چرا تا چهلم سنگ قبر نمی گذارند؟

یکی از مفاهیم پر رمز و راز و غیرقابل اجتناب زندگی مرگ است. موارد زیادی در رابطه با آداب و رسوم مربوط به مرگ وجود دارد که یکی از ان ها این است که سنگ قبر را روز چهلم از بعد از فوت فرد قرار می دهند اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چرا چرا سنگ قبر را چهلم می گذارند؟ اگر نمی دانید چرا تا چهلم سنگ قبر نمی گذارند با مینویسم همراه باشید. مجموعه شعر زیبا برای سنگ قبر عزیزان درگذشته گلچین شده از بهترین ها نیز می تواند برای شما مفید باشد. امیدواریم که سال های سال در کنار عزیزان خود زندگی خوبی داشته باشید.

چرا سنگ قبر را چهلم می گذارند

در فرهنگ اسلامی چهل عدد مقدسی است، بیشتر پیامبران در سن 40 سالگی به مقام نبوت می رسیدند مانند پیامبر اکرم (ص)، آثار گناهان تا چهل روز در روح فرد مومن باقی می ماند و بسیاری موارد دیگر که در رابطه با عدد چهل وجود دارد. یکی از مهم ترین آن ها برگزاری مراسم چهلم برای افراد درگذشته است که در این روز سنگ قبر را نیز روی خاک قرار می دهند. پیامبر اکرم می فرماید:

یا اباذر! ان الارض لتبكی علی المؤمن اذا مات اربعین صباحا

“ای ابوذر! هنگامی كه مؤمنی از دنیا می‏رود، زمین تا چهل روز برای فقدان او گریان و عزادار است”

همچنین بخوانید: متن عربی سر فاتحه برای اموات با ترجمه فارسی

اما چرا تا چهلم سنگ قبر نمی گذارند؟ برخی خرافات در این رابطه وجود دارد مثلا برخی می گویند در روز چهلم فشار قبر کم می شود  و زمان مناسبی برای گذاشتن سنگ قبر است و یا عده ای اعتقاد دارند که در روز چهلم بعد از مرگ بدن فرد فوت شده تا حدی تجزیه می شود و ….

اما پاسخ صحیح این است که دلیل علمی و یا فقهی خاصی در رابطه با گذاشتن سنگ قبر در روز چهلم وجود ندارد و تنها دلیل آن می تواند این موضوع باشد که بعد از گذشت چهل روز محل دفن مرده شرایط بهتری برای نصب سنگ قبر دارد و چون بهترین زمان برای برگزاری مراسم یادبود و دعای خیر برای فرد درگذشته می باشد سنگ قبر را نیز در روز چهلم نصب می کنند.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید