فواید دوش آب سرد برای جسم و روان و کاهش وزن + چند توصیه

برخی خواص و مزایای دوش گرفتن با آب سرد تقویت ایمنی، دوری از استرس، زیبایی پوست و مو، افزایش انرژی و تمرکز است. برای خواندن همه فواید و معایب دوش آب سرد و دوش آب گرم همراه ما باشید.

مزایای دوش آب سرد برای سلامتی چیست؟ دوش گرفتن با آب سرد چه معایبی دارد؟

اگر بدانید که دوش گرفتن با آب سرد تا چه اندازه برای بدن مفید است از این به بعد دمای آبی که با استحمام می کنید را پایین می آورید. دوش آب سرد یکی از بهترین راه ها برای کاهش دمای بدن است. حالا به این نکته می رسیم که اصلا دوش آب سرد یعنی چه؟ دوش گرفتن با آب سرد یعنی شستن بدن با آب 21 درجه سانتیگراد. همان طور که کاملا مشخص است دوش گرفتن با این آب می تواند خیلی راحت و بدون دردسر دمای بدن شما را پایین بیاورد.

خواص دوش آب سرد

تا به اینجای کار تنها یکی از مزایای دوش گرفتن با آب سرد را عنوان کردم که آن هم کاهش دمای بدن و پاک کردن عرق در اثر گرمای تابستان است. اما آیا می دانستید مزایا و خواص دوش آب سرد خیلی بیشتر و عمیق تر از این هاست؟ در این مطلب به چندین مورد از مزایای باور نکردنی دوش گرفتن با آب سرد اشاره خواهم کرد. با من و مجله «مینویسم» در ادامه همراه باشید.

تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی از ضرب المثل های قدیمی انگلیسی اینگونه ادعا می کند که: «روزی یک سیب بخور تا کارت به دکتر و درمان نکشد». اما آیا می دانستید دوش آب سرد هم مانند سیب خوردن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند؟ مطالعات نشان داده است که روزانه یکبار دوش آب سرد گرفتن تعداد گلبول های سفید خون را افزایش می دهد. این گلبول های سفید در برابر بیماری ها از بدن دفاع کرده و با انواع عفونت ها مبارزه می کنند.

علاوه بر این تحقیقات در مورد خواص دوش آب سرد نشان داده است که دوش آب سرد متابولیسم پایه را افزایش داده و به تولید هر چه بیشتر چربی قهوه ای که در نهایت به انرژی تبدیل می شود کمک می کند. پس اگر به دنبال این هستید که سبک زندگی خود را تغییر داده و عادت های بهتری را جایگزین عادت های بد قبلی بکنید، دست بجبانید! دوش آب سرد یکی از همین تغییر های خوب است که می تواند در کنار رژیم غذایی سالم و ورزش روزانه، شما را به سلامت فیزیکی و روانی نزدیک تر کند.

جالب است بدانید که دوش آب سرد قبل از خواب می تواند به بالا بردن کیفیت خواب شما هم کمک کند. البته اگر زمان خواب و دوش گرفتن را درست در نظر گرفته باشید.

دور کردن استرس های روانی و فیزیکی از بدن

تصور کنید که بعد از سپری کردن روزی پر از مشغله به رختخواب می روید تا کمی استراحت کنید . اما به جای خواب با سیلی از افکار مزاحم و استرس زا رو به رو می شوید. اجاره خانه این ماه را داده ام؟ ارائه فردا، جلوی همکاران و مدیران شرکت بی دردسر خواهد بود؟ کدام یک از موارد لیست کارهای امروز را جا انداخته ام؟ اگر چنین افکار مزاحم و استرس آوری به سراغ تان آمد معطل نکنید و دوش آب سرد بگیرید! یکی از فواید دوش گرفتن با آب سرد از بین بردن تنش و استرس است.

