جاذبه های گردشگری پرتغال؛ ۱۹ مکان زیبا، دیدنی و تفریحی

بهترین و زیباترین جاذبه های دیدنی کشور پرتغال با عکس و توضیحات مفید برای گردشگرانی که قصد مسافرت به کشور پرتغال را دارند در این مقاله گردآوری شده است.

پرتغال، کشور شگفتی های تاریخی…

با وجود داشتن طبیعتی بکر و زیبا، جاذبه های توریستی با قدمتی به اندازه تاریخ و شهرهای متمدن، پرتغال، یکی از زیباترین و اصلی ترین مقاصد گردشگری در اروپاست. این کشور در ساحل غربی شبه جزیره ابریایی قرار داشته و از این رو تاریخ، فرهنگ و تمدنی سرشار دارد. قسمت اعظم این شکوفایی در تاریخ و تمدن به خاطر ارتباط کشور پرتغال با آب های ناآرام اقیانوس آرام است که در مرزهای این کشور قرار دارد. در این مطلب قصد داریم جاذبه های دیدنی کشور پرتغال را معرفی کنیم و بگوییم جاهای دیدنی پرتغال کجاست؟

بهترین جاهای دیدنی پرتغال

درست است که منظره های روستایی و رمانتیک در کنار سواحل سوخته با بوسه های آفتاب، توریست های بسیاری را به سمت این کشور جذب می کند. اما در هر حال نباید نقش هنر و گنجینه های معماری این مرز و بوم را در جلب توجه توریست های کنجکاو دسته کم گرفت. البته بازدید از قلعه های چندین هزار ساله، کلیساها و صومعه ها را هم نباید از لیست دیدنی ها در پرتغال جا انداخت. شهر های بزرگ و معروف این کشور مانند پورتو و لیسبون هم بیشتر مرکز تاریخی هستند تا شهر! اگر می خواهید در مورد جاهای دیدنی پرتغال به همراه عکس از جاهای دیدنی پرتغال بیشتر بدانید با من و مجله «مینویسم» در این مطلب همراه باشید.

پالاسیو ناسیونال دو مافرا

جاذبه های گردشگری پرتغال: پالاسیو ناسیونال دو مافرا
پالاسیو ناسیونال دو مافرا

یکی از جاهای دیدنی شهر لیسبون پرتغال پالاسیو ناسیونال دو مافرا (Palacio Nacional de Mafra) است. این سازه باشکوه تنها 30 کیلومتر از شمال غربی لیسبون فاصله داشته و نمادی از قدت وعظمت پرتغالی هاست. هزینه لازم برای ساخت این ابر سازه ساخته شده در سال 1717 که هم کاخ است هم کلیسا، از مستعمرات برزیلی شاه جان به دست آمده و مانند الماسی به سبک باروک و نئو کلاسیک می درخشد. این سازه یا بهتر بگویم، شاهکار هنری، دارای بیش از 1200 اتاق است؛ از جمله یک برج ناقوس، کلیسا، چندین حیاط خلوت، اقامتگاه های سلطنتی و کتابخانه ای دوست داشتنی. راه رفتن در سرسراها و تالار های پالاسیو ناسیونال دو مافرا یعنی دیدن تالارهای مزین شده به هنر چندین و چند نقاش ماهر!

همچنین ببینید: بزرگترین کلیساهای دنیا

غار بناگیل

جاذبه های گردشگری پرتغال: غار بناگیل
غار بناگیل

بناگیل (Benagil) یکی از مکان های دیدنی کشور پرتغال و در واقع نام روستای ماهیگیری بسیار کوچک و آرامی در سواحل جنوبی الگارو است. این روستای کوچک که یکی از زیباترین روستاهای دنیا است، برای داشتن غارش شهرتی جهانی پیدا کرده است. در طول قرن اخیر آب های ناآرام این ساحل دل سنگ را خالی کرده و غار بنگال را شکل داده است. سنگ های این منطقه حالا یکی از زیباترین فرم های تشکیل شده به روش طبیعی را دارا هستند.

