معروف ترین تقویم ها در جهان

آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که معروفترین تقویم های جهان کدام هاهستند و مردم سراسر دنیا از چه تقویمی استفاده می کنند؟ تقویم شمسی، قمری و میلادی در ایران شناخته شده هستند اما تقویم های دیگری هم وجود دارند که ممکن است شما از وجود آن ها بی خبر باشید مانند تقویم چینی. در ادامه تعدادی از پر استفاده ترین تقویم های دنیا را به شما معرفی می کنیم.

سال نو در تقویم های مختلف می تواند روزهای متفاوتی باشد، شاید تعجب کنید که چه تعداد تقویم مختلف وجود دارد و از آن ها استفاده می شود. بیشتر مورخان و دانشجویان مطالعات تاریخی در این مورد نظری دارند اما چه تعداد از مردم از این حقیقت آگاه هستند که چندین تقویم وجود دارد!

Webexhibits بیان می کند که تقریباً ۴۰ تقویم در سراسر جهان وجود دارد. تمام این تقویم ها را می توان در سه گروه به نام های شمسی-قمری، شمسی، قمری نامگذاری کرد. با این وجود، شناخته ترین تقویم های سراسر دنیا عبارتند از:

  • تقویم گریگوری
  • اسلامی
  • چینی

اما تقویم های دیگری هم وجود دارند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم. پس با ما همراه باشید.

معروف ترین تقویم های جهان کدامند؟

در ادامه معروفترین تقویم های جهان را به شما معرفی می کنیم. این تقویم ها عبارتند از:

۱ تقویم های Gregorian و Julian
۲ تقویم رومی
۳ تقویم اسلامی یا هجری
۴ تقویم قمری و سنتی چینی
۵ چرخه ۶۰ ساله
۶ تاریخ جدید

تقویم های گریگوری و ژولینی

تقویم های گریگوری و ژولینی دو مورد از معروفترین تقویم ها در دنیا هستند. در تقویم گریگوری، ما در سال ۲۰۱۹ هستیم. همچنین، ما سال نو را اول ژانویه ی هر سال جشن می گیریم. در ابتدا، سال وقتی آغاز می شد که دادرسان امپراطوری روم وارد دفتر اداری شده و آغاز به کار می کردند. این ها پیش از به وجود آمدن تقویم ژولینی بود.

سه تاریخ آغازین وجود داشت که عبارتند از اول می، ۱۵ مارچ و اول ژانویه. تقویم ژولینی، اول ژانویه را به عنوان تاریخ آغاز سال نو در نظر گرفت. این تاریخ حتی در تقویم گریگوری نیز بجا مانده است.

تقویم گریگوری یک تقویم مدنی بین المللی است. بسیاری از کشورها تقویم خود را دارند اما برای اهداف کارهای از تقویم گریگوری استفاده می کنند. این تقویم در مجموع دارای ۱۲ ماه با ۳۶۵ روز برای یک سال معمولی و ۳۶۶ روز برای سال کبیسه است. بر اساس وبسایت تاریخ، تقویم ژولینی پیش از گریگوری معرفی شد.

امپراطور ژولیوس سزار در ۴۶ پیش از میلاد، تقویم ژولینی را به وجود آورد. پاپ گریگوری XIII در سال۱۵۸۲، تقویم گریگوری را معرفی کرد و در نتیجه این تقویم جایگزین تقویم ژولینی شد. با این وجود، هر دوی این تقویم ها رومی هستند. هر دو این تقویم ها شمسی می باشند زیرا تاریخ آن ها نشان دهنده ی موقعیت زمین در چرخشش به دور خورشید است.

دلیل اصلی برای معرفی تقویم گریگوری، جشن عید پاک بود. مهم ترین روز برای مسیحیان رستاخیز مسیح است و تقویم گریگوری یک تقویم مسیحی است. روز عید پاک زمانی است که مسیحیان، رستاخیز مسیح را جشن می گیرند.

مجله ی Geonologytime بیان می کند که تاریخ اعتدال بهاری در تقویم ژولینی به درستی محاسبه نشده بود. عید پاک، اولین یکشنبه به دنبال ماه کامل پس از اعتدال بهاری بود. در نتیجه، این موجب نگرانی پاپ شد و او تقویم گریگوری که روز عید پاک را به درستی محاسبه می کرد را معرفی نمود.

دلیل دیگر این بود که تقویم ژولینی ۱۱ دقیقه اشتباه محاسباتی داشت. این ۱۱ دقیقه موجب طولانی تر شدن تقویم ژولینی نسبت به گریگوری می شد.

توضیح ماه های رومی

انواع تقویم های جهان: تقویم رومی
تقویم رومی و ماه های رومی

مردم روم از خدایان، امپراطورها و پادشاهان خود برای نامگذاری ماه های تقویم استفاده کردند. ماه های تقویم های گریگوری/ژولینی به صورت زیر توضیح داده می شود:

تقویم میلادی یا رومی از معروفترین تقویم های مورد استفاده مردم جهان است.

ژانویه به افتخار خدای رومی درها و دروازه ها، ژانوس نامگذاری شد. او همچنین خدای آغاز و پایان بود. فوریه از نام فبروس که خدای تصفیه و پاکسازی است، گرفته شد. مارچ از مارس که خدای معروف رومی جنگ بود، گرفته شد. آپریل از آپریلیس که در لاتین به معنای باز شدن یعنی شکوفایی درختان و گل ها است، گرفته شد و ماه خاصی به افتخار ونوس، الهه ی عشق نامگذاری شد. آپریلیس همچنین از الهه ی عشق یونان، آفرودایت گرفته شده است.

می از الهه ی رومی فصل بهار، مایا مایستاس گرفته شد. جون به افتخار الهه و همسر ژوپیتر، ژونو نامگذاری شد. ژونو محافظ زنان و مادر مارس بود. جولای به افتخار ژولیوس سزار، امپراطور پیشین روم نامگذاری شد.

آگوست، آگوستوس اولین امپراطور روم بود. نام های باقی ماه ها از رومولوس، اولین پادشاه و فاتح روم گرفته شده اند. سپتامبر، سپتم هفتمین ماه رومولوس است. اکتبر، اکتو هشتمین ماه رومولوس است. نوامبر، نوم نهمین ماه رومولوس است. در نهایت، دسامبر، دسوم دهمین ماه رومولوس است.

تقویم اسلامی یا هجری

معروف ترین تقویم های دنیا: تقویم اسلامی یا هجری
تقویم اسلامی یا هجری

یکی از معروف ترین و دقیق ترین تقویم های جهان که در کشورهای اسامی استفاده می شود تقویم قمری یا هجری قمری است.

سال اسلامی کنونی، ۱۴۳۹ هجری قمری است. در تقویم گریگوری، ۱۴۳۹ هجری قمری از سوم اکتبر ۲۰۱۶ تا ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷ به حساب می آید. زمانی که مردم سال نو را جشن می گیرند، یک سال به تعداد سال های قمری افزایش می یابد. اولین روز سال، اولین روز محرم است که محرم اولین ماه تقویم اسلامی به شمار می رود. اگرچه، برخی از سازمان های اسلامی ترجیح می دهند که سال نو را با رویت ماه تعیین کنند.

تقویم اسلامی، تقویم قمری است که شامل ۱۲ ماه بر مبنای حرکت ماه می باشد. تقویم در ۶۲۲ بعد از میلاد طی مهاجرت حضرت محمد از مکه به مدینه آغاز شد. آن یک تقویم قمری با ۱۲ ماه در یک سال ۲۵۴ روزه یا ۳۵۵ روزه است. اما خلیفه عمر، تقویم مسلمانان را در ۶۳۹ تاریخ مسیحی آغاز کرد که از ماه قمری محاسبه می گردد.

هر ماه وقتی شروع می شود که هلال ماه ابتدا توسط چشم غیرمسلح پس از ماه کامل دیده شود. یک روز در تقریم اسلامی هنگام غروب آغاز می شود. از آن جایی که سال قمری اسلامی، یازده تا دوازده روز کوتاه تر از سال شمسی گریگوری است، سال نو اسلامی همزمان با سال نو تقویم گریگوری نمی باشد. اولین روز هفته متناظر است با یکشنبه ی هفته ی شمسی.

تقویم های قمری و سنتی چینی

معروف ترین تقویم های دنیا: تقویم های قمری و سنتی چینی
تقویم های قمری و سنتی چینی

بر اساس هم تقویم قمری و هم تقویم سنتی چینی، ما در سال ۴۷۱۵ زندگی می کنیم. تقویم قمری هم چرخش ماه و هم چرخش خورشید را در نظر می گیرد. این باعث می شود تا تقویم چینی یک تقویم شمسی-قمری به حساب آید.

چرخش ماه به دور زمین حدود ۲۹/۵ روز به طول می انجامد که بر اساس تقویم چینی، یک ماه به حساب می آید. در نتیجه، هر ماه در روز ماه جدید آغاز می شود. باز هم ۱۲ ماه در یک سال وجود دارد، اما به جای اینکه تعداد روزهای ماه از ۲۹ تا ۳۱ روز متغیر باشد، تقویم قمری شامل ۳۰ روز در ماه های فرد و ۲۹ روز در ماه های زوج است. مجموع روزها برابر است با ۳۵۳ روز در یک سال. هر ۳۰ سال هم، ۱۱ سال کبیسه با ۳۵۵ روز در سال وجود دارد.

