برای جلوگیری از سفید شدن مو چه بخوریم؟

پیشگیری از سفید شدن مو با مصرف برخی مواد غذایی

موهای سفید یکی از بدترین پیامدهای سبک زندگی مدرن است. بروز سفیدی مو با بالا رفتن سن مشهود است. اما وقتی در اوایل 30 سالگی و گاهی حتی 20 سالگی متوجه آن ها می شوید ، کاملاً مأیوس کننده است. در این مقاله توصیه هایی برای جلوگیری از سفید شدن مو به شما عزیزان می شود.

موهای خاکستری و سفید نتیجه از دست دادن رنگدانه موهای شما هستند. هنگامی که رنگدانه کاهش قابل توجهی پیدا می کند، موها خاکستری می شوند. وقتی رنگدانه ای کاملاً وجود نداشته باشد، سفید می شود. هنوز علت دقیق این امر مشخص نشده است. تغییر رنگ مو با افزایش سن طبیعی است. موهای سفید تقریباً در هر زمان از زندگی ظاهر می شوند. بدن انسان دارای میلیون ها فولیکول مو یا کیسه های کوچک است که روی پوست قرار دارند. فولیکول ها مو و رنگ یا سلول های رنگدانه ای که حاوی ملانین هستند تولید می کنند. با گذشت زمان، فولیکول های مو سلول های رنگدانه خود را از دست می دهند و در نتیجه رنگ مو سفید می شود. در این پست، علل شایع سفیدی موها، راه هایی برای جلوگیری از سفید شدن مو را بررسی می کنیم، با ما همراه باشید.

جلوگیری از سفید شدن مو در طب سنتی

با تشخیص و درمان صحیح، پیشرفت موهای سفید می تواند متوقف شود. رژیم غذایی متعادل و مراقبت خوب از مو می تواند کمک کننده باشد. اما در برخی موارد، این روند برگشت ناپذیر است.

استفاده منظم از داروهای طبیعی ممکن است باعث کند شدن و احتمالاً برگشت موهای سیاه شود. اما موهای همه سرانجام شروع به سفید شدن می کند.

اگر ژنتیک یا پیری علت سفیدی مو باشد، هیچ چیز نمی تواند مانع این روند شود. با این حال، درمان سفیدی موها در صورتی که ریزش ناشی از بیماری باشد، می تواند رنگدانه های رنگی را بازگرداند.

هنگامی که رژیم غذایی و کمبود ویتامین ها دلیل سفید شدن زودرس موها هستند، اصلاح آن ها ممکن است مشکل را معکوس کرده یا از بدتر شدن آن جلوگیری کند. در زیر راه هایی برای جلوگیری از سفید شدن مو به صورت طبیعی به شما معرفی می شود.

1. پیشگیری از سفید شدن مو با رژیم غذایی مناسب

برای پیشگیری از سفید شدن مو می توانید مواد غذایی زیر را استفاده کنید.

 • استفاده برگ کاری برای حفظ رنگ موهای سیاه و حتی جلوگیری از سفید شدن زودرس موثر است.
 • انگور فرنگی غنی از آنتی اکسیدان ها و خواص ضد پیری دارد.
 • Amla به صورت پودر یا مکمل یافت می شود. این پودر را می توانید با روغن نارگیل مخلوط کرده و مستقیماً روی پوست سر بمالید.
 • چای سیاه می تواند موها را تیره تر، براق تر و نرم تر کند. می توان با خیساندن 3 تا 5 کیسه چای در 2 فنجان آب جوش، خنک کردن و اضافه کردن به موهای تمیز و مرطوب استفاده کرد. همچنین می توانید چای را با نرم کننده مخلوط کرده، به مدت 1 ساعت در موها بمانید و سپس آبکشی کنید.
 • کدو حلوایی به دلیل بازیابی رنگدانه مو و تحریک ریشه مو شناخته شده است. ماساژ منظم روغن کدو تنبل می تواند از سفید شدن موها جلوگیری کند.
 • اگر به دلیل کمبود ویتامین B12 در حال سفید شدن هستید، باید غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت بیشتری از جمله گوشت خوک، گوشت گاو و بره مصرف کنید. کسانی که از رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری پیروی می کنند، می توانند پس از مشورت با پزشک خود، مکمل ها یا محصولات غنی شده با ویتامین B12 را انتخاب کنند.
 • همچنین، غذاهای غنی از آنتی اکسیدان مانند انواع توت ها، انگور، سبزیجات برگ سبز و چای سبز مصرف کنید.

