آیا امکان انتقال شارژ باتری بین دو گوشی وجود دارد؟ کدام گوشی ها؟

آیا امکان انتقال شارژ معکوس بین گوشی های آیفون و اندروید وجود دارد؟ اطلاعات مفیدی درباره انتقال شارژ باتری بین دو گوشی در این مقاله و اسامی گوشی هایی که این قابلیت را دارند آورده شده است.

گاهی اوقات، ناگهان متوجه می شوید که شارژ باتری گوشی خودتان یا یکی از دوستانتان به پایان رسیده است. فوق العاده است اگر بتوانید مقداری از شارژ باتری گوشی خود را به یکدیگر انتقال دهید!

در حال حاضر، آیفون امکان شارژ معکوس را ندارد؛ به عبارت دیگر شما نمی توانید شارژ باتری گوشی خود را به دیگری بدهید. این ویژگی تنها بر روی برخی از گوشی های سامسونگ وجود دارد. اپل هنوز هیچ برنامه ریزی دقیقی برای اشتراک گذاری باتری در دسترس برای گوشی های خود اعلام نکرده است.

چند برند این تکنولوژی را در اختیار دارند، اما آیا اپل نیز به فکر این تکنولوژی است؟ در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد انتقال شارژ باتری بین دو گوشی بدانید، آورده شده است.

آیا امکان شارژ معکوس در گوشی های آیفون وجود دارد؟

شما نمی توانید شارژ گوشی آیفون خود را با سایر گوشی ها به اشتراک بگذارید. اما این بدان معنی نیست که اصلا امکان این انتقال وجود ندارد. در سال 2016، آیفون حق امتیاز قابلیت شارژ معکوس را بدست آورد. آن ها برای ارائه این امکان در آینده ای نزدیک اقداماتی انجام داده اند، اگرچه برنامه دقیقی ارائه نشده است.

از همین حالا تایید شده است که آیفون جدیدی که سال آینده به بازار عرضه می شود این قابلیت را ندارد. اما این بدان معنی نیست که در آینده ای نزدیک خبری از انتقال شارژ به میان نخواهد آمد.

بزرگ ترین مانع برای انتقال شارژ در مورد گوشی های آیفون این است که خود شرکت این ویژگی را در نظر نگرفته است. واقعا دلیل دیگری برای نبود این ویژگی در مدل های جدید آیفون وجود ندارد.

با توجه به این که شرکت های دیگر به راحتی آن را در دسترس کاربران خود قرار می دهند، اپل نیز باید این ویژگی را در اختیار کاربران خود قرار دهد تا بتواند با شرکت های رقیب رقابت کند.

آیا گوشی های اندروید قابلیت انتقال شارژ باتری را دارند؟

بله، برخی از گوشی های اندروید دارای قابلیت انتقال شارژ باتری بین دو گوشی هستند. چندین سال است که برخی از مدل های اندروید از این قابلیت بهره می برند. تعدادی از این گوشی ها شامل موارد زیر است:

 • سامسونگ گلکسی S10
 • سامسونگ گلکسی M31s
 • شیائومی ردمی نوت 9
 • هواوی میت 30 پرو
 • ویوو U20

گوشی های اندروید زیادی وجود ندارند که از این ویژگی بهره می برند، اما با توجه به پیشرفت مداوم تکنولوژی و بروزرسانی های مستمر به زودی شاهد روزافزون این ویژگی خواهیم بود.

بسیاری از شرکت ها از این ویژگی به عنوان وسیله ای برای جذب مشتریان قدیمی و کاربران iOS استفاده می کنند زیرا این قابلیت هنوز برای محصولات اپل در دسترس نیست. اگرچه یک ویژگی ضروری نیست، اما بسیار مفید است و یک مزیت عالی به حساب می آید.

کدام دستگاه های اندروید می توانند از ویژگی شارژ معکوس استفاده کنند؟

دستگاه های زیادی وجود دارند که اندروید می تواند با استفاده از قابلیت شارژ معکوس باتری آ‌ها را شارژ کند. برخی از این دستگاه ها شامل موارد زیر است:

 • ساعت هوشمند بی سیم
 • هدفون های بی سیم
 • سایر گوشی های هوشمند

به نظر می رسد که هیچ گونه محدودیتی برای امکان انتقال شارژ باتری وجود ندارد. اگر دستگاهی باید شارژ شود، می توانید دستگاه را روی گوشی بگذارید و انتقال شارژ آغاز می شود.

اگرچه نمی توان با استفاده از شارژر آیفون دستگاه های دیگر را شارژ کرد، اما شارژر سامسونگ می تواند آیفون را شارژ کند. این واقعا به دستگاه بستگی دارد.

شارژ معکوس باتری چگونه کار می کند؟

انتقال باتری معکوس به صورت بی سیم شارژ باتری را از یک دستگاه به دستگاه دیگر انتقال می دهد. برخی از دستگاه ها امکان استفاده از ویژگی را دارند، کافی است کاربر در قسمت تنظیمات آن را فعال کند. البته برخی از گوشی ها دارای یک اپلیکیشن خاص برای این کار هستند.

وقتی قابلیت انتقال شارژ معکوس را فعال کردید، دستگاه ها را روی هم قرار دهید؛ درست مانند وقتی که از یک پد شارژ بی سیم استفاده می کنید.

بعد از این که شارژ دستگاه کامل شد، آن را بردارید و به راحتی به کار خود ادامه دهید. خیلی پیچیده نیست. فقط کافی است گوشی این ویژگی را داشته باشد.

برخی از گوشی ها بر اساس عمر باتری محدودیت هایی را اعمال می کنند. به عنوان مثال، اگر عمر باتری گوشی کمتر از 30 درصد باشد نمی تواند از این ویژگی برای انتقال شارژ به گوشی دیگر استفاده کند. با این وجود، واقعا محدودیتی برای شارژ کردن آن وجود ندارد.

نکاتی برای حفظ باتری گوشی

از آنجایی که نمی توانید شارژ باتری گوشی خود را با دوستان به اشتراک بگذارید و بالعکس،‌ در اینجا نکاتی را به شما ارائه می دهیم تا بتوانید عمر باتری خود را حفظ کنید:

 • از یک باتری اضافی استفاده کنید.
 • رفرش پس زمینه را خاموش کنید.
 • تمام اپلیکیشن هایی را که استفاده نمی کنید ببندید.
 • بلوتوث را خاموش کنید.
 • موقعیت مکانی را چه برای کل گوشی چه برای اپلیکیشن های خاص خاموش کنید.
 • نور صفحه نمایش را کم کنید.
 • اپلیکیشن هایی را که از داده های تلفن همراه استفاده نمی کنند، خاموش کنید.

همه این نکات به کاهش مصرف باتری و در نتیجه افزایش عمر آن کمک می کنند. اطمینان از این که همیشه با گوشی کار نمی کنید نیز می تواند موثر باشد.

خواندن مقالات زیر پیشنهاد می شود:

برای افزایش سلامت باتری ایفون چه کنیم

نرم افزار برای کاهش مصرف باتری اندروید

نتیجه گیری

شارژ معکوس یک ویژگی فوق العاده برای گوشی های آیفون خواهد بود. امیدواریم، این ویژگی طی سال های آینده در دسترس خواهد بود و افراد بیشتری به آن دسترسی خواهند داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.