بررسی موسیقی مشهدی و سازهای موسیقی خراسان رضوی

ساز و نواز خراسان

موسیقی خراسانی با سابقه تاریخی طولانی، یکی از جذاب‌ترین موسیقی‌های محلی ایران است که نقش بسزایی در تکامل موسیقی شهری و دستگاهی ایران بر جای گذاشته که بسیار قابل توجه است.

سایت موسیقی ایرانی انواع و اقسام آهنگ های محلی را منتشر می کنند که می توانید با مراجعه به این سایت های دانلود موزیک به موسیقی محلی ایرانی دسترسی داشته باشد این تاریخ طولانی نشان دهنده هویت فرهنگی نواحی خراسان است و می‌توان از آن با تمامی زوایای زندگی مردم خراسان آشنا شد.

همان‌طور که می‌دانیم موسیقی محلی رابطه قوی و مستقیمی با تغییرات و فراز و نشیب‌های زندگی مردم دارد اما این موضوع به تنهایی نشان دهنده اهمیت موسیقی محلی خراسان نیست و اهمیت موسیقی مشهدی آنجا مشخص می‌شود که به ارتباط آن با تمام هنرها پی می‌بریم. برای شناخت بیشتر این سبک از موسیقی محلی به سایت های دانلود آهنگ محلی سری بزنید و از گوش دادن به این نوع از موسیقی لذت ببرید.

تاثیرات متقابل هنرهای دیگر و موسیقی خراسانی، از نکات قابل توجه در موسیقی خراسانی است. با نگاهی جامع متوجه خواهیم شد که هنرهایی چون ادبیات شفاهی و کتبی، نگارگری، هنرهای نمایشی و… ارتباط نزدیکی با موسیقی خراسانی دارند. پس در ادامه به بررسی تاریخچه این موسیقی خواهیم پرداخت تا با این نوع موسیقی بیشتر آشنا شویم.

 

موسیقی محلی خراسان رضوی

شهرستان‌های خواف و تربت جام در استان خراسان رضوی واقع شده‌اند و از پیشینه‌ای غنی در موسیقی محلی خراسان برخوردارند. از گذشته تا به امروز هنرمندان و اساتید بی‌نظیری در زمینه موسیقی مقامی در این دو شهرستان به فعالیت مشغول بوده و هستند. از دف و دوتار به عنوان مهم‌ترین سازهای این مناطق نام می‌برند. همچنین موسیقی در این مناطق بر اساس مقام‌های سماعی شکل گرفته و به مرور زمان ساخته و پرداخته شده است.

خلاصه این که به هر سمت خراسان سفر کنید گوش سپردن به موسیقی محلی اصیل و بی‌نظیر آن می‌تواند جذاب‌ترین بخش سفرتان باشد و خاطراتی فراموش نشدنی را برایتان خلق کند. ویدئو تکنوازی سازهای سنتی ایرانی را می توانید در شبکه موزیک ویدئوی ملوی در دالفک مشاهده کنید.

 

موسیقی محلی مشهد
موسیقی محلی مشهد

 

سازهای موسیقی مشهدی

دوتار

بهتر است بدانید که در واقع دوتار یکی از سازهای قدیمی در آسیای مرکزی به ویژه کشور ایران می باشد که قدمت آن به چندین هزار سال پیش برمی گردد. همچنین نام آن برگرفته از دو سیم اصلی ساز است که تولید نغمات موسیقی با استفاده از همین دو سیم انجام خواهد شد. از گذشته های بسیار دور و بر اساس متون تاریخی و آثار محققین و سفرنامه های دانشمندان دو تار را به عنوان ساز تنبور خراسان می شناسند.

سرنا

ساز سُرنا یا سورْنا ساز بادی باستانی ایرانی است که از چوب ساخته می شود و از دسته سازهای دو زبانه است. سرنا ی محلی بیشتر با دهل نواخته می شود و در بعضی نواحی مانند بختیاری و دزفول از سرنای کوچک استفاده می شود.

سُرنا و کَرنا هر دو به معنی بوق و با لغت (به انگلیسی: Horn) در انگلیسی از یک ریشه می باشند. در اصل در میان اقوامی که زبان هند و اروپایی اولیه را صحبت می کردند این ساز به علت اینکه از شاخ حیوانات ساخته می شد به این اسم نامیده شد.

قوشمه

قوشمه، سازي است كه استخوان پاي قوش ساخته مي شود و قوشمه نوازان اين استان مهارت خاص و ويژه اي در ساختن اين ساز دارند.

هر قوشمه، بر روي بدنه، پنج سوراخ‌ دارد كه البته ايجاد اين سوراخ ها، اندازه و فاصله آن استانداردهايي دارد كه تنها اهل فن توان ساخت آن را دارند.

ساختار موسيقايي اين ساز به گونه اي است كه با زبان كرمانجي، هجا و آواها زباني آن همخواني دارد و از اين رو، قوشمه را يك ساز كرمانجي مي دانند.

قوشمه مصداق ديگري از غناي فرهنگي و موسيقي در ديار خراسان شمالي است و آهنگ‌ها و مقام‌هاي رايج در اين خطه‌ قدمت ديرينه‌اي دارد.

کمانچه

کمانچه یا کمان کوچک از سازهای اصیل ایرانی است که علاوه بر ایران در کشورهای مجاور ایران نیز مورد استفاده قرار می گرفته است و همچنان نیز بکار می رود.

نام این ساز در عربی بصورت کمنجا و کمنجه بکار رفته است و این ساز آنقدر مشهور بوده است که در آثار شاعران عرب بکار رفته است. این ساز در نواحی مختلف ایران با کمی تفاوت به نام های دیگر بکار می رود. در منطقه کرمانشاه به کمانچه ، موکَش می گویند و در لرستان به آن تال گفته می شود.نوازندگان ترکمن به کمانچه قیچاق می گویند. قیچاق ترکمن ها سه سیم دارد و از نظر اندازه از کمانچه های رایج کوچکتر است. کمانچه به دلیل وسعت صوتی خاص و همچنین حدود و امکانات وسیع فنی از دیرباز بیشتر از دیگر سازهای ایرانی مورد توجه قرار می گرفت اما پس از آمدن ویولن به موسیقی ایرانی استفاده از این ساز کم رنگ تر شد.

دایره

ساز دایره یکی از سازهای کوبه ای است که در اندازه های مختلفی ساخته می شود. این ساز شباهت زیادی به دف دارد اما نسبت به دف کوچک تر است و صدای متفاوت تری دارد.

مگ تک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.