ناصرالدین شاه و هدیه عجیب ملکه ویکتوریا انگلستان!

ملکه ویکتوریا انگلستان دوربینی در سال 1842 میلادی زمانیکه ناصرالدین شاه فقط 11 سال داشت؛ دوربینی به او هدیه می دهد! پس از آن شاه ایران به هنر عکاسی علاقه مند می شود و تصاویری را برای آیندگان به ثبت میرساند.

در سال 1842 ملکه ویکتوریا انگلستان دوربینی به وارث 11 ساله تاج و تخت ایران داد. وارث جوان عاشق این هدیه جادویی شد. در دهه‌های بعد، او زندگی خود را مستند کرد و آنچه را که هرگز قرار نبود ببیند، در معرض دید عموم قرار داد. شاه قاجار از همان اوایل دوران کودکی عاشق عکس گرفتن بود. عکاسی به یکی از علایق متعدد او تبدیل شد. زمانی که او به قدرت رسید تصمیم گرفت اولین آتلیه رسمی عکاسی جهان را در دربار خود ایجاد کند. به عبارتی هدیه عجیب ملکه ویکتوریا انگلستان استعداد هنری شاه ایران را شکوفا کرد که با ثبت این تصاویر کمک بزرگی به آیندگان کرد.

در دهه 1870، عکاس دیگری از روسیه آنتون سوریوگین کارگاهی را در تهران افتتاح کرد. سوریوگین عکاس رسمی دربار ایران شد که می توانست از خود شاه و همچنین اقوام، زنان و خدمتکاران او عکس بگیرد.

مطالب پیشنهادی: ناصرالدین شاه چگونه میمیرد؟

شاه قاجار حق عکاسی از حرمسرا را برای خود محفوظ می‌دانست که مورخین معتقدند در آن تقریباً 100 صیغه داشت. معروف است که او این عکس ها را در تاریکخانه دربار تهیه کرده و در آلبوم های بزرگ در کاخ گلستان که اکنون موزه است نگهداری می کرد.

ویری از دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار

در ادامه می توانید تصاویری از دوران ناصرالدین شاه قاجار را که توسط دوربین ثبت شده را مشاهده نمایید.

ناصرالدین شاه در حال اصلاح

مطالب پیشنهادی: شعر ناصرالدین شاه برای جیران

ناصرالدین شاه
عکس زن صیغه ای ناصرالدین شاه

مطالب پیشنهادی: آیا مادر ناصرالدین شاه عاشق امیرکبیر بود؟

نمایی از کاخ گلستان در زمان ناصرالدین شاه
عکس از حرم سرای ناصرالدین شاه

مطالب پیشنهادی: چرا به ناصرالدین شاه سلطان صاحبقران می گویند؟

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.