طرز تهیه کیک مدوویک روسی (کیک عسلی خوشمزه به سبک روس ها)

در این مطلب دستور پخت کیک مدوویک روسی یا همان کیک مدوویک عسلی را با شما به اشتراک می گذاریم.

مدوویک یا کیک عسلی روسی در قرن نوزدهم در امپراطوری روسیه خلق شده است. این کیک داستان جالبی دارد. یک روز یکی از آشپزان دربار سلطنتی برای همسر الکساندر اول، ملکه الیزابت الکسیوانا کیکی با عسل و خامه ترش بسیار غلیظ درست کرد. البته این آشپز اصلا نمی دانست که ملکه تا چه اندازه از عسل بدش می آید. ملکه هم کیک را امتحان کرد و بی خبر از همه جا؛ بدون اینکه بداند در ترکیبش عسل هست عاشقش شد. همراه ما باشید تا طرز تهیه کیک مدوویک روسی یاد بگیرید. در صورت تمایل از طرز تهیه بلینی روسی و طرز تهیه باقلوا روسی بازدید نمایید.

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه چند مدل سالاد روسی

روش تهیه کیک مدوویک عسلی

مدوویک کیکی لایه لایه است که با عسل و کارامل پر می شود. کلمه مِد در روسی یعنی عسل. پس جا هیج تعجبی ندارد که یکی از اصلی ترین مواد اولیه در پخت این کیک عسل باشد. تنها چند قاشق غذاخوری عسل در ترکیب این کیک استفاده می شد. اما خب! مزه قالب کیک مزه ای عسلی است.

باقی مواد اولیه همان مواد معمولی هستند که در همه کیک ها کاربرد دارند از جمله کره، شکر، آرد، وانیل، بیکینگ پودر و … . البته باید اشاره کرده که رسیپی های بسیار متفاوتی برای کیک مدوویک روسی وجود دارد. نکته این جاست کتخم مرغ بزرگتخم مرغ بزرگه تمام این رسیپی های دو ویژگی مشترک دارند؛ عسل و خامه ترش!

مواد اولیه برای تهیه کیک مدوویک روسی

مواد لازممقدار لازم
کره70 گرم
شکر100 گرم
عسل3 قاشق غذاخوری
تخم مرغ بزرگ3 عدد
وانیل1 قاشق غذاخوری
بیکینگ پور1 قاشق غذاخوری
نمکنصف قاشق غذاخوری
آرد340 گرم

مواد لازم برای فیلینگ کیک مدوویک روسی :

مواد لازمطرز تهیه
خامه ترش500 میلی گرم
خامه زده شده500 میلی گرم
پودر قند50 گرم
وانیل1 قاشق غذاخوری

مواد لازم سرد برای تهیه کیک مدوویک روسی :

مواد لازممقدار
پنیر ماسکارپونه یخچالی 250 گرم
خامه زده شده125 گرم
شکر قنادی100 گرم
وانیل1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه کیک مدوویک روسی (کیک مدوویک عسلی)

 1. آماده سازی فر و ظرف کیک

  دو ظرف درست کردن کیک را با کاغذ نچسب بپوشانید. البته فراموش نکنید که فر را روشن کرده و با دمای 200 درجه سانتیگراد گرمش کنید

 2. کره و شکر و عسل را ترکیب کنید

  درون دیگی آب بریزید و کاسه دیگر را روی دیگ پر از آب قرار دهید. آب که جوش آمد کره و شکر و عسل را درون کاسه بالایی ریخته و با دمای ناشی از بخار آب ذوب و ترکیب شان کنید.

 3. وانیل و تخم مرغ را اضافه کنید

  تخم مرغ ها، و وانیل را در کاسه ای جدا با هم ترکیب کرده و به ترکیب عسلی تان اضافه کرده، دائما هم بزنید.

