ترکیب کردن موز و شیر مفید است یا مضر؟ مضرات ترکیب شیر با موز

مضرات ترکیب شیر با موز

موز و شیر ترکیبی رایج است که اغلب در اسموتی ها و شیک ها دیده می شود.
با این حال، با وجود محبوبیت این ترکیب، بسیاری بر این باورند که موز و شیر ممکن است به صورت کامل مطابقت بهداشتی نداشته باشند.
در واقع، اینترنت پر از ادعا شده است که مصرف موز و شیر در کنار هم، می تواند به سلامت دستگاه گوارش آسیب برساند، باعث تراکم شود و در کمر شما خرابی ایجاد کند.
در این مقاله نگاهی عمیق به این مسئله می اندازیم که آیا خوردن موز با شیر مناسب است یا خیر.

ترکیب شیر با موز خوب است یا بد؟

این که آیا ترکیب شیر با موز مفید است یا نه، یک موضوع بحث چالش‌برانگیز در میان متخصصان تغذیه به شمار می‌رود. در حالی که بسیاری معتقدند که ترکیب شیر با موز یک ترکیب عالی را تشکیل می‌دهند اما برخی معتقدند که ترکیب موز با شیر برای سلامتی مضر است.

وقتی از هاریش کامور، متخصص تغذیه و روانشناس در اینباره سوال کردیم، این چیزی بود که او گفت: ما این ترکیب را توصیه نمی‌کنیم چراکه مضر بودن آن برای بدن اثبات شده است. حتی اگر می‌خواهید شیر را با موز مصرف کنید، می‌توانید اول شیر را بنوشید و بعد از گذشت 20 دقیقه، یک عدد موز بخورید. شما باید از ترکیب شیر با موز بپرهیزید زیرا مانع از فرآیند هضم می‌شود و در الگوی خواب نیز اختلال ایجاد می‌کند.

از سوی دیگر، شیلپا آرورا، مربی سلامت و متخصص تغذیه در اینباره می‌گوید: ترکیب شیر با موز یک گزینه‌ی عالی برای بدنسازها و تمام کسانی است که برای کار سخت و شدید به انرژی زیادی نیاز دارند. با این وجود، مصرف آن برای کسانی که آلرژی‌های مختلف مانند آسم دارند، توصیه نمی‌شود زیرا موجب ایجاد خلط می‌شود و در تنفس اختلال ایجاد می‌کند.

مطلب مفید بعد از خوردن شیر چه چیزهایی نخوریم را بخوانید.

مزایا ترکیب موز و شیر

چندین مزیت بالقوه برای مصرف موز و شیر در کنار هم وجود دارد

1) بسیار مغذی است

هر دو ماده موز و شیر سرشار از چندین ماده مغذی مهم می باشند.
برای مثال، شیر منبع عالی پروتئین، پتاسیم، ویتامین های گروه B و فسفر است.
شیر همچنین سرشار از کلسیم، یک ماده معدنی ضروری است که در سلامت استخوان ها، انقباض عضلات، عملکرد عصب و موارد دیگر نقش اساسی دارد.
موزها نیز حاوی فیبر، منگنز، پتاسیم و ویتامین B6 هستند.
مانند سایر میوه ها، موز سرشار از ویتامین C است، یک ویتامین محلول در آب که به عنوان یک آنتی اکسیدان برای محافظت مضاعف در برابر آسیب سلولی عمل می کند.
لذت بردن از موز و شیر در کنار هم می تواند به جذب بیشتر مواد مغذی در رژیم غذایی شما و تقویت چندین ویتامین و مواد معدنی موجود در موز به سلامت بدن شما کمک می کند.

2) ریکاوری بعد از تمرین را بهبود می بخشد

آنچه بعد از فعالیت می خورید، بسیار مهم است. در واقع، پر کردن بدن با غذاهای مناسب می تواند باعث رشد عضلات، تقویت عملکرد و بهبودی سریع شود.
برای مثال، خوردن مقدار مناسبی پروتئین پس از ورزش می تواند به ترمیم بافت ها و تقویت سنتز ماهیچه ها کمک کند
مصرف کربوهیدرات نیز می تواند ذخایر گلیکوژن را در ماهیچه های شما بازسازی کند، که ممکن است در طول تمرین شما برای سوخت رسانی از بین رفته باشد.
به ویژه، شیر به دلیل دارا بودن پروتئین های باکیفیت مانند آب پنیر (مایه) و کازئین به عنوان یک میان وعده بعد از تمرین توصیه می شود.
موز نیز گزینه ای عالی است که می تواند به شما در تهیه کربوهیدرات ها برای جایگزینی دخایر گلیکوژن در عضلات شما کمک کند.
برای رسیدن به بهترین نتیجه، شیر و موز را در یک اسموتی بعد از تمرین ترکیب کنید تا یک روش ساده برای مصرف پروتئین و کربوهیدرات ایجاد کنید.

مزایای شیر موز

خطرات جانبی احتمالی ترکیب شیر با موز

با توجه به مزایای احتمالی ترکیب شیر با موز، بعضی از مشکلات جانبی احتمالی نیز در این ترکیب وجود دارند.

