معرفی بهترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای تصفیه هوا

در این مقاله می خواهیم به معرفی  بهترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای تصفیه هوا که بهترین راه برای طراوت و شادابی هوای خانه است می باشد. گیاهان آپارتمانی از جمله مواردی هستند که می توانند به خانه شما روح ببخشند و استفاده از گل و گیاه در جای مناسب خود در فنگش شویی چینی بسیار توصیه شده است.

بیشتر افراد به فروشگاه گل و گیاه می روند و هر آنچه که زیبا به نظر می رسد خریداری می کنند و بعد از اینکه آنها را به خانه آوردند، با جستجو نام آن در مرورگر گوگل می خواهند اطلاعاتی در مورد آن کسب نمایند.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع گیاهان آپارتمانی مناسب اتاق خواب ، پذیرایی و آشپزخانه

معرفی 11 عدد از گیاهان آپارتمانی مناسب برای تصفیه هوا

با اینکه گیاهان زیادی وجود دارند که به عنوان ” گیاهان آپارتمانی” در بازار عرضه می شوند برای داخل خانه مناسب نیستند زیرا نور منزل شما نیاز آنها را برآورده نمی سازد.

اگر پنجره اتاق خواب و اتاق نشیمن منزل شما در جهتی قرار دارد که نور کافی برای گیاهان را تامین نمی کند، شما می توانید از کودهای تقویتی برای جبران نور استفاده کنید و یا از گیاهانی که برای رشد نیاز به نور زیاد ندارند استفاده کنید. .

وجود گیاهان آپارتمانی به حس آرامش ، تمرکز ، و کاهش اضطراب کمک می کنند . علاوه بر این می توانید از برخی گیاهان آپارتمانی که برای تصفیه هوای خانه مناسب اند استفاده نمایید در ادامه به معرفی 11 گیاه آپارتمانی مناسب برای تصفیه هوای خانه می پردازیم.

1. گیاه مار (Snake Plant)

گیاه مار (Snake Plant) یک گیاه آپارتمانی برای تصفیه هوای خانه

اجازه ندهید این نام شما را فریب دهد زیرا یکی از گیاه آپارتمانی مناسب برای تصفیه هوای خانه گیاه مار (Snake Plant) می باشد. گیاه مار به سادگی نام خود را از برگ های نازک و ایستاده با “نوار سبز نامنظم” گرفته است که به نظر می رسد شبیه پوست مار است.

دلیل هرت این گیاه زنده ماندن  در آب و هوای خشک است و این ویژگی باعث شده ، افرادی که اطلاعاتی در رابطه با نگهداری گل و گیاه ندارند آن را نگهداری کنند.

همچنین مشخص شده است که گیاهان مار مواد شیمیایی تند و زننده ای مانند بنزن، فرمالدئید، تری کلرواتیلن، زایلن و تولوئن را فیلتر و تصفیه می کنند، بنابراین با نگهداری این گیاه در خانه می توانید نفس راحتی بکشید.

باید بدانید: 18 گیاه دور کننده حشرات که در آپارتمان نیز قابل استفاده می باشند

2. گیاه برگ انجیری (Monstera Deliciosa)

گیاه برگ انجیری (Monstera Deliciosa)

گیاه برگ انجیری ، یکی از گیاهان آپارتمانی مناسب برای تصفیه هوای خانه می باشد و علاوه بر آن ظاهر زیبایی نیز دارد که هر کس را به خود علاقه مند می سازد. رشد آنها بسیار زیاد است به خصوص در فصل گرم، انتظار داشته باشید که هر هفته یک برگ جدید ببینید. علاوه بر این، شما می توانید به راحتی آنها را تکثیر کنید (برای مثال یک برگ را با گره جدا کنید و آن را به یکی از دوستان خود بدهید تا برگ خودش رشد کند).

حداکثر هر یک تا دو هفته یکبار به یک گیاه برگ انجیری آب دهید، اجازه دهید خاک در بین آبیاری ها خشک شود. علاوه بر این، اگر مکان شما نور مستقیم خورشید نگیرد، بسیار عالی است، تمام آنچه که لازم دارد یک مکانی است که نور غیر مستقیم روشن یا متوسط ​​دریافت کند.

در کل، بر اساس مطالعه ناسا، گیاهان فیلودندرون برگ بزرگ، از جمله گیاه برگ انجیری، یکی از موثرترین گیاهان در کاهش آلاینده های هوا مانند بنزن، تری کلرواتیلن و فرمالدئید هستند.

3. پوتوس (Pothos)

یکی از مناسب ترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوای خانه پوتوس (Pothos) می باشد.
یکی از مناسب ترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوای خانه پوتوس (Pothos) می باشد.

پوتوس از جمله گیاهانی است که برای تصفیه و فیلتر برخی آلاینده ها همچون بنزن، فرمالدئید، زایلن و تولوئن مناسب می باشد.

علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی چیست؟

3. دراسنا (Dracaena)

از گل آپارتمانی دراسنا برای تصفیه هوای منزل استفاده کنید.

از گل آپارتمانی دراسنا برای تصفیه هوای منزل استفاده کنید. جولیت واسیلکیوتی، بنیانگذار و رئیس موسسه My City Plants (گیاهان شهر من)، می گوید: اگر بیشتر ساعات روز را خارج از منزل سپری می کنید ،گیاهانی در خانه نگهداری کنید که به رسیدگی کمتری نیاز دارند.  گیاهانی که به راحتی می تواند با محیط های مختلف نوری سازگار شود، اگر چه بهتر است آن را از آفتاب مستقیم دور نگه دارید.

این گیاه می تواند با دمای داخلی و تغییرات فصلی بهتر از گیاهان دیگر مقابله کند. اگر چه زمانی که نوبت به تصفیه هوا می رسد، گیاه دراسنا مارگیناتا بهترین گزینه می باشد. این گیاه بنزن، فرمالدئید، تری کلرواتیلن و زایلن را فیلتر می کند.

5. گل آپارتمانی زامیفولیا  (Zamioculcas zamiifolia)

گل آپارتمانی Zamioculcas zamiifolia و یا ZZ
گل آپارتمانی زامیفولیا (Zamioculcas zamiifolia و یا ZZ) از دیگر گیاهانی است که برای تصفیه هوای منزل بسیار مناسب می باشد. این گیاه در برابر خشکی مقاوم هستند و نیاز به نگهداری و مراقبت خاصی ندارد اگر فردی هستید که زیاد سفر می کنید، داشتن می توانید به راحتی این گیاه را در خانه نگاه دارید زیرا نیاز به آب زیادی ندارد و فقط ماهی یک بار در فصل تابستان و بهار و دو ماهی یکبار در فصل پاییز و زمستان آبدهی آن کافی است.

6. گیاه عنکبوتی (گندمی)

برای تصفیه هوای آپارتمان خود از گیاه عنکبوتی (گندمی) استفاده کنید
برای تصفیه هوای آپارتمان خود از گیاه عنکبوتی (گندمی) استفاده کنید

به گفته مارینو، گیاهانی مانند گیاه عنکبوت “طراوت جنگلی” ایجاد می کنند. واسیلکیوتی می گوید، مراقبت از آن ها بسیار آسان است. این گیاهان به نور شدید احتیاج دارند اما فاقد نیاز به آفتاب مستقیم هستند، بنابراین قرار دادن آن ها در یک اتاق با پنجره های بزرگ بسیار مناسب است اما آن را از پنجره دور نگه دارید.

این گیاه برای افراد سرگرم کننده است زیرا گیاه “عنکبوت ” (spiderettes) رشد می کند و به راحتی می تواند قابل تکثیر می باشد. همچنین یک تصفیه کننده هوا قوی است که هم فرمالدئید و هم زایلن در هوای خانه را فیلتر می کند.

بیشتر بخوانید: علت خم شدن ساقه کاکتوس چیست؟ (انواع کاکتوس)

7. گل آپارتمانی فیکوس (Rubber Tree)

گل آپارتمانی فیکوس (Rubber Tree)

گل آپارتمانی فیکوس نیاز به نور دارد (می تواند مقداری از نور خورشید را به خود اختصاص دهد) و فضای خوبی برای احیای آن، شادابی، رشد و حذف دی اکسید کربن از خانه دارد.

