خواص روغن چوب صندل برای سلامتی و نحوه استفاده

فواید روغن چوب صندل

روغن چوب صندل در بسیاری از عطرها و خوشبوکننده‌های هوا یافت می‌شود که در واقع از یک درخت ارزشمند به دست می‌آید. روغن چوب صندل عموماً برای رایحه‌ی کلاسیک و منحصر به فردش شهرت دارد. با این وجود، ارزش این روغن فراتر از بو و رایحه است. روغن چوب صندل دارای مزایای بسیار زیادی برای سلامتی است. برخی از خواص روغن چوب صندل را در این نوشته بخوانید.

روغن چوب صندل از چوب و ریشه‌های درختی با نام علمی santalum album یا درخت چوب صندل هندی به دست می‌آید. این درخت از جمله ارزشمندترین درختان سراسر جهان به شمار می‌رود. محصولات حاصل از آن در سراسر جهان بکار می‌روند. روغن چوب صندل هندی و آفریقایی نیز در گذشته وجود داشته‌اند اما دیگر به صورت گسترده در دسترس نیستند. چوب صندل و روغن ضروری حاصل از آن، به عنوان جایگزین برخی از داروها کاربرد دارند. از این روغن طبیعی به طور سنتی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده شده است. اکثر موارد کاربرد سنتی آن از نظر علمی آزمایش نشده‌اند. با این وجود، برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که خواص روغن چوب صندل ممکن است در درمان بیماری‌های خاصی موثر باشد.

فواید روغن چوب صندل از گذشته تا به امروز

روغن ضروری چوب صندل دارای کاربردهای سنتی بسیار زیادی است. برای قرن‌هاست که روغن چوب صندل هندی یک ماده‌ی اولیه‌ی محبوب در طب سنتی هندی بوده است. از این روغن خاص در طب سنتی چینی نیز به وفور استفاده شده است.

به طور کلی، روغن چوب صندل یکی از روغن های گیاهی برای پوست بوده و در درمان یا تسکین بیماری‌هایی از قبیل موارد زیر بکار گرفته شده است:

سرماخوردگی معمولی

عفونت‌های ادرار

مشکلات کبد یا کیسه صفرا

مشکلات گوارشی یا هضم

مشکلات عضلانی

اختلالات روانی

بواسیر

درمان خارش

علاوه بر فواید روغن چوب صندل که در بالا ذکر شد روغن چوب صندل برای رفع تیرگی زانو و تهیه ماسک برای لک کبدی و درمان آفتاب سوختگی نیز کاربرد دارد.

رایحه‌ی چوب صندل، یک انتخاب محبوب برای بکارگیری در عطرها و رایحه‌درمانی به شمار می‌رود. در رایحه‌درمانی، روغن‌های خوشبو به منظور بهبود سلامت فیزیکی و روان فرد استفاده می‌شوند. بسیاری از فرهنگ‌های باستان بر رایحه‌درمانی اعتقاد داشته‌اند و دارند. این روش درمان امروزه نیز در میان مردم بسیار محبوب است.

 

برخی از کاربردهای روغن چوب صندل با دانش مدرن آزمایش شده‌اند. مطالعات بسیار کمی در زمینه‌ی ارزیابی مزایای این روغن ضروری برای سلامتی انجام شده است. به همین دلیل است که پژوهش علمی بر روی مزایای سلامتی روغن ضروری چوب صندل بسیار محدود است.

دیگر خواص روغن چوب صندل

برخی از مطالعات از این ایده که روغن چوب صندل برای سلامتی انسان مفید است، پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، تحقیقات نشان می‌دهند که روغن چوب صندل ممکن است برای موارد زیر مفید باشد:

ضد التهاب

کنترل اضطراب و پریشانی

کمک به بهبود زخم

محافظت از بدن در برابر سرطان پوست

مبارزه با باکتری‌ها.

چوب صندل از طریق تغییر سیگنال‌دهی سلولی در بدن ممکن است دارای اثرات ضد التهابی باشد. مدارک و شواهدی وجود دارد که چوب صندل می‌تواند به کاهش تورم در اختلالات پوستی از قبیل درماتیت کمک کند.

کنترل اضطراب و پریشانی با بوی روغن چوب صندل

مطالعه‌ی انجام گرفته بر روی 87 زن تحت درمان بیوپسی پستان نشان داد که رایحه‌درمانی به کمک اسطوخودوس، چوب صندل و نعناع فلفلی می‌تواند موجب کاهش سطح اضطراب و استرس شود. سطح اضطراب این زنان در ابتدا و پس از رایحه‌درمانی ثبت شده است.

مطالعه‌ی دیگر انجام گرفته بر روی 32 نفر در وین، اتریش نشان داد که رایحه‌درمانی به کمک روغن اسطوخودوس و چوب صندل موجب کاهش سطح فشار خون و کاهش سطح هورمون کورتیزول در بزاق شد.

کمک به بهبود زخم

مطالعات انجام گرفته در دانشگاه بوخوم آلمان نشان داد که یکی از خواص روغن چوب صندل کمک به بهبود زخم است زیرا سلول‌های پوستی حاوی گیرنده‌های بویایی برای چوب صندل است. زمانی که این گیرنده‌ها فعال می‌شوند، به نظر می‌رسد که رشد سلول پوست افزایش می‌یابد.

سرطان پوست

مطالعه‌ی گزارش شده در آرشیو بیوشیمی و بیوفیزیک نشان داد که ترکیبی در روغن چوب صندل وجود دارد که به مبارزه در برابر سرطان پوست کمک می‌کند. این ترکیب، a-سانتالول نام دارد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که این ترکیب می‌تواند به افزایش مرگ سلول‌های سرطانی کمک کند.

چه نوع روغن چوب صندلی بهتر است؟

الکل‌های آزاد یافته شده در روغن ضروری چوب صندل با نام سانتالول شناخته می‌شوند. در واقع، رایحه و اثرات این روغن ضروری به دلیل وجود سانتالول است. به منظور برآورده کردن استاندارد بین‌المللی روغن چوب صندل، محصول موردنظر باید دارای حداقل سطح الکل آزاد 90 درصدی باشد.

از آنجایی که تقاضا برای این روغن بسیار بالاست، محصولات ترکیبی نیز در بازار وجود دارند. ایالات متحده اروپا یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان روغن ضروری چوب صندل به شمار می‌رود. به همین دلیل، ممکن است محصولاتی با کیفیت کمتر نیز در بازار وجود داشته باشند. به منظور افزایش احتمال خرید یک روغن با کیفیت، برچسب نشانه‌ها که از درخت Santalum album گرفته شده است را بررسی کنید. کلماتی از قبیل «روغن معطر» یا «روغن عطردار» ممکن است به محصولات ترکیبی اشاره داشته باشند.

نحوه استفاده از روغن چوب صندل در خانه

به روش‌های مختلفی می‌توان از روغن چوب صندل در رایحه‌درمانی در خانه استفاده کرد. شما می‌توانید:

چند قطره از آن را در لوسیون موردعلاقه‌تان بریزید.

آن را در یک کتری کوچک پر از آب حرارت دهید تا از رایحه‌ی آن در خانه لذت ببرید.

آن را به کمک یک دم‌کننده‌ی روغن ضروری تبخیر دهید.

چند قطره از آن را با یک اونس از روغن حامل مانند روغن بادام شیرین ترکیب کنید و بر روی پوست خود بزنید.

برخی از افراد به روغن‌های ضروری، حساسیت‌های آلرژیک دارند. این حساسیت‌های آلرژیک معمولاً زمانی ایجاد می‌شوند که روغن های ضروری را به صورت مستقیم بر روی پوست اعمل کرد. در صورتی که نگران حساسیت آلرژیک هستید، مقداری کمی از روغن چوب صندل در ترکیب با روغن حامل یا لوسیون را بر روی قسمتی از پوست خود امتحان کنید. پیش از استفاده‌ی گسترده بر روی پوست، کمی منتظر بمانید تا از بروز واکنش‌های آلرژیک اطمینان‌خاطر پیدا کنید.

در مطلب ساخت کرم مرطوب کننده در خانه آموزش نحوه تهیه کرم مرطوب کننده با روغن چوب صندل آموزش داده شد.

سخن پایانی

اگرچه شواهد علمی و قطعی کمی در ارتباط با فواید روغن  چوب صندل وجود دارد اما این روغن قطعاً دارای مزایای بسیار زیادی است. به منظور تایید این مزایا به مطالعات علمی بیشتری نیاز است. در همین حال، رایحه‌ی این روغن به تنهایی آرامش‌بخش و لذت‌بخش است. این خود می‌داند یک دلیل قانع‌کننده برای امتحان رایحه‌درمانی به کمک روغن چوب صندل به شمار رود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.