طرز تهیه اولیبولن؛ دونات هلندی خوشمزه برای ۴ نفر

در این مطلب طرز تهیه اولیبولن؛ دونات هلندی که یکی از خوشمزه ترین دسر های دنیا بشمار می آید را با شما آموزش می دهیم.

هر سال شب عید خانواده ها دست به کار می شوند. تابه، روغن و آرد را برمی دارند و تا دلتان بخواد اولیبولن درست می کنند. اولیبولن نوعی دونات هلندی و یکی از خوشمزه ترین دسر های جهان است که با مقدار زیادی پودر قند سرو می شود. در این مطلب طرز تهیه اولیبولن برای 4 نفر را به شما آموزش می دهیم. در انتهای این مطلب می توانید تاریخچه این دونات هلندی را نیز بخوانید.

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه دونات بدون شیر

طرز تهیه اولیبولن

اکثرا آدم ها فکر می کنند اولیبولن همان دونات است. اما دونات از خمیری ورم کرده با خمیر مایع به دست می آید که فرم دایره ای داشته و وسطش هم سوراخ است. اما اولیبولن از خمیری روان بدون هیچ شکل و فرم خاص درست می شود. یعنی می تواند هر فرم رندومی داشته باشد. علاوه بر این اولیبولن خیلی کم شکر تر از دونات است. البته هر دو مورد می توانند با مقدار زیادی شکر و پودر قند سرو شوند.

مواد لازم برای تهیه اولیبولن برای 4 نفر

مواد لازم برای تهیه خمیر اولیبولن :

مواد لازممقدار
آرد175 گرم
خمیر مایع فوری و خشکنصف قاشق غذاخوری
نمک1/4 قاشق غذاخوری
شکر15 گرم
تخم مرغ1 عدد
پودر شیرنصف قاشق خوری
آب ( البته می توان از شیر یا شیرهای گیاهی هم استفاده کرد)190 گرم

مواد اولیه برای سرخ کردن :

 • روغن (برای مثال روغن آفتابگردان حداقل یک لیتر)

مواد لازم برای فیلینگ

 • 125 گرم کشمش

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه دونات فوری با شیر

دستور پخت اولیبولن

 • درست کردن خمیر اولیبولن و صبر کردن تا خمیر به عمل بیاید
 • سرخ کردن خمیر نرم و روان در روغن داغ

 1. کشمش ها را بخیسانید

  حداقل یک ساعت قبل از شروع کار کشمش ها را در آب بخیسانید. کشمش هایی که خوب خیس نخورده باشند می سوزند و طعم بدی دارند.

 2. باقی مواد خمیر را با هم ترکیب کنید

  آرد، خمیر مایع، نمک، شکر، پودرشیر، تخم مرغ، و آب را با هم ترکیب کنید تا خمیری به دست بیاید. خمیر شما باید مایع و روان باشد.

 3. خمیر را استارحت دهید

  خمیر باید به مدت 30 دقیقه استراحت کند تا پف کرده و عمل بیاید.

 4. کشمش ها را به خمیر اضافه کنید

  کشمش ها را پیش از اضافه کردن به خمیر آبکش کرده و خشک کنید. با یک ملاقه یا کفگیر کشمش های خشک را به خمیر اضافه کرده و هم بزنید.

 5. خمیر را پس از اضافه کردن کشمش مجدد استراحت دهید

  باز هم خمیر شما باید از 1 تا 2 ساعت استراحت کند. این بار خمیر شما باید افزایش سایز قابل توجهی داشته باشد و در سطحش حباب هایی ظاهر شود. البته این حباب ها نباید بترکند.

 6. تابه را برای سرخ کردن خمیر گرم کنید

  وقتی خمیر شما به اندازه کافی پف کرد، تابه و روغن را روی حرارت قرار داده و داغ کنید روغن شما باید کاملا داغ (180 درجه سانتیگراد) باشد. فراموش نکنید که روغن نباید تابه یا قابلمه شما را پر کند. چرا که وقتی خمیرها اضافه می شوند میزان روغن هم بالا می آید و ممکن است از تابه شما بیرون بریزد. نصف قابلمه از روغن پر شود عالی است.

 7. خمیر را به داخل روغن بندازید

  دو قاشق بزرگ از خمیر بردارید و خیلی سریع درون تابه پر از روغن بریزید. یکی از قاشق ها را پر از خمیر کنید و با کمک قاشق دوم تمام خمیر را وارد روغن کنید. البته می توانید از اسکوب های بستنی هم برای این کار استفاده کنید. فراموش نکنید که نباید تعداد زیادی اولیبولن را همزمان با هم درون تابه ریخت. چرا که دمای روغن را پایین می آورد.