1) باعث افزایش وزن میشود

اگر چه شیر و موز هر دو بسیار مغذی می باشند، اما هر کدام در هر وعده مقدار متوسطی از کالری را تأمین می کنند.
برای مثال، یک موز متوسط 105 کالری دارد.
به همین ترتیب، 1 فنجان (237 میلی لیتر) شیر کامل 149 کالری دارد.
در حالی که هر دو ماده از نظر اعتدال خوب هستند، لذت بردن از چندین وعده موز و شیر در هر روز می تواند باعث شود کالری شما به سرعت شروع به افزایش کند.
بدون ایجاد تغییرات دیگر در رژیم غذایی شما، این ممکن است به افزایش وزن در طول زمان کمک کند.

2) ممکن است ناسازگار باشد

بر اساس اصول غذایی ، موز و شیر دو ماده هستند که ناسازگار به حساب می آیند.
آیورودا نوعی داروی کامل است که برای ترقی بهتر سلامتی بر تعادل چندین شکل انرژی در بدن تمرکز دارد.
به گفته آیورودا، خوردن موز و شیر با هم می تواند باعث کاهش ماده ای مهم در بدن شود، که این ماده مسئول هضم و سوخت و ساز مواد غذایی می باشد.
گفته می شود که مصرف موز و شیر می تواند به بی حسی به دلیل تراکم سینوس و افزایش تولید سموم در بدن شما کمک می کند.
با این حال، در حالی که بعضی تحقیقات نشان می دهند که رژیم غذایی آیورودا ممکن است برای مدیریت وزن مفید باشد، تحقیقات کمی در مورد چگونگی تأثیر آن بر جنبه های دیگر سلامتی وجود دارد.
بعلاوه، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که ترکیب مواد غذایی مانند موز و شیر می تواند در هضم غذا اختلال ایجاد کند یا برای سلامتی مضر باشد.

درباره ترکیب شیر و عسل بیشتر بخوانید

نکته آخر درباره مضرات ترکیب کردن شیر با عسل

موز و شیر هر دو از نظر مواد مغذی مهم و مقوی می باشند.
اگر چه موز و شیر مطابق نظر آیورودا ناسازگار تلقی می شوند، هیچ تحقیقی برای تأیید این ادعا که به سلامتی یا هضم شما آسیب برساند، وجود ندارد.
بنابراین، این دو ماده مغذی را می توان با اطمینان از اعتدال آن ها، به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و مناسب استفاده کرد. همچنین میتوان موز و شیر را با خوراکی های لذیذ دیگری نسکافه ترکیب کرد مانند شیر موز نسکافه

در حالی که ترکیب شیر با موز در بسیاری از میلک شیک‌ها دیده می‌شود، ممکن است خطرات بسیار زیادی برای سلامتی انسان داشته باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است از ترکیب شیر با موز اجتناب کنید.

ما در اینباره با چندین متخصص صحبت کرده‌ایم و این چیزی است که باید در مورد ترکیب شیر با موز بدانید. پس، با ما همراه باشید.

نظر آیورودا (طب سنتی هندو) درباره ترکیب شیر و موز چیست؟

بر اساس آیورودا، هر ماده‌ی غذایی دارای طعم خاص خود، تاثیر گوارشی و انرژی گرم‌کننده یا خنک‌کننده است. در نتیجه، اسید معده نشان می‌دهد که یک ماده‌ی غذایی چقدر خوب یا بد هضم شده است. ترکیبات غذایی مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. آیورودا، ترکیب شیر یا موز را در فهرست مواد غذایی ناسازگار با یکدیگر قرار می‌دهد.

بر اساس کتابی با عنوان «کتاب کامل درمان‌های خانگی آیورودا: یک راهنمای جامع برای درمان باستانی هندی» که توسط واسانت لاد نوشته شده است، از ترکیب میوه و شیر باید اجتناب شود.

ترکیب شیر با موز می‌تواند منجر به تولید مواد سمی، گرفتگی سینوس‌ها، سرماخوردگی و انواع مختلف آلرژی‌ها شود. در حالی که هر دوی این مواد غذایی دارای طعم شیرین و انرژی هستند، اثر گوارشی بعد از خوردن آن‌ها با یکدیگر بسیار متفاوت می‌باشد. موز طعم ترشی دارد در حالی که شیر شیرین است. این موضوع منجر به اختلال در سیستم گوارشی ما می‌شود و ممکن است باعث مسمومیت، آلرژی یا سایر عدم تعادل‌ها در بدن گردد.

متخصص آیورودا، دکتر سوریا باگواتی می‌گوید: این یک ترکیب بد است و به عنوان ترکیبات ناسازگار در نظر گرفته می شود. آن باعث تولید یک ماده‌ی سمی می‌شود که دلیل اصلی عدم تعادل و بیماری‌ها در بدن می‌باشد. آن همچنین منجر به گرفتگی، سرماخوردگی، سرفه، راش و آلرژی نیز می‌گردد. آن یک واکنش منفی در بدن ایجاد می‌کند، آب اضافی تولید می‌نماید، کانال بدن را مسدود می‌کند، منجر به بیماری‌های قلبی می‌شود و مشکل در حرکت و تهوع را به وجود می‌آورد.

پس، آیا باید شیر را با موز ترکیب کرد یا نه؟

به گفته‌ی متخصصان، شیر و موز با یکدیگر سازگاری ندارند و منجر به آسیب جدی به سلامتی ما می‌شوند. در نتیجه، بهتر است که از ترکیب شیر با موز اجتناب شود و این دو ماده‌ی غذایی به صورت مجزا مصرف شوند. هر یک از آن‌ها دارای مزایایی برای سلامتی ما هستند؛ با این وجود، ترکیب آن‌ها با یکدیگر منجر به از بین بردن خواصی که برای بدن مفید هستند، می‌شوند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.