اهمیت نور در عکاسی و عوامل مهمی که به شناخت آن کمک می کند

روشنایی یک عامل کلیدی در ایجاد یک عکس زیبا است.در واقع می توان گفت شناخت نور در عکاسی یکی از سخت ترین مباحث آموزش عکاسی می باشد که شناخت کامل آن به تجربه و سابقه افراد بستگی دارد. نور نه تنها روشنایی و تاریکی عکس ها را تعیین می کند بلکه بر روی تن، خلق و خو و جو فضای عکس تاثیر دارد.

بنابراین لازم است که نور را به طور صحیح کنترل و دستکاری کنید تا بهترین بافت، ظرافت رنگ و روشنایی مناسب و مورد نظر برای عکس تان را بدست آورید. با توزیع تاریکی ها و برجستگی ها در فضاهای مناسب تصویرتان، شما می توانید عکس های حرفه ای بگیرید که با نگاه کردن به آن ها احساس می شود طراحی شده اند.

اهمیت نور در عکاسی به اندازه ای است که شاید بتوان گفت مهمترین عامل در ایجاد تصویری زیبا و خاص نحوه تنظیم نور عکس می باشد. پس برای خلق عکس های زیبا از اهمیت نور در عکاسی غافل نشوید.

اهمیت نور در عکاسی و عوامل مهم در رابطه با نور در عکاسی

اهمیت نور و نورپردازی در عکاسی

منبع و موقعیت نور در عکاسی

 منبع نور شما تاثیر زیادی برروی چگونگی تصویرتان دارد. به عنوان مثال، نور حاصل از پشت دوربین و مستقیم به جلو باعث ایجاد نور بسیار صافی میشود. چراغ جانبی باعث ایجاد یک نور بسیار جالب می شود، با اینکار سایه های جزئی و نورها بیشتر به چشم می آیند. نورپردازی نمونه ای موثر برای اینکار است. موقعیت نور هم بسیار در زیبایی عکس تأثیر گذار و مهم است. نورپردازی از پشت سوژه یک اثر زیبا را ارائه می دهد. در این آیتم نور بیشتر به سمت سوژه سوق داده می شود و آنرا روشن تر می کند که این خود یک عکس متمایز و دراماتیک را ایجاد می کند.

ایجاد سبک و شکل دهی به نور

اضافه کردن یک نورپرداز به منبع نور شما می تواند جلوه های خیره کننده و سایه های پرنور و خشن را کاهش دهد که این باعث می شود نورپردازی طبیعی تر جلوه کند. شما می توانید روش های متعدد نورپردازی را امتحان کنید و در این یک مورد هیچ محدودیتی نیست! اگر یک عکاس پرتره کودک هستید و یا حتی عکاس مراسمات عروسی نیز می توانید با خلاقیت خود از روش های مختلفی برای نور پردازی استفاده کنید.

دستکاری نور در عکاسی

شما می توانید نورتان را دستکاری کنید تا برروی منطقه مورد علاقه شما زوم شود. این کار را می توان از طریق نورپردازها انجام داد. می توانید با بازتابنده های مختلف نور آفتاب را در تصویرتان تداعی کنید و یا می توانید آن را به منطقه ای که ترجیح می دهید برجسته و پرنور باشد بتابانید. چراغ های ریز و نقطه ای نیز می توانند باعث پوشاندن قسمت های کم نور شوند و این شما را قادر می سازد تا کنترل بیشتری نسبت به گستردگی نور در فضا داشته باشید.

دستکاری و هدایت نور در عکاسیهنگامی که شما بهترین نتیجه ممکن را با تنظیم روشنایی به دست آورید می توانید اثرات بیشتری را از طریق نرم افزارهای ادیت نور و افکت ایجاد کنید.این نرم افزار توانایی بهبود رنگ و نور در عکس ها را دارد و گزینه هایی را از جمله تغییر تعادل رنگ و درجه حرارت، بهبود صداها و حتی تبدیل افکت عکس به سیاه و سفید را در اختیار شما قرار می دهد. این که بتوانید نحوه استفاده از نور را بلد باشید به نفع شماست و باعث می شود که بهترین نتیجه ممکن را بدست آورید و شما را در مسیر دستیابی به تصاویر حرفه ای کمک می کند.

اهمیت نور در عکاسی را جدی بگیرید و سعی کنید برای عکاسی در فضای آزاد در ساعاتی از شبانه روز به عکاسی بروید که نور محیط مناسب و به اندازه باشد. برای عکاسی در محیط های بسته نیز به این موضوع توجه کنید و اگر نور مناسب نبود اقدام به نوردهی با ابزار مناسب کنید.

رنگ نور و منابع مختلف نوری

این مبحث مربوط به فیزیک نور در عکاسی می باشد که بسیار جای صحبت دارد اما بطور خلاصه باید بگوییم که نور سفید از ترکیب سه رنگ نور اصلی یعنی قرمز ، سبز و آبی (اختصاراٌ RGB ) به دست می آید. وقتی نوری به حسگر دوربین برخورد می کند سلول های حسگر به هرکدام از این رنگ ها یک مقدار می دهند که از صفر تا 255 متغیر است.

صفر یعنی هیچی (تاریک مطلق) و 255 یعنی حداکثر روشنی. به این ترتیب ترجمه دیجیتالی نور سفید می شود : R255 + G255 + B255 یا ترجمه دیجیتالی نور لامپ نئون سـبز رنگ می شود: R100+G255+B50 که یک سبز فسفری است.

از رنگ نور که بگذریم جنس نور یا نرمی و سختی آن مطرح می شود که مرکب از دو خاصیت به هم پیوسته است: کنتراست و شارپنس گفتم به هم پیوسته چون این دو با هم رابطه مستقیم دارند.

کنتراست به زبان بسیار ساده یعنی حد تمایز یا تفاوت بین روشنی و تیرگی های تصویر و در شارپنس نوری به این صورت بیان می شود که هرچه شعاع های نور موازی تر و منظم تر باشند نور تیزتر و هرچه نامنظم تر باشند نور ملایم تر خواهد بود.درواقع یعنی ما هرچه نور را مستقیم تر به سمت هدف بگیریم خط سایه پر رنگ تر و هرچه نور را ملایم کنیم خط سایه ها نرم تر و محوتر خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.