روش خواندن نماز استخاره + نیت و دعای استخاره با ترجمه

آموزش خواندن نماز استخاره امام صادق (ع) و نحوه خواندن نماز استخاره ذات الرقاع به همراه دعای نماز استخاره با ترجمه آورده شده است.

اگر برای انجام کاری مانند ازدواج، قبول یک پیشنهاد کاری، خرید خانه و ماشین یا هر کار دیگری قادر به تصمیم گیری و تشخیص صلاح خود نبودید بهترین کار این ست که از خداوند کمک بگیرید و از او بخواهید آنچه برای شما خیر و صلاح است پیش رویتان قرار بدهد. استخاره به معنی طلب خیر است. روش های متعددی برای استخاره وجود دارد که یکی از آن ها خواندن نماز استخاره است. نماز استخاره نیز به روش های مختلفی خوانده می شود. طریقه خواندن نماز استخاره به همراه دعای نماز استخاره با ترجمه در ادامه امده است. قبل از خواندن نماز استخاره نیت خود را مشخص کرده و به خدا توکل کنید تا بعد از خواندن نماز راه درست برایتان مشخص شود.

طرز خواندن نماز استخاره ساده

2 رکعت نماز مانند نماز صبح بخوانید و نیت کنید نماز استخاره می خوانم قربه الی الله در این 2 رکعت سوره حمد و هر سوره دیگری را می توانید بخوانید. بعد از نماز دعای مخصوص نماز استخاره که در ادامه آمده است را بخوانید و در امر پیش آمده از خدا طلب خیر کنید.

نحوه خواندن نماز استخاره از امام صادق (ع)

در کتاب من لا یحضره الفقیه از شیخ صدوق از امام صادق روایت شده است که برای انجام کارهای مهم 2 رکعت نماز استخاره به ترتیب زیر بخوانید:

2 رکعت نماز مانند نماز صبح و در هر رکعت سوره حمد و سوره توحید (یا سوره کافرون) را بخوانید.

سپس به حمد پروردگار پرداخته و دعای زیر را بخوانید:

للَّهُمَّ إِنْ کَانَ هَذَا الْأَمْرُ خَیراً لِی فِی دِینِی وَ دُنْیای فَیسِّرْهُ لِی وَ قَدِّرْهُ لِی وَ إِنْ کَانَ غَیرَ ذَلِکَ فَاصْرِفْهُ عَنِّی

بار خدایا! اگر این کار خیر دین و دنیاى مرا در بردارد، پس انجام آن را برایم میسّر و مقدّر فرما، و اگر چنین نیست، پس آن را از من برگردان و دور ساز.

طریقه خواندن نماز استخاره ذات الرقاع

رقعه به معنی کاغذ است. دلیل نامگذاری این نماز استخاره به نماز استخاره ذات الرقاع این است که از کاغذ استفاده می شود.

6 برگه کاغذ آماده کنید و روی 3 تای آن ها بنویسید:

بسم الله الرحمن الرحیم

خیره من الله العزیز الحکیم لفلان بن فلان إفعل

به نام خداوند بخشنده مهربان ،خيرخواهى است از خداوند عزيز حكيم فلان فرزند فلان، انجام بده.

به جای فلان بن فلان اسم خود و پدر خود را بنویسید

و روی سه برگه دیگر همین عبارت را نوشته اما به جای افعل بنویسید لاتفعل (انجام نده)

6 برگه را زیر جانماز خود قرار دهید.

سپس 2 رکعت نماز استخاره مانند نماز صبح بخوانید.

بعد از اتمام نماز به سجده رفته و 100 مرتبه بگویید:

استخیر الله برحمته خیره فی عافیه

خير مى‏ خواهم از خداوند به رحمتش، خيرخواهى در عافيت

سپس بنشینید و بگویید:

اللهم خیر لی و اختر لی فی جمیع أموری و یسیر منک و عافیه

خداوندا برایم خير بخواه و در همه امورم در آسانى و عافيت از جانب خود خير برگزين

سپس برگه ها را مخلوط کنید و آن ها را به ترتیب بیرون بیاورید:

  • 3 افعل پشت هم: آن کار را انجام بده
  • 3 لا تفعل: آن کار را انجام نده
  • 1 افعل و 1 لا تفعل، تا پنج ورقه بيرون بياور و به آن دقت كن، اگر 3 افعل و 2 لا تفعل بود آن کار را انجام بده و اگر برعكس بود انجام نده.

دعای نماز استخاره با ترجمه

اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْتَخِيرُكَ بِعِلْمِكَ وَأَسْتَقْدِرُكَ بِقُدْرَتِكَ، وَأَسْأَلُكَ مِنْ فَضْلِكَ الْعَظِيمِ، فَإِنَّكَ تَقْدِرُ وَلاَ أَقْدِرُ وَتَعْلَمُ وَلاَ أَعْلَمُ وَأَنْتَ عَلاَّمُ الْغُيُوبِ، اللَّهُمَّ إِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ (ضرورت را تان را در این قسمت ذکر کنید) خَيْرٌ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاقْدُرْهُ لِي وَيَسِّرْهُ لِي ثُمَّ بَارِكْ لِي فِيهِ، وَإِنْ كُنْتَ تَعْلَمُ أَنَّ هَذَا الأَمْرَ شَرٌّ لِي فِي دِينِي وَمَعَاشِي وَعَاقِبَةِ أَمْرِي فَاصْرِفْهُ عَنِّي وَاصْرِفْنِي عَنْهُ، وَاقْدُرْ لِي الْخَيْرَ حَيْثُ كَانَ ثُمَّ أَرْضِنِي بِهِ

پروردگارا! من خیر را بواسطه علمت “علم نا محدوت” از تو میطلبم و توانایی را ذریعهٔ قدرتت از تو میطلبم، و من از تو فضل بزرگ و بی پایانت را میطلبم، چون تو بی تردید توانای کامل هستی و من ناتوانم، تو همه چیز را میدانی و من نمیدانم و تو دانا بر “عالم” غیب هستی، پروردگارا! اگر تو میدانی که این امر (موردی که برایش استخاره کرده اید را اینجا بگویید) برایم خیر در دینم، در زندگی دنیوی ام، و در عاقبت امرم “آخرتم”‏ است، پس آن را برایم مقرر و میسر فرما و در آن برایم برکت بنه، و اگر تو میدانی که این امر برایم شر در دینم، در زندگی دنیوی ام و در عاقبت کارم هست، پس آن را از من و مرا از آن دور کن، و باز مقرر کن آنچه برایم خیر است هر آنچه که باشد و مرا بدان راضی کن.

بهترین زمان خواندن نماز استخاره

نماز استخاره را در هر زمان و در هر مکان پاکی می توان خواند.

نماز استخاره اهل سنت چگونه است؟

نماز استخاره اهل سنت با نماز استخاره که در متن آمده یکسان است و تفاوتی ندارد.

همچین بخوانید:

استخاره با تسبیح برای ازدواج

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.