خانه نیستید، استفاده از فتیله آب است. استفاده از این روش به خصوص برای گیاهان داخل خانه مناسب است.

فهرست بازبینی:

 • یک شیشه، فجان یا بطری را از آب پر کنید و کنار گلدان موردنظر خود قرار دهید. این شیشه را در محلی دور از تابش مستقیم آفتاب بگذارید به طوری که دهانه‌های آن بالاتر از گلدان باشد. هر چه قرار است زمان طولانی‌تری را در تعطیلات بگذرانید، مخزن آب نیز باید بزرگ‌تر انتخاب شود.
 • مقداری از ریسمان نخی یا لوله پلاستیکی را ببرید. حتی می‌توانید پارچه‌ی نخی را به صورت نواری به عرض حدود یک اینچ برش دهید.
 • یک انتهای ریسمان را داخل مخزن آب قرار دهید و مطمئن شوید که به پایین مخزن برسد.
 • انتهای دیگر را داخل خاک فرو ببرید، حدو سه اینچ از سطح خاک.
 • به منظور جلوگیری از تبخیر سریع آب، مخزن را دور از آفتاب قرار دهید.
 • حتی می‌توانید گلدان را روی مخزنی قرار دهید و ریسمان را از سوراخ زهکشی بیرون بیاورید. این کار موجب کاهش تبخیر می‌شود و به مرطوب ماندن خاک نیز کمک بسیار زیادی می‌کند.

روش آبیاری گل ها در زمان مسافرت

برای  آب دادن به گلدان در زمان مسافرت از وان یا دوش استفاده کنید

گیاهان آپارتمانی را می‌توانید به کمک این روش هیدراته کنید، استفاده از وان یا دوش و چند حوله‌ی قدیمی.

آب دادن به گل ها وقتی خانه نیستیم

فهرست بازبینی:

 • گیاهان آپارتمانی خود را در سینک یا وان با آب کم قرار دهید و بگذارید تا برای 10 دقیقه رطوبت را جذب کنند.
 • سپس، آن‌ها را دوباره بردارید تا گیاهان ارزشمندتان برای مدت زمان طولانی در آب راکد باقی نمانند.

سیستم‌های آبیاری

در صورتی که بودجه کافی برای این کار در اختیار دارید، انواع بسیار متنوعی از سیستم‌های آبیاری در بازار وجود دارند. این سیستم‌ها به شما کمک می‌کنند تا گیاهان خود را در زمان تعیین شده و به مقدار مشخص آبیاری کنید.

هزینه

این یک روش پرهزینه برای آبیاری گلدان ها وقتی منزل نیستیم به حساب می‌آید. اما اگر نگران خشک شدن گیاهان خود هنگامی که در خانه نیستید می‌باشید، سیستم‌های آبیاری می‌توانند خیالتان را راحت کنند. به خصوص اگر قصد دارید برای مدت زمان طولانی دور از خانه باشید.

کمک گرفتن از همسایه یا دوست

یک روش ساده اما موثر به منظور اطمینان حاصل کردن از سالم ماندن گیاهان هنگامی که به دور از خانه هستید، کمک گرفتن از یک دوست یا همسایه است.

خوش محضر باشید

اگر همسایه‌تان نیز به سفر می‌رود، پیشنهاد آبیاری و مراقبت از گیاهانشان را بدهید. برای این که کار را برای آن‌ها نیز آسان‌تر کنید، می‌توانید یکی از روش‌های مذکور را اجرا نمایید. این بدان معنی است که دیگر نیاز نیست هر روز وارد خانه‌شان شوید و تنها کافی است در مدت زمانی که نیستید، تنها یکی دو بار برای بررسی اوضاع به خانه‌شان بروید.

 

نکته‌ی نهایی

نحوه‌ آبیاری گیاهان وقتی در خانه نیستید بیان شد. جزئیات دقیق آبیاری و نگهداری از گیاه را برای همسایه‌تان قرار دهید – به خصوص اگر آن‌ها عادت به نگهداری از گیاه ندارند. چیزی که برای شما کاملاً واضح و بدیهی است، ممکن است برای یک باغبان تازه‌کار این چنین به نظر نرسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.