مواد غذایی شل کننده عضلات که مانند دارو عمل می کنند!

درمان اسپاسم عضلانی با روش های طبیعی و خوراکی های باز کننده عضلات یکی از روش های بی خطر برای رفع گرفتگی عضلات است. مواد غذایی که عضلات را شل کرده و گرفتگی آن ها را برطرف می کند را به شما معرفی می کنیم.

چه غذاهایی اسپاسم عضلانی را از بین می برند؟ برای رفع گرفتگی عضلات چه بخوریم؟

شل کننده های عضلانی، اسپاسم های عضلانی را برطرف کرده و با ریلکس کردن بافت های ماهیچه ای درد و گرفتگی را از بین می برند. پزشک ها معمولا داروهای خاصی را به عنوان شل کننده های عضلانی برای بیماران تجویز می کنند. اما باید بدانید که برخی از غذاها به صورت طبیعی درست مانند داروها عمل می کنند؛ چرا که خواص و ترکیبات آنتی اکسیدانی دارند. تحقیقات ثابت کرده که غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان به برطرف شدن درد و گرفتگی عضلانی کمک شایانی می کنند.

موا غذایی برای شل شدن عضلات

در این قسمت غذاهایی را به شما معرفی خواهم کرد که درست مانند داروها شل کننده عضلات هستند. پس تا انتها با من و مجله «مینویسم» همراه باشید.

غذاهای سرشار از پروتئین

غذاهایی که منبع خوبی از پروتئین هستند، مانند انواع گوشت و ماهی می توانند بافت های ماهیچه ای را ترمیم و درد را کمتر کنند. در تحقیقاتی که بر روی دوندگان دو ماراتون انجام شده ثابت شده است که مصرف غذاهای پروتئینی می تواند آسیب و خستگی ناشی از 72 ساعت دویدن در این افراد را به شکل چشمگیری کمتر کند. این نتایج زمانی به دست آمده که پروتئین بلافاصله پس از دویدن توسط ورزشکاران مصرف شده است.

در تحقیقات دیگری که بر روی خانم ها انجام شده مکمل هایی با  ماده پروتئینی شیر و کشک مصرف شده و در نتیجه ثابت شده است که این مواد آسیب و تورم عضلانی را کمتر می کنند. استفاده از ترکیبات پروتئینی برای ورزشکارانی که معمولا تحت آسیب و اسپاسم های عضلانی هستند ضروری است.

گیلاس

تحقیقات بسیاری بر روی تارت گیلاس و آب گیلاس و تاثیر این ماده بر کاهش آسیب عضلانی انجام شده است. این تحقیقات ثابت کرده اند گیلاس یکی از مواد غذایی که باعث شل شدن عضلات میشود است. آنتوسیانین و فلاونوئید موجود در این میوه، خواص ضد تورمی و آنتی اکسیدانی دارند. این دو ماده از فعالیت ترکیبات ایجاد کننده درد در بدن جلوگیری می کنند.

در تحقیقاتی که بر روی ورزشکاران انجام شده ثابت شده است که خوردنی های حاوی گیلاس درد را کاهش داده، توان عضلانی را برگردانده، تورم را کمتر و استرس اکسیداتیو را هم به شکل چشمگیری از بین می برد. ورزشکاران شرکت کننده در این تحقیقات دو روز بعد از انجام مسابقات خود، حداقل روزی دو بار، 8 تا 12 انس آب گیلاس مصرف کرده اند.

برای خواندن دیگر خواص گیلاس کلیک کنید

کافئین

جلب است بدانید که نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای و قهوه هم می توانند درد و اسپاسم عضلانی را برطرف کنند. کافئین یکی از مواد هایپرآلژِزی است. هایپرآلژِزی ها، موادی هستند که درد را کاهش می دهند. بنابراین جای هیچ تعجبی ندارد اگر بگویم 200 میلی گرم چای می تواند درد عضله دوسربازو را کاهش دهد. در تحقیقاتی دیگر هم ثابت شده که مصرف کافئین پیش از ورزش می تواند درد عضلانی ران ها را کاهش دهد.

