آیه های قرآن درباره حجاب؛ معروفترین آیات حجاب زنان در قرآن با معنی

2 آیه در قرآن به شکل مستقیم درباره حجاب صحبت کرده اند اما آیات قرآن درباره حجاب 21 عدد است. در این نوشته معروفترین آیه های قرآن در مورد حجاب را آورده ایم.

یکی از مباحثی که در میان طرفداران حجاب و مخالفان آن وجود دارد این است که آیا آیات قرآن درباره حجاب صراحتا حجاب را واجب می دانند یا نه؟ در ادامه آیات قرآن درباره حجاب آورده شده است.

چند آیه در قرآن در مورد حجاب

23 آیه در قرآن درباره حجاب وجود دارد. انواع مختلفی از حجاب وجود دارد مانند حجاب فکری و حجاب فیزیکی. آیات قرآن که درباره حجاب سخن گفته اند بسیار است اما 2 آیه صراحتا به وجوب حجاب اشاره کرده اند که در ادامه آمده است.

آیه 31 سوره نور

وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‏ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‏ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَهِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‏ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ

و به زنان مؤمن بگو که چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینتهاى خود را جز آن مقدار که پیداست آشکار نکنند و مقنعه ‏هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشکار نکنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همکیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود که رغبت به آن ندارند، یا کودکانى که از شرمگاه زنان بى‏ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده‏اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار گردید.

سوره نور آیه 41

گفته شده است با نزول این آیه که به آیه حجاب شهرت دارد حجاب بر زنان واجب شده است. درباره شأن نزول آیه حجاب اینچنین آمده است:

روزى زنان مدینه به نخلستان اسماء دختر مرثد رفتند در حالی که پوشش کاملی نداشتند و خلخال، گردن و برآمدگی پستان هایشان معلوم بود. اسماء از دیدن ان ها برآشفت و گفت چرا به این شکل وارد باغ من شده اید؟ این داستان به سمع پیامبر (س) رسید و در پی آن این آیه نازل شد.

آیه 59 سوره احزاب (آیه جلباب)

یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً

اى پیامبربه همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‏هاى بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار براى اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است (و اگر تا کنون خطا و کوتاهى از آنها سر زده توبه کنند) خداوند همواره آمرزنده رحیم است.»

سوره احزاب آیه 59

معنی لغوی کلمه جلباب پوششی است بلندتر از روسری و کوتاهتر از ردا که تا روی سینه را می پوشاند.

دیگر آیات قرآن درباره حجاب

آیه 53 سوره احزاب:

وَإِذَا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتَاعًا فَاسْأَلُوهُنَّ مِنْ وَرَاءِ حِجَابٍ ذَلِكُمْ أَطْهَرُ لِقُلُوبِكُمْ وَقُلُوبِهِنَّ

و هر گاه از زنان رسول متاعی می‌طلبید از پس پرده طلبید، که حجاب برای آنکه دلهای شما و آنها پاک و پاکیزه بماند بهتر است.

آیات 32 و 33 سوره احزاب

يا نِساءَ النَّبِيِّ لَسْتُنَّ کَأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَيْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذي في‏ قَلْبِهِ مَرَضٌ وَ قُلْنَ قَوْلاً مَعْرُوفاً (32) وَ قَرْنَ في‏ بُيُوتِکُنَّ وَ لا تَبَرَّجْنَ تَبَرُّجَ الْجاهِلِيَّةِ الْأُولي‏ وَ أَقِمْنَ الصَّلاةَ وَ آتينَ الزَّکاةَ وَ أَطِعْنَ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ إِنَّما يُريدُ اللَّهُ لِيُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَيْتِ وَ يُطَهِّرَکُمْ تَطْهيراً (33)

هنگام سخن گفتن‏ صداى خود را نازک نکنید که بیمار دلان در شما طمع خواهند کرد؛ بنابراین درست سخن بگویید. (32)

و در خانه‌هایتان بنشینید و آرام گیرید (و بی‌حاجت و ضرورت از منزل بیرون نروید) و مانند دوره جاهلیت پیشین با آرایش و خود آرایی بیرون نیایید، و نماز به پا دارید و زکات (مال به فقیران) بدهید و از امر خدا و رسول اطاعت کنید. خدا چنین می‌خواهد که هر رجس و آلایشی را از شما خانواده (نبوت) ببرد و شما را از هر عیب پاک و منزه گرداند (ذیل آیه موافق اخبار شیعه و اهل سنت راجع به شخص پیغمبر و علی و فاطمه و حسنین علیهم السّلام است و اگر راجع به زنان پیغمبر بود بایستی ضمیر مؤنث-عنکنّ-ذکر شود و به سیاق جمل صدر آیه باشد). (33)

آیه 26 سوره اعراف

يَا بَنِي‌ آدَمَ‌ قَدْ أَنْزَلْنَا عَلَيْکُمْ‌ لِبَاساً يُوَارِي‌ سَوْآتِکُمْ‌ وَ رِيشاً وَ لِبَاسُ‌ التَّقْوَى‌ ذٰلِکَ‌ خَيْرٌ ذٰلِکَ‌ مِنْ‌ آيَاتِ‌ اللَّهِ‌ لَعَلَّهُمْ‌ يَذَّکَّرُونَ‌

ای فرزندان آدم! لباسی برای شما فرستادیم که اندام شما را می‌پوشاند و مایه زینت شماست؛ اما لباس پرهیزگاری بهتر است! اینها (همه) از آیات خداست، تا متذکّر (نعمتهای او) شوند!

تعداد آیه های قرآن در مورد حجاب

23 آیه قرآن به انواع مختلف حجاب اشاره کرده اند.

همچنین بخوانید: احادیث درباره حجاب

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.