راهکار برای درمان سریع آفتاب سوختگی صورت کودکان (درمان خانگی، روغن های گیاهی)

راه های درمان آفتاب سوختگی صورت کودکان

پوست کودکان بسیار حساس است و در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب به سرعت دچار آفتاب سوختگی می شود. شما برای درمان آفتاب سوختگی پوست صورت کودک از چه روشی استفاده می کنید؟ در ادامه چند راهکار برای درمان سریع آفتاب سوختگی صورت کودک ارائه شده.

در فصل تابستان و گرما با وجود اشعه ماورابنفش خورشید و تمایل کودکان به بازی و شنا در استخر یا حیاط منزل احتمال آفتاب سوختگی در کودکان زیاد میشود. حتی والدین باوجود اینکه تمام تلاش خود را انجام میدهند تا از آفتاب سوختگی کودکان جلوگیری کنند، اما این اتفاق می افتد. قرمزی و ناراحتی یا سوزش پس از چند ساعت در پوست صورت کودکان مشاهده شود. توجه داشته باشید آفتاب سوختگی های مکرر می تواند منجر به مشکلات عمیقی در پوست شود. قرار گرفتن کودکان در معرض آفتاب بدون محافظ بسیار خطرناک و آسیب رسان است.

در این مقاله شما را با آفتاب سوختگی در کودکان و راهکارهای درمان سریع آفتاب سوختگی صورت کودکان و همچنین پیشگیری از آن آشنا میکنیم. همچنین خواندن مقاله آموزش طرز تهیه ماسک برای آفتاب سوختگی پیشنهاد می شود.

علائم و علت آفتاب سوختگی پوست کودکان

علت اصلی آفتاب سوختگی قرار گرفتن پوست برای مدت زمان طولانی در معرض آفتاب بدون هیچ محافظی است. زمانی که پوست در معرض اشعه ماورا بنفش خورشید قرار بگیرد لایه بیرونی پوست ملتهب می شود.

بیشتر کودکان دو تا هفت روز پس از آفتاب سوختگی بهبود می‌یابند ولی بسته به این است که میزان آفتاب سوختگی کودکان تا چه حد زیاد باشد.

نور فرابنفش خورشید و آفتاب سوختگی پوست صورت کودکان

والدین باید آگاه باشند که اشعه فرابنفش A و B هر دو آسیب رسان هستند . اشعه فرابنفش بی آفتاب سوختگی را ایجاد می‌کند و اشعه فرابنفش ای باعث پیری پوست میشود. اشعه‌ی فرابنفش A مداوم‌تر است و عمیق‌تر به پوست نفوذ می‌کند. هر دو نوع اشعه باعث تخریب DNA پوست می‌شود و عامل سرطان پوست است.

بسیاری از والدین به نادرست تصور می کنند که نور خورشید فقط زمانی که به شدت می درخشد، خطرناک است اما کودک شما در روزهای مه آلود هم در معرض نور فرابنفش بیشتری قرار میگیرد. زیرا اشعه فرابنفش بنفش توسط شن و ماسه، برف و بسیاری از سطوح دیگر بر روی پوست منعکس میشود.

علائم و نشانه های آفتاب سوختگی پوست صورت کودکان

 • در 4 تا 6 ساعت اول، قرمزی در محل آفتاب سوختگی مشاهده می شود. پس از 12 ساعت قرمزی عمیق تر و دردناک خواهد شد.
 • قرمزی و گرمای پوست، درد، خارش در موارد خفیف آفتاب سوختگی ایجاد میشود.
 • قرمزی و تاول پوست، درد و سوزن سوزن شدن، ورم، سردرد، حالت تهوع، تب و لرز، سرگیجه از علائم نوع شدید آفتاب سوختگی است.

راهکار جهت بهبود آفتاب سوختگی در کودکان

اگر کودک شما حالت تهوع ، استفراغ ، سرگیجه یا خواب آلودگی دارد بلافاصله با پزشک تماس بگیرید.

اگر سوختگی کودک شما فقط قرمز ، گرم و دردناک است ، می توانید خودتان آن را درمان کنید.

در ادامه به ارائه راهکارهای ضروری برای بهبود و درمان آفتاب سوختگی سریع در کودکان پرداخته میشود.

کمپرس سرد برای آفتاب سوختگی در کودکان

کمپرس سرد را روی مناطق سوخته قرار دهید یا کودک را با آب خنک بشویید. به دفعات از کمپرس سرد استفاده کنید.

دوری از نور خورشید برای آفتاب سوختگی در کودکان

کودک خود را فورا از آفتاب دور کرده و به سایه ببرید. اگر کودک شما در حال آفتاب سوختگی است ، یا سایه ای پیدا کنید یا آن را ایجاد کنید ، یا به داخل خانه بروید. بیرون ماندن در معرض آفتاب  اوضاع را بدتر می کند.

دوش آب خنک 

یک حمام یا دوش خنک آفتاب سوختگی را تسکین داده است.

نوشیدن آب فراوان 

هر کسی که دچار سوختگی شده است باید بیش از حد معمول بنوشد. یک بطری آب پر کنید و از کودک بخواهید که مرتباً از آن بنوشد. به کودک خود مایعات فراوان بدهید

استفاده از ایبوپروفن برای آفتاب سوختگی در کودکان

برای تسکین درد به کودک خود ایبوپروفن یا استامینوفن بدهید.  به کاهش درد و تورم کمک میکند. اگر از دوز مصرفی فرزند خود مطمئن نیستید ، با پزشک خود تماس بگیرید.

آلوئه ورا برای آفتاب سوختگی در کودکان

از کرم های مرطوب کننده یا ژل آلوئه ورا برای آبرسانی بهتر استفاده کنید.

از محصولاتی استفاده کنید که حاوی آلوئه ورا هستند. این ماده به صورت گسترده در لوسیون ها و ژل ها موجود است (می توانید ژل خود را از برگهای آلوئه ورا بریزید) ، و برای پوست آفتاب سوخته بسیار تسکین دهنده است.

لباس مناسب 

 • کودک خود را با لباس سبک نخی و آستین بلند و شلوار بلند بپوشید.
 • از چتر ساحلی یا اشیای مشابه استفاده کنید تا جایی که ممکن است او را در سایه نگه دارید.
 • از او بخواهید کلاهی با لبه پهن استفاده کند.

کرم ضدآفتاب مناسب برای آفتاب سوختگی در کودکان

درمان سریع آفتاب سوختگی صورت کودکاناز کرم ضد آفتاب مناسب کودکان برای جلوگیری از اشعه ماورا بنفش آسیب رسان استفاده کنید.

راههای پیشگیری از آفتاب سوختگی صورت کودکان

 • از قرار گرفتن در معرض آفتاب تابستان بین ساعت 10 صبح و 4 بعدازظهر خودداری کنید.
 • از کودکان بخواهید از لباس های محافظ ، عینک آفتابی و کلاه استفاده کنند. از پوست آفتاب سوختگی با پوشیدن لباس سبک که جلوی آفتاب را می گیرد ، محافظت کنید.
 • کرم ضد آفتاب مناسب کودکان با SPF حداقل 30 که در برابر UVB و UVA بعنوان یک لایه محافظ روی پوست است، استفاده کنید.
 • کرم ضد آفتاب را 15 تا 30 دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب یعنی قبل از بیرون رفتن از منزل و بعد از شنا یا تعریق کودکان دوباره آن را استفاده کنید.
 • اگرچه بهترین راه برای محافظت از نوزادان 6 ماه یا کمتر ، استفاده از سرپوش هایی بعنوان سایه انداز است ، اما می‌توانید از کرم ضد آفتاب (با SPF حداقل 30) در نواحی کوچک در معرض، مانند صورت، استفاده کنید.