غار بنگال تنها از طریق دریا قابل دسترسی است. بنابراین توریست ها باید با قایق یا کایاک به سمت این غار بیایند. جدایی از این غار، ساحل این منطقه هم با شن های طلاییِ گرم بهترین جا برای استراحت و آفتاب گرفتن است. سایز و حجم غار بنگال همواره موجب تعجب توریست ها بوده است اما در واقع این انعکاس نقش آسمان بر سنگ های پایینی است که موجب حیرت و شگتنی هر بیننده ای می شود.

صومعه مسیح (تومار)

جاذبه های گردشگری پرتغال: صومعه مسیح (تومار)
صومعه مسیح (تومار)

تومار (Tomar) شهری است که در گذشته پایتخت شوالیه ها بوده و به همین خاطر ارزش تاریخی و فرهنگی زیادی دارد. این شهر پر شده از مناطق تاریخی و فرهنگی، و در این میان مجموعه قلعه و کلیسای «صومعه مسیح« به عنوان ارزشمند ترین بنا می درخشد. این سازه در سال 1160 بنا شده و در نوع خود شاهکاری از معماری تمام دوران است. در این مجموعه چندین عبادتگاه تاریخی، حیات خلوت، کلیسا و یک قلعه وجود دارد.

این سازه ترکیبی از سبک های گاتیک، رنسانس، و مانولینی است. لازم به ذکر است که صومعه مسیح در گذشته مرکز قدرت و ثروت بوده است. عصر اکتشافات پرتغالی ها هم از درون همین صومعه شروع شد!

کلیسای اعظم باتالها (Batalha)

جاذبه های گردشگری پرتغال: کلیسای اعظم باتالها
کلیسای اعظم باتالها

این کلیسا در بخش های مرکزی کشور قرار داشته و یکی از بهترین نمونه های معماری به سبک گاتیگِ فلامبوینت در تمام پرتغال است. سازه این بنا در سال 1385 ساخته شده تا یادبودی باشد از جنگ الجوباروتا که در همان حوالی اتفاق افتاده است. معماری و هنر به کار رفته در گوشه گوشه این کلیسا شایان ستایش است.

نمای بیرونی این کلیسا شامل تعدادی برج، جان پناه، تزیین روی دیوارها و پشت واره ها می شود. این در حالی است که سرسرای داخل سازه هم به همین زیبا بوده و به طرح و نقش های مرسوم دوران مزین شده است. جذاب ترین بخش باتالها، دومینیکن است که در آن قبرهای مجسمه وار، حیات خلوت های آرام و دیرهای تمام نشده وجود دارد.

روتا ویسنتینا

جاذبه های گردشگری پرتغال: روتا ویسنتینا
روتا ویسنتینا

روتا ویسنتینا (Rota Vicentina) شبکه ای از مسیرهای پیاده روی و جاده هایی است که در سواحل جنوب غربی کشور قرار داشته و توریست های کنجکاو را به دل طبیعت بکر این سرزمین می برند. این مسیر مساحتی به اندازه 400 کیلومتر را پوشش داده و پیاده روی در آن یعنی رد شدن از صخره های سرسخت پرتغالی، برکه ها و دشت های پر از گل، جنگل های خاموش و دست نخورده و شهر هایی آرام و کوچک کنار دریا!

دو مورد از جذاب ترین نقاط در این مسیر «هیستوریک وِی» و «فیشر من ترِیل» هستند. برای بازدید از هر کدام از این مناطق به بیشتر از یک هفته زمان نیاز خواهید داشت. البته پیشنهاد می کنم از آلنتگو و آلگارو دیدن کنید. چرا که در کنار منظره کارت پستالی و فضای بکر و خلوت به زمان کمتری برای بازدید نیاز دارند.

