نام سوره های قرآن که به نام جانوران هستند

اسم سوره های قرآن که نام حیوانات می باشند

در قرآن کریم سوره هایی وجود دارد که به نام حیوانات می باشند، اما این سوره ها کدامند؟ در این مقاله نام سوره های قرآن که به نام جانوران هستند آورده شده است.

قرآن کریم برای هدایت و راهنمایی انسان ها بر پیامبر نازل شده است، خداوند از این طریق سخنان خود را به مردم رسانده است تا به او ایمان آورند و به سعادت و کمال برسند. هر یک از نام هایی که برای سوره های قرآن در نطر گرفته شده است دارای هدفی می باشد و ماجرایی در پشت آن نهفته است. برخی از سوره های قرآن به نام حیوانات و جانوران می باشد. در این پست نام سوره های قرآن که به نام جانوران هستند به شما ارائه می شود، با ما همراه باشید.

کدام سوره های قرآن به نام حیوانات است؟

پنج سوره از سوره های قرآن به نام حیوانات و جانوران می باشد که در زیر این سوره ها آورده شده است.

1. سوره بقره “گاو ماده”

از پیامبر (ص) پرسیدند: کدام سوره و آیه فضیلت بسیار دارد؟

حضرت فرمودند: خواندن سوره بقره و آیه ی آیه الکرسی فضلیت فراوانی دارد.

سوره بقره (گاو ماده) دومین سوره و طولانی ترین سوره قرآن است که با 286 آیه در جزءهای 1 و 2 و 3 جای دارد. این سوره به معنای گاو ماده می باشد که از حیوانات چهارپا است.

در سوره بقره به هدایت انسان ها پرداخته شده است و خداوند با نشانه هایی از انسان ها می خواهد به او ایمان آوردند و در سعادت دنیوی و اخروی زندگی کنند، همچنین بر اهمیت و نقش ایمان در سعادت فردى و اجتماعى انسان تاکید می‌ کند.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: “هر کس یک روز، سوره بقره را در خانه خود قرائت کند، سه روز آن خانه از گزند اهریمن مصون است؛ همچنین اگر یک شب آن را در خانه خود تلاوت کند، سه شب آن خانه از آسیب شیطان محفوظ است و شیطان به آن جا در نمى‌ آید.”

2. سوره عنکبوت

سوره عنکبوت از سوره های مکی و به نام یک جانور می باشد، این سوره 9 امین سوره قرآن است که با 69 آیه در جزءهای 20 و 21 جای دارد.

یکی از آیه‌ های معروف این سوره آیه چشیدن مرگ است:

«کلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ ثُمَّ إِلَینَا تُرْ‌جَعُونَ ﴿۵۷﴾»

دهر انسانى مرگ را می‌چشد سپس به سوى ما باز می‌گردد

پیامبر (ص) فرمودند: “هر کس سوره ی عنکبوت را تلاوت کند خداوند به عدد هر یک از مؤمنین و منافقین ده حسنه در نامه ی عملش ثبت فرماید.”

3. سوره نحل “زنبور عسل”

یکی دیگر از سوره‌ های قرآن به نام جانوران، 16 امین سوره، سوره نحل (زنبور عسل) است که با 128 آیه در جزء 14 قرآن جای دارد.

سوره نحل در شهر مکه بر پیامبر اکرم نازل شده است و هدف از نزول این سوره برتر بودن دین اسلام و دین حق بر دین کفار و کافران می باشد.

ابى بن کعب، از پیامبر گرامى روایت کرده است که هر کس این سوره را بخواند، خداوند نعمت هایى که در دنیا به او داده با او حساب نخواهد کرد و اجر او به اندازه کسى است که بمیرد و وصیتى نیکو از خود به یادگار گذارد و اگر در همان روز یا شبى که این سوره را خوانده بمیرد، اجر او مانند کسى است که با وصیت نیکو و پسندیده از دنیا رفته است.

پیامبر (ص) فرمودند: “هر کس سوره ی نحل را تلاوت کند خداوند از نعمت های دنیایی که به او داده در قیامت حساب نمی کشد.”

4. سوره نمل “مورچه”

از دیگر سوره های قرآن که به نام حیوانات است، 27 امین سوره، سوره نمل (مورچه) است که با 93 آیه در جزءهای 19 و 20 جای دارد.

ذکر امن یجیب که برای شفای بیماران و …. خوانده می شود، یکی از آیه های سوره نمل می باشد. این آیه به شرح زیر است:

«أَمَّن یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذَا دَعَاهُ وَیَکْشِفُ السُّوءَ وَیَجْعَلُکُمْ خُلَفَاءَ الْأَرْ‌ضِ أَإِلَـٰهٌ مَّعَ اللَّـهِ ۚ قَلِیلًا مَّا تَذَکَّرُ‌ونَ﴿۶۲﴾»

یا [کیست]آن کس که درمانده را -چون وى را بخواند- اجابت مى‌کند، و گرفتارى را برطرف مى‌گرداند، و شما را جانشینان این زمین قرار مى‌دهد؟ آیا معبودى با خداست؟ چه کم پند مى‌پذیرید.

یکی دیگر از آیه‌ های معروف این سوره آیه سیر در زمین است:

«قُلْ سِیرُ‌وا فِی الْأَرْ‌ضِ فَانظُرُ‌وا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الْمُجْرِ‌مِینَ ﴿۶۹﴾»

بگو: «در زمین بگردید و بنگرید فرجام گنه‌پیشگان چگونه بوده است.»

امام صادق (ع) فرمودند: “هر کس سوره های شوری و نمل و قصص را در شب جمعه بخواند از اولیاء الله خواهد بود.”

پیامبر خدا فرمود: “هر کس طس سلیمان (سوره نمل) را بخواند، اجر او ده حسنه است به عدد هر کس که تصدیق و تکذیب حضرت سلیمان و حضرت هود و حضرت شعیب و حضرت صالح و حضرت ابراهیم کند و از قبر خویش خارج مى‌ شود، در حالى که نداى «لا اله الا اللَّه» می‌ دهد.”

5. سوره فیل

سوره ی دیگری که به نام جانوران می باشد، 105 امین سوره قرآن یعنی سوره فیل است که با 5 آیه در جزء 30 جای دارد.

این سوره در شهر مکه بر پیامبر نازل شده است و در بین سوره هایی که به نام حیوانات می باشند، سوره فیل از کوتاه ترین سوره ها است.

اگر بخواهید سوره فیل را در نماز های خود بخوانید، باید بعد از سوره حمد سوره فیل خوانده شود و بعد از سوره فیل، سوره ایلاف خوانده شود.

در حدیثی آمده است: “که هر کس آن را قرائت کند خدا او را در دوران زندگیش در دنیا از مسخ شدن و مبتلا شدن به افترا و تهمت عافیت بخشد.”

امام صادق (ع) فرمودند: “هر کس سوره فیل را در نماز های واجب خود بخواند روز قیامت کوه و دشت و ریگ بیابان ها گواهی دهند که او از نمازگذاران بوده است.”

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.