۵ نمونه از خصوصیات، مهارت ها و ویژگی های سبک رهبری نلسون ماندلا

مواقعی در زندگی وجود دارد که شما باید مسیر شخصی خود که می دانید درست است را دنبال کنید حتی اگر اکثر اطرافیان شما بر این باور باشند که آن مسیر اشتباه است. انتخاب هایی که نلسون ماندلا در دوران آپارتاید در آفریقای جنوبی گرفت منجر شد تا وی بیش از دو دهه از زندگی خود را در زندان سپری کند.

از سال 1964 تا سال 1982، او در جزیره روبن در وضعیت قرنطینه از زندانیان غیرسیاسی دیگر نگه داشته شد در حالی که سلول او نمناک بود و چیزی به جز یک حصیر کاهی نداشت. برای سال های زیاد، او سنگ را می شکست تا به شن تبدیل شود و در نهایت همین کار بر بینایی او تاثیر گذاشت.

در سال 1955، ماندلا به این نتیجه رسید که تنها راه پایان بخشیدن به آپارتاید، اقدام خشونت آمیز است. تصمیمات او در نهایت منجر شد تا وی از ماه می سال 1994 تا ژوئن 1999، رئیس جمهور آفریقای جنوبی باشد.

چرا کسی تصمیم می گیرد که برای ایجاد تغییر، مرتکب خشونت شود؟ پاسخ این سوال در ویژگی های سبک رهبری به نمایش درآمده توسط نلسون ماندلا نهفته است.

ویژگی های کلیدی سبک رهبری اخلاقی

سبک رهبری اخلاقی توسط صحت و درستی هر تصمیم اتخاذ شده به لحاظ اخلاقی تعریف می شود. هر رهبری که این سبک رهبری را به کار می گیرد باید برای کارآمد بودن، تصمیم درستی را اتخاذ کند حتی اگر آن ها در آن زمان متوجه کاری که می کنند، نباشند.

این موجب مطرح شدن یک سوال جالب می شود: چگونه این امکان وجود دارد که رهبران یک واکنش اخلاقی را به طور مستمر انتخاب کنند؟

تحقیقات دانشگاه ویرجینیای غربی نشان می دهد که برای رهبران، چهار بررسی مختلف برای تعیین یک انتخاب اخلاقی وجود دارد.

  • آیا اگر فرزندانتان نظاره گر اجرای این استراتژی بودند نیز همین تصمیم را می گرفتید؟
  • اگر تصمیمی که گرفتید در صفحه اول تمامی روزنامه های جامعه شما چاپ شود، از آن راضی خواهید بود؟
  • اگر نتایج حاصل از جانب فرد دیگری بر شما اعمل می شد، همچنان احساس راحتی می کردید؟
  • آیا اگر افراد طبق روشی که می خواهید بکار گیرید، عمل کنند، دنیا جای بهتری خواهد شد؟

ایده ی نهفته در این چهار سوال بسیار ساده است. اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات “بله” باشد، ریسک اتخاذ یک تصمیم غیراخلاقی را کاهش داده اید.

با این وجود، این موضوع از دیدگاه رهبری یک مشکل را به وجود می آورد. اخلاق به اساس و بنیادی تبدیل می شود که بیشتر بر تفسیرهای شخصی فرد بنا نهاده شده است تا واقعیت های محض. در نتیجه اتخاذ تصمیم “درست” به شرایط موقعیتی وابسته می شود.

آنچه که ممکن است برای یک فرد در یک شرایط خاص درست باشد، می تواند برای همان فرد در سناریویی متفاوت اشتباه در نظر گرفته شود. برعکس این موضوع این امکان پذیر است.

به همین دلیل است که باید بین اصول اخلاقی و اخلاق تمایز قائل شد. اگرچه در بیشتر مواقع این دو مفهوم در هم تنیده هستند.

یک سیستم اخلاقی(وابسته به اخلاق) چیزی بیشتر از اخلاق را دربر می گیرد. آن بکارگیری حقایق جامع و فراگیر از نقطه نظر شخصی است که اهمیت فردیت و وجود فردی را در سطح زندگی بازگو می کند. پیروی از یک مذهب، نمونه ی کلاسیکی از یک سیستم اخلاقی است. آن یک مجموعه گسترده از باورها و عقاید است.

برای سبک رهبری نلسون ماندلا، شرایط کمی متفاوت است. در سبک رهبری او، محدوده و گستره ی سیستم باور کمی باریک شده است. اصول اخلاقی می تواند پایه و اساس رهبری اخلاقی را تشکیل دهد. با این وجود، اخلاق به خودی خود نمی تواند اساس رهبری اخلاقی باشد.

رازهای سبک رهبری نلسون ماندلا

نلسون ماندلا این رویا را در سر داشت که روزی همه آزاد خواهند بود. او بدون توجه به موانع پیش رویش هرگز از دنبال کردن این رویا دست نکشید. حتی 27 سال بودن در زندان نیز مانع پیمودن مسیری که به آن باور داشت، نشد.

مهم تر از هر چیز دیگر، ایستادگی و پایداری کلید بهره وری از مزایای بکارگیری سبک رهبری نلسون ماندلاست.

در اینجا برخی از خصوصیات و ویژگی های نلسون ماندلا در هنگام مبارزه با آپارتاید و بعدها به عنوان یک رهبر سیاسی آورده شده اند.

 

اخلاق

اگرچه ممکن است برخی از مردم با ایده ی اعتراض خشونت آمیز مخالف باشند اما نلسون ماندلا در هنگام نیاز آن را پذیرفت زیرا بر این باور بود که چیزهایی وجود دارند که از نقطه نظر انسانی به لحاظ اخلاقی درست یا اشتباه هستند. اقلیت رهبران سفید در آفریقای جنوبی در تلاش بودند تا به هر قیمتی که شده در قدرت بمانند و غالباً با روش های غیرقانونی و به نام عدالت به اکثریت مردم آسیب می زدند. ماندلا به ما آموخت که شرایطی وجود دارد که به پا خاستن و مبارزه به منظور حفاظت از ملت، جامعه و خانواده امری ضروری است.

برقراری ارتباط

ماندلا پیش از محکومیت به حبس ابد به دلیل نقشش در مبارزه با آپارتاید، بین سال های 1950 و 1960 چندین بار دستگیر شد. اگرچه دولت سعی کرد تا با از بین بردن راه ارتباطی او به بقیه مردم، ایده ها و نظرات او را متوقف سازد اما ماندلا ثابت کرد که یک ایده ی ارتباطی کاملاً روشن می تواند به زندگی خود ادامه دهد حتی اگر فرد از نظر فیزیکی حضور نداشته باشد و از زندان نظرات خود را به اشتراک گذارد. اگر نسبت به ایدئولوژی خود پایبند هستید و نظرات و ایده های خود را با دیگران به اشتراک می گذارید، امکان ایجاد تغییر مد نظر شما وجود دارد.

کاریزما

ماندلا برای مردم سرزمینش نظرات فوق العاده ای داشت که در نهایت آن ها را به سمت یک آفریقای جنوبی جدید سوق داد. بدون این کاریزما و اشتیاق، به احتمال زیاد نظرات او نادیده گرفته می شد. شور و اشتیاق خاصی در ماندلا وجود داشت که به موجب آن روابط عاطفی قوی را با مردم ایجاد می کرد. او از انجام کاری که احساس می کرد برای ایستادگی در برابر باورهایش، ضروری بود ترسی نداشت. این امر موجب شد تا افراد بیشتری برای باورهایشان به پا خیزند و در نهایت این امکان فراهم شد تا یک ملت جدید تشکیل شود.

الهام

برای الهام بخشی به افراد، ماندلا با این فلسفه زندگی می کرد که افراد از شیوه ی زندگیش منظور او را متوجه شوند. با نشان دادن بینش خود به افراد، آن ها را ترغیب کرد که افکار و درک خود از برابری و عدالت برای آفریقای جنوبی را توسعه و گسترش دهند. ماندلا اغلب به نقاط مختلف کشور سفر می کرد و سخنرانی و ملاقات هایی با رهبران محلی داشت تا نظرات و دیدگاه های خود را با آن ها در میان گذاشته و نتایج را به آن ها نشان دهد. با ترغیب همه به همکاری مشترک، امکان ایجاد یک ملت دموکراتیک از خاکسترهای آپارتاید فراهم شد.

دگرگونی

مدت ها قبل از این که نلسون ماندلا مبارزه اش در برابر آپارتاید را شروع کند، وی در حال تغییر انتظارات مردم کشورش بود. در سال 1952، او با همکاری الیور تامبو توانست اولین دفتر وکالت تاسیس شده توسط یک سیاه پوست آفریقای جنوبی را باز کند. کار او به قسمتی از مبارزه ی مردم تبدیل شد تا از منشور آزادی آن زمان آگاهی یابند. این باور او که همه شایسته ی برابری هستند، شعله های آزادی خواهی در افراد دیگر را نیز روشن کرد.

نلسون ماندلا به ما اهمیت ایستادگی برای آنچه که فکر می کنیم درست است را آموخت. او مفاهیم رهبری خود را بر کشورش اعمال کرد و در نهایت الهام بخش پایان کار آپارتاید و آغاز فصل جدیدی در آفریقای جنوبی شد. اگر زمان آن فرارسیده است تا فصل جدیدی در زندگی خود آغاز کنید، ماندلا نمونه ی بارزی برای این موضوع است.

 

مگ تک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.