دانشگاه کویمبرا

جاذبه های گردشگری پرتغال: دانشگاه کویمبرا
دانشگاه کویمبرا

دانشگاه کویمبرا (Coimbra) در سال 1290 و در لیسبون بنا نهاده شده و  بعد ها، درست در سال 1537، به لوکیشن فعلی اش نقل مکان کرده است. بنابراین کوینبرا یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین مراکز یادگیری در تمام دنیاست. این دانشگاه در مرکز تاریخی شهر و بر فراز تپه ای قرار داشته و پر است از ساختمان های قدیمی و دوست داشتنی و یک حیات بزرگ و باشکوه!

از مهم ترین بخش های این دانشگاه تاریخی می توان به سرسرای جشن ها و کتابخانه باور نکردنی اش، بیبلیوتکا ژوانینا به سبک معماری باروک اشاره کرد. بهترین ویو شهر را می توان از برج ناقوس این دانشگاه که قدمتی به اندازه قرن 16 دارد دید. البته باید اشاره کنم که دانشگاه کوینبرا جدایی از ارزش توریستی و تاریخی هم چنان یکی از بهترین و معتبرترین دانشگاه های دنیاست و هر ساله دانشجوان زیادی در آن مشغول علم آموزی می شوند.

معبد رومی اِوورا

جاذبه های گردشگری پرتغال: معبد رومی اِوورا
معبد رومی اِوورا

این معبد در مرکز تاریخی شهر قرار دارد و باور تاریخ نگاران بر این است که اوورا از قرن اول در این مکان وجود داشته است. باورش کمی سخت است اما با وجود چنین قدمتی سازه اوورا بسیار سالم بوده و به خوبی از آن نگه داری می شود. تا جایی که ردیف ستون های 14 تایی کرونثیایی آن همگی سالم هستند.

امروزه دور تا دور این معبد پر شده از کلیساها، کاخ ها و ساختمان های تاریخی. اما در میان این همه زیبایی، بازهم اوورا در نوع خود خاص و ارزشمند است. در واقع این معبد یکی از اصلی ترین جاذبه های توریستی در تمام شبه جزیره ایبریایی محسوب می شود.

دره ریو دورو

جاذبه های گردشگری پرتغال: دره ریو دورو
دره ریو دورو

دره ریو دورو (Rio Douro) با وجود شیب ملایم، حاشیه تپه های سرسبز، تاکستان های پررونق اطراف و زمین های کشاورزی سرسبز یکی از رمانتیک ترین منظره های تمام پرتغال به شمار می رود. سومین رودخانه بزرگ شبه جزیره ایبریایی، دورو، از مرز اسپانیا شروع شده، مسیری 900 کیلومتری را در دل این زمین ها پیچ و تاب خورده و نهایتا به اقیانوس آرام در پورتو می ریزد.

در طول این مسیر تعدادی شهر و روستای کوچک وجود دارند که در هر کدامشان انبارهای سنگی تاریخی و قلعه های نیمه حفظ شده وجود دارد. به نظر من دیدن منظره این منطقه، استراحت چند دقیقه ای در این شهر ها و خوردن غذاهای اصیل پرتغالی یکی از بهترین برنامه های هر توریستی در پرتغال است.

کلیسای اعظم ژرونیموس

جاذبه های گردشگری پرتغال: کلیسای اعظم ژرونیموس
کلیسای اعظم ژرونیموس

یکی از نفس گیر ترین و زیباترین سازه های تمام پرتغال همین کلیسای اعظم ژرونیموس (Jerónimos) است که در حاشیه رودخانه تاگوس و در بخش بِلِم شهر لیسبون قرار دارد. سازه این کلیسا بیش از 100 سال قبل ساخته شده و با وجود قرن شانزدهمی بودن معماری حیرت آور، و تزیینات خارق العاده ای دارد.

