چگونه بفهمم چه نوع پوستی دارم (تست مطمئن و ساده)

پوست بیشتر از چیزی که فکرش را می کنیم، اهمیت دارد. پوست، تک تک ماهیچه‌ های ما را می‌ پوشاند و از آن‌ ها در برابر محیط، گرما، سرما و خطر حفاظت می‌ کند. آن را می‌ توان محافظ بدن دانست. مراقبت از پوست بر اساس علم صورت می‌ گیرد علاوه بر این انجام این کار خود یک هنر محسوب می‌ شود. دانستن نوع پوست، بسیار اهمیت دارد چرا که به کمک آن می‌ توانید رفتار درستی با پوست خود داشته باشید. همه ما دوست داریم پوست نرمال داشته باشیم تا با مشکلات پوست چرب و خشک مواجه نشویم. داشتن پوست نوع نرمال، آرزوی همه است. اما صرف نظر از اینکه کدام نوع پوست بهتر است در این نوشته شما را راهنمایی می کنیم تا بدانید چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهیم. یک تست مطمئن و ساده.

اهمیت دانستن نوع پوست

یافتن محصول درست برای هر فردی دشوار است. ممکن است به دلیل ندانستن نوع پوست خود برای یافتن مرطوب‌ کننده، پاک‌ کننده و سرم مناسب هزینه‌ی زیادی صرف محصولات نامناسب با نوع پوست خود بکنیم. این کار زمانی دشوارتر خواهد شد که ما نوع پوست خود را نادیده بگیریم. فرض کنید که پوست خشکی دارید و شستشوی صورتتان ملایم نیست، پس پوستتان روز به روز خشک‌ تر می‌شود. اگر مرطوب‌کننده‌ها دارای مقدار کافی اسید هیالورونیک، گلیسیرین و غیره نباشند، پوستتان هرگز از حالت خشکی درنمی‌آید. همین موضوع برای پوست نوع چرب نیز صادق است. پوست نوع چرب نیز از درون خشک است اما به دلیل چربی بدن عمدتاً پوست چرب می‌شود. پوست کمی مختلط بعد از پوست نرمال قرار می‌گیرد. هر پوستی می‌تواند حساس باشد یا با مشکلاتی روبرو شود. به همین دلیل است که دانستن مواد اولیه قبل از خرید یک محصول مراقبت از پوست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 

انواع پوست

چه نوع پوستی دارید؟ در این بخش، به این موضوع می‌ پردازیم. نوع پوست عمدتاً به سه چیز بستگی دارد. 

 1. خصوصیات ارثی: این بدان معنی است که پوست ما به نوع ژنی که به ارث می‌بریم، بستگی دارد. ژن، ترکیبی از کل خانواده‌ی هر دو طرف والدین ماست. برخی از ژن‌ها بیانی و برخی دیگر غیرفعال هستند. و نه‌تنها نوع پوست بلکه همه چیز به این ژن‌ها بستگی دارد. ژن‌ها «ما» را تعیین می‌کنند. 
 2. محیط: محیط به معنای دما، رطوبت و تاثیر باد بر روی پوست است. پوست نرمال در دما و رطوبت پایین می‌تواند خشک شود و برعکس. 
 3. عادت‌ ها: مورد بعدی، عادت است. تنها چیزی که بر آن کنترل داریم، عادت‌ هاست. غذا، خواب، ورزش، استرس و شادی می‌ تواند وضعیت پوست شما را تغییر دهد. یک ذهن شاد و بدون استرس می‌ تواند پوست شما را درخشان کند در حالی که یک چهره‌ خواب‌ آلود و پر از استرس به نظر خشک یا چرب با لکه‌ های تیره می‌رسد. 

ما بر روی محیط و وراثت کنترلی نداریم اما عادت‌ ها در دست خودمان هستند. این سه مورد تعیین می‌‌ کنند که پوست خشک، نرمال، چرب یا مختلط (ترکیبی از چرب و خشک) باشد. 

1- پوست نرمال

نوع پوست معمولی دارای رطوبت و استحکام خوبی است که توسط اپیدرم و لایه درم پوست سالم ایجاد می‌شود. این نوع پوست نرم، حجیم، تغذیه شده و براق بدون کدری است. پوست نرمال دارای درخشش سالمی است. پوست هیچ‌گونه لکه‌های خشک یا خطوط دهیدراته برای پوست خشک یا منافذ بزرگی که چربی ترشح می‌کنند، نشان نمی‌دهد. 

پوست نرمال به دلیل متابولیسم و گردش خون مناسب، خوب به نظر می‌ رسد. تغییر پوست و برخی از مشکلات پوستی عمدتاً قبل از بلوغ اتفاق می‌افتند و ادامه می‌ یابند. به همین دلیل است که باید از پوست خود مراقبت کرد. علاوه بر اشعه‌ی UV، غذاهای تند و سبزیجات کم نیز به تدریج بر روی پوست تاثیر می‌گذارند و شما می‌توانید نتایج آن را روی پوست خود ببینید. بنابراین، اساساً ما پوست خود را از نوع نرمال به انواع دیگر تغییر می‌دهیم. 

برای داشتن پوست نرمال باید از همان دوران نوجوانی مراقب بود. برخی زودتر و برخی دیرتر به سن بلوغ می‌رسند. یک رژیم غذایی خوب بسیار اهمیت دارد. نمی‌گویم فست فودهای تند را حذف کنید. هرگز چنین چیزی نمی‌گویم زیرا خودم هم فست فود، غذاهای تند و غذاهای خیابانی می‌خورم. اما کاری که باید بکنید، این است که وقتی در خانه هستید، غذاهای سالم بخورید. خوردن سبزیجات سبز دوبار با وعده‌ی غذایی را در نظر بگیرید. به این صورت، وقتی فست فود می‌خورید، می‌توانید از غذای خود بدون استرس لذت ببرید. اما پوست هر کس متفاوت است و برخی از پوست‌ها به توجه بیشتری نیاز دارند. 

با یک رژیم غذایی خوب، مراقبت از پوست با کمترین هزینه اهمیت دارد. در دوران نوجوانی یا جوانی ممکن است پول زیادی نداشته باشیم اما مراقبت از پوست اهمیت دارد. صورت خود را به خوبی پاک کنید و نگذارید خشک شود. همیشه از یک کرم (زمستان) یا تونر سنگین (تابستان) برای تغذیه‌ی پوست خود استفاده کنید. همیشه از بالم لب و کرم ضدآفتاب استفاده کنید. 

2- پوست چرب

پوست چرب زمانی ایجاد می‌شود که غدد چربی بیش از نیاز خود چربی تولید می‌ کنند. پوست چرب غالباً باعث جوش می‌شود و مستعد آکنه است. به دلیل چربی اضافی، باکتری‌های محیط بیشتر در فولیکول قارچی به دام می‌افتند و باعث ایجاد جوش می‌شوند. پوست چرب به جای این که براق به نظر رسد، چرب است. فرق بین درخشش سالم و پوست چرب در چربی روی پوست است. بنابراین، وقتی به صورت خود دست می‌زنید، چربی روی نوک انگشتانتان حس می‌شود. 

چهره‌ی شما به جای سالم، خسته به نظر می‌رسد زیرا پوست چرب نسبت به پوست نرمال یا خشک، آلودگی بیشتری را به خود جذب می‌کند. بینی و پیشانی ممکن است چرب‌تر از بقیه قسمت‌های صورت به نظر رسند. گرما و رطوبت زیاد باعث می‌شود هر پوستی چرب به نظر برسد. به همین دلیل است که حتی پوست من که از نوع نرمال است، گاهی‌اوقات در تابستان چرب و در زمستان کمی خشک می‌شود. 

پوست چرب نیز می‌تواند از درون خشک باشد. پوست چرب نیز می‌تواند دچار کم‌آبی شود؛ بدان معنی که حتی پوست چرب نیز دهیراته می‌شود. و این اصلاً خوب نیست. این نوع پوست بعد از شستن سفت می‌شود اما بعد از چند دقیقه به دلیل ترشح بیش از حد چربی، دوباره چرب می‌شود. به همین دلیل است که پوست چرب نیز به شستشوی ملایم نیاز دارد. پاک‌کننده‌های ملایم برای هر نوع پوستی رایج هستند. 

پوست چرب را با یک سرم/اسانس یا تونر آبرسان هیدراته نگه دارید. از مرطوب‌کننده‌های غلیظ استفاده نکنید زیرا حاوی مقدار زیادی چربی هستند و به دلیل سد چربی روی پوستتان هیچ تاثیری نخواهند داشت. لایه‌برداری، ماسک‌های خاک رس و پیلینگ آنزیمی برای پوست‌های چرب بسیار اهمیت دارند زیرا می‌توانند میزان چربی را کاهش دهند.

اگر پوست چربی دارید بخوانید:

کاهش چربی پوست صورت در خانه

روتین روزانه برای پوست چرب

3- پوست خشک

خشکی پوست به طور طبیعی زمانی ایجاد می‌شود که غدد چربی کمتر از مقدار مورد‌نیاز چربی تولید می‌کنند. اما یک دلیل ساخته‌ی بشر نیز برای خشکی پوست وجود دارد. لایه‌ برداری بیش از حد می‌تواند به مرور زمان منجر به خشکی پوست شود. 

اگر به طور منظم برای مدت زمان طولانی لایه‌ برداری انجام دهید، پوست نازک‌ تر، حساس‌ تر، قرمزتر و ملتهب‌ تر می‌ شود و آسیب می‌ بینید. اما از آنجایی که بدن ما مکانیسم دفاعی خود را دارد، پوست با ساختن لایه‌ های کراتین اضافی برای محافظت از ناحیه آسیب‌ دیده پوست به آن واکنش نشان می‌ دهد. این حالت هایپرکراتوز نامیده می‌شود. در این حالت، پوست به دلیل وجود لایه اضافی خشک می‌شود. 