درمان های خانگی برای درمان و بهبود سریع آفتاب سوختگی کودکان

برای درمان خانگی آفتاب سوختگی صورت کودکان می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید.

جوش شیرین

یک لیوان جوش شیرین را در وان حمام آب سرد ریخته و هم بزنید حدودا 20 دقیقه در وان بمانید سپس با حوله نرم به آرامی خود را خشک کنید.

بلغور جو

یک لیوان بلغور جو را در وان حمام آب سرد ریخته و هم بزنید حدودا 20 دقیقه در وان بمانید پس از بیرون آمدن از وان با حوله نرم به آرامی خود را خشک کنید.

ماسک الوئه ورا

برگ آلوئه ورا را از وسط دو نیم کرده و ژل آن را خارج کنید و روی پوست خود بمالید و یا حتی میتوانید توسط میکسر پوره کنید و توسط پنبه روی پوست خود قرار دهید و پس از 20 دقیقه بشویید.

چای سبز

دو قاشق چای سبز را دم کنید و پس از 5 دقیقه که از دم کشیدن گذشت. چای سبز را داخل یخچال گذاشته تا سرد شود سپس توسط پنبه روی پوست خود بمالید و پس از 10 دقیقه با آب سرد شستشو دهید.

ماسک شیر و بلغور جو

 • مقداری یخ و کمی بلغور جو را یک لیوان شیر اضافه کنید و توسط پارچه یا پنبه بر روی پوست قرار دهید.
 • و مرتب این کار را تکرار کنید.
 • دمای سرد ،رگ های خون را منقبض کرده و ورم را کم کرده و شیر به تسکین درد کمک میکند.

ماسک عسل و زردچوبه

مقداری عسل را با کمی زردچوبه مخلوط کرده و به پوست آفتاب سوخته خود بمالید. رطوبت درون عسل برای التیام پوست مفید است. زردچوبه آنتی اکسیدان قوی برای درمان التهابات پوستی است. از این ماسک به دفعات استفاده کنید.

ماسک سیب زمینی برای آفتاب سوختگی

دو عدد سیب زمینی بزرگ را به قطعات کوچک ببرید. تکه ها را در میکسر ریخته تا خمیر شود. خمیر را روی پوست بمالید و پس از 20 دقیقه دوش بگیرید. این کار را تکرار کنید تا شاهد نتایج شگفت انگیزش باشید.

روغن های گیاهی مفید برای درمان آفتاب سوختگی

برخی روغن های گیاهی برای خارش، تورم و التهاب پوست ناشی از آفتاب سوختگی مفید هستند که در ادامه برخی از آن ها را معرفی می کنیم:

ویتامین ای

قرص ویتامین ای را از داروخانه تهیه کرده و توسط سوزنی سوراخ کنید و محتویاتش را به آرامی روی پوست ماساژ دهید، این روش را چندین بار در هفته انجام دهید و نشانه های بهبود در پوست خود را مشاهده کنید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل را در ناحیه آفتاب سوخته بمالید و به آرامی ماساژ دهید و این کار را تکرار کنید تا بهبودی حاصل شود.

روغن اسطوخودوس

یک قاشق روغن اسطوخدوس را با مقداری ژل آلوئه ورا مخلوط کرده سپس آن را روی پوست صورت خود بمالید تا ورم و التهاب پوست کم شود. خواص اسطوخودوس برای درمان سریع آفتاب سوختگی پوست صورت کودکان مفید است.

روغن بابونه

یک قاشق روغن بابونه را با مقداری ژل آلوئه ورا و شیر مخلوط کرده آن را روی پوست صورت خود بمالید تا ورم و التهاب پوست کم شود. بابونه نقش مهمی در کاهش التهاب و تورم دارد.

