معنی انواع صدای گریه نوزاد به همراه روش آرام کردن آن ها

صدای گریه نوزاد چه معنی دارد؟ 

گریه یکی از موثرترین راه های ارتباطی نوزاد با مادر است که از طریق آن می تواند نیازهای خود را بیان کند. دانستن معنی انواع صدای گریه نوزاد به مادران کمک می کند بتوانند نوزاد خود را سریع تر آرام کنند. در این نوشته خواهیم گفت انواع گریه نوزاد نشانه چیست.

آیا می‌دانستید که چندین نوع صدای گریه نوزاد وجود دارد؟ همگی ما می‌دانیم که نوزادان چگونه گریه می‌کنند، در طول چند هفته‌ی نخست و حتی چند ماه اول، این تنها چیزی است که از آن‌ها می‌شنوید. 

چه احساسی خواهید داشت اگر به شما بگوییم که راهی برای درک نحوه‌ی برقراری ارتباط نوزاد با شما از طریق شناخت معنی صدای گریه نوزاد وجود دارد؟ رمزگشایی معنی انواع گریه های نوزاد به نظر یک کار سخت برای مادر است. اما آنقدر هم که به نظر می‌رسد، سخت نیست. در پایان این مقاله، شما دقیقاً متوجه‌ی معنای گریه نوزاد و نحوه‌ی آرام کردن او و گوش‌هایتان خواهید شد. 

انواع گریه نوزاد و معنای آن‌ها

همانطور که در ابتدای مقاله نیز بیان شد، نوزادان از گریه به عنوان روشی برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند. آیا می‌دانستید که گریه همیشه بد نیست؟ گاهی‌اوقات، آن تنها برای جلب توجه است. با این وجود، این دلیل برای ماه‌های نخست چندان معنایی ندارد. 

در ادامه، 8 نوع گریه مختلف نوزاد و نحوه‌ی آرام کردن او آورده شده است. 

1- چه زمانی گریه نوزاد از خستگی است؟

در طول 6 ماه نخست، کودکان بیشتر وقت خواب هستند – متاسفانه، این یک الگوی نامنظم است و آن‌ها اغلب زمان روز را با شب اشتباه می‌گیرند. خواب برای یک نوزاد ضروری و باعث رشد وی می‌شود. به عنوان یک کودک تازه به دنیا آمده، فرزندتان ممکن است بین 10 تا 18 ساعت در روز بخوابد. 

در صدای گریه نوزاد باید به چه چیزی توجه کرد؟

هر نوزادی متفاوت است اما سعی کنید به صدای حاکی از درماندگی و نفس نفس زدن توجه کنید. به دنبال گریه‌ای باشید که به آسانی قابل ساکت کردن است. معنی صدای گریه نوزاد در این حالت تنها خستگی است.

چه باید کرد؟ 

سعی کنید به کودک خود کمک کنید تا بهتر بخوابد؛ به خصوص، در طول شب. یک روش عالی برای این کار، خواباندن کودک پیش از خستگی بیش از حد کودک است. مراقب سرنخ‌هایی که کودک به شما می‌دهد باشید از جمله خمیازه کشیدن، خواب‌آلودگی و بهانه‌گیری. 

متخصصان همچنین توصیه می‌کنند تا الگوی خواب کودک را تحت نظر قرار دهید، مهم نیست چقدر نامنظم به نظر رسد. فرزند کوچک شما احتمالاً هر روز در ساعت مشخصی خسته می‌شود. پیش از خوابیدن، او را تختخواب خود قرار دهید تا به تنهایی بخوابد. 

در صورتی که کودکی بیش از اندازه خسته شده است، اطراف چشمانش قرمز می‌شوند و کودک چشمانش را می‌مالد. او همچنین ممکن است بی‌قرار و ناآرام به نظر رسد. چشمان کودک ممکن است بسته باشند اما او نمی‌تواند بخوابد. 

در چنین شرایطی، قنداق کردن نوزاد یک راه‌حل عالی است که باعث راحتی بیشتر او می‌شود. توصیه می‌شود که کودک را محکم قنداق کنید تا محیط خوابش گرم و نرم شود. 

البته، قنداق کردن برای تمام کودکان جواب نمی‌دهد. برخی از نوزادان از آن متنفر هستند. گاهی‌اوقات، کافی است کودک را تنها گذاشت. سعی کنید او را در تختخوابش قرار دهید و مراقبش باشید؛ به عنوان مثال، برایش لالایی بخوانید یا از نویز سفید استفاده کنید. 

معنی انواع صدای گریه نوزاد

2- صدای گریه نوزاد هنگام عصبانیت و برافروخته شدن

نوزادان عاشق توجه و راحتی هستند اما اگر در این کار افراط شود، آن‌ها را عصبانی خواهید کرد. نوزادان می‌توانند به راحتی در صورت قرار گرفتن در یک اتاق پرجمعیت و پر سر و صدا برافروخته شوند. 

باید به چه چیزی توجه کرد؟

برای شناخت معنی انواع صدای گریه نوزاد باید نوزاد خود را به خوبی بشناسید. گریه نوزاد از روی برافروختگی معمولاً با صدای پایین و نه بلند است. آن می‌تواند به سرعت به جیغ زدن تبدیل شود که به راحتی قابل ساکت کردن نیست. به دنبال گریه از روی ناله باشید. 

چه باید کرد؟

نوزاد برافروخته شده نیاز به سکوت و آرامش دارد. مراقب سرنخ‌های اولیه از قبیل چرخاندن سر، جیغ و صورت خشمگین باشید. سعی کنید منشا برافروختگی فرزند خود را از بین ببرید. در صورتی که کودک در حال تماشای آی پد است، آن را خاموش کنید. چنین وسایلی می‌توانند باعث برافروختگی کودک در طول چند دقیقه شوند. به همین دلیل است که قرار دادن آن‌ها در اختیار کودک توصیه نمی‌شود. 

در صورتی که بیرون هستید، برافروخته شدن کودکتان می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در صبح‌های شلوغ روز شنبه در فروشگاه، نوزاد می‌تواند به راحتی برافروخته شود. سعی کنید یک محل ساکتی پیدا کنید و در صورت امکان، به بیرون بروید تا خبری از سر و صداهای دیگر نباشد. 

در صورتی که این اتفاق در خانه می‌افتد، می‌توانید از نویز سفید استفاده کنید. چیزی که به من کمک کرد، جاروبرقی بود. کودک من به راحتی با صدای آن آرام می‌شود. شما می‌توانید تکنیک‌های دیگری را امتحان کنید از جمله قرار دادن دست و پاهای آن‌ها در آب ولرم. همچنین می توانید صداهای آرامش دهنده برای او پخش کنید.

3- گریه نوزاد از حوصله سر رفتن

اگرچه نوزادان کار چندان زیادی انجام نمی‌دهند اما وقتی برای مدت طولانی تنها بمانند، حوصله‌شان سر می‌رود. گریه نوزاد از روی سر رفتن حوصله لزوماً بد نیست بلکه بیشتر برای جلب توجه است و می‌خواهد به شما بگوید که تنها مانده است. 

باید به چه چیزی توجه کرد؟

گریه از روی سر رفتن حوصله شبیه به گریه از روی برافروختگی است؛ با صدای پایین و بیشتر شبیه ناله. آرام کردن چنین گریه‌ای ساده است و می‌تواند به سرعت به خنده تبدیل شود. 

چه باید کرد؟

زمانی که حوصله‌ی فرزندتان سر می‌رود، اولین واکنش شما این است که عروسک موردعلاقه‌اش را به او بدهید یا برایش آواز بخوانید. با این وجود، برخی از متخصصان توصیه می‌کنند تا به نوزاد زمان دهید تا خود را پیش از پاسخ تطبیق دهد. 

در حالی که به نوزاد خود زمان لازم برای مواجه را می‌دهید، به او یاد می‌دهید که چگونه خود را آرام کند. نوزادی که حوصله‌اش سر رفته است، به راحتی با دستانش، وسایل داخل تختخواب یا حتی پاهایش سرگرم می‌شود. بنابراین، اگر به سرعت به سوی نوزاد نمی‌روید، نگران نباشید. این به معنی بی‌توجهی یا بی‌رحمی شما نیست. 

4- گریه نوزاد از گرسنگی

زمانی که نوزاد گرسنه می‌شود، شروع به گریه می‌کند. در طول ماه‌های اول، این صدایی است که حتی در خواب نیز تشخیص می‌دهید. 

باید به چه چیزی توجه کرد؟

معنای صدای گریه نوزاد در هنگام «من گرسنه هستم» بسیار متمایز است. آن دارای تن ناامیدانه‌ای است که تا زمانی که پاسخ داده نشود، ادامه می‌یابد. مراقب ریتمیک و زیر گریه نوزاد خود باشید. 