زردچوبه

همگی خیلی خوب می دانیم که زردچوبه پای ثابت طب های سنتی در سراسر دنیاست. زردچوبه همچنین در لیست مواد غذایی برای شل شدن عضلات نیز قرار دارد. از این ماده برای درمان زخم ها، تورم و درد استفاده می شود. کورکومین موجود در این ماه درست مانند داروهای غیراستروئیدی خواص ضد تورمی دارد. آزمایش زردچوبه بر نمونه های غیر انسانیِ آزمایشگاهی منجر به شل شدن عضلات شده است. عملکرد کورکومین موجود در زردچوبه از طریق تاثیر بر کانال های کلسیم پتاسیم بوده و از این راه است که درد را کاهش می دهد.

فلفل چیلی

فلفل چیلی ترکیبی بیواکتیو دارد به نام کپسایسین. این ماده خاصیتی درست شبیه به یک مسکن دارد! کپسایسین اعصاب دریافت کننده پیام درد را از طریق ورود کلسیم به ماهیچه ها بی حس می کند. جالب است بدانید که بسیاری از پماد های موضعی در ترکیبات خود کپسایسین دارند و از این راه درد را کمتر کرده و عضلات را شل می کنند.

البته قبل از استفاده از کپسایسین اطمینان حاصل کنید که به این ماده حساسیت ندارید. خوردن و تماس کپسایسین با چشم بسیار خطرناک بوده و منجر به خارش و حتی سوزش می شود.  میزان عوارض حساسیتی ناشی از کپسایسین به درصد وجود این ماده در پماد بستگی دارد.

بابونه

بابونه خواص ضد اسپاسم، ضد تورم و ضد عفونی کننده دارد. تحقیقات انجام شده بر این ماده ثابت کرده است که بابونه حداقل 4 ترکیب دارد که منجر به کاهش درد و گرفتگی عضلات انسان و حیوان می شود. روغن بابونه هم یکی از متداول ترین روغن های گیاهی در از بین بردن گرفتگی های عضلانی است. از تی بگ های بابونه که در آب گرم قرار داده می شوند، به عنوان درمان موضعی برای از بین بردن درد در نواحی خاص استفاده می شود. یکی از بهترین راهکارها برای شل کردن عضلات ترکیب چند قطره روغن بابونه، نارگیل و زیتون و ماساژ دادن ناحیه دردناک است.

نعناع کوهی

نعناع کوهی یکی از پرکاربرد ترین مواد در آشپرخانه های سراسر دنیاست. این گیاه خواص ضد اسپاسمی داشته و به همین خاطر است که خوردن آن دردهای شکمی را از بین می برد. این گیاه ترکیبات بیواکتیو دارد و با تاثیر بر کانال های کلسیم-پتاسیم موجود در ماهیچه ها درد عضلانی را کمتر می کند. یکی از مرسوم ترین روش های استفاده از نعناع کوهی قرار دادن برگ های خشک این گیاه درون پارچه، گرم کردن آن و قرار دادنش بر روی محل درد است. ماساژ ترکیب روغن نعناع کوهی، روغن زیتون و نارگیل هم می تواند راهکاری خوب برای کاهش درد و شل شدن عضلات باشد. بنابراین نعناع کوهی را در فهرست غذاهای شل کننده عضلات قرار دهید.

انار

یکی دیگر از میوه هایی که سرشار از ترکیبات بیواکتیو بوده و درد و اسپاسم عضلانی را کم می کنند، انار است. در تحقیقات متمرکزی که بر روی وزنه برداران انجام شده، ثابت شده است که مصرف آب انار پس از بلند کردن وزنه درد ناحیه زانو را کمتر می کند. علاوه بر این مصرف آب انار به مدت 2 روز، فشار خون را کم کرده و به ترمیم بافت های آسیب دیده عضلات پس از تمرینات سنگین کمک شایانی می کند.

بلوبری

بلوبری میوه ای مغذی با ترکیبات آنتی اکسیدانی فراوان است. در تحقیقاتی که بر روی خانم ها انجام شده، ثابت شده است که مصرف اسموتی بلوبری پیش و پس ازتمرین به بهبود و ترمیم بافت های عضلانی کمک شایانی می کند.

