طرز تهیه بستنی کولفی هند (دسری ساده با حداقل مواد)

کولفی دسری هندی است که با شیر پر چرب، شکر و طعم دهنده هایی مانند هل و زعفران درست می شود. البته گاهی اوقات انواع خامه، مغزهای خرد شده و پوره میوه های مختلف هم برای مزه دار کردن به این دسر اضافه می شوند. برخلاف تصور عموم مردم که کولفی را دسری هندی الاصل می داند باید بگویم که این دسر در اصل از جمله دسرهای سرد ایرانی است و اولین بار در قرن 16 همراه مغول ها به هندوستان برده شد!!

خیلی راحت می توانید در خانه دسر کولفی درست کنید، آن هم با شیر، شکر، هل و مغزهای متفاوت. این کولفی های خوشمزه با هر طعمی که باشند دلنشین و خوشمزه هستند. راستش را بخواهید این دسر در اصل هندی است و هیچ تابستان هندی بدون کولفی کامل نمی شود. برای اکثر بزرگسالان هندی کولفی برابر است با خاطرات خوش دوران کودکی. در ادامه طرز تهیه بستنی کولفی را به شما آموزش می دهیم.

مطالب پیشنهادی : طرز تهیه دسر بروله

روش تهیه کولفی هندی

خیلی ها هم فکر می کنند کولفی بستنی است. این در حالی است که بستنی بیشتر زده شده و بافت چربی غلیظ تری دارد. درست آن روی سکه کولفی مقاوم تر و سفت تر است. چرا که شیر با شعله بسیار کم به جوش آمده و غلیظ می شود. این را هم بگویم که کولفی را نمی توان به مدت زیادی در یخچال نگه داشت. چرا که کریستال های یخ می زند و شاید به همین خاطر است که از نظر تجاری قابیلت پیشرفت و فروش ندارد. ناگفته نماند که کولفی مانند بستنی اینقدر زود آب نمی شود.

شکی نیست که بستنی خوشمزه ترین و پرطرفدارترین دسر سرد برای روزهای گرم است. اما در هندوستان که باشید کولفی هم برای خودش اعتبار و ارزشی قابل رقابت با بستنی دارد.

درست کردن کولفی به روش سنتی خیلی زمان می برد. چرا که شیر باید ساعت ها بجوشد تا با شعله خیلی کم آبش را از دست داده و غلیظ شود. اما روش تهیه ای که من در این مطلب برای شما آماده کرده ام اینقدرها زمان نمی برد. چرا که در مواد اولیه کمی خامه تازه و نشاسته ذرت هست که بدون آسیب به طعم در مدت زمان کوتاه تری بافت شیر را غلیظ می کند.

البته در رسیپی من هم باید شیر را از 15 تا 20 دقیقه کاملا جوشاند تا به قوام مورد نظر برسد. پس از این نشاسته ذرت اضافه می شود که بافت شیر را بدون آسیب به طعم قوی تر و غلیظ تر کند.

مواد لازم برای تهیه دسر کولفی

مواد اولیهمقدار لازم
شیر2 لیتر
زعفران1/4 قاشق غذاخوری
شکرنصف فنجان
پودر هلنصف قاشق غذاخوری
خامه1/4 فنجان
نشاسته ذرت2 قاشق غذاخوری
بادام هندی خرد شده15 عدد (2 قاشق غذاخوری)
بادام درختی خرد شده 15 عدد (2 قاشق غذاخوری)
پسته خرد شده 15 عدد (2 قاشق غذاخوری)

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه بستنی شکلاتی بدون خامه و ثعلب

طرز تهیه کولفی هندی

 1. شیر را بجوشانید

  دو فنجان شیر را داخل قابلمه ریخته و با شعله ملایم بجوشانید. پس از به جوش آمدن شعله را کمتر کرده و اجازه دهید 10 تا 11 دقیقه قل قل بخورد. هر از چند گاهی هم شیر را به هم بزنید تا ته نگیرد.

 2. شکر را اضافه کنید

  4 قاشق غذاخوری شکر را اضافه کرده و به خوبی هم بزنید تا کاملا در شیر حل شود. در این مرحله هم باید شعله همچنان کم بوده و شیر 10 دقیقه دیگر هم قل بخورد.

 3. شیر و نشاسته ذرت را با هم ترکیب کنید

  پس از این در کاسه ای جدا شیر و نشاسته ذرت را با هم ترکیب کرده و خیلی خوب به هم بزنید. اطمینان حاصل کنید که هیچ دلمه ای وجود نداشته باشد و ترکیب کاملا یکدست باشد. سپس ترکیب شیر و نشاسته ذرت را به ترکیب شیر و شکر روی حرارت ملایم است؛ اضافه کنید و مدام هم بزنید تا کم کم به جوش بیاید. توجه کنید که با یک لحظه غفلت و هم نزدن، شیر در قابلمه ته می گیرد.

 4. مغزیجات را اضافه کنید

  در این مرحله باید 15 عدد پسته یا هر مغز دیگری که دوست دارید، از جمله بادام هندی یا بادام درختی  را با کمی زعفران میکس کنید. ذرات مغز را به میزان دلخواه پودر کنید. اگر نمی خواهید موقع خوردن کولفی مغز ها زیر دندان تان حس شوند ترکیب را کاملا آرد کنید. پودر مغز ها را با کمی پودر هل به شیر اضافه کنید. ترکیب را کاملا به هم بزنید و مطمئن شوید که کاملا یکدست شده است.

 5. خامه را اضافه کنید

  خامه را اضافه کنید. من در این ترکیب از خامه استفاده کردم تا به غلظت و چربی دلخواهم برسم. شما می توانید خامه نریزید و شیر را کمی بیشتر بجوشانید تا غلیظ تر شود. ترکیب شما هم چنان باید روی حرارت ملایم باشد. 6 تا 8 دقیقه دیگر دما دیدن در این مرحله کافی است تا به غلظتی که باید برسد. سپس شعله را خاموش کرده و صبر کنید تا ترکیب شما کاملا خنک شود. فراموش نکنید که مایع کولفی پس از سرد شدن غلیظ تر هم می شود.

 6. مواد کولفی را داخل ظروف مورد نظر بریزید

  قالب ها را از کولفی پر کنید. البته می توانید از قالب بستنی یخی هم برای کولفی استفاده کنید. من به شخصه از قالب های پلاستیکی استفاده نمی کنم. به همین منظور لیوان های استیل را انتخاب کردم. قالب ها را با فویل بپوشانید و چوب بستنی را به آرامی از فویل رد کرده و وارد مرکز کولفی ها کنید. ظرف ها را درون فریزر بگذارید تا کولفی ها کاملا ببندند. این زمان ممکن است از 8 تا 12 ساعت طول بکشد.

  مواد کولفی را داخل ظروف مورد نظر بریزید

 7. کولفی ها را از قالب خارج کنید

  دو طرف ظرف های استیل را بین دست هایتان قرار داده و سعی کنید با گرمای کف دست و خیلی آرام کولفی ها را از قالب جدا کنید. البته پیش از اقدام به جدا کردن کولفی ها از قالب، باید 2 تا 3 دقیقه صبر کنید تا ظرف ها به دمای اتاق برسند.

 8. روش سرو ستنی کولفی

  سپس پسته های ریز شده را روی کولفی ها بپاشید و همان لحظه سرو کنید. کولفی سردش خوشمزه است! نوش جان

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه میشتی دوی

نکات طلایی در تهیه بستنی کولفی

 • بیش از اندازه نشاسته ذرت اضافه کردن به مایع کولفی ممکن است طعم کولفی را عوض کند. فقط به اندازه ای نشاسته ذرت اضافه کنید که مایع کولفی تان غلیط شود و کریستال یخ نبندد. البته بعضی ها به جای نشاسته ذرت پودر کاسترد می ریزند. شما هم امتحان کنید و ببینید که کدام مورد، نشاسته ذرت یا پورد کاستارد، تاثیر کمتری روی مزه کولفی دارند.
 • اگر کولفی به اندازه کافی جوش نخورد در زمان سرد شدن کریستال می بندد. پس باید برای داشتن بافتی منسجم و غلیظ در کولفی ترکیب شیر را به اندازه کافی بجوشانید. کمی هم مزه کنید تا مطمئن شوید که مایع کولفی شما طعم نشاسته ذرت ندهد.
 • من برای قالب کولفی ها از لیوان های استیل استفاده می کنم و خیلی هم راحت هستم. شما می توانید از قالب های بستنی یخی استفاده کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.