سفید کردن دندان به روش طبیعی چگونه ممکن است؟

برای سفید کردن دندان ها از روش های شیمیایی سفید کردن دندان مانند بلیچینگ، لمینیت، کامپوزیت و … استفاده می شود. این روش ها برای سفید کردن دندان ها مفید هستند اما جزء روش های غیر طبیعی محسوب می شوند. روش های غیر طبیعی برای سفید کردن دندان ها ممکن است در عین اینکه هزینه زیادی به همراه دارند، ضررهایی را متوجه دندان ها و لثه های شما کنند و یا اثر آن ها موقت باشد و بعد از مدتی از بین بروند. بنابراین می توان سفید کردن دندان به روش طبیعی را جایگزین آن انجام داد. در این نوشته برخی از رایج ترین روش های سفید کردن دندان به روش طبیعی را به شما معرفی می کنیم که به راحتی و با مواد در دسترس در منزل انجام می شوند. گرچه روش های طبیعی سفید کردن دندان ممکن است تأثیر زیادی نداشته باشند اما حداقل بی ضرر هستند و نتیجه آن ها بلافاصله قابل رویت است.

مطالعه بیشتر: روش ساخت خمیر دندان در طب سنتی

روش های طبیعی سفید کردن دندان ها

علت اصلی زردی دندان ها عوامل ژنتیکی است و با استفاده از روش های طبیعی سفید کردن دندان ها نمی توان انتظار داشت دندان ها تغییر رنگ قابل توجهی داشته باشند و بیش از حد سفید شوند. استفاده از مواد طبیعی برای سفید کردن دندان ها تا اندازه ای می تواند باعث سفید شدن دندان ها شود. اگر انتظار سفید شدن تا چند درجه را دارید بهتر است از روش های غیر طبیعی و روش های زیبایی دندان که امروزه موجود است استفاده کنید که هم هزینه برند و هم ممکن است به مینای دندان شما آسیب برساند. سفید کردن دندان به شکل طبیعی برای کسانی که جرم زیادی روی دندان هایشان وجود دارد و علت زردی دندان ها همین مورد است مفید می باشد. در ادامه با چند ماده طبیعی برای سفید کردن دندان ها آشنا می شوید.

1. جوش شیرین

سفید کردن دندان در خانه با جوش شیرینجوش شیرین یا سدیم بی کربنات یک تمیز کننده عالی برای همه چیز است. یکی از کاربردهای آن سفید کردن دندان به روش طبیعی است. کافی است مقداری از جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا به شکل خمیر دربیاید. سپس آن را روی دندان هایتان بکشید. جوش شیرین را می توان با مواد دیگری نیز مخلوط کرد مثل آب اکسیژنه، خاک رس، نمک دریایی، خمیر دندان و …که باعث می شود تأثیر آن بیشتر شود. جوش شیرین ممکن است در ترکیب بعضی از خمیردندان ها استفاده شود. استفاده بیش از حد از جوش شیرین می تواند باعث نازک شدن مینای دندان شود. بنابراین بهتر است از غلظت کم آن استفاده کنید.

2. آب اکسیژنه

هیدروژن‌ پروکسید یا آب اکسیژنه یک ماده ضدعفونی کننده قوی برای دندان ها است. برای سفید شدن دندان ها با آب اکسیژنه کافی است مقداری از آن را با آب مخلوط کنید و از این محلول به عنوان دهان شویه استفاده نمایید. روش دیگر این است که مقداری از آب اکسیزنه را با جوش شیرین مخلوط کنید و روی دندان هایتان بمالید و به مدت 2 دقیقه مسواک بزنید. اگر این کار را هفته ای 2 تا 3 بار انجام دهید اثر آن در سفید کردن دندان ها را خواهید دید، زیرا آب اکسیژنه خاصیت اکسایندگی دارد و جرم ها و لکه های روی دندان را پاک کرده و موجب سفیدی دندان ها می شود.

3. پودر زغال فعال

سفید کردن دندان به روش طبیعی با پودر زغال فعالزغال فعال دارای روزنه های زیادی روی آن است و باعث عبور هوا از آن می شود. زغال فعال یک روش سفید کردن دندان ها به روش طبیعی است. برای این کار کافی است مقداری پودر زغال فعال را روی مسواک خود ریخته و به آرامی روی قسمت های مختلف دندان خود بکشید. این کار را هفته ای 2 تا 3 بار انجام دهید تا جرم های روی دندان هایتان برطرف شده و بعد از مدتی سفید تر شدن دندان هایتان را ببینید.

