معرفی معروف ترین کتاب های رمان های ایرانی عاشقانه

انتخاب کتاب ها و رمان های عاشقانه همیشه جزو سخت ترین انتخاب هاست. چرا که علاوه بر موضوع عاشقانه و جذاب آن باید به خط طولی داستان و نحوه نگارش و پرداخت به داستان نیز بسیار توجه کرد و شخص خواننده را به تعقیب داستان مجبور و مجذوب کند. همه ما به دنبال کتاب هایی هستیم که ارزش خواندن را داشته باشند. در این مطلب می توانید با معروف ترین رمان های ایرانی عاشقانه آشنا شوید.

100 تا از معروف ترین کتاب های جهان که پیش از مردن باید خواند

معرفی معروف ترین رمان های ایرانی عاشقانه

تقویت قدرت حافظه و رهایی از زندگی روزمزه از جمله مهمترین فواید کتاب خواندن برای زندگی می باشد. از بهترین رمان های عاشقانه ایرانی  می توان به رمان چشم هایش اثر بزرگ علوی ، یک عاشقانه آرام اثر نادر ابراهیمی ،پریچهر اثر مرتضی مؤدب پور ، رویای نیمه‌شب اثر مظفر سالاری ، سمفونی مردگان اثر عباس معروفی و سلوک اثر محمود دولت آبادی اشاره نمود.

1. رمان چشم هایش اثر بزرگ علوی

رمان چشم هایش اثر بزرگ علوی

از رمان های ایرانی عاشقانه می توان چشم هایش را نام برد. این رمان داستان یک عشق نا فرجام در سال های مبارزه را بازگو می کند. راوی داستان فردی است که عاشق تابلوی چشم هایش اثر استاد ماکان شده است. او فکر می کند رازی پشت چشم‌های نقاشی شده در این تابلو وجود دارد و به دنبال زنی که سوژه نقاشی بوده می رود تا او را بیابد و این راز را کشف کند.

این کتاب بیش از 60 سال است که مورد استقبال خوانندگان قرار دارد و هنوز هم جزو پرطرفدار ترین رمان های عاشقانه ایرانی است.

2. رمان یک عاشقانه آرام اثر نادر ابراهیمی

رمان یک عاشقانه آرام اثر نادر ابراهیمی

نادر ابراهیمی یکی از نویسندگان بزرگ معاصر است. رمان یک عاشقانه آرام در سال 1376 منتشر شد و با این حال که بیش ار 20 سال از انتشار آن می گذرد ولی این کتاب به دلیل لحن و بيان فوق‌العاده زيبای نادر ابراهيمی جزو رمان های پرطرفدار در میان خوانندگان محسوب می شود.

راوی این داستان فردی است از مبارزان قبل از انقلاب که تنها مخاطب او همسرش است و عاشقانه‌هایی که برای همسرش و زندگی‌اش بیان می کند.

3. رمان پریچهر اثر مرتضی مؤدب پور

کتاب پریچهر یکی از معروف ترین رمان های ایرانی عاشقانه است که درباره داستان زندگی فرهاد است که پس از تحصیل در خارج به کشور بر می گردد و می شود و طی مشکلاتی که در داستان بر سر ازدواج جوانان پیش می آید پیرزنی به نام پریچهر زندگی پرفراز و نشیب خود را روایت می کند که بی ربط به عشق جوانان نیست.

این کتاب از جمله کتاب های پر فروش مرتضی مودب پور می باشد و هنوز هم طرفداران خود را دارد. او از نویسنده های مشهور معاصر است که رمان های او شیفتگان و مخاطبان بسیاری دارد.

معرفی کتاب کیمیاگر از پائولو کوئلیو

4. رمان رویای نیمه‌ شب اثر مظفر سالاری

رمان رویای نیمه‌ شب اثر مظفر سالاری
رمان عاشقانه ایرانی : رمان رویای نیمه‌ شب اثر مظفر سالاری

از رمان های ایرانی عاشقانه می توان رویای نیمه شب را معرفی کرد که داستان جوانی پاک سیرت از اهل سنت می باشد که عاشق دختری شیعه مذهب می شود که برای رسیدن به عشق خود با موانع و اتفاقاتی تلخ و شیرین مواجه می شود.

مظفر سالاری از داستان نویسانی است که در قالبی متفاوت داستان می نویسد. او تبخر بسیاری در تصویرسازی و پردازش داستان دارد و تلاش می کند مسائل دینی را به نحوی جذاب و متفاوت بیان کند.

