متن سوره قریش بدون ترجمه و با ترجمه + pdf با فونت درشت و صوت

متن کامل سوره قریش بدون ترجمه، متن سوره قریش با معنی، متن سوره قریش پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره قریش صوتی را در این مقاله با شما به اشتراک گذاشته ایم، همراه ما باشید.

سوره مبارکه قریش با 4 آیه، صد و ششمین سوره از قرآن کریم است، این سوره در مکه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است و در جزء 30 ام قرار دارد. قریش نام قبیله ی بزرگی از اعراب است که رسول خدا (ص) از تیره ی بنی هاشم از همین قبیله است. نام دیگر سوره قریش، ایلاف یا ایلاف قریش میباشد. متن کامل سوره قریش بدون ترجمه، متن سوره قریش با معنی، متن سوره قریش پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره قریش صوتی را در این مطلب از سایت مینویسم بخوانید.

علت نام گذاری سوره قریش از آن جهت است که این سوره درباره همبستگی قریش (لایلاف قریش) سخن می‌ گوید. علت نام گذاری این سوره به سوره ایلاف قریش هم به این دلیل است که عبارت آغازین این سوره میباشد.

از نظر ترتیب قرار گرفتن سوره قریش در قرآن کریم، این سوره بعد از سوره فیل و قبل از سوره ماعون قرار دارد. سوره قریش در حقيقت مكمل سوره فيل محسوب مى شود، به همين دليل براى خواندن يك سوره كامل در هر ركعت از نماز اگر كسى سوره هاى قریش را انتخاب كند بايد هر دو را (قریش و فیل) با هم بخواند.

نام سورهقریش
محل نزولمکه
شماره سوره106
تعداد آیات4
جزء30
تعداد حروف76
تعداد کلمات17

محتوا و مضامین سوره قریش

محتوای اصلی سوره قریش از آغاز تا پایان، بازگوی نعمت های خداوند بر قبیله ی قریش و محبت ها و الطاف ایشان نسبت به این قبیله است تا حس شکرگزاری این قبیله نسبت به نعمت‌ های خدا تحریک شود. در این میان خداوند توصیه کرده است که اساس و محور هم‌ بستگی، پرستش خداوند و صاحب خانه کعبه و نه خدایان باطل است، که در این صورت گرسنگی آنان به سیری تبدیل شده و در برابر حملات دشمنان ایمن خواهند شد.

به طور کلی هدف از نزول سوره قریش بيان نعمت هاى الهى براى تحریک حس سپاس گزارى و پرستش خدای یگانه است.

آثار و برکات تلاوت سوره قریش

خواندن سوره قریش موجب دفع مسمویت غذایی می شود، از رسول اکرم (ص) روایت شده است که اگر سوره قریش را بر غذایی که از زیانش می ترسند خوانده شود در آن شفا قرار داده می شود و کسی که از آن غذا می خورد هیچ آزاری از آن نمی بیند.

یکی دیگر از برکات تلاوت سوره قریش درمان بیماری قلبی میباشد، از امام صادق علیه السلام نقل شده است که اگر این سوره را بر آبی بخوانند و بر کسی که بیماری قلبی دارد و علت این بیماری هم ناشناخته است ریخته شود خداوند بیماری او را از او دفع می کند.

و از دیگر آثار تلاوت سوره قریش وسعت رزق میباشد، ، به این صورت که دو رکعت نماز بجا آور در هر رکعت پس از قرائت سوره حمد ، 15 بار سوره قریش قرائت شود. و پس از سلام 10 مرتبه صلوات بر محمد و خاندانش فرستاده شود و پس از صلوات به سجده رفته و بگوید: – اللهم أغنِنی بِفَضلِکَ عَن خَلقِک -.

یکی دیگر از آثار خواندن سوره قریش طلسم محبت و تسخیر قلب میباشد.

همچنین از امام صادق (ع) روایت شده است که خواندن سوره قریش، روزی 7 مرتبه به عنوان دعا برای رفع بلا و آفات بسیار مناسب است.

متن سوره قریش بدون ترجمه با فونت درشت

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

لإیلافِ قُرَیْشٍ ﴿١﴾
 إِیلافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّیْفِ ﴿٢﴾
 فَلْیَعْبُدُوا رَبَّ هَذَا الْبَیْتِ ﴿٣﴾
 الَّذِی أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَآمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿٤﴾

متن سوره قریش همراه با ترجمه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان

لِإِیلَافِ قُرَیْشٍ ﴿۱﴾
(مجازات اصحاب الفیل) به خاطر این بود که قریش (به این سرزمین مقدس) الفت گیرند (و مقدمات ظهور پیامبر فراهم شود). (۱)

إِیلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّیْفِ ﴿۲﴾
الفت آنها در سفرهای زمستانه و تابستانه است. (۲)

فَلْیَعْبُدُوا رَبَّ هَذَا الْبَیْتِ ﴿۳﴾
پس (به شکرانه این نعمت بزرگ) باید پروردگار این خانه را عبادت کنند. (۳)

الَّذِی أَطْعَمَهُمْ مِنْ جُوعٍ وَآمَنَهُمْ مِنْ خَوْفٍ ﴿۴﴾
همانکس که آنها را از گرسنگی نجات داد و از نااءمنی رهائی بخشید. (۴)

متن سوره قریش پی دی اف pdf

خواص و فضیلت تلاوت سوره قریش چیست؟

از پیامبر(ص) نقل است هر كس سوره قریش را قرائت کند، خداوند به تعداد هریک از طواف‌ كنندگان و معتكفان در مسجد الحرام، ده حسنه به او عطا میفرماید.
بر اساس روایتی هم از امام صادق(ع) نقل شده است که زیاد خواندن سوره قریش موجب می‎شود خداوند در روز قیامت، در حالی فرد را محشور کند که سوار بر مرکبی از مرکب‌ های بهشتی است تا اینکه بر سفره‌ های نور بنشیند.

سوره قریش چند آیه دارد و در کدام جزء قرار گرفته است؟

4 آیه و در جز 30 قرار دارد.

نام دیگر سوره قریش چیست؟

نام دیگر سوره قریش، ایلاف یا ایلاف قریش میباشد.

دانلود صوتی سوره قریش با صدای عبدالباسط

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.