روغن اکالیپتوس

کمی روغن اکالیپتوس را با روغنهای گیاهی دیگری مانند رزماری و یا روغن هسته انگور مخلوط کرده و روزانه توسط پنبه به آرامی روی پوست خود بمالید و پس از 20 دقیقه پوست خود را با آب سرد آبکشی کنید.

اکالیپتوس و انواع روغنهای گیاهی در درمان التهابات پوستی نقش مهمی دارند.

ماسک روغن شمعدانی

یک قاشق روغن شمعدانی را با 5 قاشق روغن نارگیل مخلوط کنید. آن را به خوبی و به طور مستقیم روی پوستتان بزنید. دو بار در روز انجام دهید و نتایج عالی آن را مشاهده کنید.

ماسک روغن دانه هویج

دو قاشق روغن دانه هویج را با روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کرده و روی ناحیه آفتاب سوخته به آرامی بمالید و پس از 20 دقیقه با آب سرد شستشو دهید.

ماسک روغن کندر

روغن کندر را به اندازه یک قاشق با روغن هسته انگور مخلوط کنید و روزانه به آرامی با استفاده از پنبه روی پوست خود بمالید و پس از 20 دقیقه پوستتان را با آب سرد بشویید. خوردن دمنوش کندر نیز می تواند مفید باشد.

ماسک روغن درخت چای

چند قطره روغن درخت چای را با مرطوب کننده پوست ترکیب کنید. این مخلوط را روزانه روی پوستتان بمالید.

حتی میتوانید چند قطره روغن درخت چای را با روغن بادام شیرین مخلوط کنید. مقدار از مخلوط را به ناحیه آفتاب سوخته خود بمالید. اینکار را دو بار در روز انجام داده و علائم آفتاب سوختگی را کم کنید.

ماسک روغن چوب صندل

یک قاشق روغن صندل چوب را با روغن نارگیل را به خوبی مخلوط کنید و آن را به ناحیه آفتاب سوخته خود بمالید. این درمان را دو بار در روز انجام دهید تا تورم پوست آرام شود.

ماسک روغن لیمو

سه قاشق ژل آلوئه ورا با چند قطره روغن لیمو و چند قطره روغن درخت چای ترکیب کنید.

دو بار در روز به پوست بمالید.

ماسک روغن مانوکا

چند قطره روغن مانوکا را با دو قاشق چای خوری روغن آووکادو مخلوط کنید و با پنبه به آرامی دو بار در روز روی پوست خود که در اثر نور خورشید دچار سوختگی شده است، بمالید.

ماسک روغن نرولی

چند قطره روغن نرولی را با دو قطره روغن اسطوخودوس و مقداری روغن گل رز مخلوط کرده و روی سوختگی پوست صورت بمالید. دو بار در هر روز انجام دهید.

ماسک روغن گل رز

جند قطره روغن گل رز را با دو قاشق ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. این ترکیب را دو بار در روز روی پوست سوخته خود بمالید و مرتبا تکرار کنید تا شاهد نتایج آن باشید.

ماسک روغن آرگان

چند قطره روغن آرگان را با دو قاشق ژل آلوئه ورا ترکیب کنید و این مخلوط را دو بار در روز به سوختگی پوست صورت خود بزنید.

ماسک روغن منتول

روغن منتول را با مقداری از روغن نارگیل ترکیب کنید و مخلوط را دو بار در روز به ناحیه سوختگی خود بزنید.

ماسک روغن همیشه بهار

روغن گل همیشه بهار را با دو قاشق چای خوری بادام شیرین مخلوط کرده سپس مقداری از مخلوط را توسط پنبه به آرامی روی پوست خود بمالید.

امیدواریم که توانسته باشیم با معرفی انواع درمانهای سریع و خانگی ساده گامی مثبت در جهت رفع آفتاب سوختگی پوست صورت و بدن کودک شما برداشته باشیم و شما را با راه های درمان آفتاب سوختگی سریع پوست کودکان و نحوه پیشگیری از آن آشنا کرده باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.