تست بارداری با بزاق دهان (چقدر دقیق است؟)

یکی از روش های خانگی برای تشخیص بارداری انجام تست بارداری با بزاق دهان است که حدود 94 درصد دقت دارد. در تست بزاق میزان hcg موجود در آب دهان اندازه گیری می شود تا بفهمیم فرد باردار است یا نه.

امروزه روش های زیادی برای تست بارداری در خانه وجود دارد که از طریق آن ها می توانید اطمینان پیدا کنید که باردار هستید یا خیر. در هنگام بارداری زیاد شدن میزان بزاق دهان بسیار عادی است و می تواند یکی از موارد تشخیص بارداری باشد. یکی از نکاتی که پزشکان به مادران باردار برای کنترل میزان بزاق دهان توصیه می کنند استفاده از بیسکویت است. این موضوع شاید جالب به نظر برسد اما اخیرا دانشمندان انگلیسی از بزاق دهان برای تست بارداری استفاده کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که با اندازه گیری میزان بزاق دهان به راحتی می توان تشخیص داد که فرد مورد نظر باردار است یا خیر. در ادامه بیشتر در مورد اینکه آیا انجام تست بارداری با بزاق دهان امکان پذیر است یا خیر صحبت می کنیم و خواهیم گفت اگر تشخیص بارداری با بزاق دهان ممکن است چگونه انجام می شود.

تست حاملگی با بزاق دهان

بزاق مایع پیچیده ای است که حاوی نشانه های بسیاری از بیماری ها و انواع هورمون ها است. سطح این هورمون ها به طور قابل توجهی کمتر از سرم خون یا ادرار است. بنابراین، تنها یک آزمایش حساس امکان تشخیص آنها را فراهم می کند. هنگامی که باردار هستید، بدن شما هورمون بارداری، hCG (گنادوتروپین جفتی انسانی) را تولید می کند. بخشی از این هورمون از خون به بزاق می رود. سطح hCG در طول 3 ماه اول بارداری به سرعت در حال افزایش است. Salignostics تست بارداری منحصر به فرد SaliStick را توسعه داده است.

دانشمندان به تازگی از یک کیت تشخیص بارداری با اندازه گیری بزاق دهان برای تشخیص بارداری استفاده میکنند. این کیت شبیه به یک رژ لب میباشد و به آزمایش کودک احتمالی معروف است. میزان دقت این آزمایش تا 94 درصد ارزیابی شده است. این کیت یک جایگزین بسیار دقیق و بهتر از تست ادرار است.

این کیت می تواند حتی سطوح پایین hCG را در بزاق تشخیص دهد. این کیت مبتنی بر روش ایمونواسی جریان جانبی (LFIA) است. این مورد دقیقا همان چیزی است تهیه سایر تست های بارداری که می توانید در بازار پیدا کنید، استفاده می شود.

پس نتیجه می گیریم تشخیص حاملگی با بزاق دهان امکان پذیر است اما این تست در چه دوره ای از بارداری قادر به تشخیص حاملگی است و دقت آن چقدر است؟

همچنین بخوانید: تست بارداری با موبایل

زمان استفاده از تست بارداری با استفاده از بزاق دهان

این تست می تواند hCG (گنادوتروپین جفتی انسان) را از 1 روز پس از قاعدگی شما در بزاق تشخیص دهد. می توانید در هر زمانی از روز (30 دقیقه پس از نوشیدن یا خوردن) از این آزمایش استفاده کنید. کیت را به مدت چند دقیقه در دهان نگه داشته و بعد خارج میکنند.

تشخیص بارداری با بزاق دهان

نحوه انجام تست بارداری با بزاق دهان چگونه است؟

اندازه گیری گنادوتروپین جفتی بتا (β-hCG) در پلاسما و ادرار در حال حاضر برای تشخیص بارداری استفاده می شود. سطح β-hCG در بزاق معمولاً در حدود 3-4 هفته بارداری قابل تشخیص است و در طول بارداری افزایش می یابد.

همان طور که گفته شد میزان بزاق دهان در زمان بارداری بالاتر از حد طبیعی است و شاید بعد از احساس تهوع و بی بی چک افزایش بزاق دهان یکی از سریعترین روش های فهمیدن بارداری باشد. به طور عادی حدود 2 یا 3 هفته پس از بارداری با تغییر هورمون ها، فعالیت غدد بزاقی تغییر می کند و این موضوع باعث افزایش میزان ترشح بزاق می شود. غددی که در بدن میزان ترشح بزاق دهان را تحت کنترل دارند در زمان بارداری تحریک می شوند و فعالیتشان بیشتر می شود.

تهوع و حس ضعف و بیماری هنگام صبح خانم های باردار بسیار شدید است. با اینکه ترشج بزاق دهان بی ضرر است و مشکلی برای مادران ایجاد نمی کند، اما میزان استرس را در آن ها بالا می برد. این افزایش میزان آب دهان می تواند یکی از نشانه های بارداری باشد و به تشخیص بارداری کمک می کند.

دانشمندان امروزی ادعا می کنند در بزاق دهان خانم های باردار میزان هورمون استروژن و نمک بالا است. مشاهده بزاق دهان مادر باردار در زیر میکروسکوپ نشان دهنده این تغییرات و افزایش می باشد.

در این روش آزمایش قطره ای از بزاق مادر را روی لام می ریزند و پس از خشک شدن آن را مشاهده می کنند. در صورتی که بزاق به حالت کریستالی سرخسی دیده شود به این معنی است که تخمک گذاری نزدیک است.

اما یادتان باشد برای تشخیص بارداری بهتر است از روش های تایید شده و مطمئن استفاده کنید چرا که تشخیص حاملگی با بزاق دهان کاربردی نبوده و اطلاعات دقیقی نمی توان از آن بدست آورد.

در چه شرایطی تست بارداری مثبت کاذب است

سن ایده‌ آل برای بارداری

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.