در روزهای اخیر شاهد افزایش قیمت ارز و دلار هستیم. افزایش قیمت ارز در ایران در روزهای اخیر تحت تأثیر دو مورد است: شیوع ویروس کرونا و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF.

به عقیده کارشناسان افزایش قیمت ارز بیشتر ناشی از جو روانی است و به زودی به حالت عادی باز می گردد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا

تاثیر کرونا بر بازار ارز

به گفته مسئولان و فعالان بازار ارز، با جو روانی حاکم بر این بازار ناشی از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF و افزایش تقاضای خرد در بازار، قیمت ارز مقداری افزایش یافته اما انتظار می‌رود با کاهش این جو، قیمت ارز نیز نزولی شود.

در این زمینه یکی از صرافان بازار به ایسنا، گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت ارز، افزایش تقاضاست که به واسطه ایجاد جو روانی در پی قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه FATF ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه تا پیش از این نیز روابط بانکی ایران با سایر کشورها تفاوتی با حال حاضر نداشت، تصریح کرد: با توجه به ورود ویروس کرونا به ایران ممکن است سفرهای پایان سال کاهش پیدا کند، اما از سوی دیگر با توجه به ایجاد جو نادرست روانی بسیاری از افرادی که قصد خرید ارز برای پایان سال را دارند، از اکنون برای خرید خود اقدام کرده‌اند و این میزان تقاضا را افزایش داده که این تقاضا به تدریج کاهش خواهد یافت.

به گفته این عضو کانون صرافان، با وجود افزایش تقاضای خرد در بازار اسکناس، صرافی‌ها ارز مورد نیاز مردم را تامین می‌کنند و مشکلی از بابت تامین ارز وجود ندارد.

وی تاکید کرد: انتظار ما این است که با گذر از این مقطع زمانی، کاهش جو روانی و کاهش تقاضا، قیمت ارز نیز بار دیگر کاهش یابد.

این صراف بازار ارز با بیان اینکه مردم باید از لحاظ فرهنگی تقویت شده و تحت تاثیر فضای روانی قرار نگیرند، اظهار کرد: زمانی که ویروس کرونا وارد ایران شد هم به مردم گفتند ماسک به اندازه نیاز بخرید، اما مردم برای خرید ماسک هجوم بردند و سبب کاهش ماسک موجود در کشور شدند.

منبع خبر

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین

تاثیر کرونا بر بازار ارز و دلار چگونه است؟

2 عامل اصلی رشد دلار در روزهای اخیر

این روزها سوال خیلی ها این است که دلار و طلا چه می شود. اظهارات کارشناسان در این زمینه تا حد زیادی نشان می دهد که موضوع کرونا در چین و همچنین بار روانی حاصل از تصمیم جدید گروه ویژه اقدام مالی (FATF) بر این موضوع اثرگذار بوده است و در آینده وضع بازار ارز تغییر خواهد کرد.

به گزارش خراسان، در وهله اول و در خصوص نرخ طلا باید به دو عامل افزایش نرخ جهانی اونس و نیز افزایش قیمت ارز اشاره کرد. اونس جهانی این روزها تحت تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی (افت کسب و کارها و افت گردش اقتصادی چین) قرار گرفته، به طوری که از حدود یک هفته قبل، وارد کانال جدید 1600 دلار شده و در یکی دو روز گذشته صعود آن شدت یافته است.

اونس اکنون نرخ 1648 دلار را نشان می دهد.  در وهله بعد باید به افزایش نرخ ارز در بازار داخلی اشاره کرد. موضوعی که شاید به تصور برخی، اساساً ناشی از موضوع اخیر ایران و  به (FATF) مربوط باشد.

مجید شاکری در خصوص آینده بازار ارز گفت: واقعیت این است  به محض این که در چین گردش مبادلات اقتصادی آغاز شود این مشکل حل خواهد شد و احتمالاً تا اول مارس (10 اسفند) تغییر زیادی خواهیم دید.

منبع خبر

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید