موکبانگ ایرانی یا اصلا موکبانگ چیست؟mukbang از کجا آمده و چرا ما باید آن ها را ببینیم؟
موکبانگ ایرانی یا اصلا موکبانگ چیست؟mukbang از کجا آمده و چرا ما باید آن ها را ببینیم؟

موکبانگ ایرانی یا اصلا موکبانگ چیست؟ mukbang از کجا آمده و چرا ما باید آن ها را ببینیم؟ سرو صدای غذا خوردن، جویدن و ملچ مولوچ جرا باید جذاب باشد؟ آیا می توانید ویدیو هایی از افرادی را که غذاهای بزرگ و عجیب می خورند ببینید؟ هزاران نفر در حال تماشای این فیلم های کره ای هستند که “mukbang” نامیده می شود. این روزها با روند محبوبیت اینستاگرام و کسب درآمد از طریق تبلیغات در آن موضوعات مختلفی برای جذب محاطب وجود دارد و این موضوع باعث ظهور موکبانگ ایرانی شده است.

موکبانگ چیست؟ یک فیلم در YouTube است که از کره جنوبی در حدود سال 2010 آغاز شده است. در یک ویدیویی از یک mukbang  YouTuber یا BJ (“Broadcast Jockey”، اصطلاحی منحصر به فرد برای کره که برای یک وبلاگ نویس است) هنگام روایت و تعامل با مخاطبان خود، مقدار زیادی غذا می خورد.

در حالی که این روند بی سابقه و استقبال از کره جنوبی آغاز شد، در سراسر جهان پخش شده است. و باور کنید یا نکنید، این ستاره های یوتیوب دیوانه وار از غذا خوردن درآمد زیادی کسب می کنند! اگر آماده غرق شدن در دنیای mukbang هستید، در اینجا آنچه باید درباره موکبانگ کره را بدانید وجود دارد.

موکبانگ ایرانی یا اصلا موکبانگ چیست؟

اگر در مورد یک فیلم mukbang چیزی شنیده اید یا با آن برخورد کرده اید، ممکن است چندین سوال فوری در ذهن شما بوجود بیاید. mukbang یعنی چه؟ mukbang را چگونه تعریف می کنید؟ و چرا در وهله اول “mukbang” نامیده می شود؟

خوب، mukbang یک کلمه portmanteau است (ترکیبی از دو کلمه که با هم مخلوط می شوند). این از muk-ja به معنای “خوردن” و آهنگ بنگ برای “پخش” است. بنابراین، mukbang به معنای “خوردن و پخش صداست” است.

تلفظ mukbang برای درست شدن کمی مشکل است. اکثر موکبانگرهای غربی آن را دقیقاً همانطور که باید تلفظ می کنند: “موک بنگ”. اما در کره ای “mook-bong” یا “moak-bahng” تلفظ می شود. همچنین بعضی اوقات به صورت meokbang خواهید دید.

موکبانگ معمولاً به عنوان یک نمایش زنده غذا خوردن است که در آن میزبان بیش از حد غذا می خورد. اما می تواند بیش از این باشد. گاهی اوقات، میزبان ابتدا غذا را جلوی دوربین می پزد، سپس آن را می خورد. برخی از فیلم ها دارای جلوه های صوتی پر سر و صدا و توصیف غذا هستند، در حالی که فیلم های دیگر نشان می دهد میزبان آرام غذا می خورد. این فیلم ها تقریباً همیشه میزبان را نشان می دهند که غذا را مثل یک مسابقه غذا خوردن سریع می خورند. اما گاهی اوقات آنها فقط چیزی کوچک و خوشمزه می خورند.

موکبانگ ایرانیMukbang معمولاً به صورت مستقیم در برنامه ی کره ای به نام AfreecaTV پخش مستقیم می شود. بینندگان می توانند در همان لحظه و به طور زنده نظر دهند و میزبان را به خوردن بیشتر تشویق کنند یا غذا را با چیز دیگری مخلوط کند. اما از آن زمان به سایر سیستم عامل های ویدیو و جریان مانند یوتیوب و اینستاگرام مهاجرت کرده است. در این اپ ها Mukbangers را در سراسر جهان پیدا خواهید کرد که به جای اشتراک مستقیم و پخش زنده، ویدیوها را بارگذاری کرده اند.

این ویدیو ها با شوهای آشپزی آمریکایی و لذتی که از آنها می گیریم تفاوت چندانی ندارد. تفاوت این است که، در آمریکا، اولویت با فرایند پخت و پز است که فقط با اندک زمانی که در انتهای آموزش غذا وجود دارد توسط میزبان و آشپز خورده می شود. اما در کره جنوبی ، برنامه های آشپزی در واقع زمان بسیار بیشتری را نشان می دهد که میزبان بعد از پخت غذا، غذا را می خورد.

موکبانگ ایرانی
موکبانگ ایرانی

۱۰ غذای خوشمزه ایرانی در شهرهای مختلف

چرا این همه سرو صدا هنگام غذا خوردن!!

یکی از بزرگترین جنبه های mukbang سر و صدا است. آنها به طور هدفمند از صداهای اغراق آمیز برای گرفتن صداهای خوردن، آشامیدن ، گاز گرفتن، جویدن و … استفاده می کنند. گرچه ممکن است برای برخی از افراد ناراحت کننده باشد، این یکی دیگر از سبک های در حال رشد ویدئو است: فیلم های ASMR.

ASMR مخفف “utonomous sensory meridian response” است. این یک روش فانتزی است که می گوید شما از آرامش گرفتن با صداها در زندگی لذت می برید، از صدای غذا خوردن تا صدای مسواک زدن.
آنچه در مورد ویدیوهای mukbang کره ای جالب است این است که بودجه آنها از طریق کمک های مخاطبان تأمین می شود. سازندگان فیلم ها در یوتیوب در آمریکا درآمد خود را از طریق درآمد آگهی و حمایت مالی کسب می کنند. BJ های کره ای بیشترین درآمد خود را در هنگام پخش مستقیم و “هدایا” یا کمک های مالی از طرف مردم برایشان ارسال می شود.

و بیشتر این میزبانان، به خصوص کره ای های بومی، جذاب و لاغر هستن ، که بخشی از جذابیت های این ویدیوهاست. از آنجا که BJ ها در یک جلسه بیش از 4000 کالری مصرف می کنند، بسیاری از میزبانان برای جبران آن بسیار تلاش می کنند. یکی از ستاره های موک بانگ، بانز، گفته است که برای کاهش وزن خود حداکثر 12 ساعت در روز ورزش می کند.

موکبانگ ایرانی یا اصلا موکبانگ چیست؟mukbang از کجا آمده و چرا ما باید آن ها را ببینیم؟
موکبانگ ایرانی

طرز تهیه مرغ با سس پستو بسیار خوشمزه و کم کالری

موکبانگ کره ای از کجا آمده است؟

هدف موکبانگ چیست و چگونه پدید آمده است؟ موکبانگ در سال 2010 در بستر پخش زنده AfreecaTV ایجاد شد. محبوبیت بیشتری پیدا کرد زیرا کاملاً با هنجارهای جامعه و جنسیت کره و همچنین آداب و معاشرت غذایی کره تضاد دارد.

فرهنگ غذا در کره عمیق است.در کره جنوبی، غذا خوردن در بیرون بیشتر یک فعالیت اجتماعی است و به ندرت می توان به تنهایی غذا خورد. اما، با افزایش تعداد کره ای هایی که به تنهایی زندگی می کنند، آنها تنها شدند و به شبکه های اجتماعی روی آوردند. بنابراین، این ممکن است دلیلی باشد که موکبانگر ها شروع به فیلم برداری از خودبرای دیگران کرده اند و به همین دلیل بینندگان از دیدن غذا خوردن آنها لذت می برند. مخصوصاً به صورت زنده، جایی که می توانند نظر بگذارند و تعامل داشته باشند. دلایل بسیار دیگری هم می توان برای این مورد عنوان کرد.

موکبانگ ایرانی

با افزایش روند موکبانگ در دنیا و افرادی که می توانند تنها با غذا خوردن و فیلم گرفتن درآمد های بسیار کسب کنند، چندی است که موکبانگ در ایران هم مخاطب های خاص خود را یافته است. از آنجا که برنامه اینستاگرام در ایران بسیار طرفدار دارد افرادی به عنوان موکبانگر ایرانی در آن فعالیت می کنند. شما می توانید با سرج #موکبانگ در اپ اینستاگرام افرادی را بیابید که مخاطب های بسیاری دارند تا تنها ویدیو های غذا خوردن آن ها را ببینید. این روز ها موکبانگ ایرانی طرفداران خود را تا حدودی پیدا کرده است اما باید دید این روند چگونه و تا چه حد پیش خواهد رفت.

موکبانگ ایرانی
موکبانگ ایرانی
فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید