با توصیه های وارن بافت بدون از دست دادن پول سرمایه گذاری کنید

هدف سرمایه گذاری رشد پول است. همه می خواهند پول را با سریعترین سرعت ممکن رشد دهند. اگر می‌خواهید موفق باشید ، باید از کسی که قبلاً موفق شده، مشاوره بگیرید. در سرمایه گذاری، بهتر از وارن بافت، چه کسی را می توانید پیدا کنید؟

وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار، بر از دست ندادن پول تأکید دارد.

او دو قاعده دارد:

  • قانون شماره 1: پول خود را از دست ندهید
  • قانون شماره 2: قانون شماره 1 را فراموش نکنید

چگونه بدون از دست دادن پول سرمایه گذاری کنید

با کمال تعجب، بافت در مورد بازده بیشتر توصیه ای نکرده است. او توصیه کرد که پولتان را از دست ندهید. یعنی کنترل ریسک مهمتر از پاداش است.

در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک، ممکن است با محصولی با ریسک بالا و همین طور سود بالا روبرو شوید. این یک ایده سرمایه گذاری عالی نیست، زیرا ریسک نیز زیاد است. بهتر است بتوانید یک محصول مالی را با ریسک کم و پاداش متوسط انتخاب کنید. کنترل خطر مهمترین چیز است.

همین طور بخوانید: بهترین راه سرمایه گذاری با پس اندازمان در شرایط فعلی ایران چیست؟

اگر خطر را تحت کنترل خود نگه دارید، در نهایت پاداش در دامان شما قرار می گیرد.

شما درآمد فعال خود را با سخت کار کردن به دست می‌آورید. در درآمد منفعل، نیازی به کار ندارید، پولتان برای شما کار می کند. پول، پول را تولید می‌کند. مگر اینکه پول داشته باشید، درآمد منفعلی نباشد. حتی اگر هیچ سودی هم نداشته باشید، بد نیست. حداقل، پول دارید. می توانید بعداً در فرصت مناسب از آن استفاده کنید. اگر پول خود را از دست دهید، حتی هنگامی که فرصتی ایجاد شود، هیچ راهی برای پس گرفتن پول وجود ندارد.

درک از دست دادن پول

بیایید معنای از دست دادن پول را درک کنیم. نباید سود یا زیان خود را حساب کنید مگر اینکه محقق شود. بیایید بگوییم، سهامی را با 1 میلیون تومان خریداری می‌کنید. پس از یک ماه، این سهام با 800 هزار تومان معامله می شود. ممکن است احساس کنید که پولتان را از دست داده‌اید. در واقع، هیچ پولی را از دست نداده اید. تا زمانی که سهام را نفروشید، این از دست دادن پول به معنای ضرر نیست.

وارن بافت همچنین می‌گوید: « نباید در بازار سهام باشید، مگر اینکه بتوانید کاهش ۵۰ % سهامتان را بدون ترس و وحشت مشاهده کنید.» سهام خریداری شده با 1 میلیون تومان، به 500 هزار تومان کاهش‌یافته است. می‌ترسید که سهامتان بیشتر سقوط کند. تا زمانی که سهامتان را نفروشید هیچ ضرر و زیانی وجود ندارد. اما اگر به خاطر ترس، می‌روید و سهامتان را با ضرر می‌فروشید. این ضرر واقعی است. رسیدن به نقطه تعادل، بسیار سخت است.

از دست دادن سهام

از دست دادن پول باید در سبد سهام مشاهده شود، نه در سهام انفرادی. از دست دادن پول در سهام زیان‌آور هیچ مشکلی نیست. اگر سهام باقیمانده سود بیشتری از ضرر داشته باشد، چیز بدی نیست. از دست دادن پول در برخی از سرمایه‌گذاری های زیان‌آور کاملاً طبیعی است. هیچکس نمی‌تواند آینده را پیش بینی کند. با وجود آنالیز کامل شما، یک شرکت ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشد. یا ممکن است در آنالیزتان از یک شرکت اشتباه کرده باشید. اگر بدانید که شرکتتان در وضعیت خوبی نیست، می توانید حتی با ضرر از سهام خارج شوید.

البته فقط تعداد کمی از سهام موجود در سبد سهامتان اینگونه رفتار می کند. سبد سهام شما با وجود تعدادی سهام با بازده منفی، بازهم می تواند سود داشته باشد.

چگونه از ضرر جلوگیری کنیم؟

دو قانون طلایی برای جلوگیری از ضرر در سرمایه‌گذاری وجود دارد. عمل به این دو قانون بسیار آسان است. اگرچه عمل به آن‌ها بسیار آسان است، بسیاری از مردم از این قوانین خبر ندارند.

قانون شماره 1: سرمایه گذاری بلند مدت

این یک واقعیت تعجب آور است. با ماندن در بازار به مدت طولانی، می توانید از ضرر جلوگیری کنید. سرمایه‌گذاری بلند مدت احتمال ضرر را کاهش می دهد. بیشتر افرادی که پولشان را از دست داده‌اند، مدت کوتاهی در بازار مانده بودند. بیش از 90٪ از معامله‌گران داخلی روزانه پولشان را از دست می دهند. زیرا آنها فقط چند ساعت در بازار می مانند. سرمایه گذاری بلند مدت عدم اطمینان در بازده را کاهش می دهد.

این مطلب جالب را نیز بخوانید: ۱۰ حقیقت خنده دار و جالب درباره ثروت بیل گیتس

به داده‌های سالانه Sensex نگاه کنید. اگر فقط 1 سال در بازار بمانید، حتی می‌توانید بیش از 50٪ سرمایه‌گذاریتان را از دست بدهید. این اتفاق در سال 2008 افتاد. بیش از 10 مورد در 38 سال گذشته وجود دارد که می توانید بازده منفی داشته باشید.

سرمایه گذاری بلند مدتبه داده های Sensex برای بازده 6 سال دارایی نگاه کنید. اگر به مدت 6 سال سرمایه‌گذاری کنید، هرگز ضرر نمی‌کنید. اگرچه در دوره 6 ساله ممکن است بازده خوبی مانند سال‌های 1994-2000 و 2007-2013 نداشته باشد. در بیشتر اوقات به راحتی می توانید بیش از 15٪ بازده (CAGR) داشته باشید.

چگونه بدون از دست دادن پول سرمایه گذاری کنید: سرمایه گذاری بلند مدتقانون شماره 2 : حاشیه امنیت

این قانون، قوی‌ترین سلاح وارن بافت است. باید سهامی بخرید که ارزش آن دست کم گرفته می‌شود. زمانی که سهام با قیمتی پایین‌تر از ارزشش فروخته می‌شود. چطور می‌توانید چنین سهامی پیدا کنید؟ ساده‌ترین راه بررسی نسبت قیمت به سود (P/E) است . اگر  کم‌تر از 15 باشد، سهام ارزان است. برای سهام‌های با سرمایه کم، P/E باید کم‌تر از 8 باشد. پیدا کردن چنین سهام کم‌ارزشی در بازار داغ بسیار نادر است. باید صبور باشید.

حاشیه امنیت چگونه در جلوگیری از ضرر به شما کمک می‌کند؟

بیشتر سهام داران بزرگ، با P/E بین 12 و 30 معامله می‌کنند. اگر سهامی خریداری کنید که P/E بیشتر از 25 باشد، این سهام ممکن است در هر زمانی سقوط کند. بالعکس، وقتی با P/E پایین بخرید، قیمت افزایش می‌یابد حتی اگر سود شرکت افزایش نیابد. باید احتیاط کنید. توصیه می‌کنم سهام شرکت‌های خوب و ارزان را بخرید. یک شرکت زیان آور چه ارزان معامله شود چه گران معامله شود، همیشه زیان آور است. به دنبال شرکت‌های خوب بگردید و صبر کنید تا سهامشان ارزان‌تر شود، سپس سهام آن‌ها را بخرید و برای مدت طولانی نگه دارید.

نتیجه‌:

  • بدون از دست دادن پول، می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید.
  • به طور منطقی سرمایه‌گذاری کنید.
  • بدون ترس رفتار کنید.
  • قوانین اولیه سرمایه‌گذاری را رعایت کنید.
  • منظم و منضبط باشید.

آیا در بازار سهام ضرر کرده‌اید؟ با عمل به این دو قانون، از ضرر جلوگیری می‌شود؟ در بخش نظرات ذکر کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.