چه مواد غذایی از سفید شدن مو جلوگیری میکند

در اینجا لیست غذاهای مفید برای رشد موها و پیشگیری از سفیدی زودرس مو:

 • توت ها: سرشار از ویتامین C هستند.
 • گوشت: با کم خونی و کمبود آهن مبارزه می کند.
 • هویج: سرشار از ویتامین A
 • برگ کاری: سرشار از ویتامین B و مواد معدنی مانند سلنیوم، ید، روی و آهن است.
 • اسفناج: به تولید ملانین کمک می کند.
 • تخم مرغ: سرشار از ویتامین B12.
 • لوبیا: منبع غنی از پروتئین.
 • تخمه آفتابگردان: غنی از آنتی اکسیدان است.
 • گردو: منبع غنی مس است که به تولید ملانین کمک می کند.

برای جلوگیری از سفید شدن مو چه ویتامینی بخوریم

مواد معدنی که می توانند نقش مهمی در کاهش سفیدی و ترمیم مو داشته باشند عبارتند از:

 • فلز روی
 • آهن
 • منیزیم
 • سلنیوم
 • فلز مس

2. افزایش مصرف آنتی اکسیدان برای جلوگیری از سفید شدن مو

رژیم غذایی افراد در جلوگیری از سفید شدن مو نقش دارد. رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد.

غذاهای غنی از آنتی اکسیدان عبارتند از:

 • میوه و سبزیجات تازه
 • چای سبز
 • روغن زیتون
 • ماهی

هرکسی که موهای سفید ناشی از کمبود ویتامین دارد، باید غذاهای سرشار از این ویتامین ها را بیشتر مصرف کند.

به عنوان مثال، غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت منابع خوبی از ویتامین B12 هستند. شیر، ماهی آزاد و پنیر منابع ویتامین D هستند.

مکمل های ویتامین نیز می توانند کمبودها را برطرف کنند.

3. جلوگیری از سفید شدن مو با ترک سیگار

سبک زندگی شما تأثیر زیادی بر سلامت و رنگ موهای شما دارد. سیگار کشیدن اثرات نامطلوبی بر بدن شما دارد و می تواند به سفید شدن موها کمک کند. سیگار کشیدن اثرات نامطلوبی بر بدن دارد و به سفید شدن موها کمک می کند.

4. غذاهای حاوی فلز مس

بر اساس یک مطالعه در سال 2012، سطح پایین مس می تواند منجر به سفید شدن زودرس شود. منابع غذایی خوب مس عبارتند از جگر گاو، عدس، بادام، شکلات تلخ و مارچوبه.

5. جلوگیری از سفید شدن مو با افزایش مصرف ویتامین B12

موهای شما ممکن است به دلیل کمبود ویتامین B12 سفید شود. در این صورت، برگشت سفید شدن می تواند به سادگی با مصرف مقادیر کافی ویتامین باشد.

کمبود ویتامین B12 باعث کم خونی می شود و از دست دادن رنگدانه موها از علائم این بیماری است. این حالت را می توان با حفظ رژیم متعادل که مقدار مناسب ویتامین به شما می دهد برطرف کرد.

