معرفی کتاب کیمیاگر معروفترین اثر پائولو کوئلیو

در این نوشته قصد داریم به معرفی کتاب کیمیاگر اثر پائولو کوئلیو نویسنده معروف و پرآوازه برزیلی را به شما معرفی کنیم. و قصد داریم تا بصورت خلاصه به نقد و بررسی کتاب کیمیاگر، جملات مهم کتاب کیمیاگر، مطالبی راجع به ترجمه کتاب کیمیاگر و مترجمان آن می پردازیم و در انتها خلاصه کتاب کیمیاگر را خدمت شما تقدیم می کنیم و به یک نتیجه گیری از کتاب کیمیاگر و نظرات دیگران راجه به این کتاب را خدمت شما خواهیم گفت.

البته حتما با این کتاب آشنایی دارید و آن را خوانده اید یا اگر کتاب کیمیاگر را نخوانده باشید حتما جملات زیبا و معروف این کتاب پرفروش به گوشتان خورده است. سیر کلی کتاب کیمیاگر درباره دنبال کردن آرزو ها و توجه به نشانه هاست. کتاب کیمیاگر به 70 زبان دنیا ترجمه شده و رکورد گینس را برای بیشترین ترجمه دریافت نموده است.

کیمیاگر نوشته پائولو کوئلیو

در ادامه اطلاعات مفیدی درباره کتاب کیمیاگر به شما ارائه می دهیم که شاید برایتان جالب باشد فرقی نمی کند این کتاب را خوانده باشید یا نه.

مشخصات کتاب کیمیاگر

کتاب کیمیاگر چند صفحه است؟
رمان کیمیاگر حدود 200 صفحه است که می تواند با توجه به چاپ آن کمی بیشتر و یا کمی کمتر شود.

کتاب کیمیاگر در چه سالی نوشته شده است؟
پائولو رمان کیمیاگر را در سال 1988 نوشته و برای نوشتن آن بیش از 300 روز زمان گذاشته است.

کتاب کیمیاگر راجه به چیست؟
در یک خط: کیمیاگر راجع به آرزوهایی ست که انسان در سر دارد که برای رسیدن به آنها باید تلاش کند و سیر تکاملی خود را طی کند که در نهایت انسان می تواند به خود واقعی اش دست پیدا کند که همان آرزوی دیرین هر انسانی است.

بهترین ترجمه کتاب کیمیاگر؟
کتاب کیمیاگر توسط اشخاص بسیاری ترجمه شده است که بنا به نظرات خوانندگان این کتاب بهترین ترجمه آن را آرش حجازی، دل آرا قهرمان، حسین نعمتی ارائه نموده اند.

چرا باید کتاب کیمیاگر را بخوانیم؟
رمان‌ «کیمیاگر» کوئلیو یکی از پرطرفدارترین رمان‌های جهان است و که مضامینی نظیر عشق، زندگی، رویا و آرزوها را در قالب داستانی فلسفی و با نگارشی زیبا به تصویر می کشد. تاکنون این کتاب‌ به بیش از 70 زبان زنده دنیا ترجمه‌ شده است. و سال ها رکورد دار پرفروش‌ترین کتاب بین‌المللی در جهان بود و بیش از 100 میلیون بار این کتاب به چاپ رسیده است. کیمیاگر را در 168 کشور جهان میتوانید پیدا کنید که نشان از تاثیرگذاری و زیبایی این کتاب دارد و دلایل بسیاری که به شما می گوید که چرا باید کتاب کیمیاگر را بخوانید.

“یکنواختی ایام برای آدمها باعث می شود متوجه چیزهای خوبی که هر روز با طلوع خورشید در زندگیشان اتفاق می افتد، نشوند.”

