منظور از متابولیسم پایین بدن چیست؟

متابولیسم بدن یا به اصطلاح خودمانی همان میزان سوخت و ساز بدن، فرآیند شیمیایی است که در بدن هر موجوده زنده ای در حال جریان است. به بیان دیگر، سرعت سوزاندن کالری های موجود در مواد غذایی مصرف شده توسط سلولهای بدن، به میزان متابولیسم بدن هر انسان مرتبط می باشد. هر چه متابولیسم بدن سریع تر یا به عبارتی بالاتر باشد، بدن با سرعت و نیز کارایی بیشتری قادر به هضم و جذب غذا ها و نیز سوزاندن چربی ها می باشد. اما منظور از متابولیسم پایین بدن چیست؟

عملکرد متابولیسم بدن چگونه است؟

متابولیسم به زبان ساده به یکسری اتفاقات بیوشیمی که در بدن ما اتفاق میوفتد گفته میشود که غذا را تبدیل به انرژی میکند. متابولیسم شامل هر دو مکانیسم آنابولیسم یا بیوسنتز مولکول‌های آلی پیچیده و تجزیه یا کاتابولیسم مولکول‌های پیچیده برای تولید ترکیبات و مولکول‌های حامل انرژی و همچنین مولکول‌های اساسی یا واحدهای سازنده سلولی است. از سوی دیگر فرایندهای آنابولیسم و کاتابولیسم محصولاتی تولید می‌کنند که برای نگهداری، رشد، حرکت و تولید مثل ارگانیسم حیاتی به شمار می‌آیند.

کاتابولیسم فرایند تجزیه شدن ترکیبات و آزاد شدن انرژی است و آنابولیسم فرایند ساخت ترکیبات و مصرف انرژی است و در نهایت وزن بدن نتیجه‌ی تفاضل کاتابولیسم و آنابولیسم است.

 آیا انجام کارهای خانه منجر به سوزاندن کالری و کاهش وزن می شود؟

آنابولیسم چیست؟

آنابولیسم به بدن اجازه می‌دهد تا سلول‌های جدید ایجاد کند و بافت‌های موجود را حفظ کند. واکنش آنابولیک در بدن از ترکیبات شیمیایی ساده استفاده می‌کند تا محصولات بزرگ‌تر را ایجاد کند. یک نمونه‌ی آن رشد استخوان‌ها و افزایش بافت عضلانی است.

کاتابولیسم چیست؟

کاتابولیسم باعث شکسته شدن ترکیبات و آزاد شدن انرژی می‌شود. این فرایند از ترکیبات بزرگ‌تر استفاده می‌کند تا ترکیبات کوچک‌تر را ایجاد کند و در طی انجام فرایند، انرژی تولید می‌کند. کاتابولیسم انرژی مورد نیاز بدن برای انجام اعمال فیزیکی را فراهم می‌کند.

بهترین میان وعده ها برای لاغری که به کاهش وزن شما لطمه نمیزند!

متابولیسم بدن پایین هست به چه معناست؟

متابولیسم پایین بدن به چه معناست؟ آیا بدن ما به شکل صحیح کار نمیکند و مشکل خاصی وجود دارد؟ پایین بودن متابولیسم بدن چه مشکلاتی برای تناسب اندام ما ایجاد میکند؟ برای افزایش متبولیسم پایین بدن چه اقداماتی موثر است؟

غذایی که ما میخوریم به عنوان سوخت بدن در همان لحظه استفاده میشود و یا ذخیره میشود برای استفاده دیرتر بدن. منظور از متابولیسم پایین بدن چیست؟ اینکه متابولیسم بدن پایین هست یعنی غذایی که میخورید سخت تر به عنوان سوخت بدن استفاده شده و بیشتر در سلول های چربی ذخیره میشود و بنابراین سریع تر اضافه وزن پیدا میکنید و دیرتر وزن کم میکنید.
سرعت متابولیسم به موارد زیادی بستگی دارد مثل سن، جنسیت، ژنتیک، میزان عضلات بدن، فعالیت روزانه بدن و عادت های غذایی.

عادت های بد غذایی ایرانیان چیست؟

آیا متابولیسم بدن همه ی انسان ها یکسان است؟

خیر، سرعت متابولیکی بدن هر انسان وابسته به عوامل مختلفی از جمله قابل کنترل و غیر قابل کنترل می باشد.

فاکتورهای غیر قابل کنترلی نظیر جنسیت، توارث و سن و فاکتورهای قابل کنترلی مانند وزن، میزان فعالیت ، نوع و زمان خوردن غذا کنترل می شود. باور عمومی این است که افراد لاغر متابولیسم یا همان سوخت و ساز بالاتر و افراد چاق، متابولیسم پایین‌تری دارند. اما واقعیت چیز دیگری است…

چگونه متابولیسم بدن خود را افزایش دهیم؟

اگر به دنبال افزایش متابولیسم بدن خود هستید میتوانید از راه حل های زیر استفاده کنید.

راهکارهای افزایش متابولیسم پایین بدن:

  • خواب کافی:

مطالعات زیادی نشان میدهد که میزان خواب با هورمون های بدن انسان رابطه مستقیم دارد.

  • ورزش:

باتوجه به فواید زیادی که همیشه از ورزش گفته میشود، یکی از مهمترین و اساسی ترین آن تاثیر گذاری مثبت و تنظیم هورمون های بدن انسان است که نتایج خوبی را رقم میزند. بدن خود را بدون حرکت نگذارید تا متابولیسم پایین بدن خود را افزایش دهید.

بهترین نوشیدنی هنگام ورزش برای لاغری

  • تغذیه مناسب:

تغذیه کلید متابولیسم است. مسیرهای متابولیسم تکیه بر مواد مغذی دارد که برای تولید انرژی تجزیه می شوند زیرا مواد مغذی ضروری انرژی و مواد شیمیایی ضروری که بدن خود نمی تواند سنتز کند را تامین می کنند. غذا مواد مختلفی را مهیا می کند که برای ساخت، نگهداری و ترمیم بافت های بدن و همچنین عملکرد مناسب آن به کار می رود.

  • تاثیر استرس بر متابولیسم بدن:

علاوه بر مضراتی که استرس برای سلامتی دارد، میزان متابولیسم را هم افزایش می‌دهد. محققان دانشگاهی متوجه شدند که کسانی که رویداد‌های استرس‌زا در طول روز تجربه می‌کنند نسبت به سایر افرار کالری کم‌تری می‌سوزانند.

  • یک راه ساده برای درمان متابولیسم پایین بدن این است که قبل از خوردن غذا و میان وعده حتما مایعات بنوشید.
  • روزانه یک فنجان قهوه دم کنید و میل کنید.
  • چای سبز بنوشید.
  • ماست و خیارشور را در وعده غذایی داشته باشید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.