چه باید کرد؟

تنها کاری که باید انجام دهید، غذا دادن به فرزندتان است. پیش از آن که نوزاد شروع به گریه کردن از روی گرسنگی کند، معمولاً سیگنال‌هایی را برای شما می‌فرستد. این سیگنال‌ها می‌توانند حرکت به سوی سینه، مکیدن لب‌ها یا بهانه‌گیری باشند. 

شما همچنین می‌توانید محاسبه کنید که از آخرین وعده غذایی نوزاد چقدر می‌گذرد. نوزادان معمولاً هر دو سه ساعت گرسنه می‌شوند. اگر در مورد نوع گریه نوزاد شک دارید، بطری شیر را به او بدهید. اگر گرسنه باشد، بطری را از شما نمی‌گیرد. 

با این وجود، مطمئن شوید که بیش از اندازه به نوزاد غذا ندهید. از دادن بطری شیر پیش از دو ساعت بعد از آخرین وعده اجتناب کنید. 

5- صدای گریه نوزاد هنگام ناراحتی 

احساس گرما یا سرمای زیاد، پوشک خیس یا درد شکم باعث ناراحتی نوزاد می‌شود. این نوع دیگری از گریه است که احتمالاً شما را 6 مرتبه در طول شب بیدار می‌کند. 

نوزادان نیاز به لباس زیاد برای گرم ماندن در شب ندارند. در اکثر موارد، یک لباس نوزاد ساده تنها چیزی است که بدان نیاز دارند. در صورتی که به نوزاد سر زدید و دست‌ها یا پاهایش خیلی گرم و قرمز شده بودند، احتمالاً گرمش است. 

باید به چه چیزی توجه کرد؟

گریه نوزاد از روی ناراحتی، زیر و شبیه به زاری است انگار که صدا از بینی خارج می‌شود. شنیدن آن می‌تواند ناراحت‌کننده باشد، به خصوص اگر در حال رانندگی باشید و نتوانید فرزندتان را در آغوش بگیرید. خوشبختانه، این مشکل به راحتی قابل حل است. 

چه باید کرد؟

اولین کاری که باید انجام دهید، چک کردن پوشک است. اگر از آخرین دفعه‌ی عوض کردن پوشک خیلی می‌گذرد، حتماً پوشک نوزاد را تعویض کنید. در صورتی که پس از اتمام شیر دادن، کودک همچنان گریه می‌کند، حتماً نیاز دارد تا آروغ بزند. حتماً پس از آروغ زدن، گریه نوزاد قطع می‌شود. 

6- صدای گریه نوزاد به دلیل درد

گریه نوزاد از روی درد، اگرچه متمایز است، اما شنیدن آن می‌تواند ترسناک باشد. اکثر اوقات، این درد به دلیل گاز معده یا یبوست است. 

باید به چه چیزی توجه کرد؟

گریه نوزاد از روی درد، صدای زیری دارد و گوش‌خراش است. تشخیص این نوع گریه بسیار ساده است زیرا فوری و ناراحت‌کننده می‌باشد. 

چه باید کرد؟

گریه از روی درد ممکن است والدین را مجبور به رفتن به درمانگاه بکند. با این وجود، این کار همیشه لازم نیست. 

پستانک در چنین مواقعی بسیار کاربرد دارد و به نوزاد کمک می‌کند تا گاز معده را دفع کند. در نتیجه، کودک پس از اندکی آرام می‌شود. در صورتی که فرزندتان پستانک نمی‌گیرد، سعی کنید آروغ بزند یا او را تا وقتی که راحت شود، آرام کنید. گاز معده اساساً آروغی است که دوباره به معده باز می‌گردد. به منظور اجتناب از آن، نوزاد باید پس از هر وعده شیر آروغ بزند. 

دلایلی برای شنیدن این نوع گریه نوزاد وجود دارد. گاهی‌اوقات، چند تار مو  دور انگشت پای کودک حلقه زده‌اند که منجر به تورم و درد می‌شوند. در صورتی که کودک آروغ زده است اما باز هم گریه می‌کند، انگشت پا را بررسی کنید. در صورتی که تورمی دیده می‌شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. 