معرفی کتاب کیمیاگر

در دنیا بیشتر از 100 میلیون نسخه از کتاب کیمیاگر به فروش رفته است. داستان کتاب کیمیاگر به زبان بسیار ساده ای نوشته شده و با شروع کتاب خود به خود تا آخر آن را خواهید خواند بدون اینکه خسته بشوید. بارها تصمیم گرفته شده که فیلم کتاب کیمیاگر را بسازند اما به دلیل محتوای پرعمق آن موفق به ارائه اصل داستان این کتاب نشده اند. درون مایه این کتاب بسیار به توجه به الهامات درونی اشاره دارد.

کتاب کیمیاگر دومین اثر مکتوب پائولو کوئلیو است که پرفروش ترین کتاب در برزیل شد و بارها تجدید چاپ شد. برخی گفته اند که پائولو کوئلیو کتال کیمیاگر را با الهام از داستانی از دفتر ششم مثنوی مولوی نوشته است اما خود پائولو کوئلیو معتقد است که کتاب برگرفته از داستانی به نام دو رویا بین از کتاب هزار و یک شب است.عقاید فلسفی و عرفانی بهره گرفته از افکار مولانا، همگی دال بر این علت است که آشنایی کوئیلو با آثار کهن ایرانی وی را تا به این حد تحت تاثیر قرار داده است تا چنین اثری برجسته با حال و هوای شرقی از خود به جای بگذارد.

همچنین ازنظر منتقدان رمان کیمیاگر را نیز با داستان شازده کوچولو اثر سنت اگزوپری مقایسه کرده‌اند که در آن، شازده کوچولو با رویای پیدا کردن گنج واقعی به ترک سیاره خود می‌پردازد و درنهایت آنچه را جستجو می‌کند در سیاره‌ی خودش می‌یابد.

خلاصه کتاب کمیاگر

کتاب کیمیاگر داستان پسر با سواد و کتابخوانی به نام سانتیگو را روایت می کند که در آندلس اسپانیا زندگی می کند و به چوپانی مشغول است. او یک خواب را چندین بار می بیند و برای تعبیر آن نزد یک پیرمرد کولی می رود و به گفته پیرمرد تعبیر خواب او این است که برای پیدا کردن یک گنج باید به اهرام مصر برود. بار اولی که این خواب را می بیند اعتنایی به آن نمی کند اما با تکرار این خواب آن را همچون نشانه ای تلقی می کند و تصمیم میگیرد این نشانه را دنبال کند او همه گوسفندها و دارایی اش را برای دنبال کردن رویای خود می فروشد و برای یافتن گنج رهسپار اهرام مصر شود.

سانتیاگو در راه سفر خود اتفاقات زیادی را پشت سر می گذارد و حتی عاشق دختری صحرانشین به نام فاطمه می شود. گنجی که سانتیاگو به دنبال آن می گردد در اهرام مصر نیست بلکه در نقطه شروع سفر او و در آغل گوسفندانش می باشد اما نه آن گنجی که سانتیاگو به دنبال آن بوده …..

داستان کتاب درباره دنبال کردن رویاهای شخصی او در حین سفر است و به خوبی و با جزئیات تمام راز و رمز نهفته در همه اتفاقات راه سفر را بررسی می کند.

نتیجه این سفر در پایان این داستان این است که گنج اصلی هر انسانی در درون اوست و نکته‌ای که درون‌مایه‌ی این داستان به آن اشاره دارد میل انسان به سفر است که در هرکسی این میل درجاتی دارد و لازمه‌ی سفر آزاد بودن از قید مادیات و تعلقات دنیاست.

بخشی از کتاب کیمیاگر

در ادامه بصورت بریده بریده چند بخشی از کتاب کیمیاگر را برای شما عزیزان قرار خواهیم داد تا یک دید کلی از این کتاب بدست بیاورید.

