روش های صرفه جویی در مصرف گاز و مصرف بهینه ی گاز

روش های موثر در صرفه جویی مصرف گاز

برای مصرف بهینه و درست گاز راهکار هایی وجود دارد. در این مقاله در مورد روش های صرفه جویی در مصرف گاز توضیحاتی داده می شود.

در روزهای سرد پاییز و زمستان مصرف گاز در برخی شهرهای سرد سیر به اوج خود می رسد، اگر همه افراد تغییراتی در روش زندگی خود ایجاد کنند، قطعا در مصرف گاز بسیار صرفه جویی می شود. مصرف درست و بهینه از گاز در روز های سرد باعث می شود، ذخیره گاز به اندازه کافی باشد تا مجبور به قطع گاز نشوند. در این پست روش های صرفه جویی در مصرف گاز به شما ارائه می شود، با رعایت این اصول ها شما هم می توانید در مصرف گاز صرفه جویی کنید، با ما همراه باشید.

راه های صرفه جویی در مصرف گاز

با سرد شدن هوا و  مصرف بیش از اندازه گاز در خانه، هزینه‌ های مصرف گاز می‌ تواند به یک بحران اقتصادی در خانواده تبدیل شود، همچنین ممکن است فشار گاز کاهش یابد و یا در ساعاتی از روز قطعی گاز به وجود آید. برای جلوگیری از این بحران ها، روش هایی برای مصرف درست و صرفه جویی گاز به شما عزیزان ارائه می شود.

1. استفاده از پنجره های دوجداره برای صرفه جویی مصرف گاز

پنجره ها با شیشه های ساده و تک جداره تقریباً 10 برابر یک دیوار عایق کاری شده هم اندازه خود تلفات انرژی و حرارتی دارند.

پنجره های ساده دارای مشکلاتی از قبیل، بالا بودن تلفات حرارت، فراهم نشدن آسايش ساكنين، بخار گرفتن پنجره‌ها می باشند. برای حل این مشکلات می توانید از پنجره های دوجداره استفاده کنید.

پنجره دو جداره، داراي دو شيشه مي‌ باشد كه بين آن ها يك فضاي كاملاً درزبندي شده قرار گرفته است. اين فاصله معمولاً بين 6 تا 20 ميليمتر است، اگر اين فاصله هوايي 15 ميليمتر انتخاب شود، بهترين كارآيي بدست مي‌ آيد. دو جداره كردن شيشه هر پنجره‌ اي باعث بالا رفتن كارآيي آن مي‌ شود.

دو جداره كردن پنجره علاوه بر اين كه اتلاف حرارت را كاهش مي‌دهد، باعث كم شدن ورود سر و صدا به داخل ساختمان مي‌ شود و نيز بخارگيري پنجره‌ها در فصل های سرد سال كاهش مي‌ يابد.

2. عایق کردن پنجره برای صرفه جویی مصرف گاز

عایق ها معمولا به شکل برچسب‌ های شفاف ساخته می‌ شوند به راحتی می‌ توان بر روی شیشه پنجره‌ ها چسباند و بخشی از خواص پنجره‌ های دو جداره را در آن‌ ها به وجود آورد. این برچسب‌ ها علاوه بر کاهش 30 درصدی تلفات انرژی و حرارت، باعث می‌ شوند ورود گرما در تابستان تا 80% کاهش یابد.

عایق های دیگر برای بالا بردن کارآیی پنجره‌ ها، نصب ورقه‌های پلاستیکی شفاف بر روی پنجره‌ ها است. این ورقه‌ های شفاف را می‌توان توسط چسب‌ های دو طرفه طوری به شیشه چسباند که چند میلیمتر با آن فاصله داشته باشند.

3. صرفه جویی در مصرف گاز با پوشیدن لباس گرم 

یکی از راه های آسان برای مصرف بهینه گاز، چوشیدن لباس های ضخیم و گرم در خانه می باشد.

متاسفانه در روزهای سرد، بیشتر افراد در منزل به جای پوشیدن لباس ضخیم و گرم، یک لباس نازک پوشیده و حرارت بخاری را افزایش می دهند.

از لحاظ علمی ثابت شده است که اگر به صورت خطی دمای خانه را کمی کاهش دهیم، تاثیر آن در کم شدن انرژی هدر رفته غیرخطی و بسیار بیشتر خواهد بود. بر این اساس با کم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می‌ توانید در مصرف گاز صرفه جویی قابل توجهی کنید؛ یعنی با کم کردن فقط یک درجه از دمای خانه، می‌ توانید هزینه‌ هایی را که صرف گرمایش منزل می‌ شود تا 5 % کاهش دهید.

4. استفاده از پرده‌ های ضخیم برای مصرف بهینه گاز

یکی دیگر از راه های جلوگیری از اتلاف حرارت به مقدار زیاد، نصب پرده‌های کاملاً ضخیم و چین‌ دار که پنجره را کاملاً بپوشاند، است.

به اندازه بودن و نصب صحیح پرده بسیار مهم است. پرده باید طوری باشد که هوا نتواند پشت آن آزادانه حرکت کند. برای این کار می‌توان فاصله ریل پرده تا دیوار را با چیزی مانند تخته پرکرد یا گیره‌ ها را طوری به پرده زد که خود پرده تا دیوار تا ادامه پیدا کند. همچنین می‌توان پایین پرده را با وسیله‌ای بر روی دیوار ثابت کرد.

راه های دیگر برای صرفه جویی در مصرف گاز

  • جلوی رادیاتور ها را پشت مبل و پرده مخفی نکنید. اجازه دهید که هوای گرم داخل خانه تان پخش شود.
  • خروجی کانال های کولر را از داخل با پوششهای به حدکافی ضخیم بپوشانید.
  • اگر در و پنجره خانه دارای درز می باشند، همه ی این درزها را با درز گیر بپوشانید.
  • در طول روز های آفتابی حتماً پرده ها را کنار بزنید تا گرمای آفتاب به داخل منزل بیاید. گرمای آفتاب در سردترین روز ها هم به گرم شدن شما کمک می کند.
  • بعد از تمام شدن پخت و پز بهتر است در اجاق فر را باز بگذارید تا گرمای حاصل از آشپزی داخلی آشپزخانه بپیچد و به گرم کردن کل خانه کمک کند.
  • از گرم کننده های کف منزل استفاده کنید، گرم کننده های کف منزل به سرعت کل خانه را گرم می کنند. در نتیجه می توانید فصل زمستان را به خوبی و راحتی پشت سر بگذارید.
  • پکیج را در جای صحیح نصب کنید، پکیج را طوری نصب کنید که تراز باشد. نصب کج پکیج سبب بیشتر کار کردن آن برای گرم کردن آب یا گرم نکردن آب به اندازه کافی می شود. قسمت های مختلف نصب آن را بررسی نمایید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.