بیماری ریفلاکس معده نوزاد یا GERD یک دلیل متداول برای گریه نوزاد به شمار می‌رود. نوزادان مبتلا به این بیماری در طول شیر خوردن، اغلب بطری شیر را کنار می‌زنند. در صورتی که کودک طاق‌باز خوابانده شود، ممکن است به طور مستمر گریه کند. خوابیدن برای کودک نیز بسیار دشوار خواهد بود و وقتی که او را در تختخوابش قرار می‌‌دهید، شروع به گریه می‌کند. در صورتی که چنین علائمی را در فرزند خود می‌بینید، حتماً با پزشک مشورت کنید. 

معنی انواع صدای گریه نوزاد

7- صدای گریه نوزاد از دل درد (کولیک)

گریه نوزاد به خاطر کولیک، گریه پیوسته برای بیش از سه ساعت است. تا به امروز، دلیل دقیق آن کشف نشده است. باور بر این بوده است که کولیک به دلیل شیر گاو ایجاد می‌شود اما کودکانی که شیر مادر می‌خورند نیز کولیک پیدا می‌کنند. 

کولیک می‌تواند برای والدین بسیار آزاردهنده باشد اما باید بدانید که این مرحله نیز می‌گذرد. مشکل کولیک اکثر نوزادان پس از سه ماه برطرف می‌شود. 

باید به چه چیزی توجه کرد؟

گریه نوزاد از روی کولیک شبیه به گریه از روی درد است اما با شدت بیشتر. مراقبت جیغ و داد نوزاد باشید که با جمع کردن پا در شکم همراه می‌شود. 

چه باید کرد؟ 

مواجه با یک کودک دارای کولیک چندان ساده نیست. خوشبختانه، روش‌هایی برای آرام کردن نوزاد وجود دارد. موارد زیر را امتحان کنید:

  • قنداق کردن: در حالی که دستان نوزاد به حالت صلیبی قرار گرفته‌اند، او را قنداق کنید. این کار احتمالاً باعث آرام شدن نوزاد می‌شود و به او احساس امنیت می‌دهد. 
  • نوازش کردن پشت: نوزاد را بر روی شکم بخوابانید و پشت او را به آرامی نوازش کنید. این کار احتمالاً باعث آرام شدن و برطرف کردن درد می‌شود. 
  • قدم زدن: گاهی‌اوقات، حرکت باعث آرام شدن نوزاد می‌شود. در صورت امکان، در خانه قدم بزنید یا نوزاد را در گهواره قرار دهید. 
  • تاب دادن: این یک راه‌حل ایده‌آل برای زمانی است که احساس خستگی می‌کنید. کودک را در تاب قرار دهید اجازه دهید با تاب خوردن آرام شود. 
  • نویز سفید: از صدای آرام‌ش‌بخش ماشین ظرفشویی یا خشک‌کن استفاده کنید. این صدا برای آرام کردن آن‌ها کافی خواهد بود.

8- بیماری

گریه نوزاد از روی بیماری بسیار ناراحت‌کننده است و برای والدینی که دلیل این گریه را نمی‌دانند، بسیار سخت و آزاردهنده خواهد بود. 

باید به چه چیزی توجه کرد؟

به ناله و زاری کودک توجه کنید، انگار که هیچ انرژی برای ایجاد صدای بلندتر ندارد. در صورتی که درد مرتبط به بیماری از قبیل عفونت گوش باشد، گریه نوزاد با صدای زیر خواهد بود. 

چه باید کرد؟

تلاش خود را برای آرام کردن کودک بکنید اما به علائمی از قبیل تب، استفراغ، یبوست یا اسهال و غیره نیز توجه داشته باشید. در صورت مشاهده‌ی هر یک از این علائم، با پزشک مشورت کنید. 

نبایدها برای گریه نوزاد

دیدن گریه نوزاد ساده نیست اما در طول چند ماه اول، این تنها کاری است که نوزاد انجام می‌دهد. این می‌تواند ناراحت‌کننده باشد و حتی با نیت خوب ممکن است واکنش نامناسبی از خود نشان دهید. با شناخت معنی انواع صدای گریه نوزاد می توانید راه حل مناسب را انتخاب کنید. در ادامه، برخی از کارهایی که هنگام گریه کردن نوزاد نباید انجام دهید، آورده شده است:

وحشت‌زده نشوید

شما در تجربه‌ی احساس درماندگی و ترس ناشی از شنیدن گریه کودک تنها نیستید. تلاش خود را برای آرام کردن کودک بکنید و وحشت‌زده نشوید. در صورتی که خودتان هم شروع به گریه کنید، مضطرب یا حتی خشمگین شوید، کودک بدتر گریه می‌کند. 

