آیا سگ از تاریکی می‌ترسد؟ دلیل ترس سگ از تاریکی چیست؟

ایا سگها از تاریکی میترسند

ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید آیا سگ در تاریکی احساس ترس و وحشت می کند یا نه؟

آیا وقتی به هر دلیلی اعم از چرت زدن، خوابیدن یا حتی صرفه‌جویی در مصرف برق چراغ‌ها را خاموش می‌کنید، سگ شما مضطرب می‌شود؟ آیا تابحال متوجه این نکته شده‌اید که ممکن است سگ‌تان ترس از تاریکی داشته باشد؟ اگر این چنین است، بدانید که تنها نیستید. این سوال پیش می‌آید که آیا سگ‌ها از تاریکی می‌ترسند؟ دلایل احتمالی و رایج ترس از تاریکی در سگ‌ها را بررسی کنید و یاد بگیرید که چگونه به سگ خود در چنین شرایطی کمک کنید تا احساس راحتی کند.

 

اطلاعات مفید درباره ترس سگ از تاریکی

ممکن است با خودتان فکر کنید سگ های خیابانی زیادی وجود دارند که شب ها در فضای آزاد و در نقاط تاریک زندگی می کنند پس سگ ها از تاریکی نمی ترسند. اما باید بدانید که همیشه این طور نیست و در بعضی شرایط سگ ها از تاریکی می ترسند. اگر یک سگ به عنوان حیوان خانگی با شما زندگی می کند بهتر است موارد زیر در رابطه با ترس سگ ها از تاریکی و دلایل آن را بخوانید.

 

اضطراب جدایی

اضطراب جدایی می‌تواند یکی از دلایل ترس از تاریکی باشد اما از کجا بدانید که سگ‌تان در تنهایی دچار استرس می‌شود یا نه؟ برخی از نشانه‌های واضح عبارتند از رفتارهای مخرب وقتی شما در خانه نیستید. به عنوان مثال، جستجو در زباله‌ها یا جویدن اشیایی مانند کفش یا مبل.

از علائم ترس سگ از تاریکی که به شما می گوید سگ شما ممکن است این اضطراب را تجربه کند این است که وقتی به خانه برمی‌گردید، سگ شما در گوشه‌ای از خانه یا زیر تخت خود را پنهان کرده است. به یاد داشته باشید که این مشکل می‌تواند وقتی رخ دهد که سگ جدا از اعضای خانواده در یک اتاق جدا یا این که در یک طبقه‌ی کاملا مجزا می‌خوابد.

اگر اضطراب جدایی همراه با ترس از تاریکی باشد، به احتمال زیاد دلیل اصلی ترس سگ خود را پیدا کرده‌اید. ترس از تاریکی ممکن است به این دلیل باشد که به محض خاموش کردن چراغ‌ها، سگ شما فکر می‌کند که به احتمال زیاد برای مدت زمان طولانی تنها می‌ماند.

راه‌حل این مشکل این است که وقتی از خانه خارج می‌شوید، چراغ‌ها را خاموش نکنید. این بدان معنی نیست که همه چراغ‌های خانه را روشن بگذارید بلکه در قسمت‌هایی از خانه که سگ بیشترین وقت خود را در آن‌ها سپری می‌کند، چراغ را خاموش نکنید. با وجود پیشرفت تکنولوژی، شما می‌توانید چراغ‌ها را روی تایمر تنظیم کنید یا از دستگاه‌های هوشمند برای روشن کردن آن‌ها وقتی هوا تاریک می‌شود، استفاده کنید.

همچنین، می‌توانید از یک مربی تربیت سگ برای تقویت احساس اعتماد به نفس در غیاب شما کمک بگیرید. اگر سگ شما اضطراب جدایی را تجربه می‌کند، تاریکی می‌تواند یکی از محرک‌های این اضطراب باشد. به منظور از بین بردن ترس به طور کامل، آموزش رفتاری نیاز است. اگر مطمئن نیستید که چه کسی را برای این کار استخدام کنید از دامپزشک خود کمک بگیرید تا توصیه‌های لازم برای مشاوره با یک رفتارشناس متخصص حیوانات را به شما ارائه دهد.

