آیا ورزش با ماسک صورت در دوران کرونا خطرناک است؟

این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا، ماسک های صورت تبدیل به بخشی از لباس های ما شده است و حتی استفاده نکردن از ماسک در فضاهای عمومی جریمه دارد و باید همیشه در مکان های عمومی برای حفظ سلامت خود و دیگران ماسک استفاده کنیم. با طولانی شدن پاندمی کرونا برای بسیاری از ورزشکاران این سوال مطرح است که آیا ورزش با ماسک صورت در دوران کرونا خطرناک است؟

ورزش و ماسک های صورت هر دو به محافظت از افراد در برابر ویروس کرونا که در سراسر جهان در حال گسترش است کمک می کند. با این حال، این ترکیب همچنین می تواند افراد را در معرض خطر جدی مشکلات تنفسی قرار دهد. کارشناسان بهداشت توصیه می کنند افراد برای تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان شیوع ویروس کرونا از نظر جسمی فعال باشند. ماسک صورت نیز برای محافظت از افراد در برابر ویروسی که از طریق هوا و افراد آلوده پخش می شود، توصیه می شود.

با این حال، ورزش و پوشیدن همزمان ماسک صورت می تواند ترکیب بدی باشد. این به دلیل مشکلات احتمالی تنفسی است که می تواند بر عملکرد و تنفس تأثیر بگذارد.

معرفی بهترین اپلیکیشن های ورزش در خانه برای گوشی های اندروید و آیفون

آیا ورزش با ماسک صورت می تواند خطرناک باشد؟

لیندسی باتومز ، از دانشگاه هرتفوردشایر ، در مقاله ای اینگونه عنوان کرد: ” ماسک بر روی صورت استنشاق مقدار هوای مورد نیاز برای انجام فعالیت در بالاترین سطح را دشوار می کند. ما می دانیم که استفاده از ماسک جراحی می تواند مقاومت در برابر جریان هوا را افزایش دهد. ورزش به طور مداوم منجر به تنفس سریعتر و سخت تر می شود، بنابراین پوشیدن ماسک در هنگام ورزش فشار بیشتری بر جریان هوا وارد می کند.”

افزایش تنفس و پایین آمدن جریان هوا برای انجام فعالیت های بدنی با شدت کم تا متوسط ​​به تلاش بیشتری نیاز دارد. افراد ممکن است هنگام انجام ورزش های سنگین با چالش های بیشتری روبرو شوند. عضلات در هنگام ورزش اسید لاکتیک تولید می کنند که باعث احساس سوزش شده و به دی اکسید کربن تبدیل می شود. همانطور که همه ما می دانیم، بدن دی اکسید کربن آزاد می کند اما استفاده از ماسک صورت می تواند در این چرخه دخالت کند.

کسانی که از ماسک های نانو استفاده می کنند که برای جلوگیری از ذرات ریز طراحی شده اند، دی اکسید کربن را دوباره تولید می کنند. به گفته باتومز ، هوای بازیافتی ممکن است به بدن اکسیژن کمتری بدهد و عملکرد شناختی را کاهش دهد و سرعت تنفس را افزایش دهد.

اثرات مخرب ورزش با ماسک
اثرات مخرب ورزش با ماسک

بررسی اثرات مخرب ورزش با ماسک

یک نمونه از اثرات بد ماسک صورت در هنگام ورزش شدید، اخیراً در چین اتفاق افتاده است. همچنین کانال اخبار استرالیا گزارش داد، پس از یک معاینه اجباری تربیت بدنی که افراد را ملزم به استفاده از ماسک صورت هنگام ورزش می کرد ، باعث فوت دو پسر نوجوان در طی یک هفته شد.

برای درک اینکه ماسک های صورت چگونه بر تنفس تأثیر می گذارند، باتومز آزمایشی را با پوشیدن ماسک صورت و بدون استفاده از آن انجام داد و سطح اکسیژن و دی اکسید کربن را مقایسه کرد.

