معجزات حضرت عیسی علیه السلام (کلاس پنجم)

اقدامات فرا طبیعی که حضرت عیسی به انجام آن اقدام میکرد در کتابهای مسیحی و اسلام به عنوان معجزات حضرت عیسی علیه السلام ، الهی  توصیف شده‌اند.( قابل ذکر است که‌‌«معجزه: به کار خارق العاده ای گفته می شود که پیامبران الهی برای اثبات ادعای خود که  با عالم غیب و خدای عالم هستی درارتباطند انجام میدهند. و همچنین دیگران را نیز به مقابله و آوردن مثل آن دعوت می کنند، و بدیهی است که کسی مانند آنرا نمی تواند بیاورد، بدان معجزه می گویند»).

معجزات حضرت عیسی علیه السلام

حضرت عیسی  از پیامبران اولوالعظم و الهی، هستند که صاحب کتاب آسمانی به نام انجیل بود. و در حدود 600 سال قبل از  اسلام بر قوم بنی اسراییل  مبعوث شد. در قرآن از او با نام‌های عیسی، عیسی بن مریم، مسیح، رسول الله، کلمه و روح  یاد شده  است .معجزات حضرت عیسی علیه السلام را می‌توانیم به دو بخش  قبل از رسالت و پس از رسالت تقسیم کنیم: از ولادت حضرت عیسی و سخن گفتن در طفولیت، می توان به عنوان معجزات قبل از رسالت پیامبری یاد کرد. جان دادن به مجسمه، شفای بیماران صعب العلاج، زنده کردن مردگان، با خبر بودن از غیب و مائده آسمانی را ازمعجزات حضرت عیسی علیه السلام پس از رسالت پیامبری نام برد.

معجزات حضرت عیسی علیه السلام (کلاس پنجم)
معجزات حضرت عیسی علیه السلام

حضرت عیسی علیه السلام در قرآن کریم

قرآن کریم هفت معجزه از حضرت عیسی معرفی می کند:

خداوند در قرآن، خلقت حضرت عیسی را با خلقت آدم برابر دانسته است. همه ادیان به خلقت لدون پدر و بدون مادر حضرت آدم معتقدند. با این تفاوت که حضرت عیسی بدون وجود پدر ولب با مادر متولد شده است. باید در نظر داشت که خلقت حضرت آدم به مراتب خارق العاده تر از خلقت حضرت عیسی است.
إِنَّ مَثَلَ عِيسَى عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرَابٍ ثُمَّ قَالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ ﴿۵۹﴾
در واقع مثل عيسى نزد خدا همچون مثل [خلقت] آدم است [كه] او را از خاك آفريد سپس بدو گفت باش پس وجود يافت (۵۹) الْحَقُّ مِنْ رَبِّكَ فَلَا تَكُنْ مِنَ الْمُمْتَرِينَ ﴿۶۰﴾ [آنچه درباره عيسى گفته شد] حق [و] از جانب پروردگار تو است پس از ترديدكنندگان مباش (۶۰)
وَرَسُولًا إِلَى بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنِّي قَدْ جِئْتُكُمْ بِآيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ أَنِّي أَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ فَأَنْفُخُ فِيهِ فَيَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِ اللَّهِ وَأُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَالْأَبْرَصَ وَأُحْيِي الْمَوْتَى بِإِذْنِ اللَّهِ وَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَةً لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ ﴿۴۹﴾ و به رسالت و پیامبری به سوی بنی اسرائیل می فرستد که [به آنان گوید:] من از سوی پروردگارتان برای شما نشانه ای [بر صدق رسالتم] آورده ام؛ من از گِل برای شما چیزی به شکل پرنده می سازم و در آن می دَمم که به اراده و مشیّت خدا پرنده ای [زنده و قادر به پرواز] می شود؛ و کور مادرزاد و مبتلای به پیسی را بهبود می بخشم؛ و مردگان را به اِذن خدا زنده می کنم؛ و شما را از آنچه می خورید و آنچه در خانه هایتان ذخیره می کنید خبر می دهم؛ مسلماً اگر مؤمن باشید این [معجزات] برای شما نشانه ای [بر صدق رسالت من] است؛ (۴۹)

اذْ قَالَ اللَّهُ يَا عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ اذْكُرْ نِعْمَتِي عَلَيْكَ وَعَلَىٰ وَالِدَتِكَ إِذْ أَيَّدْتُكَ بِرُوحِ الْقُدُسِ تُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا ۖ وَإِذْ عَلَّمْتُكَ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِيلَ ۖ وَإِذْ تَخْلُقُ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ بِإِذْنِي فَتَنْفُخُ فِيهَا فَتَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِي ۖ وَتُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَالْأَبْرَصَ بِإِذْنِي ۖ وَإِذْ تُخْرِجُ الْمَوْتَىٰ بِإِذْنِي ۖ وَإِذْ كَفَفْتُ بَنِي إِسْرَائِيلَ عَنْكَ إِذْ جِئْتَهُمْ بِالْبَيِّنَاتِ فَقَالَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْهُمْ إِنْ هَٰذَا إِلَّا سِحْرٌ مُبِينٌ

هنگامی که خدا فرمود: ای عیسی بن مریم! نعمتم را بر خود و بر مادرت یاد کن، آن گاه که تو را به وسیله روح القدس توانایی بخشیدم، که با مردم در گهواره [به اعجاز] و در میان سالی [به وحی] سخن گفتی، و آن گاه که تو را کتاب و حکمت و تورات و انجیل آموختم، و هنگامی که به اذن من از گِل، مجسمه ای به شکل پرنده می ساختی، پس در آن می دمیدی و به فرمان من پرنده ای زنده می شد، و کور مادر زاد و شخص پیس را به اذن من شفا می دادی، و زمانی که مردگان را به اجازه من [زنده از گور] بیرون می آوردی، و آن گاه که [شرّ و آسیب] بنی اسرائیل را هنگامی که برای آنان دلایل روشن آوردی از تو بازداشتم، پس کسانی که از آنان کافر شدند، گفتند: این [دلایل و معجزات] جز افسونی آشکار نیست.

داستان معراج پیامبر به طور کامل

خداوند در چند جای قرآن معجزات حضرت عیسی علیه السلام را نقل کرده است که عبارتند از:

* ساختن مجسمه از گل و دمیدن  روح بر آن و زنده کردن آن.
* شفای کور مادرزاد.
* شفای مرض و برص (پیسی)
* زنده کردن مردگان
* خبرداشتن از هر آنچه هرکس در خانه‌اش‌ ذخیره می‌کند و می خورد .
*سخن گفتن با مردم در گهواره و معرفی خود به‌عنوان پیامبر.
* بدون پدر متولد شدن.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.