آیا کرونا از طریق هوا پخش می شود؟

با توجه به اینکه ویروس کرونا یک ویروس ناشناخته است و اطلاعات چندانی درباره آن وجود ندارد خبرهای ضد و نقیض زیادی هم درباره آن شنیده می شود. به عنوان مثال چندی پیش گفته شد که ویروس کرونا 8 ساعت در هوا می ماند و می تواند از طریق هوا پخش شود. ولی آیا این امر واقعیت دارد؟ آیا ویروس کرونا از طریق هوا هم می تواند منتقل شود؟

به گزارش خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان

ویروس کرونا از طریق هوا منتقل نمی‌شود

جهانپور در توئیتر نوشت: موضوع انتقال ویروس کرونا از طریق هوا (بجز بخش‌های بستری مبتلایان و بطورخاص ICU) درست نیست و افراد عادی نیازی به ماسک ندارند. بنابراین پاسخ به این سوال که آیا کرونا از طریق هوا پخش می شود؟ خیر است.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیام توئیتری نوشت: موضوع انتقال ویروس کرونا از طریق هوا ( بجز بخش های بستری مبتلایان و بطورخاص ICU) درست نیست و افراد عادی نیازی به ماسک ندارند.

استفاده از ماسك برای افراد دارای علامت و افرادی که از بیماران مشکوک یا مبتلا به کرونا مراقبت می کنند ( گروه در معرض خطر) توصیه می شود، ماسك لزوما کمکی به پیشگیری از ابتلا به کووید_۱۹ در جمعیت عادی نخواهد کرد، در خانه بمانید و دست های خود را هم مکرراً با آب و صابون بشویید .

منبع خبر

به گزارش خبرگزاری یورونیوز

آیا ویروس کرونا 8 ساعت در هوا باقی می ماند و از طریق هوا پخش می شود؟

در پی انتشار خبر انتقال ویروس کرونا از طریق هوا و معلق بودن این ویروس در هوا به مدت هشت ساعت از بخش خبری شامگاهی صدا و سیمای جمهوری اسلامی، وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که این خبر نادرست است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران با انتشار توئیتی به این خبر صدا و سیما واکنش نشان داد و موضوع انتقال ویروس کرونا از طریق هوا را نادرست ارزیابی کرد. وی همچنین نوشته است که افراد عادی نیازی به ماسک ندارند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در خبری در روز جمعه هشتم فروردین ماه اعلام کرد: «نتایج آخرین تحقیقات سازمان بهداشت جهانی تاکید کرد که کرونا از طریق هوا نیز منتقل می‌شود و بسته به دما و رطوبت هوای هر منطقه تا هشت ساعت در هوا و در فضاهایی که افراد مبتلا سرفه یا عطسه کرده‌اند می‌ماند.»

این در حالی است که هیچ اثری از چنین تحقیقاتی در وب‌سایت سازمان جهانی بهداشت دیده نمی شود و منبع این خبر صدا و سیما، یک خبر جعلی به زبان انگلیسی است که در فیسبوک منتشر شده و در روزهای گذشته به‌ویژه در آمریکا انعکاس زیادی داشته است.

دکتر کیوان میرهادی متخصص بیماری‌های داخلی که ساکن آمریکا است در پستی اینستاگرامی این خبر را مورد بررسی قرار داده است. وی در این مطلب می گوید مطالعاتی که تاکنون انجام شده نشان می دهد که ویروس تا سه ساعت در هوا قابل شناسایی است اما از زمانی که ویروس کرونا وارد هوا می‌شود با گذشت زمان از مقدار ویروس کاسته می‌شود و مقدار زیاد ویروس در اوایل آن سه ساعت قابل شناسایی است اما با گذشت یکساعت از تعداد آن کاسته می‌شود.