اضطراب و افسردگی دو مورد از روتین ترین مشکلات زندگی هر کسی در دنیای مدرن امروز است. خوشبختانه راه بسیار ساده ای برای مدیریت این دو مشکل بزرگ وجود دارد و ان هم چیزی نیست جز، دوش آب سرد گرفتن! ثابت شده است که هفته ای چند بار دوش آب سرد به مدت 5 تا 10 دقیقه می تواند سلامت روان را به شکل چشمگیری افزایش دهد.

جالب است بدانید که در مطالعات ثابت شده است که دوش آب سرد منجر به افزایش اندورفین، هورمون سرخوشی و کاهش کورتیزول، هورمون استرس زا در بدن می شود. در واقع اندروفین با خنک شدن بدن در اثر دوش گرفتن با آب سرد ترشح شده و در نهایت فرد حس بهتری پیدا می کند.

حالا که حرف استرس به میان آمد باید به این نکته هم اشاره کنم! دوشگرفتن با آب سرد، سوزش ماهیچه ها را که در اثر کار فرساینده و استرسِ پس از آن به وجود می آید، برطرف می کند. به همین دلیل است که بسیاری از ورزشکاران حرفه ای پس از یک جلسه تمرین سخت در وان پر از یخ ریکاوری می کنند.

تقویت تمرکز و خلاقیت

وقتی صحبت از روتین های روزمره زندگی باشد، دوش آب سرد تاثیری خیلی بیشتر از دور کردن استرس خواهد داشت! اعجاب انگیز است که دوش گرفتن با آب سرد می تواند مغز را تحریک کرده و تمرکز و میزان انرژی کل بدن را هم بالا ببرد. دوش گرفتن با آب سرد موجب می شود کمی به آرامش برسید و برای مدتی هم که شده لیست کارهای روزمره را از یاد ببرید.

دوش آب سرد، بدن تان را بیدار کرده و کمک می کند تا هوشیاری بیشتری داشته باشید. شوک ناشی از آب سرد باعث می شود نفس های عمیق تری کشیده و در نتیجه در طول روز پر انرژی تر باشید. هر چه دم عمیق تری کشیده و بازدم عمیق تری داشته باشید، کربن دی اسید بیشتری از بدن خارج می شود. در نتیجه این امر، در سراسر بدن شما مقدار کمتری از کربن دی اکسید موجود بوده و تمرکز شما هم بالاتر می رود؛ درست مانند تاثیری که مدیتیشن روی بدن دارد.

تاثیر اعجاب انگیز روی پوست و مو

دوست دارید پوستی زیبا و درخشنده، همراه با موهایی سالم و براق داشته باشید؟ راز جادویی داشتن پوست و مویی زیبا در آب سرد نهفته است. آب سرد چربی طبیعی مو و پوست را حفظ می کند. علاوه بر این کوتیکول های مو هم حفظ شده و در نهایت موهایی براق خواهید داشت!

شستن موها با آب گرم چربی سر را از بین برده و موجب خشک شدن مو می شود. آب سرد تورم را کاهش داده و پف پوست را می خواباند.

افزایش هوشیاری و انرژی

با کمک آب سرد می توان هوشیار شده و انرژی بیشتری داشت. آب سرد منجر به بالا رفتن کیفیت تنفس شده و جذب کربن دی اکسید را کاهش می دهد. در نتیجه بدنی هوشیار تر و پر انرژی تر خواهید داشت. دوش گرفتن با آب سرد یکی از بهترین راه ها برای شوکه کردن بدن پیش از اتفاق های بزرگ در زندگی است.

خواص دوش آب سرد برای کاهش وزن

همان طوری که پیش از این هم اشاره شد، آب سرد متابولیسم را افزایش می دهد. آب سرد تولید چربی قهوه ای را در اطراف گردن و شنه ها افزایش می دهد. این نوع چربی همانی است که از سوزاندن آن انرژی به دست می آید. البته باید به این نکته مهم هم اشاره کنم که دوش آب سرد به تنهایی نمی تواند منجر به کاهش وزن شود. باید در کنار این موضوع رژیم غذایی را هم رعایت کرده و به طور منظم ورزش کرد.

