معرفی خواص آویشن در درمان حساسیت های فصلی و برونشیت

“حساسیت های فصلی و سرفه را با آویشن درمان کنید”

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که زیاد دچار برونشیت و حساسیت های فصلی می شوید آویشن را به شما پیشنهاد می کنیم. خواص آویشن در درمان التهابات و حساسیت های فصلی بی نظیر است و همچنین مصلما از خواص آویشن در درمان سرماخوردگی هم باید اطلاع داشته باشید. برونشیت نوعی التهاب در ناحیه نای و نایچه است. نام دیگر برونشیت، نایژه آماس است.

در این عارضه نای یا نایژک ها در اثر عفونت تحریک و متورم می شود و حتی در برونشیت حاد ممکن است راه تنفسی مسدود شود و سرفه بیش از حد ممکن است فرد را بسیار با مشکل مواجه کند.

حساسیت فصلی و برونشیت را با آویشن درمان کنید

آویشن باعث درمان برونشیت (التهابات نای) می شود.
تصویری از نای و نایژه

برونشیت وقتی رخ می دهد که نای و نایژه که راه های عبور هوا هستند دچار التهاب شوند که معمولاً در نتیجه ی سرماخوردگی یا آنفولانزا رخ می دهد. برونشیت مزمن یا حاد اغلب به واسطه ی سیگار کشیدن یا استنشاق مواد سمی دیگری به وجود می آید که راه های عبور هوا را تحریک می کند. در این نوشته، برونشیت حاد که به واسطه ی سرماخوردگی یا آنفولانزا رخ می دهد مورد توجه است.

علائم برونشیت:

علائم برونشیت حاد اغلب شامل گلودرد، گرفتگی بینی، تنگی نفس، خستگی، آبریزش بینی و تب خفیف است. اگر سرماخوردگی یا آنفولانزایی در طی عمر داشته اید، این احتمال وجود داشته که به برونشیت حاد مبتلا شده باشید.

سرفه ی واکنشی که نشانه ای از برونشیت است، تلاش بدن شما برای خارج کردن مخاط تولید شده در ریه هاست. به منظور کمک به این روند می توان از یک درمان قدیمی اما اثربخش استفاده کرد: ادویه ی آویشن معمولی.

خواص آویشن در درمان حساسیت های فصلی:

این ادویه که در طی امپراطوری های یونان و روم باستان به خوبی شناخته شده و مورد استفاده بود، بومی منطقه مدیترانه است. در یونان باستان، آویشن به عنوان بخور خوش بو در معابد سوزانده می شد. همانند بخورهای شناخته شده ی دیگر یعنی کندر و مر، دود آویشن میکروب ها را می کشد و از این رو نه تنها به حفظ یک محیط خوشبو بلکه به سالم بودن آن نیز کمک می کند.

خواص آویشن در درمان حساسیت های فصلی و برونشیت
گیاه آویشن

در مراکش، آویشن به صورت وحشی به طور گشترده در محدوده ی کوه اطلس رشد می کند و توسط بربرهای بومی به صورت دستی برداشت می شوند. برداشت دستی غیراتوماتیک با کمترین آسیب به برگ های آویشن وحشی با استفاده از تیغه های فولادی انحنادار موجب می شود تا ریشه های گیاه سالم بماند و از بخش کوچکی از منابع وحشی استفاده می شود. این گیاه همچنین به صورت تجاری در فرانسه، اسپانیا، پرتغال، یونان، آمریکا و کشورهای دیگر کشت می شود.

برای اهداف پزشکی، برگ های گیاه آویشن استفاده می شوند. پس از برداشت، آویشن را خشک کرده و برگ ها را از شاخه ها جدا می کنند. برگ های آویشن حاوی مقادیر گسترده ای از ترکیبات طبیعی است از جمله:

ترکیبات طبیعی موجود در آویشن:

کارواکرل، برنئول، گرانیول، تیمول، فلاونوئیدها، اسید کافیک، اسید لابیاتیک، اسید اورسولیک، اولئانولیک اسید، ساپونین ها، آپیجنین، لوتئولین و فلاون های متعدد. از میان این مواد، عامل تیمول یک جز تشکیل دهنده ی رایج در دهانشویه ها، حلق شویه ها و خمیردندان ها می باشد که به دلیل  ضدمیکروبی بودن آن است.

گیاه شناسان در طی قرن ها، از آویشن و ترکیبات آویشن دار برای تسکین اختلالات سینه و تنفسی، سرفه، سرماخوردگی و برونشیت استفاده کرده اند. این گیاه ضدباکتری، ضدقارچ، ضداسپاسم است و از این رو با عواملی مقابله می کند که موجب برونشیت می شود و به تسکین سرفه های اسپاسمی کمک می کند. همچنین، خلط آور است که به بدن برای حذف خلط جمع شده کمک می کند.

در شربت ها و قطره های سرفه ی گیاهی معمولاً عصاره ی آویشن طبیعی وجود دارد. برند بسیار معروف ریکولا از آویشن طبیعی استفاده می کند همچنین می توانید چای آویشن را در برندهایی همانند Celebration Herbals و برندهای دیگر بیابید.

درمان خانگی برونشیت با آویشن

برای تسکین برونشیت، شما همچنین می توانید گیاه آویشن را خریداری کرده و به مانند نعنایی بیابانی را با آن چای درست کنید. در واقع، مخلوط کردن آویشن و نعنای بیابانی به آرام کردن سرفه های برونشیتی کمک می کند.

اگر می خواهید چای آویشن درست کنید، از حدود یک قاشق چایخوری برگ های آویشن در صافی چای استفاده کنید. صافی چای را در یک فنجان گذاشته و آب جوش تازه را به آن اضافه کنید و بگذارید به مدت 5 دقیقه بماند. سپس، صافی چای را برداشته و مقداری عسل را برای تسکین بیشتر به آن اضافه کنید و بنوشید.

عوارض آویشن

هیچ گونه عوارض جانبی منفی در مورد آویشن و داروهای حاوی آن شناخته نشده است و منع استفاده از آن در دوران بارداری یا شیردهی وجود ندارد. به عنوان یک درمان آهسته ولی موثر قدیمی، آویشن این قابلیت را دارد که به تسکین نای تحریک شده کمک کند، میکروب های عامل برونشیت را بکشد، به از بین بردن خلط جمع شده کمک کند و شما را در مسیر بهبودی قرار دهد.

همان طور که در این مطلب خواندید آویشن یک درمان قدیمی و سنتی و همین طور مفید برای سرفه، آلرژی های فصلی و برونشیت است. به راحتی می توانید از این گیاه برای درمان خلط و سرفه استفاده کنید و مطمئن باشید که کاملاً بی ضرر است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.