او به مدت سه دقیقه روی تردمیل با سرعت 10 کیلومتر در ساعت دوید و با استفاده از دستگاه تجزیه و تحلیل گاز ، غلظت گازهای دم و بازدم را اندازه گرفت. نتایج نشان داد که غلظت اکسیژن وی هنگام دویدن بدون ماسک صورت به 19.5 درصد و هنگام پوشیدن به 17 درصد می رسد. هنگامی که او دی اکسید کربن را اندازه گرفت، متوجه شد که سطح دی اکسیدکربن بدون ماسک فقط زیر 1 درصد است. اما با یک ماسک صورت ، این تعداد به 3 درصد افزایش یافت.

مدیر بهداشت و ایمنی انگلستان توصیه می کند که کارمندان نباید بیش از 15 دقیقه در معرض 1.5 درصد دی اکسید کربن قرار بگیرند تا از اثرات منفی آن بر بدن جلوگیری کند. در طول ورزش شدید ، افراد بیشتر وقت خود را با ماسک صورت می گذرانند.

باتومز گفت: “با توجه به اینکه سالن های ورزشی به دنبال بازگشایی هستند و باشگاه های ورزشی مایل به از سرگیری کار خود هستند، قبل از اینکه کسی ماسک صورت را توصیه کند، باید فوراً تحقیقاتی انجام شود تا ایمنی جامعه ورزشی بدون توجه به هرگونه شرایط زمینه ای تضمین شود.”

چگونه علائم و عوارض ورزش کردن بیش از اندازه را به حداقل برسانیم

ورزش با ماسک
ممکن است لازم باشد کسانی که در یک شهر شلوغ زندگی می کنند در فضای باز با ماسک ورزش کنند.

چگونه با ماسک ورزش کنیم؟

سعی کنید یکی از ورزش هایی را که می توانید به روش فاصله اجتماعی انجام دهید، پیدا کنید. دکتر ایوانیتسکایا می گوید، این یک مسئله بله یا خیر نیست هر چه ارتباط های اجتماعی در شرایط پاندمی کرونا کمتر باشد، بهتر است. اما ممکن است لازم باشد کسانی که در یک شهر شلوغ زندگی می کنند در فضای باز با ماسک ورزش کنند. برای جلوگیری از عوارض منفی، توصیه های زیر را رعایت کنید:

  • با پزشک خود مشورت کنید. “اگر شما یا فرزندتان یک بیماری زمینه ای دارید (بیماری قلبی،  آسم، فشار خون بالا و غیره) ، همیشه برای استفاده ار ماسک باید با پزشک خود مشورت کنید، به خصوص اگر قصد ورزش با ماسک دارید. این افراد می توانند شما را راهنمایی کنند.
  • هدف خود را مشخص کنید. دکتر Fankhauser می گوید: “با توجه به اینکه ماسک می تواند جریان هوا را محدود کند، انتظارات خود را کمی پایین آورده و تنفس و ضربان قلب را کنترل کنید.”
  • صورت خود را لمس نکنید. قبل از ورزش، مطمئن شوید که ماسک شما مانع دید شما نمی شود ، مخصوصاً اگر عینک می زنید. دکتر لی می گوید: “یک پارچه یا دستمال تمیز برای پاک کردن عرق همراه داشته باشید و اگر خواستید صورت خود را لمس کنید حتما از ضدعفونی کننده دست استفاده نمایید.” “همچنین شستن و خشک کردن ماسک خود پس از هر بار استفاده بسیار مهم است.”
  • مراقب فعالیت های بدنی باشید. دکتر Fankhauser می گوید: “اگر احساس می کنید به هوای بیشتری احتیاج دارید، مکث کنید، مقداری آب بنوشید و اگر فضایی که ورزش می کنید ایمن است ماسک را بردارید.” اطمینان حاصل کنید که از لمس قسمت خارجی ماسک خودداری کرده و دستهای کثیف را روی صورت خود قرار ندهید.

شاید دستیابی به یک ماسک مناسب برای ورزش مدتی طول بکشد. دکتر ایوانیتسکایا می گوید.”شما به اندازه لایه هایی که می توانید تحمل کنید از ماسک های متفاوت می توانید استفاده نمایید و ماسک مورد نظر خود را بیابید. آنها باید کاملاً متناسب باشند تا بتوانند فیلتراسیون هوا را انجام دهند. ”

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.