همچنین بخوانید: عوارض دوش بعد از غذا

کاهش سوزش عضلات و خستگی مزمن

دوش گرفتن با آب سرد منجر به ریلکس شدن عضلات می شود. شاید به همین دلیل است که دوش گرفتن با آب سرد پس از ورزشی خسته کننده منجر به ریکاوری و حس سرزندگی می شود! آب سرد حس درد را به حداقل میزان ممکن می رساند. در واقع آب سرد ترشح هورمون های بی حس کننده را تحریک می کند. شاید به همین دلیل است که ورزشکاران حرفه ای برای داشتن عملکردی بهتر در وان پر از یخ غوطه ور می شوند. البته ورزشکاران برای پایین آوردن سریع ضربان قلب هم از وان یخ استفاده می کنند. سرما خیلی زود ضربان قلب را پایین می آورد.

کاهش تورم

دوش گرفتن با آب سرد موجب می شود گردش خون در سطح بدن محدود و در نواحی عمیق تر بیشتر شود. این پروسه دمای بدن را در حالت ایده آل نگه می دارد. بر همین اساس، دوش آب سرد می توان از ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری کرده کرده و سطح آب بدن را به شکل قابل ملاحظه ای حفظ کند!

برطرف کردن خارش پوست

آب سرد خارش پوست را به حداقل می رساند. بنابراین اگر مشکلات پوستی مانند اگزما دارید از این طرفند برای کاهش و درمان خانگی خارش پوست استفاده کنید.

چگونه دوش آب سرد بگیریم؟

تا به این جای کار ثابت شد که دوش گرفتن با آب سرد مزایای زیادی برای بدن و روان ما دارد. در عین حال خیلی خوب می دانم که دوش گرفتن با آب سرد چندان راحت نبوده و برای خیلی ها تقریبا غیر ممکن است! در عین حال باید بدانید که برداشتن کوچک ترین قدم ها در نهایت منجر به تغییرات بزرگ خواهد شد.

بنابراین باید شجاع باشید و از قدم های کوچک شروع کنید! مثلا سعی کنید که در انتهای هر بار حمام رفتن دمای آب را کمی پایین بیاورید. نهایتا تلاش کنید تا در لحظات پایانی آب را به کمترین دمای ممکن رسانده و از 30 ثانیه تا یک دقیقه زیر دوش آب سرد بیاستید! این یکی از بهترین استراتژی های ممکن برای عادت کردن به آب سرد و بهره مند شدن از مزایای آن است.

معایب دوش گرفتن با آب سرد

آب سرد دمای بدن را پایین می آورد و ممکن است خیلی طول بکشد تا بدن به دمای طبیعی خود بازگردد. بنابراین اگر بیمار هستید دوش گرفتن با آب سرد را امتحان نکنید. دمای پایین آب سرد برای سیستم ایمنی شما در شرایط بیماری اصلا خوب نیست. بهترین راه مدارا کردن با بدن و متعادل نگه داشتن دماست!  

معایب دوش گرفتن با آب گرم

تا اینجا درباره خواص دوش آب سرد برای بدن گفتیم. حالا ببینیم دوش آب گرم چه تاثیری بر روی بدن دارد؟

 مضر بودن برای پوست

آب گرم به سلول های کراتین ساز که در لایه های بیرونی پوست هستند آسیب می رساند. آب گرم منجر به خشکی پوست شده و از ماندن رطوبت در سلول ها جلوگیری می کند. آب گرم، همچنین، مشکلات پوستی مانند اگزما را وخیم تر می کند. خشکی پوست ناشی از شستن بدن با آب گرم در نهایت منجر به بیماری های مزمنی مانند خارش پوست می شود.

افزایش فشار خون

افرادی که بیماری فشار خون بالا دارند باید به شدت از دوش گرفتن با آب گرم خودداری کنند. چرا که آب گرم منجر به افزایش فشار خون می شود.