6. افزایش مصرف ویتامین B5 برای جلوگیری از سفید شدن مو 

ویتامین B5 به جلوگیری از شروع زود سفید شدن موها و بازگرداندن رنگ طبیعی مو کمک می کند. همچنین به رشد موها و رطوبت مو کمک می کند و غذاهای غنی از ویتامین B5 مانند قارچ، جگر گاو، تخم مرغ، غلات کامل، کلم بروکلی، تخمه آفتابگردان و غیره مصرف کنید.

7. سطح تیروئید را کنترل کنید

غده تیروئید بر تمام عملکردهای حیاتی بدن تأثیر می گذارد. کم کاری تیروئید می تواند منجر به سفید شدن زودرس موها شود. لازم است سطح تیروئید خود را زیر نظر داشته باشید تا بدانید آیا باعث از بین رفتن رنگدانه در موهای شما می شود یا خیر.

کم کاری تیروئید یک بیماری مزمن جدی است و ممکن است نیاز به مکمل هورمونی داشته باشد. برخی غذاها می توانند عملکرد غده تیروئید را مختل کنند. برای کنترل سطح تیروئید، رژیم غذایی خود را دنبال کنید.

8. از اشعه ماوراء بنفش دوری کنید

یکی از عوامل خارجی استرس اکسیداتیو، اشعه UV است که منجر به سفید شدن زودرس موها می شود. هنگام بیرون رفتن از خانه با روسری یا کلاه، از موهای خود مراقبت کنید.

داروهای خانگی برای درمان موهای سفید

طرفداران درمان طبیعی تعدادی از داروهای طبیعی برای موهای سفید را پیشنهاد می کنند. این شامل:

روغن نارگیل

قبل از خواب، روغن نارگیل را روی موها ماساژ دهید.

زنجبیل

هر روز یک قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده مخلوط با 1 قاشق غذاخوری عسل بخورید.

ملاس سیاه

یک روز در میان، یک قاشق غذاخوری ملاس سیاه (از آب نیشکر، نه از شکر چغندر) بخورید. اعتقاد بر این است که روند سفید شدن را معکوس می کند.

آملا Phyllanthus emblica

هر روز شش اونس آب تازه آملا بنوشید یا یکبار در هفته موهای خود را با روغن آملا ماساژ دهید. آملا به انگور فرنگی هندی نیز معروف است.

کنجد سیاه Sesamum indicum

دو تا سه بار در هفته، یک قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه بخورید تا روند سفیدی را کند کرده و احتمالاً معکوس شود.

Ghee

دو بار در هفته، موها و پوست سر خود را با گیاهی خالص (کره روشن) ماساژ دهید.

آمارانت (آمارانتوس)

سه بار در هفته، آب آمارانت تازه را به موهای خود بمالید.

آب گندم

هر روز یک تا دو اونس آب گندم تازه بنوشید یا روزانه 1 قاشق غذاخوری پودر سبوس گندم به سوپ ها و اسموتی های خود اضافه کنید.

پیاز

یک پیاز را رنده کنید و سپس با صافی آب آن را بگیرید. دو بار در هفته به پوست سر خود بمالید، بگذارید 30 دقیقه در محل بماند و سپس طبق معمول شامپو بزنید.

آب هویج

هر روز 8 اونس آب هویج بنوشید.

برگ کاری

از 1/4 فنجان برگ کاری و 1/2 فنجان ماست خمیری تهیه کنید. آن را روی موها و پوست سر خود بمالید و بعد از 30 دقیقه آن را بشویید.

آشواگاندا

مکمل ashwagandha را با غذا مصرف کنید. Ashwagandha همچنین به عنوان جینسنگ هندی شناخته می شود.

روغن بادام

قسمت های مساوی روغن بادام، آب لیمو و آب آملا را با هم مخلوط کنید. این مخلوط را روی موها و پوست سر خود ماساژ دهید. این روال را دو بار در روز به مدت سه ماه دنبال کنید.

رزماری

برای تهیه روغن رزماری یک قوطی 8 اونسی را با رزماری خشک شده پر کنید و سپس شیشه را تا بالای آن با روغن زیتون فوق بکر پر کنید. شیشه را به مدت چهار تا شش هفته در یک مکان آفتابی بگذارید و هر چند روز یکبار آن را تکان دهید. بعد از شش هفته از آن به عنوان روغن مو استفاده کنید.