ورودی جنوبی این کلیسا بسیار زیباست و پر شده از مجسمه های حیرت آور؛ اما در واقع این حیات خلوت های ساخته شده به سبک مانولینی هستند که نظر هر توریستی را به خود جلب می کنند. نمای بیرونی این کلیسا شگفت آور است؛ اما درون این کلیسا قبر چندین چهره معروف پرتغالی قرار دارد از جمله؛ واسکو دا گاما، کاوشگر پرتغالی و شاعر معروف این سرزمین، لوییس دو کامئوس.

قلعه ماروائو

جاذبه های گردشگری پرتغال: قلعه ماروائو
قلعه ماروائو

این قلعه در مرتفع ترین نقطه کوهستان سرا دو سائو ممید قرار داشته و با این وجود جای هیچ تعجبی ندارد اگر بگویم بهترین ویو تمام اطراف را می توان از برج و باروی های ماروائو دید. این قلعه بنایی متعلق به قرن هشتم است اما تعداد بی شماری بازسازی در آن انجام شده و حالا هر بخش آن به دوران خاصی تعلق دارد. برج و باروهای تو در توی این قلعه از جذابیت های آن به شمار می آیند.

در کنار این برج و باروهای حیرت آور، قلعه ماروائو (Marvao) تعدادی پشت واره، جان پناه، دروازه و قلعه هم دارد که امروزه در آن نمایشگاهی متمرکز بر تاریخ ماروائو برگزار می کنند. این قلعه پادشاهان و تاجداران زیادی را به چشم دیده است؛ از عرب ها گرفته تا فرانسوی ها و اسپانیایی ها. بنابراین وقت گذاشتن و بازدید از این شاهکار تاریخی واقعا ارزش دارد.

پارک ملی دو پندا گرس (da Peneda-Gerês)

جاذبه های گردشگری پرتغال: پارک ملی دو پندا گرس
پارک ملی دو پندا گرس

این پارک محوطه بسیار بزرگی را پوشش داده و در بخش های شمال غربی پرتغال، هم راستا با مرز اسپانیا قرار دارد. پندا گرس، تنها پارک ملی کشور پرتغال است و با این وجود، رنگین کمانی از اکو سیستم های متفاوت، مناظر و کوه های سربه فلک کشیده در آن به چشم می خورد.

بر فراز دره های شیب دار و تپه های سرسبز این پارک، برکه های پوشیده از گل های رنگارنگ و جنگل های بکر این سرزمین قرار دارند. البته این پارک جدایی از مناظر طبیعی و محافظت شده، چندین روستای تاریخی دارد که مردمان آن همچنان به سبک و سیاق سنتی خود روزگار می گذرانند.

کلیسای اعظم آلکوباکا

جاذبه های گردشگری پرتغال: کلیسای اعظم آلکوباکا
کلیسای اعظم آلکوباکا

آلکوباکو (Alcobaca) یکی از اماکن دیدنی کشور پرتغال است. آلکوباکو مهم ترین و ارزشمند ترین سازه در شهر کوچک آلکوباکا و البته یکی از مهم ترین کلیسا ها در تمام شبه جزیره ایبریایی است. این کلیسا در سال 1153 توسط اولین شاه پرتغالی ها، آلفونسو هنریک ساخته شده و مجموعه ای عظیم به سبک معماری گاتیک با نماهای حیرت آور و مجسمه های شگرف است.

در حین بازدید از این کلیسای قرون وسطایی می توانید از ظرفدار خانه، محلی برای نگه داری ظروف مقدس کلیسایی، سالن ناهار خوری مقدس صومعه و تعداد بی شمارِ حیات خلوت های آن هم دیدن کنید. این سازه یکی از تاریخی ترین، هنری ترین و فرهنگی ترین سازه های دنیای مسیحیت است که هر ساله زوار ومسیحیانِ معتقد بسیاری در آن به عبادت و راز و نیاز می پردازند.