 • از خودش پرسید: «چگونه می‌توان خدا را با رفتن به کنیسه و کلیسا شناخت؟» در حالی که وظیفه ما، کامل کردن ذهنیات است تا از طریق عینیات به «او» برسیم. (کیمیاگر – صفحه ۳۰)
 • مردم خیالاتی‌اند و بر این تصور که دقیقاً می‌دانند دیگران چگونه باید زندگی کنند، اما هیچ‌کس هرگز در طول عمرش یاد نرگفته است خود چگونه زندگی کند. مثل آن زنکِ کولی، که به قولی از گذشته می‌گفت و از آینده حرف می‌زد، تعبیر خواب می‌شناخت و به دیگران می‌گفت که چه باید بکنند، ولی خودش درگیر زندگی‌اش بود و نمی‌دانست چگونه می‌توان رموز خواب‌ها را شناخت. (کیمیاگر – صفحه ۴۰)
 • زمانی که واقعا خواستار چیزی هستی، باید بدانی که این خواسته در ضمیر جهان متولد شده است و تو، فقط مامور انجام دادنش بر روی زمین هستی. حتی اگر فقط هوس سفر کردن باشد یا ازدواج با یک دختر بازرگان… یا جستجوی گنج. روح دنیا از خوشبختی یا بدبختی هوس یا حسادت مردم انباشته است. هیچ نیست مگر یک چیز: تکمیل «حدیث خویش» که آن هم، تنها اجبار انسان‌هاست. وقتی خواستار چیزی هستی، همه جهان در تکاپوی آن است که تو به خواسته‌ات برسی. (کیمیاگر – صفحه ۴۶)
 • و جوان در روح جهان فرو رفت و دید که روح جهان، بخشی از روح خداوند است، و دید که روح خداوند، روح خود اوست و دید که به این ترتیب می تواند معجزه کن زمانی که واقعا خواستار چیزی هستی، باید بدانی که این خواسته در ضمیر جهان متولد شده است و تو، فقط مامور انجام دادنش بر روی زمین هستی. حتی اگر فقط هوس سفر کردن باشد یا ازدواج با یک دختر بازرگان… یا جستجوی گنج. روح دنیا از خوشبختی یا بدبختی, هوس یا حسادت مردم انباشته است. هیچ نیست مگر یک چیز: تکمیل «حدیث خویش» که آن هم، تنها اجبار انسان‌هاست. وقتی خواستار چیزی هستی، همه جهان در تکاپوی آن است که تو به خواسته ات برسی.
 • پرسیدم چرا زبان کیمیاگران این قدر مبهم و پیچیده است.
  گفت:سه دسته کیمیاگر هست. کسانی که مبهم میگویندچون نمیدانند چه میگویند. انانی که مبهم میگویند چون میدانند چه میگویند. اما میدانند که زبان کیمیاگری، زبان است که بادل، و نه باعقل سخن میگوید…..پرسیدم :و دسته سوم؟
  گفت: کسانی که هرگز درباره کیمیاگری سخن نمی گویند اما در طول زندگی خود موفق میشوند”حجر کریمه” را کشف کنند……