رژیم غذایی مناسب و مراقبت های موضعی برای جلوگیری از سفیدی موها حائز اهمیت است. غذاهای معرفی شده در این مقاله را به رژیم غذایی خود اضافه کنید تا سفیدی موهایتان متوقف شود.

دلایل سفید شدن موها

رشد مو زمانی اتفاق می افتد که سلول های قدیمی به دلیل تولید سلول های جدید توسط فولیکول های مو به بیرون رانده می شوند و می ریزند. در دوره استراحت، موهای شما به طول عمر خود می رسد و می ریزد و یک تار جدید به جای آن رشد می کند. رنگ مو توسط ملانین تولید می شود. رنگدانه در موها، برخلاف پوست، پیوسته نیست. رنگدانه در مرحله کاتاژن کاهش می یابد.

 • با افزایش سن، مقدار رنگدانه ای که به هر تار مو وارد می شود، کاهش می یابد، به همین دلیل رنگ آن خاکستری و در نهایت سفید می شود.
 • کمبود ویتامین B-6  B12، بیوتین، ویتامین D یا ویتامین E در سفید شدن زودرس نقش دارد.
 • کمبود ویتامین D3، ویتامین B12 و مس و ارتباط آن ها با سفیدی مو اشاره کرد. این نشان می دهد که کمبودهای تغذیه ای بر رنگدانه ها تأثیر می گذارد و نشان می دهد که رنگ می تواند با مکمل ویتامین برگردد.
 • سفید شدن زودرس موها تا حد زیادی با ژنتیک ارتباط دارد.
 • نژاد و قومیت در سفید شدن مو نقش مهمی دارد. در سفیدپوستان از 20 سالگی شروع شده ولی در یک فرد در آسیا در 25 سالگی رخ می دهد و در نژاد آفریقایی-آمریکایی 30 سال سن سفیدی مو شروع می شود.
 • استرس اکسیداتیو باعث عدم تعادل می شود. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایداری هستند که به سلول ها آسیب می رسانند و باعث پیری و بیماری می شوند. استرس اکسیداتیو بیش از حد می تواند باعث توسعه بیماری ها، از جمله بیماری پیسی، رنگدانه های پوستی شود. پیسی ممکن است موها را به دلیل مرگ سلول ملانین یا از بین رفتن عملکرد سلول ها سفید کند.
 • برخی شرایط پزشک ، از جمله بیماری های خود ایمنی، ممکن است خطر ابتلا به سفیدی زودرس را در فرد افزایش دهد.
 • موهای سفید در آلوپسی آره آتا، یک بیماری پوستی خود ایمنی که باعث ریزش مو در پوست سر، صورت و سایر قسمت های بدن می شود، رایج است.
 • استرس ممکن است منجر به سفید شدن زودرس موها شود. استرس در زندگی وجود دارد، مانند استرس ناشی از آسیب، که منجر به سفید شدن زودرس می شود.
 • در بیشتر موارد، کمبود ملانین علت اصلی سفید شدن مو است. عدم تعادل در هورمون ها می تواند باعث سفیدی زودرس موها شود.
 • افراد سیگاری دو برابر بیشتر احتمال دارد قبل از 30 سالگی شروع به سفید شدن مو کنند.
 • رنگ های شیمیایی مو و محصولات مو، حتی شامپوها، می توانند به سفید شدن زودرس مو کمک کنند. بسیاری از این محصولات حاوی مواد مضر هستند که باعث کاهش ملانین می شوند.
 • پراکسید هیدروژن در رنگ موها یک ماده شیمیایی مضر است. استفاده بیش از حد از آن باعث سفید شدن موها می شود.
 • برخی بیماری های زمینه ای در از دست رفتن رنگدانه در موهای شما موثر است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.