 

مشکل در بینایی

طبق گزارش Animal Planet، سگ‌ها در تاریکی بهتر از انسان‌ها می‌بینند (البته به شکل متفاوت). به همین دلیل عجیب به نظر می‌رسد که یک سگ در تاریکی مضطرب شود. با  این وجود، برای سگ‌هایی که مشکل بینایی دارند تاریکی می‌تواند این مشکل را دوچندان کند. نور کم یا نبود نور مشکل بینایی آن‌ها را تشدید کرده و موجب می‌شود که به اشیا برخورد کنند، بیفتند یا حتی به دلایل مختلف آسیب ببینند.

ابتدا، با دامپزشک مشورت کنید که چگونه می‌توانید نیازهای سگ خود را در مواجه با این مشکلات برطرف کنید. سپس، محیط پیرامون را برای آن‌ها محیا کنید. این می‌تواند به معنی نصب یک سری چراغ در راهرو باشد به گونه‌ای که جریان ثابت نور در نزدیکی خط دید سگ به وجود آید. یا این که می‌توانید سگ خود را در محلی از خانه نگهداری کنید که همیشه نور کافی دارد و به او آموزش دهید که چگونه بدون آسیب رساندن به خود به آن محل برود.

 

تجربه تروما

اگر از یک سگ نجات‌یافته مراقبت می‌کنید و متوجه شده‌اید که ترس از تاریکی دارد، این ترس ممکن است ریشه در گذشته‌ی او داشته باشد. با این وجود، بعید است که اطلاعاتی در مورد گذشته‌ی او داشته باشید. دلیل این ترس می‌تواند جدایی در سنین کم از مادر خود یا تجربه‌ی یک حادثه‌ی وحشتناک مانند تنها ماندن در تاریکی برای مدت زمان طولانی باشد.

مثالی از این شرایط، لیلی جین است. سگی که به گزارش انجمن آمریکایی پیشگیری از آزار و اذیت حیوانات (ASPCA)، به مدت 7 سال در یک انبار تاریک نگه داشته شده بود. اگرچه ممکن است هیچ وقت به دلیل اصلی ترس از تاریکی سگ خود پی نبرید اما می‌توانید با انجام اقداماتی محیط راحت‌تری را برای سگ هنگام خاموش شدن چراغ‌ها محیا کنید.

 

وضعیت سلامتی

اگرچه این احتمال خیلی کم است که یک بیماری دلیل ترس از تاریکی سگ شما باشد اما شرایط متعددی وجود دارند که می‌توانند احساس ناخوشایند سگ را تشدید کنند. اختلالات شناختی که می‌توانند موجب ناراحتی سگ شوند، در صورت قرار گرفتن سگ در محیط تاریک تشدید می‌شوند. در چنین مواردی، نگرانی‌های خود را با یک دامپزشک در میان بگذارید. یک دامپزشک می‌تواند توصیه‌هایی را در مورد کاهش اضطراب ناشی از شرایط خاص به شما ارائه دهد.

 

کلام آخر

اگر سگ شما ترس از تاریکی دارد، اقدامات ساده‌ای وجود دارند که می‌توانید برای کمک به این وضعیت انجام دهید. روشن نگه داشتن یک چراغ و محیا کردن یک محیط آرام برای سگ می‌تواند موثر باشد. روشن کردن چراغ در شب می‌تواند به کاهش ترس سگ شما کمک کند. شما همچنین می‌توانید از تایمر زمانی برای روشن کردن چراغ‌ها استفاده کنید یا حتی به تدریج نور را از روشن به خیلی کم تغییر دهید.

اما بهترین روش برای مقابله با ترس از تاریکی سگ چیست؟ زمانی را در تاریکی با آن‌ها سپری کنید و به آن‌ها اطمینان دهید که همه چیز خوب و امن است. سگ‌ها بسیار باهوش هستند و احساسات و عواطف صاحب خود را متوجه می‌شوند. اگر شما در تاریکی احساس آرامش و راحتی داشته باشید، این احتمال وجود دارد که سگ شما نیز چنین احساس کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.