 4. آرد، بیکینگ پور و نمک را ترکیب کنید

  در این مرحله 2 فنجان آرد، بیکینگ پور و نمک را به ترکیب اضافه کنید. هم زدن را تا جایی ادامه دهید که خمیر درون دیگ سفت شده و از کناره ها جمع شود. همه مواد که خیلی خوب با هم ترکیب شد دیگ را از دما برداشته و یک فنجان دیگر آرد اضافه کنید و هم بزنید.

 5. آماده سازی خمیر کیک مدوویک

  اجازه دهید خمیر شما کمی خنک شود. سپس با دستان خود خمیر را ورز دهید تا در نهایت نرم و لطیف شود درست مانند خمیر پاستا! فراموش نکنید که خمیر شما باید شبیه به خمیر کوکی باشد نه مایع کیک! سپس خمیر تان را به 8 قسمت مساوی تقسیم کرده، درون کاسه ای گذاشته و برای جلوگیری از خشک شدن با دستمال آشپرخانه در ظرف را بپوشانید. هرکدام از این بخش ها باید در ظرفی جا و در مرحله ای جدا پخته شوند. سپس کیک های پخته شده را به صورت دایره هایی با قطر 18 سانتی متر برش بزنید.

 6. البته می توانید پیش از انتقال به درون فر خمیر ها را به سطح کار منتقل کرده و به اندازه دایره هایی با قطر 18 سانتی متر برش بزنید. سپس درون ظرف پخت قرار داده و نهایتا 4 تا 5 دقیقه بپزید! خیلی مراقب لایه های کیک تان باشید. چون خیلی زود می سوزند. وقتی لایه ای در حال پخته شدن درون فر است لایه بعدی را آماده کنید تا بلافاصله پس از پختن قبلی، لایه جدید را وارد فر کنید. لایه های کیک زمانی پخته هستند که رنگ طلایی قهوه ای پیدا کند. یادتان نرود که حتما پس از خارج شدن از فر لایه ها را بار دیگر دقیق اندازه گیری کرده و برش بزنید. چون در عرض چند دقیقه مانند بیسکوییت سفت شده و برش دادن شان عملا غیر ممکن می شود.

 7. درست کردن فیلینگ کیک

  خامه ترش، خامه زده شده، شکر و وانیل را با هم ترکیب کنید تا کاملا به خورد هم رفته و حجمی دو برابر پیدا کنند. میان هر لایه را از این ترکیب پر کنید. البته کناره های کیک و لایه بالایی باید خالی بمانند!

 8. نحوه سرو کیک مدوویک روسی

  ماسکارپونه یخچالی، شکر قنادی، وانیل و خامه زده شده را هم بزنید تا کاملا با هم ترکیب شوند. سپس کناره های کیک و لایه بالایی را با این ترکیب بپوشانید

نکات طلایی در دست کردن کیک مودوویک روسی

 • کره و پنیر خامه ای شما باید در دمای اتاق باشند. خامه ترش باید سرد باشد. در این صورت هم زدن خیلی راحت تر شده و نتیجه بهتری هم حاصل می شود.
 • مواد سرد برای پوشش بیرونی کیک را زیاد از حد به هم نزنید. ماسکارپونه، شکر و خامه زده شده در این صورت دلمه می شوند و فرم بدی پیدا می کنند. درست در همان لحظه که دیدید فرم خوبی پیدا کرده دست از هم زدن بردارید.
 • می توان در ترکیب این کیک پنیر خامه ای یا کره را حذف کرد. در صورت حذف کردن کره میزان پنیر خامه ای را بیشتر کنید و اگر هم پنیر خامه ای را حذف کردید میزان کره را دو برابر کنید.
 • لایه های کیک پس از سرد شدن خیلی شکننده هستند. پس تا قبل از سر هم کردن حتما با کیسه نایلونی آنها را بپوشانید.
 • این کیک پس از سر هم شدن حداقل باید 12 ساعت در یخچال بماند تا خیلی خوب خنک شود. خنک شدن یه محکم کردن بافتش کمک می کند. البته در این صورت کیک شما کمی هم مرطوب خواهد شد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.