4. زردچوبه

استفاده از زرد چوبه یک روش سفید کردن دندان به روش طبیعی است. زردچوبه دارای خاصیت میکروب کشی، ضد التهابی است و مانند یک آنتی اکسیدان عمل می کند. زردچوبه برای بیماری های دهان و دندان مفید است و باعث از بین رفتن لکه های دندان و سفید شدن آن ها می شود.

5. سرکه سیب

اسید استیک موجود در سرکه‌ی سیب یکی از مواد عالی برای سفید کردن دندان به روش طبیعی است. این اسید قدرت پاک کنندگی فوق العاده ای دارد و اگر به طور مداوم دندان های خود را با مقداری سرکه سیب مسواک برنید بعد از مدتی تأثیر بی نظیر آن در سفید شدن دندان ها را خواهید دید. البته مراقب باشید زیرا اسید سرکه می تواند به لثه های شما آسیب بزند بنابراین در مصرف آن زیاده روی نکنید. اما اگر به مقدار کم و با احتیاط از سرکه سیب برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید به خوبی جرم ها و پلاک های روی دندان برطرف شده و دندان هایتان سفید تر از قبل می شود.

6. پوست موز

راه های سفید شدن دندان به شکل طبیعی با پوست موزیک روش طبیعی و آسان برای سفید کردن دندان ها در خانه استفاده از پوست موز است. برای اینکه دندان هایتان را به شکل طبیعی سفید کنید لازم است قسمت داخلی پوست موز را روی دندان هایتان بکشید. این کار بهتر است بعد از مسواک زدن با خمیر دندان انجام شود. برخلاف مواد طبیعی دیگری که نام می بریم و ممکن است دارای اسید هایی باشند که استفاده بیش از حد از آن ها باعث آسیب رسیدن به دندان شود پوست موز هیچ آسیبی به دندان ها نمی رساند.

7. روغن کنجد و روغن نارگیل

روغن کنجد و روغن نارگیل دو ماده طبیعی برای سفید کردن دندان ها هستند. برای سفید کردن دندان به روش طبیعی کافی است قبل از مسواک زدن مقداری روغن نارگیل یا روغن کنجد را روی دندان هایتان بکشید و سپس چند دقیقه صبر کنید تا اثر کرده و میکروب ها و زردی روی دندان هایتان را ار بین ببرد. بعد از آن بوسیله مسواک و خمیردندان به خوبی دندان هایتان را مسواک بزنید. برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید بهتر است بعد از این کار با دهانشویه آب اکسیژنه دهانتان را شستشو دهید.

8. پوست پرتقال، پوست لیموترش، توت فرنگی

سفید کردن دندان به روش طبیعی با پوست لیموهمه این مواد دارای اسیدهای مفید و طبیعی هستند که اگر آن ها را روی دندان هایتان بمالید این اسید باعث تمیز و سفید شدن دندان هایتان می شود و شما را از روش های غیر طبیعی سفید کردن دندان ها بی نیاز می کند. برای سفید کردن دندان به روش طبیعی کافی است بعد از مسواک زدن بوسیله پوست پرتقال، پوست لیمو ترش و توت فرنگی روی دندان های خود بکشید. آب لیمو ترش برای سفید کردن دندان ها توصیه نمی شود زیرا اسید آن قوی است و ممکن است به مینای دندان شما آسسیب برساند.

9. برگ گواوا

گواوا درختچه‌ای همیشه سبز است و برگ‌های آن بدون کرک یا پوشیده از کرک است و گل‌ های آن بوی خوبی دارند. برای سفید کردن دندان به شکل طبیعی می توانید مقداری برگ گواوا را له کنید تا خمیری شکل شود سپس این خمیر را روی دندان هایتان بمالید و پس از دودقیقه دندان هایتان را بشویید. روزی یک بار این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید. بعد از حدود یک هفته شاهد تغییر رنگ دندان ها و سفید تر شدن آن ها خواهید شد. گواوا در چابهار موجود است و علاوه بر سفید کردن دندان ها پلا، عفونت، ورم لثه و سایر بیماری های دهان و دندان را نیز از بین می برد.

دلایل زرد شدن دندان ها را بشناسید

  • نوشیدن بیش از حد چای یا قهوه و مسواک نزدن بعد از آن
  • خوردن نوشابه های رنگ دار
  • استعمال سیگار
  • مصرف فلوراید
  • عوامل ژنتیکی
  • افزایش سن
  • کم ترشح شدن بزاق دهان
  • استفاده از غذاهای فراوری شده
  • تنفس از دهان
  • خوردن آنتی بیوتیک ها

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.