رتبه بندی مصرف مواد مخدر در ایران و جهان

مصرف مواد مخدر و ترکیبات مشابه که موجب از دست ‌رفتن سطح معمول هوش و همین‌طور شرایط نرمال جسمانی می‌شوند مربوط به چند سال اخیر نیست. سال‌هاست که با پدیده‌ای شومی به‌عنوان مواد مخدر مواجه هستیم که روزبه‌روز نیز مصرف آن‌ها در کشورهای جهان سوم تا جهان اول در حال افزایش است. به‌صورت ویژه‌ای در طول چند سال اخیر در کشورمان با این مسئله درگیر هستیم. عوامل مختلفی می‌تواند موجب قرارگرفتن ایران در رتبه بدترین‌ها در مصرف مواد مخدر شود. در این مورد می‌توانید توضیحات دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل را بررسی نمایید.

البته که قصد نداریم در این ‌خصوص بیش از این صحبت کنیم و تمرکز اصلی‌مان روی رتبه‌بندی موادی است که بیشتر در ایران مصرف می‌شود اما پیش از آن بد نمی‌بینیم که در مورد رتبه‌بندی بیشترین مصرف مواد مخدر در کشورهای جهان صحبت کنیم در ادامه با راهی به سوی نور همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در این باره ارائه دهیم.

کشورهایی که بیشترین مصرف مواد مخدر را دارند

اگرچه باز هم انتظار می‌رود کشورهای نه‌چندان قدرتمند از نظر اقتصادی در این رتبه‌بندی قرار بگیرد اما شاید نتیجه‌ای که قرار است تا چند لحظه آینده آن را ببینید برای شما عجیب باشد. در این رده‌بندی نام کشورهایی به چشمتان می‌خورد که شاید انتظارش را نداشته باشید. در مورد نرخ مصرف هرکدام از این مواد نیز به‌صورت ویژه بحث و گفتگو خواهیم کرد. البته این رتبه‌بندی بر اساس نتایج سازمان ملل به‌دست‌آمده است. ممکن است توسط برخی منابع رد یا تأیید شود. به‌هرحال در این ‌خصوص تحقیقات تکمیلی را به شما واگذار می‌کنیم. عموماً این آمار نیازمند بررسی است و همیشه صحبت در مورد نتیجه آمار کار پیچیده‌ای است که از عهده رسانه‌های عمومی خارج است. به‌هرحال اجازه دهید نگاهی بیندازیم به کشورهایی که نرخ بالای مصرف مواد مخدر در دنیا را دارند.

انگلستان

انگلستان در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا اگرچه متمدن است اما به‌هرحال در مقایسه با روسیه و امریکا خریداران مواد مخدر بیشتری دارد. شاید این مسئله را بیشتر در فیلم‌های امریکایی دیده باشید اما باید بگوییم که این کشور بیشتر به مصرف مواد مخدر در جهان معروف است. در حال حاضر و در میان یازده کشوری که در لیست بدترین‌ها قرار می‌گیرند. این سرزمین رتبه اول را از آن خودکرده است.

ایران

متأسفانه در رتبه دوم ایران حضور دارد. مصرف در ایران با توجه‌ به دسترسی آسان‌تر یکی از بزرگ‌ترین مشکلات است. البته در ایران اقدامات زیادی در این زمینه شکل ‌گرفته است اما اصل فرهنگ‌سازی و همین‌طور حضور انواع مخدرها به‌صورت غیرمجاز و از مجراهای مرزی از جمله اصلی‌ترین عواملی بوده که سبب بروز این مشکل شده است.

اسکاتلند

دلیل حضور این کشور در رتبه سوم، سهم عظیم مصرف مواد مخدری است که به‌عنوان گیاهان دارویی در بازار عرضه می‌شوند. این موضوع تقریباً در مورد ایران هم صدق می‌کند اما به‌هرحال دسته‌بندی انواع مخدرها مشخص است و فرد می‌تواند با کمی تحقیق در مورد ترکیبات آن‌ها توضیحات لازم در مورداستفاده یا عدم استفاده گیاهان که گاه به‌عنوان مخدر عرضه می‌شوند را کسب نماید.