8. گل آپارتمانی سرخس لانه پرنده ای (Bird’s Nest Fern )

گیاه سرخس لانه پرنده ای (Bird’s Nest Fern )

داشتن سرخس لانه پرنده ای در خانه به لطف برگ های سبز روشن و لبه دار آن فواید بسیاری دارد. شما با استفاده از این گیاه  ظاهری زیبا و امتیازات جالب توجهی در خانه خود خواهید داشت، مخصوصا اگر آن را در یک گلدان آویز قرار دهید.

از آنجا که سرخس لانه پرنده ای در نور متوسط ​​غیرمستقیم و محیط مرطوب رشد می کند، می توانید در حمام به شرطی که پنجره هایی وجود داشته باشند که از طریق آن ها نور طبیعی دریافت کند نگهداری کنید.

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که سرخس ها می توانند آلودگی های موجود در هوا همچون فرمالدئید، زایلن و تولوئن را تصفیه کنند، بنابراین بد نیست که یکی از آن ها را در حمام خود قرار دهید. به هر حال، در حمام احتمالا از مواد پاک کننده های مضر، لاک و پاک کننده لاک ناخن استفاده می کنید که اغلب حاوی این مواد شیمیایی می باشند.

9. گیاه آپارتمانی سوسن صلح (Peace Lily  )

گیاه سوسن صلح (Peace Lily)

اگر قبلا نگهداری یک گیاه داخل منزل را تجربه کرده اید، ممکن است وقت آن باشد که یک گیاه سوسن صلح را به این ترکیب اضافه کنید این گل آپارتمانی در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی توجه بیشتری می خواهد. این یعنی بدون آبیاری گل را مرطوب نگه دارید و آن را دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.

نکته قابل توجه : گل آپارتمانی سوسن گرده دارند، بنابراین این گیاه برای افرادی که با آلرژی و بیماری های تنفسی همچون آسم دست و پنجه نرم می کنند، گزینه خوبی نیستند.

اگر از لحاظ تنفسی مشکلی ندارید حتما یک گل سوسن در اتاق خواب خود قرار دهید زیراشب اکسیژن تولید می کند و موجب ارتقا کیفیت خواب شما می شود، در حالی که بیشتر گیاهان دیگر این کار را در روز انجام می دهند. این گیاه علاوه بر تولید اکسیژن، آمونیاک، بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن را نیز تصفیه می کند.

10. فیلودندرون گرین (Philodendron Green)

فیلودندرون گرین (Philodendron Green)

در شرایط محیطی مناسب، برگ های قلبی شکل و برگ های انگوری فیلودندرون می توانند به طول بیش از 10 فوت برسند. اگر قفسه های بلندی دارید، یا اینکه می خواهید یک آویز گل به دکوراسیون منزل خود اضافه کنید ، این گیاه آپارتمانی بهترین گزینه می باشد.

پوتوس ها، هرس و تکثیر آن بسیار ساده است، اگر شکل کم حجم تری را ترجیح دهید. این گیاه همچنین یکی از راحت ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد است. اگر چه این گیاه تصفیه کننده هوا نیست، فیلودندرون ها فرمالدئید را تصفیه می کنند. این گیاه نیاز به مراقبت خاصی ندارد و برای افراد تازه کار مناسب می باشد.

11. آلوئه ورا (Aloe Vera)

آلوئه ورا (Aloe Vera)

مراقبت از این گیاه آسان نیست و به عنوان یک گیاه درمانی نیز شناخته می شود. آب آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی می باشد. بنابراین نه تنها می توانید از این گیاه برای روشن تر کردن خانه خود استفاده کنید، بلکه می توانید از آن برای بهبود زخم ها و شرایط مختلف پوست نیز استفاده نمایید.

آیا گیاه آلوئه ورا خوردنی است؟ مزایا و معایب خوردن آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا را در یک مکان روشن و آفتابی قرار دهید این گیاه دوست دارد قبل از آبیاری، خاک خود را بسیار خشک کند. و حتی اگر خواص درمانی آلوئه ورا استفاده نکرده باشید، باز هم می توانید از تمام مزایای تصفیه هوای آن در محیط خانه بهره مند شوید زیرا فرمالدئید موجود در هوای خانه را فیلتر می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.