فرش را خودمان بشوریم یا به قالیشویی بدهیم؟ مزایا و معایب هر کدام

ممکن است بین شستن فرش در خانه یا شستن فرش در قالیشویی مردد شده باشید و ندانید کدام بهتر است. ما در این نوشته به شما کمک می کنیم شستشوی فرش در خانه با شستن فرش در قالیشویی را مقایسه کنید و سپس تصمیم بگیرید که فرش را خودمان بشوریم یا به قالیشویی بدهیم. در ادامه مزایا و معایب شستن فرش در خانه و قالیشویی را با هم مقایسه می کنیم.

حتی اگر هزینه ای که بابت شستن فرش به قالیشویی می پردازیم را نیز در نظر نگیریم باز هم ممکن است برای سپردن فرش های خود به قالیشویی مردد باشید. امیدواریم خواندن این مقاله به شما کمک کند بهترین تصمیم را بگیرید.

مزایا و معایب شستن فرش در قالیشویی

مزایا:

1. مواد شوینده تخصصی

قالیشویی ها از مواد شوینده مخصوص فرش استفاده می کنند که به تار و پود فرش آسیب نمی رساند و فقط فرش را تمیز می کند. قالیشویی ها مواد پاک کننده مناسب برای شستن فرش و تفاوت‌های ساخت و الیاف انواع فرش را می‌دانند و مواد شوینده را متناسب با آن انتخاب می کنند.

تجهیزات بهتر

متخصصان قالیشویی تجهیزات قدرتمندی برای شستن انواع فرش دارند. کیفیت و قدرت تجهیزات حرفه ای موجود در قالیشویی ها با شستشوی دستی فرش در خانه قابل مقایسه نیست.

زمان کمتر برای خشک شدن

قالیشویی ها تجهیزات صنعتی مناسبی دارند که شستشوی فرش را با آن ها بسیار سریع تر از منزل انجام می دهند. با استفاده از این تجهیزات همچنین زمان خشک شدن فرش به طور قابل توجهی کمتر خواهد بود.

راحتی

مسلما شستن فرش در قالیشویی راحت تر و بدون دردسرتر از شستن فرش در خانه است. علاوه بر این، شستن کامل فرش می تواند چندین ساعت طول بکشد. با این حال، این بستگی به اندازه فرش شما دارد.

ترمیم و رفو فرش

اگر فرش شما دارای آسیب دیدگی و یا پارگی است شستن فرش در قالیشویی برای شما بهتر است. قالیشویی ها دارای متخصصانی هستند که رفو و ترمیم فرش را به صورت حرفه ای انجام می دهند.

لکه گیری فرش

برخی لکه های روی فرش با شستن معمولی از بین نمی روند. قالیشویی ها با مواد مخصوصی که دارند عملیات رنگ برداری از روی فرش را انجام می دهند.

معایب:

ممکن است فرش شما صدمه ببیند

دستگاه های قالیشویی بسیار قدرتمند هستند و مواردی دیده شده که فرش بعد از شستشو در قالیشویی دچار آسیب و پارگی شده است. البته قالیشویی های معتبر شستن فرش ها را با ضمانت انجام می دهند و در صورت آسیب رسادن به فرش خسارت آن را پرداخت می کنند.

برای آشنایی با نحوه شستن فرش در قالیشویی کلیک کنید.

مزایا و معایب شستن فرش در خانه

مزایا:

پس انداز

قالیشویی ها به ازای شستن هر متر مربع از فرش، پول دریافت می کنند به این معنی که هر چه خانه شما بزرگتر باشد، باید هزینه بیشتری برای شستن فرش ها بپردازید. بنابراین شستن فرش در خانه باعث صرفه جویی زیادی در پول می شود.

فرش را به دلخواه خودتان آبکشی می کنید

یکی از مواردی که برخی ها ترجیح می دهند فرش را در خانهبشورند این است که به نحوه آبکشی فرش در قالیشویی اطمینان ندارند و به اصطلاح به دلشان نمی چسبد.

معایب:

عمر فرش کم می شود

معمولا در خانه فرش را با مواد شوینده ای مانند پودر ماشین لباسشویی می شوییم و این می تواند به فرش آسیب رسانده و عمر آن را کم کند.

زمان زیادی نیاز دارید

اگر یک سبک زندگی پرمشغله دارید بهتر است شستن فرش در خانه را انتخاب نکنید. شستن اصولی فرش در خانه نیاز به زمان زیادی دارد. شستن و خشک شدن فرش می تواند 2 تا 3 روز شما را پر کند.

ممکن است به فرش آسیب برسانید

فرش های دست بافت معمولا دارای بافت ظریف تری هستند و شستن آن ها در خانه می تواند باعث آسیب رسیدن به فرش شود. اگر فرش شما قیمتی است بهتر است ریسک نکنید و آن را به یک قالیشویی معتبر بسپارید.

ممکن است رنگ فرش شما زرد شود

شستشوی فرش در خانه این عیب بزرگ را دارد که آب فرش به صورت کامل از آن خارج نمی شود بنابراین ممکن است آب در فرش باقی بماند و رنگ فرش زرد شود. نوع پهن کردن فرش برای خشک شدن نیز مهم است معمولا فرش در قسمت وسط تا می خورد و رنگ آن تغییر می کند. اگر فرش شما روشن است شستن فرش در قالیشویی برای شما بهتر است.

مصرف آب زیاد

شستن فرش در خانه نیاز به مصرف آب زیادی دارد با توجه به کمبود آب در کشور و همچنین هزینه ای که باید برای آن بپردازید شستن فرش در خانه همیشه مقرون به صرفه نیست.

بوی نم پس از شستن فرش

معمولا بعد از شستن فرش در خانه بویی شبیه به بوی نم از آن به مشام می رسد که تا چند روز باقی می ماند. اما پس از شستن فرش در قالیشویی این اتفاق نمی افتد.

باقی ماندن مواد شوینده روی فرش

اگر فرش به خوبی آبکشی نشود مواد شوینده در داخل تار و پود فرش باقی می ماند و به مرور زمان باعث پوسیده شدن آن می شود.

بلاخره شستن فرش در خانه یا قالیشویی، کدام بهتر است؟

اگر هنوز نتوانسته اید تصمیم بگیرید که فرش را خودمان بشوریم یا به قالیشویی بدهیم این چند خط را با دقت بخوانید.

شستن فرش در خانه می تواند گزینه ارزان تری باشد به خصوص اگر فرش شما کوچک است، ارزش چندانی ندارد، کهنه و قدیمی شده و کثیفی زیادی روی آن وجود ندارد. به خصوص اگر مکان لازم برای شستن و خشک کردن فرش را دارید شستشوی فرش در خانه بهترین گزینه برای شما است. اما اگر فرش شما دارای لکه‌ها و کثیفی های سنگین است، فرش شما قیمتی است، سنگین و با ابعاد زیاد است، محل مناسب برای شستن فرش و خشک کردن آن را ندارید و یا اگر کارمند و شاغلید و زمان کافی در اختیارتان نیست حتما از یک قالیشویی حرفه‌ ای کمک بگیرید.

همچنین بخوانید: بهترین قالیشویی های استان تهران

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.