تخم شوید چیست و چه خواص و مضراتی دارد

«تخم شوید چیست و چه خواص و مضراتی دارد»

سلام دوستان در این پست قصد داریم شما را با خواص شگفت انگیز تخم شوید آشنا کنیم. شوید یکی از سبزیجات معطر و پرطرفدار در ایران است که بصورت تازه و خشک در اکثر غذا ها و حتی ترشی های ایرانی دیده می شود. جدا از فواید و خواص بی نظیر سبزی شوید،  تخم شوید دارای خواص درمانی شگفت انگیزی است. که درادامه به شرح آنها می پردازیم.

حتما بخوانید : خواص بی نظیر گل خرزهره

تخم شوید چیست؟

شاید برای شما هم مثل من این سوال پیس آمده باشد تخم شوید چیست ؟ و دارای چه طبعی است؟

شوید نوعی سبزی دارای برگهای سوزنی و گلهای چتری سفید تا زرد با دانه‌ های ریز است که برای اولین برای در کشور هایی ظیر : ایران، هندوستان و مصر روییده و سپس از این کشورها به سایر نقاط جهان منتقل گشته است.

و اما دانه شوید و یا تم شوید بصورت بیضی به اندازه ۴ میلی‌متر و پهنای ۳ میلی‌متر است و دارای رنگی قهوه ای روشن ، اطرافش خط باریکی به رنگ زرد ، بوی تند و خواص درمانی و دارویی بسیاری است. به وضوح می توان گفت که طبع تخم شوید گرم و خشک است.

فواید و خواص تخم شوید

از خواص درمانی تخم شوید می توان به درمان بیماری های دستگاه گوارش همچون: درمان ورم و زخم معده و سوء هاضمه اشاره نمود. جالب است که بدانید از دم کرده تخم شوید نیز می توانید برای درمان بواسیر، افزایش شیر مادران شیرده، باد فتق، سکسکه و کاهش چربی خون استفاده نمایید.

 • خواص تخم شوید برای درمان حالت تهوع و استفراغ :

از آنجایی که تخم شوید هضم کننده غذا، مقوی معده و بادشکن میباشد امروزه از آن در طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری ها همچون حالت تهوع ، استفراغ و همچنین تشنج از آن استفاده می شود. کافیست 4 تا 8 گرم تخم شوید را در یک لیتر آب دم کنید و بعد از هر غذا یک استکان میل نمایید. همچنین میتوانید روزانه مقدار 2 تا 3 گرم گرد شوید را مصرف کنید.

 • درمان لاغری با تخم شوید : افرادی که از لاغری رنج می برند دیگر نگران نباشند زیر استفاده از تخم شوید بهترین روش افزایش وزن است تخم شوید با زیاد کردن اشتها باعث افزایش وزن می گردد. نفخ و دل درد نوزاد نیز پیشگیری می کند.
 • درمان بیماری های دستگاه تناسلی با تخم شوید : درمان بیماری های دستگاه تناسلی از دیگر خواص تخم شوید می باشد ، که بیمار می تواند از گرد تخم شوید به مقدار 2 تا 3 گرم در روز مصرف نمایید.
 • خاصیت تخم شوید بر درمان باد فتق :

می دانید که کشور پهناور چین دارای در طب سنتی دارای قدمت چند صد ساله می باشد از این رو آنها تخم شوید را برای درمان باد فتق بسیار موثر دانشته اند. جهت درمان باد فتق باید از پودر تخم شوید استفاده کنید. برای تهیه پودر باید حدود 40 گرم تخم شوید را بو دهید و یا سرخ کنید بطوریکه کاملا قهو ه ای شود، سپس آنرا کاملا آسیاب کنید تا بصورت پودر در آید و بعدا آنرا باسرکه سیبمخلوط کرده و میل کنید.

فواید و خواص تخم شوید

 • فواید تخم شوید بر درمان سکسکه : یکی از خاصیت بی نظیر تخم شوید ، درمان سکسکه است که امروزه از تخم شوید در طب سنتی برای آرام کردن سکسکه توصیه می شود.
 • درمان خروپف با خوردن تخم شوید : مصرف تخم شوید برای کسانی که در خواب خر و پف میکنند مفید است.
 • درمان دلدرد حیوانات با تخم شوید : یکی از جالب ترین خواص دارویی و درمانی تخم شید درمان دلدرد حیوانات است. اکثر دامداران قدیمی از این موضوع مطلع اند. بطور مثال جهت رفع دلدرد گوسفند و بز خوردن ۶۰۰ گرم تخم شوید کافی است.
 • درمان بیماری های مقعدی همچون بواسیر با تخم شوید :

یکی دیگر از فواید درمانی تخم شوید ، درمان بواسیر است. کسانیکه از بیماری بواسیر رنج می برند کافیست مقداری شوید سوخته یا سوخته تخم شوید را با کمی عسل مخلوط نمایید و در اطراف محل مقعد بمالند.

 • درمان چربی خون با استفاده از تخم شوید امکان پذیر است.
 • از خواص تخم شوید در طب سنتی به عنوان یک مسکن قوی برای تسکین درد کلیه ها و درد مثانه استفاده می گردد.
 • جالب است بداند مصرف شوید یا تخم آن، اثر آرام بخش در ناراحتی های عصبی دارد.

خواص تخم شوید در بارداری و پس از زایمان

خب دوستان در این بخش از مقاله به بررسی خواص خوردن تخم شوید در بارداری می پردازیم.

کاهش درد زایمان با دم کرده تخم شوید،  درد زایمان طبیعی کابوس شبانه مادران باردار است ، نگران نباشید دم کرده تخم شوید برای نوعی مسکن درد زایمان شناخته شده است. اما از آنجاییکه تخم شوید در بارداری باعث سقط جنین می شود از خوردن آن چه بصورت دمنوش و چه بصورت گرد در صول بارداری پیشگیری نمایید.

مادران پس از زایمان می توانند برای افزایش حجم شیرشان از تخم شوی استفاده نمایند همچنین خوردن دم کرده تخم شوید، نفخ شیر مادر را از بین میبرد و بنابراین از بروز  نفخ و دل درد نوزاد نیز پیشگیری می کند.

مضرات تخم شوید در بارداری

دانشمندان بر این باورند که خوردن تخم شوید در بارداری بسیار خطرناک می باشد و در برخی وارد باعث سقط جنین نیز می گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.