آيا قنداق كردن نوزاد خوب است

آیا قنداق برای نوزاد مفید است

قنداق کردن نوزاد سنتی قدیمی در بین ما ایرانیهاست. در گذشته زیاد دیده می شد که مادران، نوزادان خود را قنداق کرده باشند. در برخی موارد حتی در کشورهای مختلفی این رسم وجود داشته اما به مرور زمان منسوخ شده است. اما بعد از گذشت مدتی به این نتیجه رسیدند که اگر قرار بود قنداق کردن نوزاد مشکلی برای او ایجاد کند قدیمی ها زودتر متوجه این مساله میشدند و دیگر آن را ادامه نمی دانند. حال با تمام این صحبت ها در این پست می خواهیم از قنداق کردن نوزاد و مزایا و معایب آن برایتان بنویسیم.

اگر جدیدا صاحب فرزند شده اید و نمی دانید که قنداق کردن نوزاد خوب است یا بد این پست را مطالعه نمایید.

آیا نوزاد را قنداق کنیم

قنداق کردن نوزاد در کشورهای شرقی نسل ها مرسوم بوده است و حتی در کتاب مسیحیان از قنداق کردن مسیح صحبت شده است. این رسم از دهه 1990 در غرب متداول شد. قنداق کردن به معنای پیچیدن پارچه به دور بدن نوزاد می باشد که به عنوان محافظ برای نوزاد عمل می کند و باعث می شود نوزاد امنیت بیشتری را احساس نماید و در فضایی بسته مانند رحم مادر باشد و همچنین از دست و پا زدن بی دلیل نوزاد جلوگیری می کند تا نوزاد به خود آسیبی نزند. همچنین قنداق کردن نوزاد باعث می می شود تا راحت تر و طولانی تر بخوابند. در این پست می خواهیم به این سوال که آیا قنداق کردن خوب است یا نه جواب دهیم.

مزایای قنداق کردن نوزاد

در دهه 1960 مطالعات زیادی در این باره انجام شد. بر اساس مطالعات صورت گرفته نوزادانی که قنداق می شوند ساکت و آرام تر هستند و زمان بیشتری می خوابند، همچنین ضربان قلب پایین تر و پایدارتری دارند. به عبارتی با قنداق کردن نوزاد او را در شرایطی شبیه رحم مادر قرار می دهید که همین امر موجب آرامش زیاد نوزاد می شود. با قنداق کردن نوزاد رفلکس مورو کاهش می یابد و نوزاد راحت تر می خوابد.

رفلکس مورو چیست

رفلکس مورو که از ابتدای تولد تا 3 یا 4 ماهگی طول می کشد به نوعی رفلکس می گویند که در آن نوزاد طی یک استرس ناگهانی بر اثر انواع صدا در محیط اطراف خود، ناگهان دست و پاها راباز می کند و به بالا پایین می برد. برخی از نوزادان بر اثر این رفلکس از خوب می پرند و با اینکه یک امر طبیعی است اما موجب بیداری نوزاد می شود.

معایب قنداق کردن نوزاد

با توجه به مزایایی که قنداق کردن نوزاد دارد معایبی نیز ممکن است داشته باشد که در ادامه به آن میپردازیم:

  • خفگی با غلتیدن روی شکم

در هنگامی که دست و پای کودک را با قنداق می بندید و او در سنی است که می تواند بغلتد، این امر ممکن است موجب شود راه تنفس نوزاد بسته شود و باعث خفگی او شود. چرا که شما دقیقا نمی دانید فرزندتان چه زمانی می خواهد غلت بزند.

  • تداخل با رشد و تحرک نوزاد

اگر فرزند خود را قنداق می کنید بهتر است این کار را تا یک ماهگی انجام دهید و پس از آن و خصوصا در زمان بیداری نوزاد، او را قنداق پیچ نکنید به دلیل اینکه ممکن است با رشد و تجرک نوزاد تداخل داشته باشد. بهتر است تا یک ماهگی فقط نوزاد را قنداق کنید.

  • گرمای بیش از حد

این مورد یکی از دلایل اصلی منع قنداق برای نوزاد است. همچنین از پتو های سنگین برای گرم کردن کودک استفاده نکنید. زیرا این امر باعث گرمای بیش از حد بدن نوزاد شده که خطرناک است.

  • در رفتگی مفصل

اگر نوزاد را محکم قنداق کنید ممکن است باعث تکامل نداشتن مفصل ران و لگن و دیگر موارد شوید، مخصوصا برای نوزادانی که در رفتگی مادرزادی مفصل دارند یا سابقه خانوادگی و .. دارند نامناسب است. برای جلوگیری از این مساله، نوزادان را قنداق نکنید و مطمئن شوید پایین پای نوزاد فضای کافی وجود دارد تا بتواند پاهای خود را حرکت دهد.

نکات مهم برای قنداق کردن نوزاد

  • بهترین روش برای قنداق کردن نوزاد به گونه ای است که بازو ها به خوبی بسته باشد و پاها نسبتا آزاد باشند.
  • پاهای نوزاد را خیلی سفت نبندید.
  • قسمت بالای قنداق را محکم ببندید. اگر قنداق در قسمت صورت نوزاد شل بسته شده باشد ممکن است اختلال تنفسی پیدا کند.
  • مراقب باشید زیاد گرم نشود. اگر گردن و گوش فرزند سرخ یا گرم شد و یا بدن نوزاد تعریق کرد او را باز کنید و لباس هایش را کم کنید تا خنک شود.

 

همچنین بخوانید:

مطالب مفید درباره زردی نوزاد
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.