جاهای دیدنی کوش آداسی؛ این شهر ساحلی در ترکیه را با عکس بشناسید

در این مطلب جاذبه های گردشگری کوش آداسی؛ مناطق دیدنی کوش آداسی (ساحل بانوان، اپیسوس، جزیره کبوترها و…) و بهترین تفریحات این منطقه در کشور ترکیه را به شما معرفی می کنیم.

یکی از پرطرفدارترین شهرهای ساحلی ترکیه کوش آداسی است. این شهر بندری زیبا در سواحل دریای اژه قرار داشته و هر نوع تفریحی که مورد نظر توریست ها باشد در آن پیدا می شود. کوش آداسی به داشتن پکیج های تفریحی ارزان قیمت، خرید و سرگرمی های پر شور و هیجان شب های ساحلی اش معروف است. پس فرقی ندارد اهل تفریح باشید یا خرید کردن در یک بازار لب ساحل قیمت مناسب! در این شهر برای هر کسی جذابیت هست! در ادامه این پست با تفریحات و جاهای دیدنی کوش آداسی؛ این شهر ساحلی در ترکیه آشنا خواهید شد.

مطالب پیشنهادی: جاهای دیدنی استانبول

مکانهای دیدنی کوش آداسی ترکیه

کوش آداسی فقط ساحل و دریا و تفریحات این چنینی نیست. فقط با 20 دقیقه رانندگی می توانید به باقی مانده سازه تاریخی اپیسوس، یکی از اصلی ترین جاذبه های تاریخی و باستانی این شهر برسید. پرین هم یکی دیگر از نقاط باستانی و دیدنی این شهر است. زیبایی طبیعی شبه جزیره دیلک را هم نباید از این لیست جا انداخت. در این مطلب تلاش کرده ام تمام جاذبه های توریستی کوش آداسی را به شما معرفی کنم.

مطالب پیشنهادی: مناطق گردشگری وان ترکیه

دیدن اپیسوس

دیدن اپیسوس

برای بیشتر توریست ها، بازدید از اپیسوس تنها دلیل دل کندن از ساحل زیبای کوش آداسی است. اپیسوس در 18 کیلومتری شمال شرقی شهر قرار داشته و در یونسکو به ثبت رسیده است. سیستم حمل و نقل بین شهر های کوش آداسی و سلچوک، نزدیک ترین شهر به اپیسوس، دائما برقرار است. پس حتی اگر بخواهید می توانید بدون تور و به صورت شخصی از این مکان باستانی دیدن کنید. قدمت اپیسوس به 10 قرن پیش از میلاد بر می گردد. چرا که معماری خاص آن نشانی از دوران حکمرانی رومی ها و یونانی ها در این شهر است. اگر به اپیسوس رفتید دیدن کتابخانه بی نظیر سلسوس و تئاتر عظیم آن را از دست ندهید. این دو مکان بهترین جاها برای عکاسی در کوش آداسی هستند.

بازدید از جزیره کبوترها

بازدید از جزیره کبوترها

جزیره کبوتر ها یکی از جاذبه های گردشگری کوش آداسی می باشد. کمی دورتر از بندرهای کوش آداسی و پس از پیمودن راهی 350 متری به جزیره کبوتر ها خواهید رسید. در این جزیره می توان بقایای برج و باروهای قلعه ای مربوط به قرن 13 را که معماری به سبک بیزانتین دارد مشاهده کنید.

این قلعه در زمان عثمانی ها مکانی برای استقرار نیروی دزدان دریایی بوده و دیوارهای بلند دور تا دور جزیره، سازه هایی نسبتا جدیدتر هستند که بعدها به مجموعه اضافه شده اند. تخمین زده شده که قدمت این دیوارها به قرن 19 بر می گردد.

جزیره کبوترها یک مکان ایده ال برای گشت و گذار در ساحل است. جاده ای مخصوص برای پیاده روی از درون این قلعه می گذرد که با سایبانی از درخت های کاج ترکی و گل های نادر و محافظت شده تولتوش مزین شده! در تمام راه هم تابلوهای راهنمایی وجود دارند که پوشش گیاهی و گل های مقیم منطقه را توضیح می دهند. نا گفته نماند که کافه این جزیره هم در نهایت می تواند یکی از بهترین جاها برای استراحت و لذت بردن از منظره دیدنی بندر باشد.

مطالب پیشنهادی: مناطق گردشگری آنتالیا

ریلکس کردن در ساحل لیدی

ریلکس کردن در ساحل لیدی

کوش آداسی شهری است که دور تا دورش را ساحل های زیبا فراگرفته. یکی از این سواحل عمومی، ساحل لیدی یا همان ساحل بانوان در دو کیلومتری شهر است که بسیار هم پرطرفدار بوده و در تابستان جای سوزن انداختن در آن پیدا نمی شود. از انواع و اقسام ورزش های آبی گرفته  تا کافه های متفاوت و تخت های چتر دار برای لم دادن زیر نور آفتاب؛ هر چه که بخواهید در این ساحل هست.

در روزهای وسط هفته ساحل شنی لیدی کمی خلوت تر است. پس اگر می خواهید تمام ساحل برای شما باشد فکر رفتن به ساحل لیدی در طول ماه های آگوست و جولای را از سرتان بیرون کنید.

بازدید از شهر باستانی کوش آداسی

بازدید از شهر باستانی کوش آداسی

بیشتر جاهای دیدنی شهر کوش آداسی در بندرگاه این شهر و در محله باستانی کالیچی قرار دارد. ساختمان کاروانسرا یکی از باستانی ترین و حفظ شده ترین سازه های این شهر بوده که به دستور اوکوز مهمت پاشا و در سال 1618 ساخته شده است. این کاروانسرا روزی هتل این شهر بوده اما در حال حاضر از آن به عنوان مکانی دیدنی مراقبت شده و بازدید کننده ها می توانند درونش را ببینند.

در بالاترین نقطه جاده بارباروس، بازمانده هایی از دیوارهایی شهری وجود دارد که در زمان عثمانی ها بنا نهاده شده است. تمام جاده باریک این قسمت تا بالاترین نقطه که دیوارها قرار دارند با خانه های نیمه باقی مانده زمان عثمانی ها که به قرن 19 بر می گردند محصور شده. البته بازار بندری کوش آداسی را با تمام سوغاتی های ترکی اش نباید در این بخش جا انداخت.

سفری به پرین

سفری به پرین

پرین از اماکن تاریخی کوش آداسی بشمار می آید. این شهر مخفی شده در میان کوه ها که به دوران حکمرانی یونانیان در ترکیه بر می گردد. 40 کیلومتری کوش آداسی قرار داشته. تورهای دیدن ویرانه های پرین معمولا با بازدید از میلتوس باستانی هم همراه است.

پرین در واقع بندری بوده که در میانه سال های 300 تا 45 قبل از میلاد مسیح با وجود دو بندر فعال در اوج دوران شکوفایی و تجارت قرار داشته است. از بین رفتن رودخانه میندر در قرن دوم پیش از میلاد باعث افول شهر و ترک ناگهانی جمعیت از آن شد. ستاره دیدنی ویرانه های پرین، معبد آتنا است. معماری خاص این تئاتر 6500 نفره به شکل باور نکردنی حفظ شده و سالم مانده است.

بازدید از دیدنی های میلتوس

سفری به پرین

درست مانند پرین، میلتوس هم شهری بندی و فعال بوده با این تفاوت که تا رودخانه در آن از بین نرفته و فعالیت های تجاری ساکنین تا پایان قرن 14 و حکمرانی سلجوقی ها ادامه داشته است. و این به آن معنی است که معماری این شهر ترکیبی از دوران های متفاوت است؛ از یونانی گرفته تا سلجوقی!

در این قسمت باید به تئاتر بی نظیر 15000 نفری میلتوس اشاره کنم که ویویی چشم نواز به مناطق مرتفع دارد. قدمت این تئاتر به دوران یونانی ها بر می گردد اما بازسازی هایی در زمان رومی ها هم صورت گرفته است. در بالای این تئاتر دیوارهای قلعه ای مربوط به دوران بیزانتین به چشم می خورد. در شرق این تئاتر هم بقایای معبد آپولو را می توان دید.

ماندگاری حمام فایتینا در جنوب این منطقه حیرت انگیز است. البته کاروانسرایی مربوط به دوران سلجوقی ها و بقایای شهر باستانی دیگری مربوط به دوران یونانی ها و رومی ها هم به چشم می خورد. موزه دیدنی از تاریخ دو شهر پرین و میلتوس هم در این منطقه قرار دارد. گفتنی است که میلتوس در 62 کیلومتری جنوب کوش آداسی قرار دارد.

سفری جاده ای به شبه جزیره دیلک

سفری جاده ای به شبه جزیره دیلک

این شبه جزیره و پارک ملی در فاصله 26 کیلومتری از کوش آداسی قرار داشته و به داشتن خط ساحلی کم نظیر و منظره تکرار نشدنی از جنگل معروف است. بنابراین یکی از جاهای دیدنی در کوش آداسی؛ شبه جزیره دیلک است! در این منطقه می توان ماشین اجاره کرده و از تمام زیبایی هایش لذت برد. از سواحل برای شنا کردن و آفتاب گرفتن هر چند تا که بخواهید پیدا می شود.

دو مورد از بهترین سواحل آیدین لیک و کاراسو هستند. غار زئوس از سایر دیدنی های این شبه جزیره است. البته که مسیر های کوهنوردی بی شماری می توان در دلیک پیدا کرد که واقعا ارزش وقت گذاشتن دارند. یکی از مهم ترین نقاط دیلک، دلتای آن بوده که خانه بیش از 250 گونه پرنده است. البته گونه ای فک دریایی به نام مانک مدیترانه ای که در خطر انقراض است هم در سواحل این منطقه زندگی می کند.

بازدید از دیدما

بازدید از دیدما

این مرکز مذهبی دوران یونانی ها در 77 کیلومتری جنوب کوش آداسی و در شهر مدرن دیدیم قرار دارد. این معبد محل تولد داستان افسانه پیشگویی به نام دیدیم بوده و سومین معبد بزرگ در تمام تاریخ معابد یونانی است. بنابراین تنها معابد هرا در جزیره یونانی ساموس و معبد آرتیمیس در اپیسوس از معبد آپولوی دیدیما بزرگتر هستند.

امروزه معبد آپویو با ستون های سر به فلک کشیده اش که روزگاری شماره شان به 122 می رسید همچنان پابرجا ایستاده است. این معبد یکی از حفظ شده ترین و بهترین نمونه های معبد به سبک یونانی در ترکیه است. افسانه پیشگویی به نام دیدیما یکی از مهم ترین داستان ها در تاریخ کلاسیک جهان است. بنابراین پس از افسانه دلفی مقام دوم را از حیث اهمیت داراست. امپراطور کنستانتین کبیر و تغییر مذهبش به مسیحیت بود که این افسانه را بر سر زبان ها انداخت!

بازدید از روستای کیرالزی

بازدید از روستای کیرالزی

روستای کیرالزی در 10 کیلومتری شرق کوش آداسی قرار داشته و حس خارج شدن از دایره زمان را می دهد. بنابراین یکی از بهترین جاها برای استراحت و دیدن زندگی ساده ترکی و خانه های سنتی سفید این مردم همین جاست. جاده اصلی این روستا پر شده از رستوران های سنتی ترکی که با صبحانه ها و وعده های سبک و خاص خود از مهمان ها پذیرایی می کنند.

آخر هفته ها محلی های روستا بیرون می آیند و زیر نور آفتاب غذاخورده و گپ می زنند. به عاشقان غذای ترکی توصیه می کنم شنبه ها به دیدن این روستا بروند. چرا که محلی ها در روزهای شنبه بازاری برای فروش محصولات ارگانیک دارند. از پنیر و مربا گرفته تا سس های خانگی، سیروپ ها و انواع و اقسام میوه ها و سبزیجات!

سفری با قایق

سفرهای قایقی یکی از اصلی ترین تفریحات در ساحل کوش آداسی است. برای انتخاب کروز آبی انتخاب های زیادی پیش روی بازدید کنندگان قرار دارد. قایق ها معمولا حد فاصل میان جتی تا جزیره کبوترها را سیر می کنند. چنین سفرهایی معمولا یک روزه بوده، از شبه جزیره دیلک عبور کرده و گاهی هم در خلیج های مخفی و سواحل خلوت تر برای شنا توقف های کوتاهی دارد. به همین دلیل است که می گویم سفر با قایق یکی از بهترین راه های وقت گذراندن در ساحل دریای اژه است. البته اگر می خواهید با تورهای عمومی سفر کنید حتما از نوع این سفر و جاهای دیدنی که شما را خواهند برد اطمینان حاصل کنید. برخی از این تورها اصلا به صرفه نیستند

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.