آیا قیمت خودرو در سال ۱۴۰۱ کاهش می یابد؟

وزیر صمت با واردات خودروهای خارجی سرانجام موافقت کرد. در صورت تصویب این مصوبه، ۵۰ تا ۷۰ هزار خودروی خارجی وارد بازار کشور می‌شود. آیا با آزادسازی واردات، قیمت خودرو ارزان می‌شود؟

انتظارات مردم با اظهار برخی از کارشناسان در خصوص افت 70 درصدی قیمت خودروهای وارداتی در صورت آزادسازی مجدد واردات خودرو به کشور بسیار بالا رفته است ولی آیا واقعا همچین موضوعی امکان پذیر می باشد؟ وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو موافقت کرده اما در شش ماه آینده. به عبارتی در صورت موافقت شورای نگهبان، واردات خودرو از سال ۱۴۰۱ آزاد می‌شود.

آیا آزادسازی واردات خودرو باعث ارزان شدن خودرو در سال 1401 می شود؟

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو می‌گوید: موافقت وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو، باعث کاهش قیمت خودرو می‌شود. حتی اگر قیمت دلار نوسان داشته باشد. او می‌گوید پیش‌بینی می‌شود که قیمت خودروهای خارجی ریزش شدیدی داشته باشد. اما میزان ریزش قیمت خودرو به آیین‌نامه‌ها و اما و اگرهای دولت که قرار است در روزهای آینده اعلام شود، بستگی دارد. او گفت: برای واردات خودرو نباید شرط بگذارند. یعنی اگر قرار باشد که در یک شب اعلام کنند از فردا ثبت سفارش به مدت یک روز آزاد می‌شود مجدد در بازار خودرو انحصار ایجاد می‌شود. زاوه اظهار کرد: برای اینکه در طرح واردات خودرو انحصار یا فساد ایجاد نشود دولت باید برای کسانی که خودرو ثبت سفارش نمی‌کنند جریمه بگذارد تا همه بتوانند به میزان یکسانی خودرو وارد کنند. او با اشاره به نیاز بازار به خودروهای خارجی گفت: نیاز واقعی کشور ۵۰ تا ۷۰ هزار خودرو است. تنها در یک سال به ازای پول‌های بلوکه شده کشور از کره جنوبی ۱۱۰ هزار خودرو وارد شد که این حجم از واردات موقتی بود. بنابراین این میزان واردات برای سال آینده کشور مناسب است.

همچنین نماینده مردم سقر در مجلس با اشاره به آخرین تحولات درباره مصوبه واردات خودرو گفت: نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور وزیر صمت، روز یکشنبه برگزار شد. در این نشست نمایندگان بر روی مواضع قبلی خود در خصوص ضرورت واردات خودرو در بحث ماده ۴طرح ساماندهی بازار خودرو پافشاری و اعلام کردند، واردات خودرو به نفع رقابتی شدن بازار، پایان انحصار و تعدیل قیمت خودرو است. رحیمی در ادامه گفت: نهایتا قرار شد کمیته ای ویژه تشکیل و در آن مجموعه مباحث مرتبط با و واردات خودرو مورد بررسی قرار بگیرد. در این کمیته ایرادات و نظرات شورای نگهان، بانک مرکزی و شورای عالی نظارت بر سیاست های کلی نظام مورد بررسی قرار گرفته و تلاش خواهد شد راهکارهای برای حل مشکلات ارائه شوند. در صورت اجرای این مصوبه، ارز مورد نیاز برای واردات خودرو از طریق ارز منشا خارجی و صادرات خودرو و قطعات تامین خواهد شد.عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس یادآور شد: علت اینکه نمایندگان بر اجرای این مصوبه پافشاری می کنند  این است که در این ماده، واردات خودرو موکول به بحث صادرات قطعات، خودرو و برخی صنایع وابسته شده است. شرایط بازار خودرو و فقدان رقابت در این بازار ایجاب می کند که از طریق ایده‌هایی چون واردات خودرو از یک طرف رقابت در این بازار ایجاد شود و از سوی دیگر از طریق متوازن سازی عرضه و تقاضا، قیمت خودرو تعدیل شود. این نماینده با اشاره به اینکه در حال حاضر مخالفت هایی که از سوی بانک مرکزی و شورای نگهبان در خصوص واردات خودرو مطرح می شود به دلیل  کمبودهای ارزی در کشور است، گفت: در واقع این نهادها اعلام می کنند در شرایط فعلی که کشور با کمبود ارز مواجه است، تصویب و اجرایی کردن این ایده ممکن است، باعث هدایت ظرفیت های ارزی داخل کشور به سمت واردات خودرو و متعاقب آن افزایش نرخ ارز شود. رحیمی گفت: حتی در خصوص ارزهای سپرده در خارج از کشور نیز اعلام می شود که منشا هر نوع ارز احتمالی که برای واردات خودرو به کار گرفته می شود، باید مشخص شود. نمایندگان در حال بررسی راهکارهای موجود برای حل این ایرادات هستند. در حال حاضر طرح از طرف شورای نگهبان به کمیسیون عودت داده شده تا ابهامات و ایرادات بر طرف شوند.نهایتا بعد از رفع ایرادات، موضوع راهی هیات رییسه شده و در دستور کار صحن برای اعلام نظر نهایی نمایندگان قرار می گیرد. نماینده سقز در مجلس تاکید کرد: به طور کلی نمایندگان بر اجرای این طرح تاکید دارند و معتقدند واردات خوردو در شرایط فعلی یک ضرورت جدی است. خوشبختانه وزیر صمت هم بر خلاف گذشته با اصل موضوع موافقت کرده و در حال آماده سازی زیرساختهای لازم برای اجرای طرح است. از سوی دیگر باید توجه داشت خودروهایی که قرار است، وارد کشور شوند در کلاس خودروهای ارزان قیمت نیستند که خودروسازان داخلی نگران آینده تولیدات خود باشند. او ادامه داد: از سوی دیگر واردات این ظرفیت را برای خودروسازان داخلی ایجاد می کند که از طریق بهبود شاخص های کیفی و رقابتی کردن تولیدات خود، نیم نگاهی به بازارهای صادراتی کشورهای همسایه و کشورهای عضو پیمان شانگهای داشته باشند. در حال حاضر به نظر می رسد، عدم رقابت در بازار خودروی کشور باعث نوع خاصی از ایستایی در بازار داخلی شده است و خودروسازان داخلی به دلیل عدم رقابت از رشد مورد نظر فاصله گرفته اند.

