پرداخت با واتساپ چگونه انجام می شود؟

پرداخت از طریق واتساپ

با توجه به راحت تر بودن فعالیت های دیجیتالی، دیجیتالی شدن پرداخت واتساپ، یکی از قابلیت های پر طرفدار واتساپ می باشد که به آن اضافه شده است. اما ممکن است خیلی افراد هنوز با این قابلیت آشنا نباشند. در این مطلب نحوه راه اندازی سیستم پرداخت با واتساپ را با شما به اشتراک گذاشته ایم.

پس از مدت‌ ها، سرانجام پرداخت با واتساپ عرضه شد. این سیستم پرداخت دیجیتالی مبتنی بر UPI جدید با سایر سرویس‌ هایی از قبیل Google Pay، PhonePe، Paytm و غیره رقابت دارد. با این وجود، برخلاف این رقابت، واتساپ دارای مزیت داشتن تعداد زیادی کاربر در سرویس پیام‌ رسان خود می باشد. مزیت اصلی استفاده از سیستم پرداخت با واتساپ این است که می‌ توانید پرداخت را درست در قسمت چت خود ارسال کنید و نیازی به باز کردن اپلیکیشن‌ های دیگر به منظور پردازش پرداخت نیست.

واقعیت این است که NPCI همچنین در حال برنامه‌ ریزی برای بهره‌ مندی از اپلیکیشن‌ های شخص ثالث به منظور تضمین این موضوع است که هیچ اپلیکیشنی طی یک ماه، بیشتر از 30 درصد تراکنش نداشته باشد. در حالی که این تصمیم، تاثیر زیادی بر روی Goggle Pay و PhonePe خواهد گذاشت اما سیستم‌ های پرداخت کوچک‌ تری از قبیل Paytm، MobiKwik و در حال حاضر واتساپ بسیار سود خواهند برد.

 

راه اندازی سیستم پرداخت با واتساپ 

شرکت می‌ گوید که از تمامی 160 بانک پشتیبانی می‌ کند از جمله بانک ICICI، بانک HDFC، بانک Axis و بانک هند. به محض ثبت نام در سیستم پرداخت با واتساپ می‌ توانید پرداخت خود را به هر آدرس معتبر UPI انجام دهید؛ صرف نظر از پلتفرمی که دریافت‌کننده از آن استفاده می‌ کند.

به گفته‌ی NPC، واتساپ تنها می‌ تواند تا 20 میلیون کاربر را برای پلتفرم پرداخت خود از میان 400 میلیون کاربر موجود در کشور ثبت نام کند. به محص ثبت نام شدن این 20 میلیون کاربر، واتساپ دیگر نمی‌تواند کاربران جدیدی ثبت نام کند مگر این که NPCI این محدوده را افزایش دهد.

با این وجود، به منظور اطمینان حاصل کردن از این که می‌ توانید در سیستم پرداخت با واتساپ ثبت نام کنید، این اپلیکیشن را به آخرین نسخه‌ موجود به‌ روزرسانی کنید. شما می‌ توانید این اپلیکیشن را از طریق مراجعه به پلی استور برای دستگاه‌ های اندروید و اپ استور برای دستگاه‌ های iOS به‌روز کنید. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که سیم کارت مرتبط با حساب بانکی بر روی همان گوشی موجود است زیرا پردازش تایید شماره تلفن به صورت خودکار انجام می‌شود.

زمانی که اپلیکیشن به‌ روز رسانی شد، می‌ توانید بر اساس مراحل زیر در سیستم پرداخت با واتساپ ثبت نام کنید:

 1. از طریق ضربه زدن بر روی سه نقطه در گوشه‌ی سمت راست بالا، به بخش منو بروید.
 2. در بخش منو، بر روی پرداخت‌ها ضربه بزنید. توجه داشته باشید که این گزینه تنها در صورتی به نمایش گذاشته می‌شود که حساب شما در دسترس باشد. برای کاربرانی که می‌توانند گزینه‌ی پرداخت‌ها را ببینند، بر روی آن ضربه بزنند و به مرحله‌ی بعدی بروند.
 3. در گام بعدی، باید روش پرداخت را اضافه کنید. این کار را می‌توانید از طریق متصل کردن حساب بانکی به واتساپ انجام دهید. بر روی روش پرداخت ضربه بزنید.
 4. سپس، باید شماره را تایید کنید. در حالتی که دو شماره‌ی مختلف دارید، هر دو را در این قسمت خواهید دید. به یاد داشته باشید که شماره‌ای را انتخاب کنید که مربوط به حساب بانکیتان است.
 5. در صفحه‌ی بعدی باید حساب بانکی خود را انتخاب کنید.
 6. زمانی که حساب بانکی خود را به درستی انتخاب کردید، اپلیکیشن اطلاعات حساب را به نمایش می‌گذارد. شما باید از طریق وارد کردن 6 رقم از کارت بانکی و تاریخ انقضای آن، جزئیات حساب را تایید کنید.
 7. وقتی این کار را انجام دادید، واتساپ به شما اجازه‌ی ورود پین UPI را می‌دهد، البته اگر در حال حاضر حساب UPI داشته باشید. در صورتی که می‌خواهید یک حساب جدید باز کنید، این کار را از همین قسمت می‌توانید انجام دهید.

 

چگونه می‌توان پرداخت را از طریق سیستم پرداخت واتساپ انجام داد؟

این احتمالاً قسمتی است که واتساپ می‌ تواند بر رقبایش پیروز شود. همانطور که در بالا گفته شد، شما می‌ توانید پرداخت را درست در پنجره‌ چت انجام دهید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است:

 1. در حالی که در پنجره‌ی چت هستید، بر روی آیکون ضمیمه (آیکون گیره‌ی کاغذی) که در بالا سمت راست کیبورد قرار دارد، ضربه بزنید.
 2. بر روی پرداخت در منوی کشویی ضربه بزنید.
 3. مبلغی که می‌خواهید پرداخت کنید را وارد نمایید.
 4. پرداخت را از طریق تایید پین UPI تایید کنید تا تراکنش انجام شود.
در مورد معنی available در واتساپ بیشتر بدانید.

سوالات متداول در رابطه با سیستم پرداخت با واتساپ

 • گزینه‌ پرداخت‌ ها در کجای واتساپ قرار دارد؟

من گزینه‌ پرداخت‌ ها را در حساب واتساپ خود نمی‌ بینم. آیا باید به قسمت دیگری بروم یا برای استفاده زا این سیستم لازم است تا اپلیکیشن دیگری را دانلود کنم؟

همانطور که قبلاً هم بدان اشاره شد، تنها کاری که باید بکنید، به‌ روز کردن اپلیکیشن واتساپ است. در حالتی که به‌ روزرسانی شده است و هنوز هم نمی‌ توانید گزینه‌ پرداخت را پیدا کنید، احتمالاً باید منتظر بمانید تا واتساپ آن را برای حساب شما فعال کند. نیازی به دانلود و نصب اپلیکیشن دیگری خارج از استورهای معتبر نیست چراکه ممکن است اپلیکیشن قلابی و با هدف سرقت اطلاعات شما باشد.

 • آیا برای استفاده از سیستم پرداخت با واتساپ به KYC جداگانه‌ای نیاز است؟

از آنجایی که این یک کیف پول نیست، نیازی به یک KYC جداگانه‌ای که برای باز کردن حساب PaytM بکار می‌ رود، نمی‌ باشد.

 • پرداخت‌ ها در سیستم پرداخت واتساپ به کجا می‌ روند؟

سیستم پرداخت واتساپ بر روی UPI کار می‌ کند و به حساب بانکی متصل است. هر پرداختی که انجام می‌ دهید یا دریافت می‌ کنید، فوراً بر روی حساب بانکی شما تاثیر می‌ گذارد. این همان حسابی است که شما هنگام ثبت نام در سیستم پرداخت واتساپ انتخاب کرده‌اید.

 • آیا بانک من با سیستم پرداخت با واتساپ کار می‌کند؟

سیستم پرداخت واتساپ، از بیش از 160 بانک در هند را پشتیبانی می‌ کند. از آنجایی که آن مبتنی بر UPI است، پس تمامی بانک‌ های شرکت‌ کننده می‌ توانند به این سیستم پرداخت متصل شوند. این سیستم حتی با حساب‌ های بانکی پرداخت مختلف نیز کار می‌ کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.