رتبه‌بندی پرمصرف‌ترین مواد مخدر در ایران

منظور از رتبه‌بندی پرمصرف‌ترین‌ها موادی است که بیشتر توسط جامعه تهیه شده و استفاده می‌گردد. این رتبه‌بندی همین‌طور می‌تواند مرتبط با میزان ورود و همین‌طور تبلیغات منفی علیه مواد باشد. در همین زمینه ما سعی کردیم که یک رتبه‌بندی بدون جزئیات اضافه را در اختیار شما قرار دهیم. این موضوع البته تا حد زیادی به نحوه استعمال مواد مخدر نیز می‌تواند بستگی داشته باشد.

 پرمصرف‌ترین مواد مخدر در ایران

از نظر رتبه‌بندی مصرف مواد مخدر نیز می‌توان گزینه‌های زیادی را در لیست قرار داد اما ما سعی کردیم بر اساس تحقیقاتی که توسط سازمان‌های رسمی صورت‌گرفته است توضیحات لازم در این زمینه را متذکر شویم.

تریاک در رتبه اول مصرف مواد مخدر در ایران

مواد مخدر تریاک یکی از قدیمی‌ترین مخدرهای جهان قرار دارد. این مواد و مشتقات آن با حدود 65 درصد بیشترین آمار را از آن خود کرده‌اند. از این ‌رو می‌توان انتظار داشت که موضوع خیلی پیچیده‌تر از چیزی باشد که صرفاً بتوان با چند روز استراحت در منزل آن را حل کرد چون تریاک و مشتقات آن وابستگی شدیدی ایجاد می‌کند.

ربته دوم ماری جوانا (گل)

پس از آن رتبه دوم مصرف مواد مخدر در ایران مربوط به گل است. گل که تحت عنوان ماری‌ جوانا نیز شناخته می‌شود با توجه‌ به سهولت دسترسی و باورهای غلطی که در مورد آن وجود دارد بسیار مصرف می‌شود. این ماده البته تا ده سال گذشته در رتبه‌های به‌مراتب پایین‌تر بود اما حالا جای خود را با ترکیبات شیشه عوض کرده است. برای ترگ وید یا همان ماری جوانا می توان به کمپ ترک گل مراجعه کرد.

هروئین – کراک و شیشه!

پس از تریاک و گل، رتبه‌های بعدی به شیشه، هروئین و کراک می‌رسد. موادی که برخی از آن‌ها با مشتقات تریاک ساخته می‌شوند و همان‌طور که پیش‌ازاین هم اشاره شد سهم اصلی را در دست دارد. البته این روزها آمار مصرف مواد مخدر در سنین پایین‌تر نیز در حال بیشتر شدن است. حدود دو درصد از دانش‌آموزان در رنج‌های سنی مختلف تجربه مصرف مواد مخدر داشتند.

بهترین روش ترک مواد مخدر

در دنیا روش‌های مختلفی برای ترک مواد مخدر نظر گرفته می‌شود برخی از آن‌ها توسط دولت‌ها حمایت می‌شوند و برخی نیز شگردها و شیوه‌های تبلیغاتی هستند که در نهایت نتیجه مطلوبی ندارند. به‌هرحال قصد ما بررسی کلیدی‌ترین، استانداردترین و مناسب‌ترین روش‌هایی است که با تکیه‌ بر آن‌ها، فرد بااراده قلبی خود می‌تواند زودتر مواد مخدر را ترک کند. موادی که علاوه بر ایجاد مشکلات شخصی، می‌توانند دید افراد نسبت به جوامع را نیز تغییر دهند.

کمپ ترک اعتیاد؛ منطقی‌ترین راه‌حل

در دنیا کمپ‌های ترک مواد مخدر در دسته‌بندی‌های مختلف بر اساس نوع کاربری، شیوه حمایت‌ها و همین‌طور وابستگی‌های مدنی، قانونی و حقوقی تقسیم‌بندی می‌شوند. در ایران هم ترک اعتیاد در کمپ بهترین و منطقی‌ترین و البته قانونی‌ترین روش است. بهره‌گیری از داروها، گیاهان و… به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند نتیجه مطلوبی داشته باشد. ضروری است که سموم از بدن خارج شود. حضور همیشگی یک پزشک و روان‌پزشک در کنار بیمار اهمیت ویژه‌ای دارد. از طرفی انتظار می‌رود که شخص در طول دوران درمان تحت کنترل و هیچ‌چیز بهتر از یک محیط ایزوله نمی‌تواند نتیجه دهد.

کمپ اعتیاد در تهران

علاوه‌ برآن کمپ‌ ترک اعتیاد تهران و کل ایران به‌صورت مستقیم تحت کنترل بهزیستی کشور هستند. از این ‌رو نظارت روی آن‌ها حساس‌تر انجام می‌شود و همیشه حضور نهادها و ارگان‌های دولتی می‌تواند روندسازی این فضاها را تسهیل بخشد. حال با درک این مفاهیم اجازه دهید در مورد مزایای ترک اعتیاد در کمپ‌ها بیشتر و دقیق‌تر صحبت کنیم.

مزایای ترک اعتیاد در کمپ‌ها.

اگرچه باید در انتخاب کمپ ترک اعتیاد دقت نظر زیادی به خرج دهید و دقت داشته باشید که برخی کمپ‌ها شرایط متداول و معمول را هم برای درمان این بیماری فراهم نمی‌کنند اما به‌عنوان کلیت کار می‌توان گفت که در حال حاضر تنها روش اصولی ترک انواع مواد مخدر از جمله شیشه، هروئین، تریاک، کوکائین و… حضور در مراکزی است که در درجه اول مجوزها را از نهادهای مربوطه دریافت کرده و همین‌طور از نظر سطوح کیفی در شرایط مطلوب هستند.

محیطی آرام، ایمن و ایزوله

در درجه اول می‌توان گفت که محیط کمپ‌های ترک اعتیاد در حال حاضر بهترین گزینه برای حضور بیماران است. آن‌ها در این فضا از دغدغه‌های ذهنی و روحی درمی‌مانند. از طرفی به مواد مخدر دسترسی ندارند و از نظر ایمنی‌های جسمی و روحی نیز هیچ خطری برای آن‌ها وجود ندارد.

آیا می دانید چقدر پول لازم است تا در مرکز ترک اعتیاد مراقبت شوید؟ هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی، لاکچری و قیمت مناسب چقدر است؟

حضور مداوم کادر درمان

حضور همیشگی پزشکان، روان‌پزشکان و مشاورین و پرستارانی که دقیقاً می‌دانند در قبال این افراد باید چه کاری انجام دهند مسئله‌ای کلیدی و اساسی است. از این‌ رو می‌توان گفت که یکی دیگر از بارزترین شاخصه‌هایی که باعث می‌شود افراد بهترین روش را باید حضور در کمپ بدانند همین مسئله خواهد بود. کمپ ترک اعتیاد راهی به سوی نور هم توانسته با کادر مجرب خود به این مسئله کلیدی و اساسی بپردازد.

امکانات عمومی

تلویزیون، محیط خواب و زندگی آرام و بهداشتی، حضور در جوامع و اجتماعات باشخصیت‌ها و ویژگی‌های فردی مشابه و همین‌طور شرکت در کلاس‌ها و همین‌طور دوره‌های آموزشی درمانی و… از جمله مهم‌ترین و شاخص‌ترین عواملی است که در کمپ ترک اعتیاد راهی به سوی نور بوده و یک‌ بار دیگر همه چیز را به نفع کمپ‌های ترک اعتیاد می‌کند.

کنترل شرایط روحی و جسمی

به‌هرحال ترک مواد مخدر درصورتی‌که کنترل شده نباشد می‌تواند موجب بروز اختلالاتی در فیزیک یا حتی روح فرد شود. تمامی این موارد باید تحت‌نظر پزشک مورد بررسی قرار بگیرد. در صورت نیاز مسکن استفاده خواهد شد یا فرد از نظر روانی برای حضور در مراحل بعدی آماده می‌شود. به همین منوال می‌توان گفت که کمپ‌های ترک اعتیاد در حال حاضر با توجه ‌به ادله ذکر شده بهترین انتخاب خواهند بود.

همیشه در مورد ترک مواد مخدر و بهترین روشی که برای این کار می‌توان انتخاب کرد سؤالات زیادی مطرح می‌شود. پاسخ‌ها نیز بسته به مرجع اطلاعاتی متفاوت خواهد بود. فراموش نکنید که هرساله در دنیا افرادی به دلیل عدم یافتن روش‌های درست، دچار مشکلات بزرگی در زمینه زندگی روزمره خود و یا حتی مرگ می‌شوند. توهم، نقصان روحی، مشکلات فیزیکی و جسمی از جمله اصلی‌ترین ضررهایی خواهد بود که مواد مخدر برای یک فرد سالم در جامعه به بار می‌آورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. میلاد می گوید

    تمام مواد مخدر یه طرف این شیشه لعنتی از همه ویران کننده تره.