دکتر میرهادی در توضیح چگونگی انتقال ویروس کرونا از طریق هوا می‌گوید خطر اصلی انتقال ویروس از طریق هوا برای کادر درمانی است که در یک اتاق بسته در حال انجام خدمات پزشکی و عملیات ویژه روی بیمار مبتلا به کووید-۱۹ هستند و آنها هستند که در این وضعیت با خطر بیشتری مواجه اند و برای همین کادر پزشکی از ماسک و محافظ برای مواجه با بیمار استفاده می‌کنند.

بر اساس گفته‌های پزشکان انتقال ویروس کرونا از طریق هوا بسیار ضعیف است و تنها در محیط های بیمارستانی که کادر درمانی با بیماران ارتباط نزدیک و در فضای بسته دارند، خطر این نوع انتقال افزایش می‌یابد بنابراین اصطلاح انتقال از طریق هوا که در فضای مجازی گسترش یافته است نادرست ارزیابی شده است.

منبع خبر

به گزارش خبرگزاری تابناک

آیا بیماری کرونا از طریق هوا پخش و منتقل می شود؟

به گزارش «تابناک»، یکی از مهم‌ترین سوال‌های پیش روی بسیاری از مردم، انتقال ویروس کرونا از طریق هوا است. اینکه آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود؟

یونسیان معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افراد عادی نیازی به ماسک ندارند و استفاده از آن می‌تواند ضرر‌هایی نیز به همراه داشته باشد، تنها در فضای پرازدحام باید از ماسک استفاده شود که در این مساله هم توصیه ما عدم حضور در مناطق پرازدحام نیست. اولین ضرر استفاده از ماسک برای افراد عادی این است که به شما حس امنیت کاذب می‌دهد و من دیدم که افرادی با ماسک در حال پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در خیابان‌های تهران هستند که باید بگویم این ماسک هیچ ارزشی ندارد چراکه در آن جا الودگی وجود ندارد که از ماسک استفاده کنیم.

وی ادامه داد: امنیت کاذب باعث می‌شود که شستن مکرر دست‌ها با آب و صابون را فراموش کنیم. باید بر این مساله تاکید کنیم که تاثیر شستشوی مداوم دست‌ها با آب و صابون از استفاده از الکل یا وایتکس هم بیشتر است. اگر دستتان در شرایطی به طور واضح آلوده نیست، می‌توانید از الکل هم برای ضدعفونی استفاده کنید و یا در مکان‌هایی دسترسی به آب و صابون برای شستشوی دستتان ندارید، می‌توانید از مواد ضدعفونی استفاده کنید، ولی این مساله در منزل ضرورتی ندارد.

منبع خبر

به گزارش خبرگزاری برنا

آیا کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود؟
معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران شایعه انتقال ویروس کرونا از طریق هوا در فضاهای سر پوشیده را تکذیب کرد و آن را جعلی خواند.به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ یونسیان، معاون دانشگاه علوم پزشکی تهران، افراد عادی نیازی به ماسک ندارند و استفاده از آن می تواند ضررهایی نیز به همراه داشته باشد.
منبع خبر

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما

فرضیه انتقال ویروس کرونا از طریق هوا رد شد

مدیر کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا در سخنان خود در خصوص حواشی پیش آمده پس از انتشار خبری مبنی بر انتقال کرونا ویروس از طریق هوا، گفت: باید از استثنائات در این زمینه صرف نظر کنیم.

اینکه در برخی از محیط‌ها مانند محیط‌های بسته و پرتراکم همچون خانه‌های سالمندان و … امکان انتقال ویروس از طریق هوا وجود داشته باشد سبب نمی‌شود که تصور کنیم ویروس به طور کلی در تمام شرایط از طریق هوا منتقل خواهد شد.

طبق آخرین مستندات علمی سازمان بهداشت جهانی انتقال هوایی مسیر مهمی برای انتقال بیماری نیست. به همین دلیل نباید در وادی وسواس گونه‌ای قدم بگذاریم. اگر قرار بود ویروس از طریق هوا منتقل شود اوضاع و شدت بیماری در جهان بسیار متفاوت‌تر از اکنون بود. بنابراین، انتقال ویروس از طریق هوا را رد می‌کنم.

منبع خبر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.