وام ازدواج ۲۰۰ میلیونی شامل چه کسانی می شود؟

طبق آخرین اخبار وام ازدواج در سال 1400 که در برنامه بودجه سال 1400 پیش بینی شده میزان وام ازدواج به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد یعنی 100 میلیون به ازای هر نفر. اما چه کسانی مشمول دریافت وام ازدواج 200 میلیون تومانی هستند و وام ازدواج ۲۰۰ میلیون تومانی شامل چه کسانی می شود؟

وام ازدواج 200 میلیونی به چه کسانی تعلق می گیرد؟

گرچه باید تا زمان اجرای پرداخت وام ازدواج دویست میلیونی صبر کرد اما گفته شده تنها به پسران ۲۵ ساله و دختران ۲۳ ساله مشمول دریافت وام ازدواج 200 میلیون تومانی هستند. یعنی زوج هایی که سن آن ها بیش از این باشد مشمول دریافت وام ازدواج دویست میلیونی نمی باشند و مبلغ وام ازدواج برای آن ها 70 میلیون تومان به ازای هر یک از آن ها می باشد یعنی در مجموع 140 میلیون تومان.

رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه درباره مشمولین وام ازدواج 200 میلیون تومانی می گوید:

“افزایش وام ازدواج از ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان برای کسانی که در شرف ازدواج هستند در نظر گرفته شده است.”

البته در این دوره استثنایی وجود دارد و پسران زیر ۲۵سال و دختران زیر ۲۳ سال هر کدام مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وام ازدواج دریافت می‌کنند. در مجموع وام ازدواج به ۱۴۰ و ۲۰۰ میلیون تومان برای زوجین افزایش یافته است.»

بنابراین شرایط دریافت وام ازدواج 200 میلیونی به شرح زیر است:

این وام به آن دسته از زوجینی که تاریخ عقد آن ها بعد از فروردین 97 بوده و از اول فروردین ۹۷ تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند و همچنین سن پسر حداکثر 25 سال و سن دختر حداکثر 23 سال باشد تعلق می گیرد

بیشتر بخوانید: اقساط وام ۱۰۰ میلیون تومانی چگونه است؟

جزئیات وام ازدواج 200 میلیونی

نمایندگان مجلس در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال ۱۴۰۰،  با بند (الف) تبصره (۱۶) و ردیف‌های آن در ماده واحده لایحه بودجه موافقت کردند.

در ردیف (۱) بند (الف) تبصره (۱۶) ماده واحده لایحه بودجه آمده است:

­به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است از محل پس انداز و جاری قرض الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به کلیه زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از تاریخ  ۱/  ۱/ ۱۳۹۷ است و تاکنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۴۰۰ هفتصد میلیون (۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و با دوره بازپرداخت ده ساله است.

همچنین در جزء الحاقی (۱) آمده به منظور کاهش سن ازدواج، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر ۲۵ سال و زوجه های زیر ۲۳ سال واجد شرایط دریافت تسهیلات ازدواج را تا سقف یک میلیارد (۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال افزایش دهد.

بانک ها باید برای ضمانت صرفا یکی از سه مورد اعتبارسنجی، یا یک ضامن و سفته و یا سهم فرد از حساب یارانه هدفمندی را به منزله ضمانت بپذیرند.

مسئولیت حسن اجرای حکم این بند به عهده بانک مرکزی و بانکهای عامل و کلیه مدیران و کارکنان ذیربط میباشد. عدم اجرا یا تاخیر در پرداخت تسهیلات تخلف محسوب شده و قابل پیگیری در مراجع ذیصلاح میباشد.

همچنین تمامی بانک ها موظفند به صورت ماهانه، تعداد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداختی و تعداد افراد در نوبت دریافت این تسهیلات را به صورت عمومی اعلام کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.