جملات زیبا از کتاب کیمیاگر

جملات زیبای کتاب کیمیاگر

 • و هنگامی که آرزوی چیزی را داری سراسر کیهان همدست می شود تا بتوانی این آرزو را تحقق بخشی.
 • ترس از رنج، از خود رنج بدتر است و اینکه هیچ قلبی، تازمانی که در جست و جوی رویاهایش باشد ، هرگز رنج نخواهد برد. چون هرلحظه جست و جوی، لحظه ملاقات با خداوند و ابدیت است……… انسان خوشبخت کسی است که خداوند را درون خود دارد….
 • هرگز قبل از اینکه چیزی را بدست آوری، وعده آن را به کس دیگری نده.
 • ساربان به پسرک گفت:من زنده ام . وقتی چیزی می خورم فقط به خوردن فکر می کنم، اگر راه بروم همۀ حواسم را به روی گامهایم متمرکز می کنم. اگر ناگزیر از جنگیدن باشم، آن روز، روز خوبی برای مردنم خواهد بود.
 • خوب است بیاموزی که در زندگی هر چیزی بهایی دارد.
 • انسان برای سادگی، اهمیتی قائل نبود. (کیمیاگر – صفحه ۱۹۶)
 • چون در گذشته یا آینده ام زندگی نمی کنم. من فقط حال را در می یابم.
 • سپیده درست بعد از تاریکترین ساعات شب می دمد.
 • همه آدم ها. در آغاز جوانی می دانند افسانه شخصی شان چیست. در آن دوره زندگی. همه چیز روشن است. همه چیز ممکن است و آدم از رویا و آرزوی آنچه دوست دارد در زندگی بکند. نمی ترسد؛ با این وجود. با گذشت زمان. نیرویی مرموز تلاش خود را برای اثبات آن که تحقق بخشیدن به افسانه شخصی غیرممکن است. آغاز می کند.
 • دم ها خیلی زود دلیل زندگی خودشان را می آموزند. شاید به همین خاطر باشد که خیلی زود هم از آن دست می کشند.

تحلیل کتاب کیمیاگر

نویسنده در کتاب کیمیاگر بدنبال معنای حقیقی زندگی است که می توان آن را در زندگی روزمره مشاهده نمود. کیمیاگر ساختاری تقریبا رویدادی و روایی دارد. از اینرو، به داستانهای قدیمی و افسانه ها، و حداکثر به داستانهای قرن های هجده و نوزده اروپا نزدیک است.روراستی، شفافیت، سادگی شخصیت ها و دیالوگ ها، کوتاهی و سایر ویژگی های برجسته کتاب کیمیاگر باعث استقبال منحصر به فرد در میان هامه مردم شده است.

کتاب کیمیاگر با زاویه دید دانای کل نوشته شده است؛ و علت آن این است که در دانای کل از درون و افکار خبر می دهد و در این رمان بیشترین چیزی که با آن رو به رو می شویم افکار و اندیشه هاست و گاهی نیز متون عرفانی و قواعد عرفانی وارد داستان و اندیشه ها می گردد.نمونه ای از دانای کل در داستان: «پادشاه سالیم در باطن خود برای مرد جوان آرزوی موفقیت کرد. با خود اندیشید: افسوس ! او به زودی نام مرا از یاد خواهد برد…» به همین علت است که نوشته های پائولو کوئیلو در میان توده مردم جهان تأثیر بسیار ژرفی گذاشته است.

این نوشته ها برداشتهایی از عرفان آیینهای گوناگون جهان است. بدین روی مردم سراسر جهان پائولو را از خودشان می دانند و انس زیادی با نوشته هایش دارند. لیکن کتابهای کوئیلو بویژه کتاب کیمیاگر شاید برای یک خواننده حرفه ای در زمینه ادبیات داستانی چندان قابل استفاده نباشد. چون بسیاری از ویژگیهای داستان در آن رعایت نشده است.
در بخشهایی از کیمیاگر، رگه های شاعرانه زیبا ودلنشینی وجود دارد؛ که موجب جذب عده ای از مخاطبان اهل ادبیات می شود. البته برخی هم اغراق آمیز است مانند: گاهی نمی توان جلوی جریان رودخانه زندگی را گرفت.

البته همانطور که گفته شده این کتاب از داستانی در مثنوی معنوی، الهام گرفته است که در آن داستان مولوی شرح حال مردی است که خواب می بیند در کشور مصر گنجی نهفته است و برای به دست آوردن گنج بی درنگ راه می افتد. پس از پیمودن مسافتی زیاد از سخنان نگهبان دروازه شهر در می یابد که گنج در همان محل زندگی او پنهان شده است و این مسیر را بیهوده آمده است(باب ششم) .

در داستان کیمیاگر هم ماجرا همین گونه است با این تفاوت که شخصیت اصلی داستان از کشور اسپانیا راهی کشور مصر می شود در حالی که در داستان مثنوی شخصیت اصلی داستان از بغداد راهی مصر می شود.

نتیجه گیری از کتاب کیمیاگر

کتاب کیمیاگر رمانی است که به زندگی در زمان حال تأکید دارد و حال و هوای کلی داستان کتاب کیمیاگر دعوت به آزاد شدن از تعلقات و وابستگی‌ها و آغاز سفر است که در نهاد بشر وجود دارد. در بسیاری از بخش های کتاب تأکید شده که توجه به الهامات درونی باعث روشن شدن راه و رسیدن به مقصد اصلی هر انسانی می شود.

کیمیاگر کسی است که می تواند ماهیت سرب را به طلا تبدیل کند و این جمله به معنای این است که هرشخصی می تواند باعث تغییر و تحول اساسی در زندگی خود شود.

درباره نویسنده کتاب کیمیاگر

پائولو کوئیلو نویسنده کتاب کیمیاگر
پائولو کوئیلو نویسنده کتاب کیمیاگر

پائولو کوئلیو نویسنده برزیلی متولد 1947 است. کتاب های پائولو کوئلیو در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد و در ایران نیز همه آثار پائولو کوئلیو ترجمه شده و نثر ساده و روان آن باعث شده مورد قبول همه قرار بگیرد. توجه پائولو کوئیلو به ظرایف زندگی و زیبایی های آن فضای آرامی را در سراسر داستان هایش جاری می کند و باعث شده تا در نویسندگی سبک خاص خودش را داشته باشد که بسیار هم زیباست. آشنایی او با ادیان مختلف و به خصوص دین اسلام به دلیل زندگی او در خانواده ای به شدت مذهبی که اعتقادات سختگیرانه ای داشتند می باشد.

پائولو کوئلیو به دلیل سختگیری های بیش از حد مذهبی در سن 16 سالگی عقاید مذهبی خود را از دست داد و این باعث شد پدر و مادرش او را به یک مرکز روانی منتقل کنند. پائولو کوئلیو چند سال در رشته حقوق تحصیل کرد و علاقه خود نویسندگی را رها کرد. او همچنین ترانه سرایی را نیز تجربه کرده است و چند سال به مواد مخدر مبتلا بود.

پائولو کوئلیو درباره این کتاب می گوید:

“وقتی كيمياگر را می نوشتم، سعی داشتم دليل وجودی زندگی را درك كنم. تصميم گرفتم به جای نوشتن يك رساله ی فلسفی، با كودك درون روحم به گفت وگو بنشينم. شگفت آور اينكه بعدها ديدم كه اين كودك، درون ميليون ها نفر در سراسر جهان زنده است. با اين كتاب می خواستم در پرسش هايی با خواننده هايم سهيم شوم كه دقيقا به همين دليل كه پاسخی ندارند، زندگی را به ماجرايی عظيم مبدل می كنند.”

پائولو کوئلیو در جوانی در سفری که به ایران داشته، در محضر عارفی بنام ضیاءالدین مولوی با اندیشه‌ها و افکار مولانا آشنا شده است.

دیگر آثار پائولو کوئلیو

 • آرشیوهای جهنم
 • بریدا
 • کنار رودخانه پیدرا نشستم و گریستم
 • کوه پنجم
 • ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیر
 • شیطان و دوشیزه پریم
 • یازده دقیقه
 • مثل رود روان
 • ندیمه‌های اودین
 • جادوگر پورتوبلو
 • خاطرات یک مغ
 • ندیمه‌های اودین و «الف»
 • مکتوب

مترجم کتاب کیمیاگر

آرش حجازی مترجم کتاب کیمیاگر
آرش حجازی مترجم کتاب کیمیاگر

آرش حجازی (زاده ۲۸ بهمن ۱۳۴۹) نویسنده، مترجم، پزشک، و ناشر ایرانی است. وی مدیر انتشارات کاروان و مترجم رسمی کتاب‌های پائولو کوئلیو به زبان فارسی است. (منبع: ویکی پدیا)

آرش حجازی مترجم کتاب کیمیاگر است و انصافا بهترین ترجمه ای که از این کتاب وجود دارد از بین 50 ترجمه ای که از این کتاب وجود دارد ترجمه آرش حجازی است. آرش حجازی تنها شخصی است که اجازه ترجمه آثار پائولو کوئلیو در ایران را دارد و مورد قبول و تأیید پائولو کوئلیو می باشد.

کتاب های دیگر پائولو کوئلیو با ترجمه آرش حجازی:

 • مکتوب (پائولو کوئلیو)
 • دومین مکتوب (پائولو کوئلیو)
 • بریدا (پائولو کوئلیو)
 • خاطرات یک مغ (پائولو کوئلیو)
 • پدران، فرزندان، نوه‌ها (پائولو کوئلیو)
 • کنار رود پیدرا نشستم و گریستم (پائولو کوئلیو)
 • شیطان و دوشیزه پریم (پائولو کوئلیو)
 • کوه پنجم (پائولو کوئلیو)
 • ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد (پائولو کوئلیو)
 • کتاب راهنمای رزم‌آور نور (پائولو کوئلیو)
 • عطیهٔ برتر (پائولو کوئلیو)
 • قاموس فرزانگی (پائولو کوئلیو)
 • زهیر (پائولو کوئلیو)
 • چون رود جاری باش (پائولو کوئلیو)
 • ساحرهٔ پورتوبلو (پائولو کوئلیو)
 • برنده تنهاست (پائولو کوئلیو)

در این نوشته به معرفی کتاب کیمیاگر اثر معروف پائولو کوئلیو پرداختیم و بخش های زیبای این کتاب را با شما به اشتراک گذاشتیم. خواندن این کتاب را در لیست کارهای مهمتان قرار دهید.

نکات مهم کتاب کیمیاگر

نکات بسیار ظریف و مهمی که به زیبایی در کتاب کیمیاگر نوشته شده است عبارتند از:

 1. همه ما «کیمیاگر» زندگی خودمان هستیم و قدرت ساختن آینده مان را داریم؛
  در این داستان کیمیاگر کسی است که می تواند ماهیت سرب را به طلا تبدیل کند و این جمله به معنای این است که هرشخصی می تواند باعث تغییر و تحول اساسی در زندگی خود شود.
 2. بعضی وقت ها هرآنچه را که دنبالش می گردید، همان جایی است که شروع کردید؛
  داستان کیمیاگر در کلیسایی متروکه شروع شده و در همان جا تمام می شود و به دنبال این مفهوم است که برای رسیدن به هدفی غایی و آرزویی شخصی نیاز به پیمودن فرسنگ ها راه نیست کافی است که خوب نگاه کنیم، و هرآنچه می خواهیم در وجود خودمان است و قبل از رسیدن به موفقیت مادی باید در ذهن خودمان موفق شویم.
 3. آرزوی و رویای شما در زندگی مهم ترین دغدغه فکری تان باید باشد؛
  قطعا گنج فقط سکه نیست بلکه در زندگی هر شخصی گنجی نهفته است که باید به دنبال آن برود و کاملا شخصی است.
 4. مسیر بسیار مهمتر از مقصد است و این مسیر سرشاز از موانع هستند.
  اگر مقصد ارزشمندی را هدف گرفتید، باید بدانید موانع زیادی بر سر راه تان خواهد بود که برای عبور از آنها نباید کم کاری کنید و به هر نحوی شده برای رسیدن به رویاهایتان با آنها بجنگید و عبور کنید.

امیدوارم حتما این کتاب را تهیه کنید و بخوانید؛ ما خواندن این کتاب ارزشمند را به هر انسانی توصیه میکنیم.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.