پوست خشک کمی زبری، ترک‌خوردگی و همچنین خارش دارد که معمولاً در زمستان، به خصوص در ناحیه پشت بیشتر احساس می‌شود. پوست خشک بسیار کدر به نظر می‌رسد زیرا رطوبت ندارد. این نوع پوست، چین و چروک بیشتری دارد. از آنجایی که هیچ لایه محافظی از چربی‌های طبیعی وجود ندارد، پوست خشک رطوبت خود را بیشتر از دست می‌دهد و به نور آفتاب و باد نیز حساس‌تر است.

پوست خشک به مقدار زیادی آبرسان و مرطوب‌ کننده نیاز دارد که بتواند رطوبت موردنیاز خود را جذب کند اما این کار کافی نیست. نرم‌ کننده‌ها عامل بسیار مهمی برای پوست خشک به شمار می‌روند و در آخرین مرحله مراقبت از پوست باید به آن اضافه شوند تا از پوست تغذیه شده محافظت نمایند. از آنجایی که پوست هیچ لایه چربی محافظی ندارد، محصول اعمال شده به سرعت تبخیر می‌شود. بنابراین حفظ رطوبت کاری است که همیشه باید انجام داد. 

اگر پوست خشکی دارید بخوانید:

خواص عسل برای پوست

درمان خشکی پوست در خانه

4- پوست مختلط

اگر نمی‌توانید نوع پوست خود را تعیین کنید، احتمالاً پوست مختلط دارید. در پوست‌های مختلط، ناحیه T که شامل پیشانی، بینی و چانه است، چرب می‌شود. نشانه‌های پوست چرب که در بخش قبل ذکر شد را ببینید. ناحیه U که شامل چانه است، تمایل به خشکی دارد. هر ترکیبی امکان‌پذیر است ازجمله نرمال (ناحیه U) و چرب (ناحیه T)، خشک (ناحیه U) و نرمال (ناحیه T) یا خشک (ناحیه U) و چرب (ناحیه T).

برای این نوع پوست از مرطوب‌کننده‌ها در ناحیه U و لایه‌برداری جزئی در ناحیه T استفاده کنید. این به معنی استفاده نکردن از هیچ هیدراتاسیونی در ناحیه T نیست. اما هنگام لایه‌برداری یا پیلینگ  باید به ناحیه T توجه خاصی داشته باشید. این بدان معناست که اگر هفته‌ای دو بار لایه برداری/پیلینگ انجام می‌دهید، این کار را برای کل صورت بکنید و دو تا سه بار در هفته سم‌زدایی ناحیه T را انجام دهید. 

پس از شستن صورت، تونر/سرم آبرسان بکار ببرید، سپس برای ناحیه U فقط از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید تا آبرسانی حفظ شود. نیازی به استفاده از مرطوب‌کننده در ناحیه T نیست زیرا آن ناحیه از قبل دارای چربی طبیعی است. 

تست تشخیص نوع پوست

مراحل تعیین نوع پوست

 1. صورت خود را با یک پاک‌ کننده ملایم بشویید. از پاک‌ کننده به اندازه‌ یک سکه استفاده کنید. این کار را هر روز صبح انجام دهید، نه بعد از حمام. در هنگام حمام، آب بدن از دست می‌ رود؛ بنابراین، خشک شدن پوست بعد از حمام طبیعی است و کمکی به تعیین نوع پوست شما نمی‌ کند. 
 2. صورت خود را با یک حوله کمی خشک کنید. 
 3. تا یک ساعت، از هیچ نوع ماده‌ای استفاده نکنید. بگذارید پوست صورتتان همانطور بماند. 
 4. یک دستمال کاغذی بزرگ بردارید و آن را روی صورت خود فشار دهید. مانند یک ماسک کاغذی. آن را تکان ندهید. بگذارید برای 5 ثانیه بماند. مطمئن شوید که کل صورت در تماس با دستمال کاغذی باشد. 
 5. اکنون دستمال کاغذی و پوست صورت خود را بررسی کنید. 

نتایج

 1. اگر دستمال کاغذی چرب نشده و احساس خارش، پوسته پوسته شدن یا سفتی نمی‌ کنید، پس پوست نرمال دارید. 
 2. اگر دستمال کاغذی کاملاً لکه‌ دار یا خیس شود اما صورتتان همچنان چرب است، پوست چرب دارید. 
 3. اگر احساس می‌ کنید صورتتان بسیار سفت، پوسته پوسته و دچار خارش شده است و هیچ چربی روی دستمال کاغذی وجود ندارد، بدان معنی است که پوست خشکی دارید.
 4. اگر دستمال کاغذی شما به شکل T خیس شده است، بدان معنی است که پوست مختلط دارید.

همین! امیدوارم که چهار نوع اصلی پوست را متوجه شده باشید. اگر سوالی دارید، آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.