5. سمفونی مردگان اثر عباس معروفی

سمفونی مردگان اثر عباس معروفی
سمفونی مردگان، بهترین رمان عاشقانه ایرانی

رمان سمفونی مردگان یک حادثه را از منظر چند ناظر روایت می‌کند. شخصیت اصلی ابن کتاب، شاعری است که گرفتار خشم پدر سنتی خود می‌شود. عباس معروفی دردسرهای یک روشنفکر در سال‌های ۱۳۱۰ تا ۱۳۳۰ را از دیدگاه چند شخصیت متفاوت بیان می‌کند.

رمان سمفونی مردگان به انگلیسی ترجمه شده است و در سال 2001 بنیاد غیردولتی کگدوپ و بنیاد انتشارات ادبی فلسفی سور کامپ جایزه خود را به کتاب سمفونی مردگان دادند. پس از گذشت چندین سال از چاپ این کتاب همچنان جزو پرفروش ترین هاست.

 معرفی کتاب جنگ و صلح تولستوی یکی از مهم ترین رمان های ادبیات جهان

6. رمان عاشقانه سلوک اثر محمود دولت آبادی

رمان عاشقانه سلوک اثر محمود دولت آبادی
رمان عاشقانه سلوک اثر محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی یکی از برجسته ترین نویسندگان حال حاضر ایران است. او تاکنون به خاطر قلم شیوای خود چندین بار جایزه گرفته است. رمان سلوک نیز یکی از رمان های ایرانی عاشقانه و آثار زیبای محمود دولت آبادی است و در سال 81 جزو پرفروش ترین ها بوده و تا کنون نیز 18 بار تحدید چاپ شده است.

سلوک به نوعی مانیفست دولت‌آبادی در رابطه با زن و عشق است، داستان عشق میان قیس و مهتاب.

7. رمان شوهر آهوخانم اثر محمدعلی افغانی

رمان شوهر آهوخانم اثر محمدعلی افغانی
رمان شوهر آهوخانم اثر محمدعلی افغانی

داستان این کتاب در سال ۱۳۱۳ در کرمانشاه اتفاق می افتد و درون مایه اصلی آن درباره واقعیت های بد و عجیب زندگی زنان در لایه‌های پائینی جامعه در آن سال‌ها بسیار ارتباط دارد و در نکوهش آئین چند همسری است. این کتاب جایزه بهترین رمان سال را از آن خود کرده است. با این که 58 سال از انتشار این رمان می گذرد اما هنوز هم این کتاب جزو پرفروش ترین هاست.

8. رمان سووشون اثر سیمین دانشور

رمان سووشون اثر سیمین دانشور
سووشون اثر سیمین دانشور

یکی از دیگر رمان های عاشقانه ایرانی می توان به رمان “سووشون اثر سیمین دانشور” اشاره نمود. این کتاب که از بهترین رمان های ایرانی عاشقانه است نخستین بار در سال ۱۳۴۸ منتشر شد و تا 19 بار تجدید چاپ شده است.

سووشون یا سیاووشان برگرفته از عنوان مراسم سوگواری برای سیاوش است.داستان سووشون در شیراز و در سال‌های پایانی جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد و فضای اجتماعی سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۵ را ترسیم می‌کند. با گذشت این همه سال از انتشار این کتاب هنوز ان کتاب جزو پرطرفدارترین رمان هاست.

9. رمان عاشقانه سهم من اثر پرینوش صنیعی

از رمان های عاشقانه ایرانی جذاب می توان به کتاب سهم من اشاره کرد. نثر روان و صمیمی داستان به همراه طراحی فضای داستان خواننده را به اتمام داستان ترغیب می کند. ویژگی های روانشناسانه و همچنین اجتماعی داستان در کنار فضای ملموس و واقعی آن، از جذابیت های خوب این کتاب است.

روایت زندگی زنی که از کودکی تا میانسالی را بیان می کند. معصومه، دختر بچه ای است از یک خانواده مذهبی در قم که قصد مهاجرت به تهران را دارند. داستان در اوایل دهه سی آغاز می شود و با بزرگ شدن معصومه ماجراها و داستان ادامه می یابد.

10. بامداد خمار اثر فتانه حاج سید جوادی

بامداد خمار اثر فتانه حاج سید جوادی
معرفی بهترین رمان عاشقانه ایرانی : بامداد خمار اثر فتانه حاج سید جوادی

کتاب بامداد خمار اثر فتانه حاج سید جوادی، یکی از بهترین رمان عای عاشقانه ایرانی می باشد. یکی دیگر از رمان های ایرانی عاشقانه داستان سوزناک عشق نافرجام دختری به نام سودابه از طبقه ثروتمند دوره قدیم تهران به جوانی نجار از طبقه پایین جامعه می باشد. این کتاب در سال 1374 منتشر شد و به پرفروش ترین کتاب تبدیل شد. ترجمه این کتاب به زبان آلمانی را نیز می توانید در بازار یافت نمایید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.