 8. اولیبولن ها را سرخ کنید تا طلایی شوند

  اولیبولن ها را تا زمانی سرخ کنید که رنگ شان طلایی مایل به قهوه ای روشن شود. دائما اولیبولن ها را بگردانید تا هر دو طرف سرخ شده و از تمام جهات طلایی شوند. تقریبا 6 دقیقه دما دیدن در این مرحله کافی است. البته این زمان کاملا تقریبی بوده و به سایز اولیبولن های شما بستگی دارد.سرخ کردن اولیبولن ها

 9. اولیبولن های سرخ شده را از تابه خارج کنید

  اولیبولن های سرخ شده را روی دستمال کاغذی مخصوص روغن گیری قرار دهید تا روغن اضافه اش کشیده شود.

 10. نحوه سرو اولیبولن ها

  اولیبولن ها باید کمی از دما بیافتند، نه اینکه سرد شوند. سپس با مقدار زیادی پور قند تزیین شان کرده، سرو کنید و از طعم عالی اش لذت ببرید.

نکات طلایی در پخت اولیبولن

 • برای پخت اولیبولن ها می توانید از آردهای معمولی یا آرد مخصوص پخت کیک استفاده کنید. البته پیشنهاد می کنم که از آرد نانوایی استفاده نکنید چرا که در این غذا اصلا نیازی به پروتئین نیست.
 • می توانید در ترکیب خمیر از مویز یا انواع میوه های خشک تکه شده استفاده کنید. البته سیب و آناناس ریز شده هم قابل استفاده هستند.

تاریخچه اولیبولن این دونات هلندی خوشمزه

البته اولیبولن رسیپی ترندی متعلق به این روزهای هلند نیست.  قرن هاست که مردم این سرزمین از این دونات های خوشمزه درست می کنند. نقاشی زیر اثر آلبرت کویپ بوده و به قرن هفدهم بر می گردد. در دستان این خانم ظرفی پر از خمیر اولیبولن است. یعنی حتی در آن زمان ها هم از این دسرهای خوشمزه و ناب هلندی درست می کردند.

اولیبولن در قرن هفدهم

اولیبولن از دو کلمه اویل به معنای روغن و بال به معنای توپ درست شده است. البته در آن زمان ها به این توپ های خوشمزه اولی کوئکن می گفتند؛ یعنی کوکی های روغونی! باید اعتراف کرد که برخلاف اسم این شیرینی که در طول زمان دچار تغییر شده، رسیپی تقریبا ثابت مانده است. در این رسیپی گلوله های خیمری را وارد روغن داغ می کنند تا مثل توپی پف کنند.  گفته شده که دونات های امروزی در واقع از اولیبولن های هلندی نشات گرفته اند.

یعنی این استعمارگران هلندی بودند که در سرزمین های دوری مانند آمریکا اولیبولن درست می کردند و کم کم دستور پخشتش به آمریکایی ها رسید و به شکل دونات درآمد. یعنی همان توپ گرد و پف کرده و شیرین با سوراخی در وسطش! اولیبولن در واقع تکه های سرخ شده خمیری است که با خمیر مایع ورم کرده است.

خمیر خام و نپخته این شیرینی خوشمزه و بسیار روان است؛ پس از این نظر بیشتر به مایع پنکیک تابه ای شباهت دارد تا خمیر نان های امرزی مانند لواش و بربری. اولیبولن های پخته شده در قسمت های داخلی بسیار پفکی و نرم هستند اما بیرون شان سفت و ترد است. فوت و فن کوزه گری اولیبولن هم است است که با وجود سرخ شدن در روغن نباید اصلا روغنی و چرب باشند.

یک اولیبولن خوب باید آنقدر کوچک باشد که در دست جا شود. اما در عین حال باید بیشتر از یک لقمه باشد. البته که اولیبولن های خوشمزه مطلب امروز می توانند فیلینگ هم داشته باشند؛ مانند کشمش و سیب، ناگفته نماند که اولیبولن های ساده هم می توانند بسیار خوشمزه باشند. این را هم بگویم که گلوله های خمیری اولیبولن به خودی خود هیچ طعمی ندارند. شاید به همین دلیل است که اولیبولن های ساده و بدون فیلینگ با مقدار زیادی پور قند سرو می شوند. این نکته طلایی را هم فراموش نکنید که مزه خوردن اولیبولن به داغ و تازه بودنش است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.