پونتا دا پیه داد

جاذبه های گردشگری پرتغال: پونتا دا پیه داد
پونتا دا پیه داد

پونتا دا پیه داد (Ponta da Piedade) از مکان های دیدنی پرتغال است، منظره ای کارت پستالی از سنگ هایی است که به دست امواج ناآرامِ اقیانوس آرام در شهر لاگوس، منطقه الگارو، به شکل باورنکردنی فرم گرفته اند. از زیبایی و شگفتی ستون های سنگی، قوس های صخره ای و غار های تهی شده به دست امواج، در کنار آبی فیروزه ای اقیانوس هر چه بگویم کم گفته ام.

این سنگ ها در پرتغال به «نشانه های رحمت» معروف بوده و در کنار زیباییِ دراماتیک خیلی هم خطرناک هستند. در عین حال، هر ساله تعداد بی شماری توریست با قایق یا کایاک به دلِ خطر می زنند تا این منظره را با چشمان خود ببینند. البته صخره نوردی از این سنگ های یاغی هم می تواند نوع دیگری از لذت برای دوست داران طبیعت باشد!

آلمندرس کراملچ (Almendres Cromlech)

جاذبه های گردشگری پرتغال: آلمندرس کراملچ
آلمندرس کراملچ

سازه این بنای به قرن ششم پیش از میلاد مسیح برگشته و درست بیرون از شهر اوورا قرار دارد. این بنا به شکل دایره وار و دور تا دور 95 ستون سنگی بنا نهاده شده که در گروه های کوچک در کنار هم قرار گرفته اند.

برخی از این ستون ها هنور طرح و نقش و نگار خود را حفظ کرده اند و برخی دیگر به دست بی رحم زمان سوراخ و تقریبا از بین رفته اند. آلمندس کراملچ بر فراز تپه قرار داشته و از این رو ویو فوق العاده ای به اطراف دارد. جالب است بدانید که این بنا در گذشته کاربرد مذهبی داشته اما در عین حال برای جشن ها و اهداف ستاره شناسی هم مورد استفاده قرار می گرفته است.

برج بلم

جاذبه های گردشگری پرتغال: برج بلم
برج بلم

یکی از جاهای دیدنی کشور پرتغال و آیکون ترین سازه های شهر لیسبون برج بلم (Belem) است که درست در دهانه رودخانه تاگوس قرار داشته و آب های اقیانوس آرام بر فراز آن قابل مشاهده است. این برج و باستونِ سفیدِ ساخته شده در سال 1519، در واقع نمادی از اکتشافات در گذشته است. برج بلم در واقع همان جایی است که کاوشگران پرتغالی سفر خود را از آن شروع می کردند.

برج بلم در واقع بخشی از استحکامات شهر بوده؛ اما چیزی از زیبایی معماری به سبک مانولینی کم ندارد. در کنار پنجره بندی های شگفت آور و جان پناه های بی شمارش، این آجر کاری ها و اهداف دریا نوری سازه هستند که بنا را تا این اندازه مهم می کنند. برج ساعت این بنا هم گوشه ای دیگر از زیبایی های آن است که دید فوق العاده ای به سمت رودخانه دارد!

شهر لیسبون پرتغال یکی از معروفترین مکان های گردشگری جهان است و مناطق زیبایی را در خود جای داده است.

عکس از دیگر جاهای دیدنی پرتغال

جاذبه های گردشگری پرتغال: شهر ابیدوس پرتغال
شهر ابیدوس پرتغال
جاذبه های گردشگری پرتغال: ریبیرا پورتو پرتغال
ریبیرا پورتو پرتغال
جاذبه های گردشگری پرتغال: قلعه ملی پنا
قلعه ملی پنا
جاذبه های گردشگری پرتغال: محله آلفاما لیسبون پرتغال
محله آلفاما لیسبون پرتغال

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.