فضیلت ماه مبارك رمضان چیست؟

ماه مبارك رمضان ماه خدا، قدسی ترین ماه قمری از نگاه تمام مسلمین (اعم از شیعه و سنی) است و دارای جایگاه ویژه‌ای است. «و رمضان، ماهی است که او را عظمت و کرامت و شرافت، و فضیلت دادی، نسبت به ماه‌های دیگر.» (اقبال الاعمال/۲۴) با فرا رسیدن ماه مهمانی خدا، درباره فضیلت ماه مبارك رمضان بخوانید. نظر مراجع درباره روزه ماه مبارک رمضان در دوران کرونا چیست؟

ماه مبارك رمضان

رمضان ماه نزول قرآن است. و در سوره قدر نیز به نزول قرآن در این ماه اشاره شده است؛ نزول قرآن در این ماه نشان دهنده ظرفیت رمضان است و فرصتی برای درک بیشتر قرآن خواهد بود. رمضان ماه همنشینی با قرآن است و پاکی بودن از هر گناهی لازمه درک قرآن است. زیرا قرآن وسیله است برای تربیت انسان. بهترین راه برای رشد معنوی و اخلاقی قرآن است. مسلمان در پرتو نور قرآن با معنویت و به برکت رمضان به اوج انسانیت می‌رسد.

ماه رمضان ماه خدادر ماه رمضان ماه خدا علاوه بر روزه داری و خواندن نماز اعمال دیگری هم وجود دارد که باعث رشد معنوی انسان می شود. یکی دیگر از اعمال ماه رمضان خواندن قرآن است. قابل ذکر است خواندن قرآن در همه اوقات ثواب دارد اما در ماه رمضان، ثواب خواندن یک آیه با ثواب تلاوت کل قرآن در سایر ماه های سال برابر است.
دعا و استغفار از دیگر اعمال ماه رمضان است. در این باره پیامبر(ص) فرمودند:دعای روزه دار رد نمی شود. غسل کردن نیز یکی از آداب این ماه است که بسیار ثواب دارد.

احادیث از بزرگان درباره فضیلت ماه مبارك رمضان

رسول خدا (ص) می‌فرماید: «اگر کسی در این ماه، یک آیه از قرآن، تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان، یک بار قرآن را ختم کرده باشد.»
امام صادق (ع) می‌فرماید؛ «هرکس در ماه رمضان، صدقه‌ای بدهد خداوند هفتاد نوع، بلا را از او دور می‌کند.»
حضرت علی (ع) از پیامبر خاتم (ص) نقل می‌فرماید: «هیچ مؤمنی نیست که ماه رمضان را، به حساب خدا، روزه بگیرد، مگر آن که خدای تبارک و تعالی، هفت خصلت را برای او لازم گرداند، هرچه حرام در پیکرش باشد محو و ذوب گرداند. به رحمت خدای عزوجل نزدیک می‌شود. (با روزه خویش) خطای پدرش حضرت آدم را می‌پوشاند. خداوند لحظات جان دادن را، برای او، آسان کند. از گرسنگی و تشنگی روز قیامت در امان است. خدای عزوجل از خوراکی‌های لذیذ بهشتی او را نصیب دهد؛ و بالاخره خدای عزوجل، برائت و بیزاری از آتش دوزخ را به او عطا فرماید.

ماه مبارك رمضان

در ماه رمضان چه بخوریم که دهانمان بو ندهد؟

در ماه رمضان ماه خدا سحری را ترک نکنید , اگر چه با یک دانه خرما یا یک لیوان آب باشد. خواندن سوره انا انزلناه  در وقت سحر و افطار بسیار ثواب دارد. خواندن نماز شب و نافله، دعا و استغفار و…  خواندن دعای شریفی  که از حضرت امام رضا (علیه السلام) نقل شده:اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ بَهَائِکَ بِأَبْهَاهُ وَ کُلُّ بَهَائِکَ بَهِیٌّ … یَا اللَّهُ . خواندن دعای ابو حمزه ثمالی….

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.