خشک و وز شدن موها

شستن موها با آب گرم منجر به خشک و وز شدن موها می شود. آب گرم چربی طبیعی موها و پوست سر را از بین می برد. در نهاتیت موهایی خشک و وز خواهید داشت.

حرف آخر …

دوش گرفتن با آب ولرم یکی از بهترین راه ها برای شستن بدن است. البته می توان در یک بار حمام رفتن، آب را از خیلی گرم به خیلی سرد تغییر داد. دوش گرفتن با آب سرد برای فصول گرمی مانند تابستان عالی است. در عین حال دوش آب گرم در فصول سردی مانند زمستان می تواند راهگشای بسیاری از بیماری ها باشد.

خیلی ها اینطور تصور می کنند که دوش آب گرم قبل از خواب تاثیر زیادی در کیفیت آن دارد. باید بدانید که تاثیر آب سرد در بالا بردن کیفیت خواب خیلی بیشتر از آب گرم است. دوش آب سرد می تواند پس از یک روز کاری سخت یا پس از ورزشی سخت، شل کننده عضلات باشد. این در حالی است که توصیه می شود پس از ماساژ دوش آب گرم بگیرید.

افرادی که مشکلات پوستی مانند اگزما و راش پوستی دارند نباید دوش آب گرم بگیرند. دوش آب گرم برای بیمارانی که آرتروز دارند بسیار عالی است. این در حالی است که آب سرد تورم ناشی از آسیب را از بین می برد.

حرف آخر این است که در انتخاب آب سرد یا گرم برای استحمام باید در درجه اول وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید. پس از بررسی می توان به این نتیجه رسید که برای هر فردِ نوعی، دوش گرفتن با چه آبی بهتر است!

سوالات متداول در مورد دوش گرفتن با آب سرد

مدت زمان دوش گرفتن چند دقیقه باید باشد؟

توصیه می شود که هر کسی 5 تا 10 دقیقه دوش بگیرد. این زمان برای سرحال شدن و پاکسازی پوست کافی است.

ایده آل ترین زمان برای دوش گرفتن کی است؟

بهتر است صبح ها دوش آب سرد و شب ها پیش از خوابیدن دوش آب گرم بگیرید.

آیا می توان هر روز دوش آب سرد گرفت؟

اگر مشکل زمینه ای ندارید بله می توانید روزانه با آب سرد دوش بگیرید.

دوش گرفتن با آب داغ به صورت روزانه چطور بدن مان را تحت تاثیر قرار می دهد؟

آب داغ  منجر به خشکی پوست شده و به لایه کراتین دار پوست آسیب می رساند.

برای کاهش وزن با آب سرد چند دقیقه باید زیر دوش بمانیم؟

پیش از اقدام به اینکار اول وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید. اگر با آب سرد مشکلی ندارید، اذیت نمی شوید و درست آن روی سکه، از آن لذت می برید، اقدام به دوش گرفتن با آب سرد کنید.  بهترین زمان ممکن برای دوش گرفتن با آب سرد 5 تا 10 دقیقه است. اما اگر در طول این مدت بی حسی به سراغتان آمد یا رنگ پوست شما به سفید یا بنفش تغییر کرد فورا از زیر دوش خارج شوید.

15 دقیقه دوش آب سرد گرفتن چند کالری می سوزاند؟

15 دقیقه دوش گرفتن با آب سرد 62 کالری می سوزاند.

چالش 30 روز دوش گرفتن با آب سرد چگونه است؟

این چالش به این منظور طراحی شده تا هر کسی از نقطه امن و روتین زندگی خود خارج شده و در راه تغییر برای پیشرفت قدمی بردارد. پیشنهاد می شود حداقل 21 روز از 30 روز آینده خود را با آب سرد دوش بگیرید.

آیا دوش آب سرد به رشد موها کمک می کند؟

هیچ اطلاعات علمی و شواهدی مبنی بر تاثیر آب سرد بر رشد موها وجود ندارد. توصیه می شود برای رشد بهتر و بیشتر موها از محصولاتی با پی هاچ مناسب و نرم کننده ای خوب استفاده کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.