۱۰ گام اساسی برای اینکه پول خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم

شاید با خواندن این تیتر با خودتان بگویید مگر مدیریت پول هم کاری دارد؟ اگر پول به اندازه کافی باشد هرکسی می تواند به بهترین شکل آن را مدیریت کند و نیازی به آموزش برای مدیریت پول و سرمایه تان ندارید، اما کاملا در اشتباهید! و چه بسیار افرادی که سرمایه های عظیمی را با مدیریت غلط به باد دادند و چه اندک افرادی که با چند اسکناس شروع کردند و به یک میلیاردر تبدیل شدند.

افراد با طرز فکرهای متفاوت ممکن است روش های مختلفی برای مدیریت پول و سرمایه خود داشته باشند و هر کسی فکر می کند که بهترین شیوه برای مدیریت پول را برای خود برگزیده است ولی گذشته از میزان درآمد افراد مختلف بهترین روش های مدیریت پول کدامند و چگونه می توانیم پول خود را به بهترین شکل مدیریت کنیم تا هم به درستی از پس مخارج زندگی خود بربیاییم و هم پول خود را هدر ندهیم و به درستی سرمایه گذاری کنیم.

مدیریت پول و سرمایه با 10 گام مهم و اساسی

در ادامه 10 روش کاربردی و فوق العاده برای مدیریت پول به شما معرفی می کنیم که رعایت آن ها جزو اصول اولیه پس انداز و مدیریت پول است. اگر می خواهید پول خود را به شکلی مدیریت و ساماندهی کنید ک به اصطلاح دخلتان با خرجتان بخواند این راهکارهای مدیریت مالی را از دست ندهید.

1. پول خود را بودجه بندی کنید

پول خود را بودجه بندی کنید به این معنی که مخارج ضروری خود را یادداشت کنید. به عنوان مثال آیا برف پاک کن شیشه جلو در باران ضروری است؟ اگر ضروری است پس آن را یادداشت کن تا بخری. این کار ممکن است در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد اما به آن عادت می کنید. نوشتن مایحتاج ضروری که باید خریداری شوند به شما کمک می کند تا در ذهن ناخودآگاه خود برای خرید آن برنامه ریزی کنید و پولتان را هدفمند خرج کنید. بودجه بندی پول به ما کمک می کند تا با وضوح و شفافیت کامل وضعیت مالی خود را ببینیم و این مهمترین اهمیت برای مدیریت بهتر پول شما است.

این اولین قدم برای کمک به ما در پرداخت بدهی و شروع به پس انداز برای هزینه های آینده مانند وام ماشین و بازنشستگی شما است. این چیزی است که تعادل در زندگی مالی شما به وجود می آورد و به شما آرامش می بخشد. برای شروع، برای مدیریت بهتر پول خود باید هزینه ها و درآمد خود را درک کنید. این در 2 مرحله مورد بررسی قرار گرفته است:

همچنین بخوانید: چگونه زمان خود را مدیریت کنیم تا به اهدافمان برسیم؟

2. هزینه های خود را بررسی کنید

روش های مدیریت پول و پس اندازاگر از افراد مختلف بپرسید که چقدر در یک ماه برای همه چیز هزینه می کنند ممکن است نتوانند جواب سوال شما را بدهند. بسیاری از مردم در واقع مبلغ هزینه های تولید شده در هر ماه را نمی دانند. این یک مشکل است اما یک راه حل آسان برای آن وجود دارد:

به مدت یک ماه ، تمام هزینه های خود را یادداشت کنید. تمام رسیدهای خود را (مواد غذایی ، قبض رستوران ، خدمات و غیره) بگیرید و به صورتهای بانکی خود نگاه کنید و تمام هزینه های خود را اضافه کنید. به یاد داشته باشید که هزینه های پرداخت شده توسط پول نقد و همچنین کارت های اعتباری را پیگیری کنید.

ایده این است که کل هزینه های خود (متغیر و ثابت) را برای در نظر گرفتن کل مبلغ در نظر بگیرید. این به شما امکان می دهد تا کل تصویر را ببینید و بدانید که چگونه می توانید هزینه‌های خود را در پیش رو مدیریت کنید. با این کار همچنین می توانید عملکرد مدیریت پول خود را با گذشت زمان مقایسه کنید.

3. درآمد خود را درک کنید

برخلاف مورد 2 که مربوط به هزینه ها بود و مردم اغلب نمی دانستند که چقدر در ماه هزینه دارند در مورد درآمد قضیه فرق میکند. همه میزان درآمد خود را می دانند و از آن آگاهی دارند اما مسئله این است که تفاوت بین درآمد و هزینه ها چقدر است؟ بیشتر مردم درآمد ماهانه خود را کامل می دانند اما از هزینه های کامل ماهانه خود آگاهی کمتری دارند.

با این وجود ، نکته این است که کل هزینه های خود را از کل درآمد خود برای ماه مورد نظر کم کنید:

  • اگر عدد منفی شود هزینه های شما بیشتر از درامد شماست و باید فکری برای کم کردن هزینه ها کنید.
  • اگر عدد مثبت شود، این خوب است و به این معنی است که هزینه کمتری را صرف کرده اید. می توانید پرداخت بدهی خود را افزایش داده یا پس انداز خود را افزایش دهید.

هنگامی که هزینه ها و درآمد خود را فهمیدید و درک کاملی از پولی که در زندگی و خارج از زندگی تان دریافت می کنید بدست آوردید، زمان آن رسیده است که برخی اقدامات اضافی را برای مدیریت بهتر پول خود انجام دهید.

4. بدهی خود را مدیریت کنید

بدهی، کلمه مخوفی است. هیچ کس بدهی را دوست ندارد و بیشتر افرادی که برای مدیریت پول به کمک نیاز دارند، در واقع برای پرداخت بدهی به کمک نیاز دارند. اولین کاری که باید انجام شود این است که بدهی های خود را تحت کنترل بگیرید و برای خلاص شدن از شر آن تلاش کنید. اگر بدهی کارت اعتباری، وام دانشجویی و سایر بدهی ها دارید؛ به دنبال مدیریت بدهی ها باشید. با بدهی های ناچیز شروع کنید و با پرداخت بدهی های با مبلغ کم احساس خوبی پیدا خواهید کرد.

سپس، اگر امور مالی شما اجازه این کار را داده و پول بیشتری پیدا کرده اید، به بدهی های بزرگتر خود بپردازید و برای پرداخت ان ها حتی شده در ماه مبلغ کمی را در نظر بگیرید و پس انداز کنید و سعی کنید تا زمان پرداخت کامل بدهی خود، این چرخه پرداخت را ادامه دهید.

5. هزینه های غیر ضروری را کاهش داده یا حذف کنید

برخی هزینه ها ممکن است به چشم شما نیایند و واقعا ناچیز باشند اما با گذشت زمان این مبالغ ناچیز می تواند مبالغ قابل توجهی شوند بنابراین برای اینکه پول خود را به بهترین شکل مدیریت کنید حذف یا کاهش هزینه های غیر ضروری حتی اگر کم و ناچیز اشند را در اولویت قرار دهید. هزینه عضویت در سالن ورزشی را انجام می دهید اما یوگا را در حیاط خانه خود انجام می دهید؟ لغوش کنید. به همین ترتیب به سایر پرداخت هایی که ماهانه انجام می دهید و قابل حذف کردن هستند فکر کنید.

به یاد داشته باشید، ایده این است که یاد بگیرید چگونه با در نظر گرفتن همه چیز و هر سکه، امور مالی خود را بهتر مدیریت کنید. بنابراین، هرکجا که فرصتی می بینید، سعی کنید هزینه های اضافی را از بین ببرید. به عنوان مثال هزینه های تمیز کردن و … را به خصوص اگر این کارها تا حد زیادی در زندگی شما تأثیر نمی گذارد را حذف کنید و خودتان انجام دهید.

6. صندوق اضطراری ایجاد کنید

صندوق های اضطراری بخش مهمی از یک برنامه مالی شخصی سالم است و می تواند کمک زیادی به مدیریت درست پول کنند. اتفاق ها غیر قابل پیش بینی اند اتفاقاتی را در نظر بگیرید مانند از دست دادن ناگهانی شغل، خراب شدن ماشین، حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله و مانند این ها که ممکن است اتفاق بیفند و شما رادر شرتیط بحران مالی قرار بدهد. قبل از اینکه خدایی ناکرده این اتفاقات رخ دهد و زندگی شما را مختل کنند بهتر است یک صندوق اضطراری ایجاد کنید و ماهانه مبالغی را به آن اضافه کنید.

این صندوق را در جای امنی قرار دهید.

7. برای بازنشستگی 10 تا 15 درصد از درآمد خود را پس انداز کنید

بازنشستگی خیلی دور نیست، اگر می خواهید دوران بازنشستگی بدون دغدغه ای داشته باشید، هر چه زودتر پس انداز بازنشستگی خود را شروع کنید. اولین چیز باید در نظر گرفتن هدف پس انداز باشد هدفی که تقریباً به شما می گوید چقدر باید در طول زمان برای رسیدن به اهداف بازنشستگی خود پول کنار بگذارید . برای این کار باید توقعات خود از دوران بازنشستگیتان را بدانید تا بتوانید برای آن پس انداز کنید.

بیایید بگوییم شما 21 ساله هستید و هیچ چیزی پس انداز نکرده اید ، بلکه فقط شغلی را ارائه داده اید که سالانه 40،000 دلار پرداخت می کند. اگر سالانه 10٪ از درآمد خود را پس انداز کنید ، پس از سن بازنشستگی 67 ساله ، 2.5 میلیون دلار پس انداز خواهید داشت!

8. از یک ابزار یا برنامه مالی شخصی استفاده کنید

اگر امور مالی شما در حال حاضر پیچیده است می توانید از یک برنامه مالی برای مدیریت پول خود استفاده کنید. ابزارهای جدید و رایگانی وجود دارد که راه های مدیریت پول و همچنین انجام همه کارهای سخت و بودجه ای و محاسباتی را به شما نشان می دهد. بسیاری از ابزارها مانند Quicken برای ویندوز یا برنامه MoneyStrands که رایگان هستند به شما امکان می دهند با اطمینان، پول خود را در یک جا تلفیق، مدیریت و کنترل کنید.

با MoneyStrands می توانید به مانده حساب خود، معاملات مالی، عادات هزینه و بودجه دسترسی پیدا کنید و تمام اطلاعات را برای شروع تصمیم گیری های هوشمندانه تر و رسیدن به اهداف مالی خود بدست آورید.

9. آینده نگر باشید

چگونه پول خود را مدیریت کنیم؟برای اینکه پولتان را به بهترین شکل مدیریت کنید لازم است کمی آینده نگر باشید و نگاه بلند مدت داشته باشید. دسترسی به اهداف بلندمدت حداقل به یک تا پنج سال زمان نیاز دارد. این اهداف انگیزه‌ای بی‌نظیر به انسان می‌دهند. آنها شما را قادر می‌سازند به فراتر از لحظه‌ی حال بنگرید و این فکر به ذهن‌تان خطور کند که چرا اکنون در این جایگاه هستید.این نکته شاید سخت ترین مورد برای مدیریت پول و سرمایه شما باشد.

اعمال روزانه‌ی شما باید به اهداف بلندمدت‌تان مربوط باشد، اگر این‌طور نیست، اهداف‌تان را باید به‌نحوی تعدیل کنید. این تعدیل می‌تواند شامل تغییر کارها، احتمالا کاستن یا حذف کارهای غیرضروری، یا اضافه کردن کارهایی باشد که در آینده برای‌تان منفعت به بار می‌آورند.

10. پول خود را در جای مطمئن سرمایه گذاری کنید

اولین فکری که به ذهن هر کسی خطور می کند این است که برای اینکه پول خود را بهتر مدیریت کند اقدام به سرمایه گذاری و پس انداز می کند. پس انداز در بانک حداقل سود را به شما می دهد برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید و پولتان را زیاد کنید باید از پولتان کار بکشید و آن را در جای مطمئن سرمایه گذاری کنید. در این راه نباید بیگدار به آب بزنید سرمایه گذاری در یک جای ناامن می تواند باعث زمین خوردن شما شود. پس حواستان را جمع کنید.

با برنامه ریزی برای پس انداز و مدیریت پول به خودتان کمک می کنید زندگی بسیار روان تر و بدون استرس تری را تجربه کنید .سازماندهی مالی خوب نیز باعث صرفه جویی در وقت شما خواهد شد و در آینده سردردهای احتمالی را برای شما حذف خواهد کرد.

همین حالا شروع کنید و استراتژی مالی شخصی خود را ترسیم کنید تا آینده مالی بهتری داشته باشید و پولدارتر شوید.

روش های مدیریت پولی و مالی بسیاری وجود دارند اما قبل از هرچیز باید ببینید با خودتان چند چندید. خواندن این متن به شما کمک می کند تا یک نگاه کلی به هزینه ها و درامدهای خود داشته باشید تا ببینید بهترین روش برای مدیریت پول شما چیست و چگونه می توانید پول خود را به بهترین شکل مدیریت کنید.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.