نگاه‌ فروشندگان به واردات خودروهای خارجی

از طرف دیگر سه نگاه نسبت به تصمیم اخیر دولت وجود دارد: فعالان بازار می‌گویند اگر قرار باشد خودرو سال آینده وارد کشور شود، این مساله در بازار خودرو اثرگذار نیست و قیمت خودروها را چندان کاهش نمی‌‎‌دهد. اما نگاه دوم متفاوت است. برخی از واردکنندگان می‌گویند به طور کلی بحث آزادسازی واردات خودرو، بر قیمت‌ها اثر می‌گذارد و نه تنها قیمت خودروهای خارجی که قیمت خودروهای داخلی را هم ارزان می‌کند. اما نگاه سوم این است که فروشندگان خودرو می‌گویند ممکن است دولت با وقت‌کشی درباره آزادسازی واردات خودرو بخواهد میزان تولید را افزایش دهد تا قیمت خودرو را در بازار ایران متعادل کند یا در صورت لزوم حرف خود را مبنی بر ممنوعیت واردات خودرو به کرسی بنشاند. در این شرایط ممکن است به ازای صادرات خودرو، ارز دریافت کند و بنابراین نگرانی دولت درباره بازار ارز کاهش پیدا می‌کند. حالا باید دید که دولت برای واردات خودروهای خارجی چه اما و اگرهایی می‌گذارد؟ البته گفته شده که وزیر صمت برای آزادسازی واردات خودرو شش ماه فرصت خواسته است. این شش ماه برای این است که هم تولید داخل را افزایش دهد و هم قیمت‌ها را تعدیل کند. پیش از این هم وزیر صمت گفته بود قرار است هزینه تولید خودرو را ۲۰ درصد کاهش دهد. وعده‌ای که در صورت تحقق می‌تواند باعث کاهش قیمت خودروهای خارجی شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
  1. سامان می گوید

    پراید راارزان کنید بقیه اش پیشکش

  2. واحدجلیلی می گوید

    وعده سر خرمن به مردم دادند،قراربود بیست درصد خودرو ی داخلی ارزان شود ،نشد،متاسفانه بلعکس عمل گردید یعنی بیست الی سیدرصد گرانتر شد،تومملکت ما اینجوریه هر تصمیم که قرارهای بشه بلعکس آن انجام میشه ،اقای ریسی ریس جمهور واقای قالیباف ریس نماینده مجلس هر دو تاشون تو مصاحبه تلویزیون این قولو به مردم دادند که قیمت خودرو بیست درصد ارزان‌تر بشه متاسفانه عکسش شدمن فکر نکنم دولت بتونه قیمت خودرو را کاهش بده چون اگه قدرت وتوانایش را داشت اولا قیمت خودروی بی کیفیت اینهمه تورم نداشت واکه میتونست آن وقتی که آقای ریسی واقای قالیباف قول ارزان شدن خودرو را به مردم دادند کاهش پیدا میکرد،ومسله دیگه افزایش قیمت نرخ خودرو وگرانی خودرو باعث افزایش قیمت کالاها وحتی تورم هم شده پس فکر نکنیم که افزایش قیمت خودرو تاثیری در اقتصاد وزندگی‌مردم نداره ارسال 1387تا امروز ایران خودرو و کارخانه سایپا مدام درحال افزایش نرخ خودروها ی خود کرده اند مقایسه ساده به پراید مدل 90دوگانه کارخانه سال 96قیمتش نهایتا 12ملیون بود امروز همان خودروقیمتش 80ملیون شده قیمت این خودرو ازسال96تا1400شستوهشت ملیون گران شده به ازای هر سال حساب کنیم هرساله 12ملیون‌گران شده دلار بیچاره هم چنین افزایشی نداشته واقعا چرا اینجوریشد،این یعنی تورم صددرصد این چرخه هم تاثیر درزندگی مردم میگذاره مردم میفهمند ،

  3. یوسف می گوید

    به هیچ وجه پایین نمیاد .اینا خودروهای رده بالای خارجی وارد خواهند کرد که عوام مردم قدرت خریدش رو ندارن . و باعث بازار گرمی خودروهای خودشون خواهد شد . و اینکه میگن ارزان خواهد شد منظورشون 10یا 15 درصد قیمت بازار پایین میاد و قیمت کارخونه به قیمت بازار میرسه یعنی پرشیا 175 رو 300و میگن 350 بوده ما رسوندیم به 300 کسی به داد مردم نمی‌رسه و کسی به فکر مردم نیست .دنبال ناجی بگردید