اگر به استراحت نیاز دارید، کودک را در یک مکان امن قرار دهید و چند دقیقه برای تنفس از اتاق خارج شوید. 

بی‌توجهی نکنید

برقراری تعادل بین توجه کردن و بی‌‌توجهی بسیار اهمیت دارد. هیچ اشکالی ندارند چند لحظه استراحت کنید اما نباید از کودک، به خصوص نوزاد، غافل شوید. زمانی که نوزاد شروع به گریه می‌کند، سریع واکنش نشان دهید؛ به خصوص اگر دلیلی برای گریه‌ی او وجود دارد. ممکن است از خواب بیدار شده و نیاز به تعویض پوشک یا شیر خوردن داشته باشد. با صبر کردن، گریه‌های کودک گرسنه بدتر خواهد شد. 

تنبیه نکنید

تنبیه هیچ فایده‌ای برای نوزاد ندارد. نوزاد به دلیل کج‌خلقی گریه نمی‌کند بلکه می‌خواهد ناراحتی و احساسش را به شما نشان دهد. خونسردی خود را حفظ کنید و به خود یادآوری کنید که تنبیه فایده‌ای نخواهد داشت. 

عصبانی نشوید

نوزاد متوجه نیست که هنگام عصبانیت مادر باید دست از گریه کردن بردارد. در عوض، بیشتر گریه می‌کند، به خصوص اگر سر او فریاد بزنید. نفس عمیق بکشید و به خود بگویید که عصبانیت هیچ مشکلی را برطرف نمی‌کند. 

هرگز نوزاد را تکان ندهید

شنیدن گریه‌ی بی‌وقفه کودک می‌تواند آزاردهنده و ناراحت‌کننده باشد. خوب است که حواس کودک را با بازی کردن پرت کنید. با این وجود، هرگز او رانه از روی خشم و نه برای بازی، تکان ندهید.

نکاتی در رابطه با گریه نوزاد

پدر یا مادر شدن یکی از بهترین تجربیات زندگی به شمار می‌رود اما این کار بسیار سختی. ماه‌های اول ممکن است به شدت دشوار باشد. گریه کردن، تعویض پوشک و شیر دادن. وقتی برای نفس کشیدن باقی نمی‌ماند. مطالعات نشان داده‌اند که گریه کودک می‌تواند اثر روانی بر والدین بگذارد. 

با این وجود، برای خود زمان بگذارید. در ادامه، چند نکته در این خصوص آورده شده است. 

استراحت کنید

هیچ دلیل ندارد که همیشه در کنار فرزندتان باشید. زمانی که احساس خستگی می‌کنید، او را نزد فرد مورد اعتماد دیگری قرار دهید. این فرد می‌تواند، والدینتان، اعضای خانواده یا حتی پرستار بچه باشد. 

خود را فراموش نکنید

از خود مراقبت کنید زیرا مراقبت از خود به همان اندازه‌ی مراقبت از کودک اهمیت دارد. غذاهای سالم بخورید تا انرژی لازم برای مراقبت از فرزندتان را داشته باشید و سعی کنید هر چند وقت یکبار ورزش کنید. 

ورزش کردن یا پیاده‌روی برای بهبود روحیه و بهزیستی والدین مفید است. 

کمک بگیرید

در صورتی که شرایط بسیار سخت و ناراحت‌کننده می‌شود، برای کمک گرفتن از دیگران تردید نکنید. شما می‌توانید با پزشک فرزندتان تماس بگیرید یا از کمک درمانگر و گروه‌های حمایتی بهره‌مند شوید. صحبت کردن با فردی که به حرف‌هایتان گوش می‌دهد، بسیار سودمند است. 

نفس بکشید

به خوبی به یاد دارم که در طول برخی از گریه‌های شدید فرزندم، همیشه از خود می‌پرسیدم آیا این گریه‌ها تمام می‌شوند. یادآوری این که گریه کودک همیشگی نیست، همیشه به من آرامش می‌داد. 

سخن پایانی

رمزگشایی معنی انواع صدای گریه نوزاد یک روش عالی برای نشان دادن واکنش سریع به نیازهای اوست. گریه نوزادان بسیار ناراحت‌کننده است اما به خاطر داشته باشید که این هم می‌گذرد. پس خونسردی خود را حفظ کنید. هر وقت نیاز دارید، استراحت کنید و در صورت امکان، نیازهای خود را نیز در اولویت قرار دهید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.