شبکه های اجتماعی تنهایی را افزایش می دهند!

اگرچه سالهاست که کارشناسان در مورد ارتباط بالقوه استفاده از شبکه های اجتماعی و کاهش رفاه بحث کرده اند، یک مطالعه جدید بررسی شده است که نشان می دهد شبکه های اجتماعی تنهایی را افزایش می دهند! همه ما از تاثیرات شبکه های اجتماعی بر روان و احساسات افراد کم و بیش با خبریم اما آیا واقعا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام یا فیس بوک و صرف زیاد زمان در این فضا بر روی زندگی و ارتباطات اجتماعی ما تاثیری دارد؟

شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و فیس بوک تنهایی را افزایش می دهند!

ملیسا جی هانت، روانشناس دانشگاه پنسیلوانیا معتقد است که تیم وی مسئول اولین مطالعه تجربی در مورد استفاده از فیس بوک، اسنپ چت و اینستاگرام است. وی ادعا می کند که مطالعات قبلی از نظر دامنه محدود بوده و یا از “موقعیت های غیرواقعی” مانند نظارت بر شرکت کنندگان فقط برای دوره های کوتاه مدت در محیط آزمایشگاه استفاده شده است.

هانت می گوید: “ما تصمیم گرفتیم یک مطالعه دقیق تر انجام دهیم که از نظر اکولوژیکی نیز معتبرتر بود.”

چرا فیس بوک ، اسنپ چت و اینستاگرام؟

تیم هانت بر روی فیس بوک، اسنپ چت و اینستاگرام تمرکز کردند زیرا آنها سیستم عامل های رسانه های اجتماعی هستند که بیشتر در بین دانشجویان کارشناسی محبوب هستند.

این مطالعه شامل 143 دانشجوی کارشناسی دانشگاه پنسیلوانیا بود که هر یک برای تعیین وضعیت پایه و رفاه خود در ابتدای مطالعه یک نظرسنجی را انجام دادند. همه آنها همچنین داده های یک هفته ای تلفن های هوشمند خود را برای نشان دادن عادت های فعلی خود در شبکه های اجتماعی تهیه کرده اند.

تیم هانت به طور تصادفی هر شرکت کننده را به یکی از دو گروه تقسیم کرد. آنها به دانشجویان مقطع کارشناسی گروه اول دستور دادند که طبق معمول از شبکه های اجتماعی استفاده کنند و از افراد گروه دوم خواستند که استفاده از فیس بوک، اسنپ چت و اینستاگرام را فقط به 10 دقیقه در روز برای هر سیستم عامل محدود کنند.

بیش از 3 هفته، شرکت کنندگان داده های تلفن های هوشمند خود را در دسترس محققان قرار دادند و نظرسنجی هایی را انجام دادند که طیف وسیعی از عوامل از جمله اضطراب، افسردگی، تنهایی و ترس از دست رفتن شرکت کنندگان را بررسی کرد.

نتایج نشان داد که گروهی که استفاده از شبکه های اجتماعی خود را کم کرده بودند، کاهش قابل توجهی در افسردگی و تنهایی داشتند. این تأثیرات “به ویژه برای افرادی که وقتی وارد مطالعه شدند افسردگی بیشتری دارند.”

راههایی برای محافظت از کودکان در فضای مجازی اینستاگرام به شکل غیر مستقیم

آیا باید از شبکه های اجتماعی دست بکشید؟

بر اساس این یافته ها، هانت نکاتی را برای کاربران شبکه های اجتماعی ارائه می دهد که ممکن است نگران تأثیر این سیستم عامل ها بر رفاه آنها باشند:

“هنگامی که مشغول جذب شدن به رسانه های اجتماعی هستید، در واقع باید این زمان را صرف چیزهایی کنید که احتمال دارد زندگی شما را بهتر کنند. به طور کلی ، می توانم بگویم ، تلفن خود را کنار بگذارید و در کنار افراد زندگی خود باشید. ”

او می گوید: “كمی كنایه آمیز است كه كاهش استفاده شما از رسانه های اجتماعی باعث می شود كه احساس تنهایی كمتری كنید.” “وقتی به زندگی دیگران، به ویژه در اینستاگرام نگاه می کنید، به راحتی می توانید نتیجه بگیرید که زندگی دیگران بهتر از شماست.”

با این حال، اگرچه هانت معتقد است که یک مورد قوی برای محدود کردن زمان صفحه نمایش در این برنامه ها وجود دارد، اما تأکید می کند که مطالعه تیم او به این نتیجه نگرفته است که جوانان باید کاملا از رسانه های اجتماعی دست بکشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.