علف لیمو

علف لیمو نام گیاهی است که به صورت سنتی در طب چینی، هندی و برزیلی مورد استفاده قرار گرفته و درد شکم و آتروز را کم می کند. در تحقیقاتی که بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده، ثابت شده است که برگ، ریشه و ساقه های گیاه علف لیمو در شل شدن عضلات هم نقش چشمگیری دارد. از این گیاه می توان دم نوش هم درست کرد. ماساژ روغن این گیاه هم می تواند در بهبود دردهای عضلانی موثر باشد.

غذاهای سرشار از منیزیم

کمبود منیزم منجر به اسپاسم عضلانی در پاها، گردن، پشت، صورت و ساق می شود. بنابراین مصرف غذاهای سرشار از منزیم می تواند درد و گرفتگی های عضلانی را کاهش دهد.

غله، حبوبات، مغزها، و برگ سبز گیاهان سرشار از منیزیم است. برخی مطالعات نشان داده است که منیزیم تنها بر گروه خاصی از گرفتگی های عضلانی تاثیر دارد. بنابراین بهتر است مکمل های حاوی منیزیم را تنها با تجویز پزشک و در صورت نیاز مصرف کنید.

چطور گرفتگی های عضلانی ناشی از ورزش را کمتر کنم؟

مواد غذایی شل کننده عضلات

فاکتورهای زیادی منجر به گرفتگی عضلانی می شوند و بیشتر این فاکتورها غیر قابل پیشگیری هستند. اما در هر حال استراتژی هایی هست که می توان با کمک آنها، درد و گرفتگی های ناشی از ورزش را کاهش داد؛ از جمله

  • نوشیدن آب کافی در حین تمرین. آب، لاکتیک اسید موجود در ماهیچه را که منجر به گرفتگی می شود کمتر می کند.
  • دوش آب گرم تا داغ که منجر به شل شدن عضلات پس از جلسه های تمرین می شود.
  • اگر گرفتگی عضلات تان ادامه دار بود حتما با پزشک در این خصوص مشورت کنید.

نکات مهمی که باید در نظر گرفته شود …

برخی غذاها با برخی داروها تداخل اثر دارند. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می کنید حتما با پزشک خود در مورد مصرف غذای مورد نظرتان مشورت کنید.

درست است که برخی روغن های گیاهی مانند روغن بابونه، نعناع کوهی و علف لیمو در از بین بردن گرفتگی های عضلانی موثر هستند؛ اما در هر حال نباید از آنها بدون رقیق سازی و رعایت نکات مهم استفاده کرد.

سوالات متداول

آیا می توان روغن بابونه، علف لیمو و نعناع کوهی را مستقیم روی پوست استفاده کرد؟

هر روغن گیاهی را باید با روغن دیگری مانند زیتون، نارگیل یا روغن جوجوبا رقیق کرده و بعد استفاده کرد. بنابراین 1 تا 2 قطره از روغن های گیاهی را با 8 تا 10 قطره روغن رقیق کننده مخلوط کرده و سپس استفاده کنید.

چه بیماری هایی منجر به گرفتگی عضلات می شود؟

برخی بیماری های مزمن عضلانی مانند مالتیپل اسکلروزیس، فیبرومیالژی، دیابت، نوروپاتی (بیماری اعصاب محیطی)، سیروز و بیماری های کلیوی منجر به درد و گرفتگی عضلانی می شوند.

حرف آخر …

مواد غذایی شل کننده عضلات بدون عوارض را به شما معرفی کردیم. شل کننده های طبیعی عضلانی غذاهایی هستند که درد و گرفتگی را در بافت های ماهیچه ای از بین می برند. این غذاها با شل کردن عضلات و از بردن گرفتگی احساس درد را هم کمتر می کنند.

چنین غذاهایی به عنوان ترمیم دهنده پس از تمرین های سنگین ورزشی در ورزشکاران بسیار موثر هستند. البته افرادی که به دردهای مزمن عضلانی دچار هستند هم می توانند با مصرف این غذاها کمی از دردشان کم کنند. برخی از این غذاها به کاهش دردهای زیرشکمی هم کمک شایانی می کنند. مصرف اکثر این غذاها همراه با دارودرمانی هیچ تداخل اثری نداشته و از این نظر ریسک بسیار کمی دارد.

مقالات پیشنهادی:

کمبود چه چیزی باعث گرفتگی عضلات می شود

درمان گرفتگی عضلات شکم بعد از ورزش

گرفتگی عضله همسترینگ

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.