تقویم سنتی چینی هنوز هم بر اساس طول متوسط یک ماه در چرخه ی قمری عمل می کند، بنابراین یک ماه یا ۲۹ روز است یا ۳۰ روز. این موضوع مانند تقویم قمری طی یک سال تغییر نمی کند بلکه بر مبنای موقعیت خورشید است. از آنجایی که تقویم قمری ۱۱ روز در هر سال کم دارد، تقویم سنتی یک ماه اضافی را هر سه سال یکبار اضافه می کند تا ۳۳ روز جبران گردد.

چرخه ی ۶۰ ساله

به هر سال نامی اختصاص داده می شود که شامل دو جز طی یک چرخه ی ۶۰ ساله است. اولین جز، یکی از ۱۰ ساقه ی سماوی است، برای مثال wu (مرتبط با زمین) یا jia (مرتبط با چوب در حال رشد). جز دوم، شاخه سماوی است. آن نشان دهنده ی نام یکی از ۱۲ حیوان می باشد، مانند chen (اژدها) یا shen (میمون).

هر یک از دو جز پشت سر هم استفاده می شوند. در نتیجه، اولین سال از چرخه ی ۶۰ ساله giaze، دومین سال، yi-chou است و به همین ترتیب ادامه می یابد. در انتهای جز اول، جز دوم آغاز می شود. دهمین سال، guiyou می باشد و در یازدهمین سال ساقه ی سماوی دوباره با “jia” شروع می شود. سیزدهمین سال، bing-zi است زیرا شاخه سماوی پس از یک چرخه ی ۱۲ ساله مجدداً آغاز می شود. در نهایت، چرخه ۶۰ ساله با gui-hai پایان می یابد.

همانطور که قبلاً اشاره شد، شاخه سماوی یک چرخه ۱۲ ساله و مهم برای چینی هاست. آن ها بر این باورند که برخی از حیوانات بهتر از سایرین با یکدیگر کنار می آیند. بنابراین، والدین سال خاصی را برای تولد فرزندشان انتخاب می کنند زیرا آن ها اعتقاد دارند که ترکیب درست حیوانات می تواند موجب کامیابی و موفقیت شود.

چینی ها در روابط عاشقانه ی خود به شاخه سماوی نیز توجه می کنند. برخی حیوانات خوش شانسی بیشتری نسبت به سایرین به همراه دارند مانند اژدها که نمادی برای قدرت، توانایی و ثروت است.

در نتیجه، در سال ۲۰۱۲ (سال اژدها) نرخ تولد در چین، هنگ کنگ و تایوان تا ۵% (تقریباً یک میلیون نوزاد بیشتر) افزایش یافت. از سوی دیگر، ببر به دلیل خلق و خوی بی ثباتش، یک حیوان نامطلوب به شمار می آید. در بسیاری از مناطق چین، کاهش شدید نرخ تولد طی این سال ها مشاهده می شود.

تاریخ جدید

معروفترین تقویم های دنیا: تقویم جدید
تقویم جدید

برخی مردم استدلال می کنند که یکی از منسوخ ترین و قدیمی ترین ایده ها این است که ما در سال ۲۰۱۷ زندگی می کنیم. این موضوع، ایده ی تاریخ ما و تغییر و تحولات در طی تاریخ را تحریف می کند.

دانشمندی به نام سزار امیلیانی در سال ۱۹۹۳ پیشنهاد داد که بشریت نیاز به تقویم هولوسین دارد. تقویم هولوسین زمانی آغاز می شود که ما به طور چشمگیری طرز تفکر و احساس خود در مورد تاریخمان را تغییر می دهیم: ۱۲۰۰۰ سال پیش. این زمانی است که اجداد ما جریکو، اولین شهر محصور شناخته شده را ساختند.

از آن زمان تابحال، آن ها ساختن دنیای جدید روی دنیای قدیمی را آغاز کردند. در نتیجه، سزار امیلیانی پیشنهاد داد که ما ۱۰ هزار سال به تقویم گریگوری اضافه کنیم. این کار زمین شناسی، باستان شناسی، دوران شناسی و تعیین قدمت تاریخی را آسان می کند.

همین طور که ملاحظه نمودید تقویم های زیادی در دنیا وجود دارد که هرکدام مبنای خاصی برای محاسبات خود دارند. امیدواریم آشنایی با معروفترین تقویم های دنیا به اطلاعات شما افزوده باشد.

 

 

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید